Stara planina

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Stara planina

Post od dragan » 10 Feb 2014, 09:07

planiram neki odlazak na vise dana na neku planincinu, I u celoj prici stara planina je jedna od opcija. znam da je vise ljudi odavde bilo tamo, pa me interesuju iskustva.
ne idem radi skijanja, sto se tice hotela nema mnogo filozofije, ima onaj jedan ali izgleda skroz ok, a najvise me interesuje moze li se tamo aktivno provesti 4-5 dana a da se ne smoris?
kao dnevne aktivnosti sam planirao lagane setnje ( koliko gospodja bude mogla zbog svog stanja ), eventualno poludnevna poseta necemu sto vredi videti, a u okolini je, da se stize automobilom za do sat vremena voznje...

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Stara planina

Post od Velja » 10 Feb 2014, 09:27

Off topic
Kad sam video naslov teme pomislih napokon neko da postavi slike golih milfača za nas starije :kezo:

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Stara planina

Post od grujicd » 10 Feb 2014, 09:29

Nisam bio ali jesu prijatelji, mislim da tamo nema šta da tražiš dok je sneg ako ne skijaš. Po lepšem vremenu već ima smisla, tipa na 2-3 dana.

ADrei
Postovi: 2699
Pridružio se: 21 Sep 2012, 18:34

Re: Stara planina

Post od ADrei » 10 Feb 2014, 09:53

ja sam bio i mislim da bi trebao da preskocis staru planinu...
osim hotela nemas gore nista, osim jednog "kafica" koji od kafa ima samo 2u1 i 3u1 :rofl:

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Stara planina

Post od Rakhil » 10 Feb 2014, 10:09

Sad mi kolega prica, bio za vikend na skijanju tamo. Dok nisu skijali, smorili se ko zmajevi: kaze da je 5 sati puta do tamo (i to krs puta) a da im je najbliza prodavnica bila 27km od smestaja, kafici misaona imenica...

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Stara planina

Post od ftj » 10 Feb 2014, 10:20

Al zato po lepom vremenu može po nešto da se obiđe ako si avanturista - link

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Stara planina

Post od methane.master » 10 Feb 2014, 10:46

Velja je napisao:Off topic
Kad sam video naslov teme pomislih napokon neko da postavi slike golih milfača za nas starije :kezo:
:rofl:


@Dragan
Pa eno pre neki dan je Maxer pričao nešto u vezi putovanja tamo, ali ne mogu da se setim u kojoj temi. :nemampojma: Najbolje da pripitaš njega.
Širim haos!

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Stara planina

Post od grujicd » 10 Feb 2014, 10:57

Ne sećam se ni ja u kojoj je temi bilo, ali sam iskopirao u Evernote za slučaj da mi zatreba:
Upravo sam odgledao emisiju SAT, i naravno osetio potrebu da vas upozorim na pogrešne zaključke koje možete izvući posle onakvog neistinitog informisanja.
Ako se iko "normalan" odluči da iz Beograda ili "tog" dela Srbije, ipak ode na Staru planinu tj. Babin zub ... e pa neka ima u vidu sledeće moje preporuke:

1) obavezno izaberite da idete putem Paraćin-Zaječar (preko prevoja Čestobrodica), a i evo zašto:
- kraći je,
- mnogo bezbedniji jer je veći deo puta - nov širok put, na pojedinim kritičnim deonicama sa tri trake koji se stalno čisti ali stalno znači upravo to STALNO! tj. 24h.
- mnogo manje opasnih krivina (nego na prevoju Tresibaba, na putu Niš-Knjaževac)
- relativno kratak uspon i prolazak kroz kritičan prevoj i zatim lagano (bezbedno spuštanje) pomenutim novim putem sa mestimično 3 trake
- 2/3 ostalog puta do Zaječara je nov put, milina voziti (mnogo je bolji nego auto-put)
- od Zaječara do Knjaževca vas takođe očekuje više od 2/3 novog ili malo starijeg ali odličnog, širokog, puta a jedna trećina je još uvek stari krpljeni i uži put (sve to možete videti lično na ovom mom snimku).

2) ono što vam nisu pokazali u emisiji SAT je HOROR od puta Knjaževac-Kalna !!!
- verujte mi na reč, jer na žalost nemam snimak puta ali ću ga na proleće napraviti, put je na većini mesta izuzetno opasan: uzak - da se dva automobila jedva mogu mimoići kada je suvo i nema snega a sada ... praktično nemoguće, osim ako jedan ne stane da bi ovaj iz suprotnog pravca prošao.
- mnogo EKSTREMNO oštrih krivina (lakat), koje se uz to teško uočavaju (ne stignete ni da je vidite a već ste u njoj) i UOPŠTE NISU OBELEŽENE znacima za NAGLO savijanje puta (crna polomljena zagrada ili strela, kako ko voli da tumači, na belom kockastom polju), uz to su kao što rekoh tako tesne da se zimi dva automobila ne mogu mimoići
- u emisiji SAT su OČIGLEDNO NAMERNO sve takve krivine (a ima ih jedno 10-tak) ladno preskočili da pokažu ... iz ko zna kog razloga: onaj kameni most, koji su pokazali - kao suženje na putu ... pa upravo iza njega (nekih 40m) sledi jedna od opasnih lakat krivina na uskom putu, gde vam put pred očima bukvalno nestaje i ispred i desno od vas je provalija ... itd.

Znači ako je neko ipak toliko lud da bije onoliki put do Stare planine, čak iz Beograda, neka posluša ovaj moj dobronamerni savet.

Pozdrav i srećan vam put!

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Stara planina

Post od dragan » 10 Feb 2014, 11:06

da, to je samo put do tamo... znaci sto se tice samog boravka nista posebno po snegu i blatu...pu...
citao sam da imaju i pesacke i biciklisticke staze, pa sam najvise zbog toga pitao, u smislu jel to stvarno uredjeno tamo ili je neko napisao da privuce sto vise ljudi u novi hotel...

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Stara planina

Post od BAJKER » 10 Feb 2014, 16:15

Bolje idi na Taru, smesti se u hotel dole kod brane na Peruckom jezeru a pravi dnevne ture po Tari, ima se sta videti. :)
Slika

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Stara planina

Post od maxer » 10 Feb 2014, 21:42

dragane,
i ja sam za to da izabereš neku drugu, tebi mnogo bližu, civilizovaniju lokaciju ... Stara planina je možda meni zgodna jer sam na 100km od nje ali i tad je pitanje "da li vredi" lomatanja do tamo.

U suštini tamo osim ta dva hotela i skijaških staza - nema ničeg. Stari hotel, vlasništvo Elektro-distribucije ili kako god se sada ta firma zove, koji je ispod samog Babinog zuba i jeftin je, i novi hotel koji je (kako sam čuo, nisam baš lično proveravao ali imaju sajt) papreno skup.
Milsim da je ta planina interesantna samo lokalnom stanovništvu koje živi u njenoj blizini (Knjaževac, Zaječar i eventualno Pirot i Niš) i skijačima željnim promene i/ili novina (novih staza i bogaza).

Pošto ti je supruga trudna (kako svatih), tek tada ne bih ni u snu razmišljao da se uputim na tako dalek put.

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Stara planina

Post od maxer » 10 Feb 2014, 22:31

Sad se setih da bi ovde bilo odgovarajuće da postavim malu reportažu sa Stare planine tj. Babinog zuba, snimljenu za 1.maj 2010.god. (već sam je bio postavio u temi Dobro veće ali ovo je pravo mesto za nju) ... tekst sam pisao za jedan drugi sajt ali poslužiće uz neku korekciju i ovde:

Novi autoban Paraćin-Zaječar ... a i priroda je lepa - ima se šta videti:
Silazak niz Čestobrodicu i pogled na planinu Rtanj sa "zadnje" strane ... levo odavde je selo Krivi vir sa vrhunskim sirevima i prelepom prirodom ... tu zastanite obavezno, da se obezbedite sa solidnom zalihom kačkavalja i drugih specijaliteta.
Slika

Na ulazu u Knjaževac (neposredno pre mosta preko Timoka) produžite levo prema Kalni i na ulazu u Kalnu - opet levo na Babin zub.

Otprilike je ovo na 1650-1700 metara nadm.visine (zaboravih šta je tačno pokazala navigacija), inače ovo što vidite je sam vrh Babin zub (naravno, ono belo je sneg a temperatura je tu negde oko 20-22C ali sneg se ne topi tako lako):
Slika

Slika

Ovo je hotel elektro-distribucije (mislim oni su vlasnici a objekat je slobodan za svakog ko plati: 1600 din (napomena: 2010.god.) za pansion sa 3 obroka sa noćenjem - ako se dobro sećam, pošto nisam bio njihov gost):
Slika
P.S.
Sada ima još jedan novi luksuzni hotel na Jabučkom ravništu:
http://www.falkensteiner.com/en/hotel/s ... ort-serbia

Lepo smo seli za sto sa klupicama od drveta na jednom vidikovcu malo dalje od hotela, pa smo smazali jagnjetinu koju smo kupili u podnožju Babinog zuba (ne sećam se naziva sela tj. motela) - kilo 1200din. (bilo je extra kvalitetno i ukusno) uz obaveznu šopsku salaticu, a zatim smo krenuli da procunjamo malo po snegu i skijalištu tu pored hotela.
Slika

Kad smo izašli iz šume na čistinu, puče pogled u daljinu:
Slika

Ovo je Midžor (2170 ili 2169 m. - kako god), sada najviši vrh Srbije (na Kosovu su "bivši" najviši vrhovi Srbije).
Slika

Evo i putokaza, čisto da se ne izgubite u nekoj snežnoj mećavi ... smetnuo sam sa uma da slikam malim jeftinim digitalcem pa se tekst na tabli ne vidi baš ali se može i pročitati po nešto sa ove slike u vezi ski-staze (stavio sam je u full res.):
Slika

Inače tu je prava vetrometina pa pošto sam bio samo u kratkim rukavima, baš je bilo zabavno ... produvalo me za medalju ali na sreću bez posledica (čak ni kijavice nije bilo).
Još jedan pogled na druge udaljene vrhove sa snegom (pravac desno od Midžora):
Slika

U povratku smo ponovo zastali ispod samog Babinog zuba:
Slika

zbog posete čuvenom vidikovcu koji je tu odmah pored puta a to je ova stena:
Slika

ispod koje je provalija i odatle puca pogled samo tako:
Slika

Slika

a ovim putem smo došli i njime se vraćamo, sada ga gledamo odozgo sa jedno 300-400m veće nadmorske visine od tačke na kojoj se on nalazi a nalazi se bukvalno ispod nas (sa vidikovca na dole je slobodan pad):
Slika

Eto, čisto da bacite pogled na par prizora sa Babinog zuba.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Stara planina

Post od ljubitelj » 10 Feb 2014, 23:42

:doubleup:

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Stara planina

Post od methane.master » 10 Feb 2014, 23:51

Bravo :pivo:

Sent using Tapatalk
Širim haos!

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Stara planina

Post od maxer » 11 Feb 2014, 00:12

Hvala :)

Odgovori