Rumunija-opšta tema

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Rumunija-opšta tema

Post od Heinz » 15 Apr 2022, 20:53

lami je napisao:
11 Apr 2022, 23:16
Uhvatio ravan deo na na AP kroz Rumuniju
Off: kakvi su putevi u RO?

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Koliko troši?

Post od lami » 15 Apr 2022, 21:11

Day, super, sad se ne osecam toliko retardirano .
Heinz, prvo, generalno da kazem da je saobracaj u Rumunijk projektovao neko na teskim drogama, bar ovaj zapadni deo, nisam jos isao za Bukurest. Svako ukrstanje puteva jbn kruzni tok, onda kad smatraju da treba da se uspori malo saobracaj, turi jedno ostrvce, da ne bace ciglice koje izvodjac imao negde i tako na svakih 500 m. Iako ima semafora, uglavnom ne rade. Cak je u Oradei paradoks da im semafori pokazuju samo zuto i crveno. Upali mi.se crveno, stanem, cekam, krece da trepti zuto i to je to. Nema zeleno. Na mestima gde se upali uslovno zeleno,.ono je trepcuce, nema veze sa nasim, gde treptanje znaci da ce da se ugasi uskoro.
Sami putevi nisu katastrofalni na ulazu iz Srbije, vidi se da se jos radi. Samog autoputa ima bas malo, ovo sto sam ja video. Deo mi je delovao kao da su ga radili isti ovi sto su radili kod nas sa klizistima, odnosno ne deluje staro, ali na par deonica kao da je propao. Kako se priblizujes Madjarskoj granici, tako je bolje stanje i novijeg je datuma.
Da pojednostavim, nije lose stanje, ali najbolje planirati putovanja van spica, posto uglavnom nema autoputeva i znq da bude vecih kolona, ja srecom isao u suprotnom smeru.
Takodje, vecina vozaca je bas tolerantna, kako prema drugim vozacima, tako i prema pesacima. Uglavnom koce svi cim pesak pomisli da zakoraci.
P.S.
Ako moderacija smatra da je bolje da prebacimo ovo negde drugo?
Pozdrav.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14178
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Rumunija-opšta tema

Post od pedja » 16 Apr 2022, 07:03

Meni se u Temišvaru svidela regulacija nekih raskrsnica, na bulevarima. Naime, semafor pušta redom sve četiri strane, tako da nema ukrštanja. Otvori jednu stranu, idu pravo, levo, desno, bez zaustavljanja, ukrštanja, pešaka (kojima je otvoreno sve kuda u tom trenutku automobili ne prolaze), zatim pušta sledeću, i tako redom. Realno, dosta se čeka između dva zelena, dok se odrne krug, ali prođe baš dosta vozila kada otvori. Ja sam (u špicu) stao podaleko od semafora, rekoh ženi da ćemo baš dosta čekati, i da se GMaps tripuje sa svojim optimizmom. Međutim, kako se otvorio semafor (koji se nazirao daleko ispred), uredno prođosmo iz prve.

Zbog čekanja se nakupi dosta vozila u koloni, ali dosta i prođe na jedno zeleno, bez ukrštanja sa drugim vozilima ili pešacima, i bez seckanja zelenog na 10 sec, pa čekaš nekoliko tura dok prođeš, uđeš u blokiranu raskrsnicu i sl.

Naravno, takva regulacija je moguća samo u širokim i dugačkim bulevarima.




TapaT


lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Rumunija-opšta tema

Post od lami » 16 Apr 2022, 07:43

Da, Temisvar je drugaciji od ovoga sto sam naveo, sam grad deluje lepo regulisan.
Par stvari koje mogu biti nekome korisne:
Javni parking, koliko sam video, se placa na automatima, ali nisam to koristio, pa ne mogu reci. Javni transport, bar u Oradei, deluje slicno organizovan - karta koja vazi 90 minuta, moze se platiti u tramvaju karticom sa NFC, samo sto je to neki posebni plavi aparat.
Vinjeta se moze kupiti na netu, ali moze i naknadno. Ja sam na primer kupio tek u Temisvaru. Prve pumpe imaju automat koji prihvata samo leje, dok na vecim pumpama mozes bez problema da platis karticom na kasi.
U Temisvaru sam se malo zadrzao, ali grad stvarno lepo deluje, lepa arhitektura, ima dosta ljudi, lep linjski park uz reku...
Oradea, isto arhitektura iz doba Austrougarske, ali deluje mnogo manje i usporenije - vecina stvari se zatvara 4-5 popodne, cak i turisticki biro. Grad je blizu Madjarske, pa ima dosta Madjara i moguce je sporazumeti se, ko zna isti (bio kolega iz Madjarske sa nama), ali i englski nije bio problem. Ima mali medjunarodni aerodrom i akvapark u blizini. Akvapark je nista posebno, trenutno je samo deo u zatvorenom radio, koji je bas mali i u kome je voda bas vruca, cak mozda neprijatno vruca za plivanje. Unutra, pored bazena nema lezaljki, vec iskljucivo plasticne stolice, restoran nije nesto.
Okacicu kasnije ovde slike iz oba grada.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Rumunija-opšta tema

Post od Heinz » 16 Apr 2022, 08:25

Te male kružne tokove na skoro svim ukrštanjima sam prvi put video u HU pre jedno 20 god. Sve je to u cilju povećanja bezbednosti saobraćaja.
Mi još nismo dostigli taj "level".

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Rumunija-opšta tema

Post od lami » 16 Apr 2022, 08:41

Meni to lici na kapitulaciju, priznanje da ne mozes da resis problematicne vozace, sto je najgore, ti mozes da projuris i dalje pored tih ostrvca, samo sto su sanse da se nesto desi, neko izletanje, vece. Jedino ko mora bas da uspori su kamioni, koliko sam video.
P.S.
Ovde pricam bukvalno ostrvca nasred puta, nema ukrstanja, vec zbog necega stave da mora da se smanji brzina - krivina ili tako nesto i onda stave ostrvce da bi te naterali sa usporis.
P.P.S.
Mali offtopic. Kad pomenu Madjare, u Budimpesti u centru grada su napravili delove gde je jedna traka za automobile, jedna za bicikle. Doduse, oni imaju metro i mogu tako da destimulisu automobile.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока




Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14178
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Rumunija-opšta tema

Post od pedja » 16 Apr 2022, 09:58


lami je napisao: P.S.
Ovde pricam bukvalno ostrvca nasred puta, nema ukrstanja, vec zbog necega stave da mora da se smanji brzina - krivina ili tako nesto i onda stave ostrvce da bi te naterali sa usporis.
Šikane :D
Negde kod nas sam video u nekom parku/šumi, sličnu stvar. Ne mogu se sada setiti gde. Bukvalno te teraju da usporiš, zaobiđeš, da ne bi projurio

Kod nas u BGu lagano mogu da sklone sve ležeće, veći problem je "normalan" asfalt.


TapaT


lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Rumunija-opšta tema

Post od lami » 16 Apr 2022, 10:06

Da, sikane Slika
Temisvar, vec kaceno na drugoj temiSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika


Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Slika
Poslednja izmena od lami u 16 Apr 2022, 10:06, izmenjeno 1 put ukupno.

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Rumunija-opšta tema

Post od lami » 16 Apr 2022, 10:13

OradeaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Rumunija-opšta tema

Post od lami » 16 Apr 2022, 10:17

Par slika autoputa izmedju Temisvara i Oradee.SlikaSlika

I makine


Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Rumunija-opšta tema

Post od dragvorl » 16 Apr 2022, 12:10

lami je napisao:
16 Apr 2022, 08:41
Meni to lici na kapitulaciju, priznanje da ne mozes da resis problematicne vozace, sto je najgore, ti mozes da projuris i dalje pored tih ostrvca, samo sto su sanse da se nesto desi, neko izletanje, vece. Jedino ko mora bas da uspori su kamioni, koliko sam video.
P.S.
Ovde pricam bukvalno ostrvca nasred puta, nema ukrstanja, vec zbog necega stave da mora da se smanji brzina - krivina ili tako nesto i onda stave ostrvce da bi te naterali sa usporis.
P.P.S.
Mali offtopic. Kad pomenu Madjare, u Budimpesti u centru grada su napravili delove gde je jedna traka za automobile, jedna za bicikle. Doduse, oni imaju metro i mogu tako da destimulisu automobile.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Ja u Madjarskoj jos nisam vide te kruzne tokove sa malim ostrvima koje su kao sto kazes efektivno skoro kao obicna raskrsnica. S druge strane u Segedinu je najveci kruzni tok u Majdarskoj, sa semaforima i ukrstanjem sa tramvajem.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1360
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Rumunija-opšta tema

Post od Momčilo » 16 Apr 2022, 13:34

U Bukureštu sam jednom bio za doček nove godine i nije mi se svideo.. U povratku smo svratili u Brašov, koji mi se baš svideo, pogotovo u tom novogodišnjem izdanju.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Rumunija-opšta tema

Post od lami » 11 Maj 2022, 18:31

Par slika iz BukurestaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Rumunija-opšta tema

Post od lami » 11 Maj 2022, 21:56

Jos par slikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Rumunija-opšta tema

Post od dragvorl » 12 Maj 2022, 05:34

Ne izgleda lose sa slika ja planiram da idem za Transilvaniju, nadam se uskoro.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori