Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vožnja,

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vožnja,

Post od srdjanyo » 23 Maj 2016, 08:11

Nisam našao sličnu temu za nas početnike u turizmu.
Ako ima,spojite.

Zamislio sam da ova tema bude svojevrstan priručnik kako što bolje pripremiti jednu mladu porodicu koja prvi put letuje na moru, a ide autom.
Napravili smo spisak šta nam treba za letovanje. Od krema za sunčanje, mišića za plivanje, kekova, probiotika do spiska šta treba autu kako bi bez brige krenuli na put.
Pošto nam je ulaz u hotel zakazan u 14 časova, zanima me koje je najoptimalnije vreme za kretanje na putka CG, a preko ŠA-VA-UE-PP-ŠN-HN? Neki kažu da krenem u ponoć, kolega mi kaže da krenem pred zoru(u 3),čika Mirko kaže da preko ŠN nikako ne putujemo noću, dakle? Broj pauza, koliko ili na koliko časova/pređenih km? Koliko novca odvojiti za gorivo? Malo bi krstarili po CG primorju, a otišli bi di Dubrovnika, a u povratku bi skoknuli do Požarevca i na kraju do Kikinde?

Dubrovnik-da ili ne sa NS tablicama i malim detetom?

Moj auto je star 12 godina. Dakle, star je. Šta mogu sam proveriti, a šta majstoru da platim da mi proveri? Prošle godine sam izmenjao sve što crkava na njenoj realnoj kilometraži(menjač+kvačilo+dizne). Krajem februara urađen je veliki+mali servis i promenjeni su prednji diskovi i kočnice.Fabija je slaba na trapu i znam da prvo to moramo gledati, zatim klima uređaj tj. eventualno punjenje.
Da li da kupim dodatni svetloodbojni prsluk, i još par H7 sijalica? Imam i PP aparat i njega bi trebalo servisirati, napuniti.
Značilo bi mi da se u ovoj temi piše bez cinizma tipa:Idi preko BiH, kupi Renoa, idi vozom, nauči da plivaš na Šatrndikiju i slično...
Hvala.


Tesla 6.1

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od grujicd » 23 Maj 2016, 09:02

Koliko je malo dete? Od toga zavisi da li ćete put da uklapate prema njemu ili možete kako hoćete. Pošto je Zlatibor na približno pola puta to je dobro mesto za pauzu, a imaš čime i dete da zanimaš. To je ako se putuje preko dana. Kretanje oko 3-4 je optimalno što se tiče stizanja ali i gužve na putu i granicama. Pri tom taj drugi deo puta kroz zabiti ipak voziš po danu. Samo je pitanje kako ti funkcionišeš kad ustaneš u 3 ujutro? Moja porodica je išla tako kad smo bili mali, ali ja još nisam probao. A ako kreneš u 12 znači da nisi ništa spavao, a to je velika razlika. U to bi se upustio samo ako imam sa kim da se menjam za volanom. Jedini razlog za tako nešto bi bio da dete užasno podnosi put pa da je bolje da što veći deo prespava, bez obzira na sve.
Od HN do Dubrovnika mora da postoji i autobuski prevoz. Ako ćeš tamo da budeš opterećen i sve vreme da razmišljaš da li će neko da ti dira kola bolje idi busom. A ako je u Dobrovniku teško i/ili skupo naći parking možda je to svakako isplativija opcija. Nisam bio ali javiće se neko sa konkretnim informacijama.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od superboss » 23 Maj 2016, 09:25

Ja sam prosle godine isao sa autom te starosti, nije bilo problema nikakvih...nisu to neke skstremne kilometraze.

Mi smo krenuli oko dva-pola tri, ali iz tazbine, koja je 30km od Sapca. Isli smo u avgustu, pa smo i vrucine hteli da izbegnemo.

Dosta ljudi mi je reklo(a oni imaju vise iakuatva od mene po pitanju letovanja), da ako se ide za Bokokotorski zaliv najbolja varijanta za put je preko BIH. Bolji su putevi itd.

Javice se ljudi koji imaju iskustva ne sumnjam.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od schonenk » 23 Maj 2016, 09:30

Na otvorenom je automobil rasterecen spram grada. Jedino ako budes isao u Du ocekuj da ces se zaglaviti u koloni koja se spusta u grad i da rashladni sistem mora da fukncionise besprekorno. Cak mislim da je to najbitnija stavka za proveru pre puta.

Kada krenuti ne moze niko da ti kaze kada, jer treba da podjes od sebe i svojih navika. Ja putujem rano ujutro (oko 6-7), jer nocu ne fukcionisem. Opet, ima ljudi kod kojih je obrnuto.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6740
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od ljuba » 23 Maj 2016, 09:39

Apsolutno su dve stvari najvaznije na tom putu - kocnice i klima uredjaj. Isto tako je vazan i dobar plan (na osnovu iskustva i mogucnosti) putovanja - da li putovati pretezno nocu ili danju - kao i koji je to dan - vikend, ili neka druga nesrecna velika smena turista - za izbegavati...

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od passenger » 23 Maj 2016, 09:47

Ja bih ti preporučio da odspavaš malo. Od 22h do 03h bi bilo idealno. Do pola 4 krećeš (prespavanja spakuješ stvari).

Ja sam par puta vozio bez spavanja tipa od ponoći. I na 1400 km sam spavao 3-4 puta i odužilo se sve to. Par puta sam krenuo oko 3-4 ujutru i bilo je bolje, ali prvih 2-3 sata mi je kritično, kao i oko podneva. Najbolja opcija mi je bila kada se naspavam do 8, posle mogu da vozim 15 sati bez problema.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od sasha015 » 23 Maj 2016, 10:56

Ceo put ti zavisi od deteta.Roditelji to znaju....

Koliko je staro dete?Kako podnosi put?Hoce li da sedi u sedistu?Ima li mucnine?Jel si njega/nju vozio samo poravnom ili je vec osetila voznju po krivinama i truckavim putemMleko nikako tokom i pre puta.Samo caj i voda,keks i stapici.
Prvi put kada sam krenuo kao ti,nista od ovog nisam imao u vidu.Vazno mi je bilo dal je auto dobro i da se ja naspavam i da stignemo brzo i sigurno.Kad je mala provratila posle 100 km,sve ostalo je nebitno.
Dimigal se ne preporucuje deci do 3 godine starosti.Mozda kasicica aeriusa da se uspava.Aerius je antihistaminik,pa se treba konsultovati sa pedijatrom....
Idealno bi bilo kad bi mogao put iz 2 dela.Cisto da dete oseti neki predah.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8093
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od Ji 4Tze » 23 Maj 2016, 13:14

Iz HN mora da ima tura brodićem do DU... ja to ne bih propuštao naspram vožnje autom u neprijateljsku teritoriju :mrgreen:
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od srdjanyo » 23 Maj 2016, 13:32

Zaboravio sam to da napišem.Aranžman nam je od 11.7. do 22.7.Ja radim kod privatnika,znači na :bokser: dobijen godišnji,a supruga radi u državnoj firmi.Ona ima 2 puta po 20 dana. :rofl: :pardon:
Ćerka ima skoro 5 godina tj. napuniće kada stignemo na more 5.
Nismo se vozili duže od 300 km u jednom pravcu,mada ima problem sa mučninama,ali možda zato što joj je tada bio prazan stomak pa je povraćala.Nemamo problem sa sedenjem u sedištu,svi volimo da se vozimo. :kezo:
Probaćemo sa probiotikom,a za klopu ponećemo suve perece i štapiće Trik.
Ja lično nemam problema sa ustajanjem i vožnjom od 3 ujutro,pošto sam profesionalni vozač.Roknem kafu i pičim.Ali drugo je putovati i voziti sam.I verovatno ćemo i krenuti oko 3-pola 4.Tako bi i mala mogla da spava barem do pola puta.
Nisam kupovao zeleni karton i zato ne idem preko BiH,a realno mi je tih 3000 skoro pola rezervoara,gledajući trenutne cene.Nadam se "boljim vremenima" pa mislim da ću od sledeće godine ići u Grčku.Tako da je ova trasa meni OK,s obzirom da sam juče gledao SAT,A iz iskustva znam,da u Srbiji po vukojebinama su daleko lošiji putevi.Posebno po Homolju.
Da li ima neki trajekt do DU od HN?Ne bih baš busom,to mi je smor.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od blaugrana » 23 Maj 2016, 14:47

Mislim da ce ti biti veliko opterecenje ici kolima za DU.
Guzve, parking i sve ostalo sto ide sa srb tablicama ;)
Imas jednodnevne ekskurzije. Bus te ostavi ispred starog grada i posle dodje po tebe.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od aviator » 23 Maj 2016, 15:04

Svi su te dobro savetovali. Ja ću ti preneti samo kratko, moje iskustvo sa putovanja u Bar pre dve godine.
Od Beograda sam išao AP do Malog požarevca, a zatim Mladenovac, Topola pa na Rudnik. Ovuda idem jer mrzim prvi deo ibarske oko Ljiga.
Od Rudnika, standardno, Čačak, Užice, Zlatibor(pauza za kafu), sve do Prijepolja, a potom Pljevlja, Žabljak, Nikšić pa za Podgoricu i Bar.
Ovaj "zaobilazni" put ka Baru, preko Žabljaka, je izabran, da bi obišli most na Djurdjevića Tari, a potom videli Žabljak.
Tebi, ako si sa malim detetom, problem mogu biti samo serpentine posle mosta na Tari i posle Šavnika, kako je i Alvirko opisao.
Pošto si iz NS, nadji u temi o Crnoj Gori, goblinovu tarasu za Budvu preko Šapca.
Kupi još jedan reflektujući prsluk(150 din kod Kineza). Ja nosim bar jednu rezervnu sijalicu od svakog tipa koje se koriste u autu.
Sa svim pauzama, zastojima i obilascima do Bara mi je trebalo manje od 12 sati.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14175
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od pedja » 23 Maj 2016, 20:45

Ispisah svasta, ali da skratim:

Meni je najbitnije da imam dovoljno tecnosti, da stanem kad god mi se prohte, te da nisam gladan (ali ni prezdran). Trezvenost i budnost se podrazumevaju.

Check in mi je apsolutno nebitan i po tome nikada nisam i necu (p)odredjivati svoje putovanje. Znam da postoje razlozi i da svako zeli da iskoristi sto vise od svog odmora, ali za mene je i samo putovanje deo odmora. Sta sve covek usput moze da vidi, cesto mnogi i ne saznaju.

Sa druge strane, put se mora podrediti svim saputnicima, pogotovo ako ima dece.

Ukoliko ti je automobil redovno ispravan, nema brige. I na novim dolazi do problema, nikad se ne zna.
Kartica pomoci na putu, AMSS ili slicna, svakako je pozeljna, kao i putno osiguranje.
MTS i Telenor imaju relativno povoljne roming pakete sa internetom, za CG. Za Vip ne znam.

Pri dolasku u sobu proveri sve, koliko mozes, pre nego jurnes u vodu, kad vec dolazis u 14h. Zasto? Pa veca je verovatnoca da do tada nisu dosli svi gosti i da je veci izbor slobodnih soba. Ukoliko u 22h otkrijes falinke bices vec umoran za zalbe, ili ce te pomeriti za sutra, nema soba, nema menadzera, nema kucnog majstora...a ti sutra zelis na plazu, a ne da cekas da li ce se neko smilovati i reagovati na zalbe. Doduse, dodju ljudi i u 10h, ostave stvari i u vodu, pa kad u sobu udju-usli su.

Pod proverom podrazumevam - da li si dobio ono sto si rezervisao (tip sobe, pogled, kvadratura...), ako znas sta si rezervisao uopste, te da li ima vode, rade slavine, tus ne prska svuda osim gde treba, vodokotlic ne sisti u beskonacnost, krevet ne skripi, a dusek nije propao, TV i klima rade, vrata od sobe dihtuju i uredno se zakljucavaju? Desava se u hotelima svih kategorija da postoje problemi. A prekotrolisi i minibar, da ne fali nesto, ako ga ima. Ne kazem da ce biti problema, ali ce ti to oduzeti 5 min, a bice ti mirnija glava. Mogu i detaljnije, ali ti je i ovo dosta :kezo: Ne nisam poremecen, niti opsednut, niti mi vecina tih stvari smeta, ali je profesionalna deformacija cudo - prokletstvo.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od Gaginh0 » 23 Maj 2016, 20:52

Ova tema ce mi nadam se dobro doci, i ja planiram u CG na more ali u avgustu. Mislim da je meni sreca sto mogu da putujem kad hocu i koji dan hocu, pa sam mislio da krenem u nedelju rano ujutro, ne znam jel mi to prednost ili greska?
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14175
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od pedja » 23 Maj 2016, 21:00

To sam preskocio. Nedeljom prepodne sam uvek najbolje putovao - carine, spedicije, transport, slabo nesto nedeljom, nema ni komercijalista iz pivara :kezo:

I ozbiljno, nema guzve, ovi iz CG nisu krenuli, jer cekaju poslednji trenutak da uhvate sto vise sunca i mora, tako da ih sretnes tek negde pre nego prijases na destinaciju. Ja krenem oko 7 ili 8, kad su ranoranioci i nocne ptice vec na pola puta i lagano...

One serpentine su totalno bezveze, ali je 165KS doraslo izazovu :D
Zato u povratku via kanjon...

Sladoled i torte u Minjonu/Tivat, obavezno :doubleup:

Korisnikov avatar
LukaMaletin
Postovi: 1393
Pridružio se: 31 Maj 2015, 23:43
Garaža: Renault Clio 1.5 dci 2015
Lokacija: Novi Sad

Re: Prvi put na letovanje kolima. Oprema, dokumentacija, vož

Post od LukaMaletin » 23 Maj 2016, 21:39

+1 Gagi,i ja cu verovatno u avgustu , ali ja cu preko Bosne, ocu da svratim do Visegrada i Trebinja :) A taj zeleni karton ne treba gledati kao toliki trosak, posto je gorivo tamo jeftinije, a i jagnjetina :D

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Odgovori