Ujedinjeno Kraljevstvo

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Ujedinjeno Kraljevstvo

Post od lami » 28 Okt 2022, 22:51

Poslovno sam dobio priliku da odem do Mancestera, pa ajde da podelim iskustva ako nekome bude od koristi.
Prvo, viza. Popunjavas online upitnik jedno sat vremena, gde navodis sve gde si bio u poslednjih 10 godina, a da nisu zemlje EU. Kad im das sve zive podatke, onda treba da uplatis 120 evra, pa onda skapiras da zvanicnih 3 nedelje koliko odlucuju i sve vreme ti drze pasos, su u stvarnosti 6-7 nedelja, u kojima mozes da ides samo u open balkan, cg i bih. Ako doplatis samo 299 eura, zavrsavaju za nedelju dana od datuma kad ti uzmu biometriju, slike i glas. Odes na sajt da bukiras termin, prvi sledeci termin gde ne placas dodatno, vec sam skeniras je za 10.dana, ako hoces odmah, platis samo jos 20 k rsd.
Kad je sve to reseno, preuzeo pasos, inace se sve obavlja u Airport Cityju, nema veze sa ambasadom, bukiram prevoz. U ovom slucaju, Austrian, preko Beca. Polazak iz Beograda, sve super, dosta prostora za noge, brzo stigli. U Becu se ceka oko 2.5 sata, ali sada, iako je isto embraer, manje prostora i ubijaju ledja, iako isti tip sedista. Ispred mene neki ortodoksni jevrej koji se moli kako polecemo, a pored njega neki sa Bliskog istoka. Inace je ovog jevreja napusila stjuardesa sto je dosao sa 3 rucna prtljaga. Oko mene su inace svi kijali,.kasljali, smrktali, ali za sada se drzim.
Direkt sa aerodroma ima izlaz za vozove, tramvaje, autobuse, taksije i to normalne, ne divljake. Ima automat za karte, a moze i da se kupi na salteru, a moze i online, unapred. Taksi pitas da li prima kartice, posto ne primaju svi, ali ima i Uber i ostali.
Obratite paznju da su odradili zamenu novcanica, pa ako vam se vuku funte iz slamarice, najverovatnije su za zamenu. U Engleskoj kazu da moze u banci da se odradi, samo kazes da imas tekuci racun kad te pitaju, ali u Skotskoj moze u Posti ili menjacnici. U posti nista nisu trazili. Nastavice se.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ujedinjeno kraljevstvo

Post od lami » 28 Okt 2022, 23:28

Izgubi mi se sto sam pisao.
Nego, od engleske hrane sam probao fish and chips u jednom pabu, bio je bas dobar. Inace, chips krompirici, crisps - cips. Bio u nekom Traford trznom centru, ogroman je, ima i neki morski svet u jednom delu, ali je to vise za klince. Tu sam bio zato sto su koleginici izgubiki prtljag, dakle samo rucni sa sobom. Generalno opazanje je da svi deluju preterano ljubazni, nonstop nesto thank you, devojke im idu polugole po ovakvom vremenu i sto je najgore, to je bez nekog stila i uglavnom one sto bi trebalo da se pokriju. Ne znam kad pocinju da piju, ali vec oko 22 pocinju da se teturaju. Mislim da sam vec napisao da Mancester deluje uglavom industrijski, radnicki, ima stari deo grada, ali nije nesto vau.
Ako se budem seti necega za Manc, napisacu.
Uzeo sam direktni voz iz Mancestera do Edinburga- oko 80 funti. Ima jeftinijih varijanti sa presedanjem, plus dodatno ako uzmes online, ali se desava da otkazu polaske. Sam voz je naucna fantastika, cist, mirise, ima prikljucke za struju i za usb, iznad svakog pise da li je mesto zauzeto i do kad, nije bas najtacnije, ali lepo deluje. Ima i wifi koji nije bas najbolji. Sami predeli su neverovatni, planine, potoci, milion ovaca..

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ujedinjeno kraljevstvo

Post od lami » 28 Okt 2022, 23:43

Sta zaboravih da kazem, stalno kao da se izmenjaju godisnja doba, jutro kisa, tmurno, posle sunce. Edinburg, mnogo lepsi grad, manji pre svega. Bas veliki deo grada deluje stara arhitektura. Da ne zaboravim, pesacki prelazi su im bas nekako cudno obelezeni, negde nisam siguran da li ih ima ili nema, zeleno svetlo negde ima kao sto je u ostatku evrope, u vecini je kutija koju stisnes da bi prrsao i ona pokazuje wait, ako je crveno.
Sam grad, ako sam dobro shvatio je na ugasenom vulkanu, sto znaci, dosta krivudanja, pa je meni iako sam zapamtio delove grada, tesko mi je da ih organizujem u celinu. Za dvorac u gradu sam rekao vec da sam izvisio, ali sad sam kupio online, pa cu sutra ujutru da odem.SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


LAV-LAV
Postovi: 301
Pridružio se: 27 Okt 2019, 10:49

Re: Ujedinjeno kraljevstvo

Post od LAV-LAV » 28 Okt 2022, 23:49

odlična recenzija, dobro si me nasmijao, a zapravo je to stvarnost tog zapada koji je kao nedodirljiv. Ovo s početka prethodne poruke je jad i iživljavanje ,ali neka neka, polako

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk


lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ujedinjeno kraljevstvo

Post od lami » 28 Okt 2022, 23:57

Meni nekako vise prija atmosfera u Edinburgu nego u Mancesteru, devojke mi deluje da imaju malo vise ukusa.
Veceras izgleda da je sirom grada bila tema maskenbala, brdo klinaca obucenih u razne kostime,.neki dobri, neki ne. Jedna klinka kad je izasla iz busa sa dugom haljinom sa ogromnim procepom i nekim mrezastim kompletom, nije mi bilo jasno, ali u svakom slucaju bolje nego lik obucen kao medicinska sestra. Video i neke zanimljive pabove sa zivom muzikom, ali je ekipa tamo uvek bila ozbiljno pijana, a posto sam u nastavku sam, ipak preskocio. Probao sam hagis- not great not terrible, ali sto da ne, govedinu sa pireom sa dodatkom rena, stake and ale pie(kao gulas u americkoj verziji pite), opet nista posebno, stovies - opet nesto nalik gulasu, samo sa povrcem i dok sam pisao prvi post neku picu u Mammas pizza ili tako nesto. Osecam jos ljutinu, ali je bila lepa, uzeo i neka dva koktela gold leader. Generalno mi se cini da je uglavnom hrana zacinjena malo jace, ja inace tako i volim, ali mozda nije za svakoga.Slika


Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


SlikaSlika

lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ujedinjeno kraljevstvo

Post od lami » 29 Okt 2022, 00:10

Cene, jake poprilicno. Smestaj da iole vredi tesko da moze ispod sto funti, pica su isto skupa.
Bukirao sutra jednu noc na severu, samo da stignem dotle Rezervisao preko europcara rentacar, ali cas pisu treba medjunarodna dozvola, cas ne. U svakom slucaju, ako prodje kako treba, sutra idem do Loh Nesa, izmedju ostalog.
Inace, ulaz u Englsku, tri trake - EU, zavrse sa min pregledom, ne eu sa malom decom i onda mi ostali - ja, jos jedna devojka iz Srbije, neka Ruskinja/Ukrajinka i 20 crnaca i po koji Pakistanac. Cekao sigurno jedno 15-20 minuta, ali ispred bio lik sa cerkicama koje su na zasmejavale. Jos imale kosu ispletenu sa onim kuglicama, zaboravih kako se zovu, bas simpaticne. Na kraju mi trazila ova na carini da joj pokazem i povratnu kartu.
Hvala Lav-Lav.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока



lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ujedinjeno kraljevstvo

Post od lami » 29 Okt 2022, 00:17

Par slika iz voza.SlikaSlikaSlika
P.S.
Moze li moderacija da izmeni Ujedinjeno kraljevstvo u Ujedinjeno Kraljevstvo? Ostatak teme nije pismen, ali bar naslov Slika
Послато са SM-N960F помоћу Тапатока



LAV-LAV
Postovi: 301
Pridružio se: 27 Okt 2019, 10:49

Re: Ujedinjeno kraljevstvo

Post od LAV-LAV » 29 Okt 2022, 00:31

Ma bas te briga da li je UK ili Uk
Ovo za Edinburgh... to je Škotska,a to je daleko od Engleske i Engleza ... zato si primjetio onu razliku u ukusu žena...
Prije 20 god se moja kolegica udavala za nekog Engleza (i rastala se ubrzo,naravno), došli Englezi i Škoti na svadbu... Škotinje ... hm..., zovu na proslavu Nove godine jer se u Londonu to bas i ne slavi... drugi je to narod...
Ne smijem svašta pisati hahhaj

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk


milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: Ujedinjeno kraljevstvo

Post od milanns » 29 Okt 2022, 00:53

Super, bas si se potrudio da opises, korisno,


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Ujedinjeno Kraljevstvo

Post od trojanac » 29 Okt 2022, 09:52

Veoma zanimljivo. Nešto baš ne podnosim UK ali bih voleo da obiđem. I to onako redom, sve delove.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Ujedinjeno Kraljevstvo

Post od Heinz » 29 Okt 2022, 10:13

Halloween vikend, ima li veze?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2115
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Ujedinjeno Kraljevstvo

Post od Gazu » 29 Okt 2022, 10:43

S devojkama ste me "navukli" da sve pročitam detaljno.

Super recenzije, a čitaću i sve ostalo što budeš pisao! Stvarno bezveze da su takvi prema nama kad je u pitanju apliciranje za vizu. Ajde što nam treba viza, ali da zadržavaju pasoš 6 nedelja... Što uglavnom nije problem, ali opet ti nameće ograničenje. Al dobro, dosta politike, najlepša stvar je kad ovako kroz nečije utiske "direktnije" čuješ kako je kod njih. Nadam se da ću i ja imati prilike neki put tamo da idem, a imao bi povoda poslovno da idem. Samo ugrabiti priliku, a i pare.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ujedinjeno Kraljevstvo

Post od lami » 29 Okt 2022, 13:13

Brat Poljak mi dao mecku automatik za dodatnih 6 funti

Slika

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

LAV-LAV
Postovi: 301
Pridružio se: 27 Okt 2019, 10:49

Re: Ujedinjeno Kraljevstvo

Post od LAV-LAV » 29 Okt 2022, 13:26

ne zaboravi kojom stranom voziš

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ujedinjeno Kraljevstvo

Post od ljubitelj » 29 Okt 2022, 13:29

To sa vizom mi je toliko ogadilo UK da više ne bih ni poželeo da odem, em je cena bezobrazna, em odbijaju masovno, em šalju pasoš u Poljsku na kontrolu i tamo izdaju faktički vizu, em traže da prihvatiš da se odričeš prava na zaštitu ličnih podataka i još na granici tretiraju kao stoku u tim redovima za one van Komonvelta.

A proces izdavanja vize je povereno privatnoj firmi, paradržavnoj...takve mutljavine nigde drugde nisam sreo.

Prošao pakao sa traženjem vize pre nekoliko godina i neka hvala im, daleko im lepa kuća što se mene tiče.

Sada je gore i teže dobiti vizu nego što je bilo 1994. u vreme sankcija a mi u onoj poziciji.

Inače baš lepa zapažanja o ljudima i opisi, meni Englezi (tj okolina Londona) nisu nešto legli, mžda što sam bio u Februaru pa je kao noć gotovo celog dana a Sunca ni u tragovima, magla, smog, kiša, vetar.
Uglavnom 5 dana za zaboraviti.

Odgovori