Koliko troši?

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10668
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od ljubitelj » 03 Jul 2023, 23:09

Nisam još čuo da neko sipa ad blue u benzinca. :D A nadam se da i neću.
Polako, i za dizele je trebalo 30 godina da od zelenih ekoloških vozila postanu zagadjivači kojima trebaju filteri i dodaci za sve i svašta :)
I benzin i dizel imaju identičan proizvod u izduvu, hemija je neumoljiva a politika kako već dune vetar tamo nekih kancelarajskih umova koji sve smišljaju u ministarstvima za hvatanje zvezda i pravljenje magle ;)

Nadam se da ćeš čuti/ ćemo čuti, to znači da si dovoljno dugo poživeo da doživiš tranziciju u "zeleno". :D
I za GPF nisi čuo do skora a benzin je isti kao i gasovi i danas i pre - upisati po želji- godina...

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Koliko troši?

Post od dzonic87 » 03 Jul 2023, 23:10

I meni su sedišta top. Opasno merkam E klasu, kratko što sam probao deluje mi primetno bolje od moje A6-ce (C7 FL, 2016) - naročito izolacija

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23825
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Koliko troši?

Post od dragvorl » 04 Jul 2023, 21:56

O elektro autima dalje na viewtopic.php?f=7&t=5103&start=825
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5052
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od cozmo » 04 Jul 2023, 22:36

Finalna potrosnja: NS-Ohrid, Ohrid-Skopje (blejali par sati po Skopju), Skopje-NS - 4,3 L na 100km metodom od cepa do cepa. Da se nismo vucarali po Skopju i guzvama, mislim da bi bilo i manje. Na granici u povratku cekanje 6-7 min. Klima je radila svo vreme puta.

AP u SRB konstantno 135 tempomat, sa izletima u preticanju do 150. Ali 90% vremena 135 (otprilike 131 po GPS) zbog merenja prosecne.

Posle Paracina, ne znam iz kog razloga, na bordu sam vidjao suludo niske potrosnje na AP na toj brzini. Da li je nesto nizbrdo ili je vetar u ledja, ne znam.

Gorivo koje sam sipao je MOL EVO plus dizel. U MK nisam sipao nista, pa ne znam kakvo im je gorivo.

Zadnje sipanje je bilo 18,1 L na 475 predjenih km! :klanjamse: To je 3,8L na 100km.

307, 1.6 HDI.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

milosg
Postovi: 1517
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od milosg » 05 Jul 2023, 00:08

Skoro pa duplo manje od mog bivšeg 307. Svaka čast. :)

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9885
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od Ivan » 05 Jul 2023, 06:37

Tvoj nije bio ristajl verovatno :D

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4206
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Koliko troši?

Post od carov2 » 05 Jul 2023, 07:49

cozmo je napisao:Finalna potrosnja: NS-Ohrid, Ohrid-Skopje (blejali par sati po Skopju), Skopje-NS - 4,3 L na 100km metodom od cepa do cepa. Da se nismo vucarali po Skopju i guzvama, mislim da bi bilo i manje. Na granici u povratku cekanje 6-7 min. Klima je radila svo vreme puta.

AP u SRB konstantno 135 tempomat, sa izletima u preticanju do 150. Ali 90% vremena 135 (otprilike 131 po GPS) zbog merenja prosecne.

Posle Paracina, ne znam iz kog razloga, na bordu sam vidjao suludo niske potrosnje na AP na toj brzini. Da li je nesto nizbrdo ili je vetar u ledja, ne znam.

Gorivo koje sam sipao je MOL EVO plus dizel. U MK nisam sipao nista, pa ne znam kakvo im je gorivo.

Zadnje sipanje je bilo 18,1 L na 475 predjenih km! :klanjamse: To je 3,8L na 100km.

307, 1.6 HDI.
Taj auto troši sve manje i manje...

Sent from my LE2121 using Tapatalk


Korisnikov avatar
123456
Postovi: 2001
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Koliko troši?

Post od 123456 » 05 Jul 2023, 08:12

Skoro kao legendarna toyota, pitanje za milion dolara, koji je bolji auto 307 ili corolla :D

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Koliko troši?

Post od Gaginh0 » 05 Jul 2023, 08:35

Corola je čvršća.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8099
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od Ji 4Tze » 05 Jul 2023, 09:01

ljubitelj je napisao:
Nisam još čuo da neko sipa ad blue u benzinca. :D A nadam se da i neću.
Polako, i za dizele je trebalo 30 godina da od zelenih ekoloških vozila postanu zagadjivači kojima trebaju filteri i dodaci za sve i svašta :)
I benzin i dizel imaju identičan proizvod u izduvu, hemija je neumoljiva a politika kako već dune vetar tamo nekih kancelarajskih umova koji sve smišljaju u ministarstvima za hvatanje zvezda i pravljenje magle ;)

Nadam se da ćeš čuti/ ćemo čuti, to znači da si dovoljno dugo poživeo da doživiš tranziciju u "zeleno". :D
I za GPF nisi čuo do skora a benzin je isti kao i gasovi i danas i pre - upisati po želji- godina...
Šta je u stvari poenta tvog izlaganja, otkrij nam taj nauk više :)

Nego jesi ti nekad kao mali palio nešto s naftom a nešto s benzinom? Šta je ostalo od jednog a šta od drugog?
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5052
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko troši?

Post od cozmo » 05 Jul 2023, 12:48

carov2 je napisao:
05 Jul 2023, 07:49
Taj auto troši sve manje i manje...

Sent from my LE2121 using Tapatalk
Od prosle godine je ciscen DPF i zamenjen EGR. Cenim da je to doprinelo nizoj potrosnji. Fabrika kaze otvoren put - 4,3L, Grad - 6,1L. U sustini imam malo vece potrosnje od kataloske pa su proseci u gradu oko 6,4 L na otvorenom kako kad od 4 do 5. Ali generalno se tu negde uklapa. Pre ciscenja DPF i EGR potrosnje su bile vece, neki dugorocni prosek je bio 5L, sad je pao na 4,8L, iako imam vise gradske voznje. Na bordu stoji 5,4L sto se uklapa u zadnje kilometraze - par stotina km grada i ovaj sad put, kad podelim gradsku i ovu potrosnju ispadne toliko. Uglavnom sto se vise vozi na otvorenom, potrosnja je uvek u proseku ispod 5L.

Jedna zanimljivost mozda: sa Fulda Eco Control gumama sam imao vecu potrosnju nego sad sa Nexen gumama. Ne znam ni da li to ima veze, pored EGR-a i ciscenja DPFa.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

ljubitelj
Postovi: 10668
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od ljubitelj » 05 Jul 2023, 14:07

Ji 4Tze je napisao:
05 Jul 2023, 09:01
ljubitelj je napisao:
I benzin i dizel imaju identičan proizvod u izduvu, hemija je neumoljiva
Nego jesi ti nekad kao mali palio nešto s naftom a nešto s benzinom? Šta je ostalo od jednog a šta od drugog?
Jesam i kao mali a bogami i kao veliki slušao ceo semestar na faxu hemiju oksido redukcione procese a naravno izvodio i prateće eksperimente u laboratoriji kao sastavni deo.

A ostaje i od benzina i od nafte isto, azotovi oksidi NOx kao posledica hemijske oksidacije ugljovodonika/ sagorevanje u prisustvu viška vazduha. Danas i benzinci rade pretežno sa viškom vazduha, TSI, GDI, HTP i ostali sa direktnim ubrizgavanjem....isto kao i dizeli imaju efekat da nastaju azotovi oksidi.

A ti azotovi oksidi se sa dodadavanjem AdBlue /NH3/u procesu hemijske redukcije neutrališu tj redukuje ponovo u N2 i H2O.
I verovao ili ne, azotovi oksidi su jedni te isti i kod sagorevanja benzina i kod sagorevanja dizela :)
The excess air leads to the generation of NOx, which are harmful pollutants, from nitrogen in the atmosphere. SCR is used to reduce the amount of NO
x released into the atmosphere. DEF from a separate tank is injected into the exhaust pipeline, and the exhaust heat decomposes it to ammonia. Within the SCR catalyst, the NO
x are reduced by the ammonia into water and nitrogen, which are both non-polluting. The water and nitrogen are then released into the atmosphere through the exhaust.[6
https://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_exhaust_fluid

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8099
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od Ji 4Tze » 05 Jul 2023, 16:45

Diesel engines are typically operated with a lean burn air-to-fuel ratio (over-stoichiometric ratio) to ensure the full combustion of soot and to prevent them from exhausting unburnt fuel. The excess air leads to the generation of NO

Pa nije isto jer se ne troši ista količina vazduha?
Boringly average, but also perfect for school run mums

ljubitelj
Postovi: 10668
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od ljubitelj » 05 Jul 2023, 23:08

Ajde proveri sa koliko siromašnom smesom, tj viškom vazduha rade benzinci zadnjih 20tak godina.

Pa troši se ista količina vazduha a smanjena količina benzina, otuda i tako niska potrošnja TSI i ostalih koij pretežno rade sa velikim viškom vazduha i na povišenoj temperaturi gasova.
I imaju iste posledice sastava izduvnih gasova shodno tome.

U režimu maksimalne snage direkt benzinci rade kao stari klasični sa normalnim udelom vazduha u okolini stehiometrijskog odnosa kada je lambda=1. A to je retko korišćen radni režim.

Tako da sve što važi za oksidaciju dizela važi i za oksidaciju benzina u modernim štedljivim motorima.
Čak im je i kompresija slična po vrednosti.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8099
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od Ji 4Tze » 06 Jul 2023, 01:09

Fantaziraš po običaju, uhvatiš se za neki detalj svog mišljenja i prezentuješ ga kao jedinu istinu povećavajući utisak decenijskim trajanjem (20 godina, 30 godina, više decenija itd, standardno)
Benzinci spaljuju gorivo drugačije od dizela i zato im ne treba rastvor uree u izduvu
U školi se obično bavimo graničnim slučajevima a ne uobičajenom praksom, zato se i zove eksperiment.

https://www.quora.com/What-is-AdBlue-an ... ot-need-it
Boringly average, but also perfect for school run mums

Odgovori