Koliko troši?

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10668
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od ljubitelj » 06 Jul 2023, 07:58

Potpuno pogrešan tekst van teme si linkovao, uopše se ne odnosi na direktno ubrizgavanje benzinaca danas.
NIšta od napisanog se na njih ne odnosi što je lako uočiti već u sam oove 2 rečenice.
A Petrol car has to be over fueled (fuel rich environment) so that all the oxygen is used up, weak mixtures don’t work so well in petrol as they are spark initiated and have a flame front that ignites all the fuel. Weak mixtures will only be partially or not atall burn if there is not enough fuel, and can damage the engine
Kao što sam napisao
Ajde proveri sa koliko siromašnom smesom, tj viškom vazduha rade benzinci zadnjih 20tak godina
jer očigledno nisi ispratio promene koje su se dogodile kod načina rada benzinaca u ovom veku.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8099
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od Ji 4Tze » 06 Jul 2023, 10:15

U pravu si, nisam. Imaš neki podatak ili sajt ili samo pišeš tvrdnje i decenijske istine da bi bio u pravu na internetu za nešto što “se zna 20/30 godina”?
Boringly average, but also perfect for school run mums

ljubitelj
Postovi: 10668
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od ljubitelj » 07 Jul 2023, 10:13

Izvoli najkraće moguće uvod u potpuno suprotni način rada benzinaca sa viškom vazduha, tipičan za direktno ubrizgavanje kao bitna razlika u odnosu na link i tekst koji si postavio za indirektno ubrizgavanje.
Iako koriste isti benzin prilično su različiti po tome kako rade pretežni deo vremena i koji su odnosi količina u izduvnim gasovima.
The stratified charge mode creates a small zone of fuel/air mixture around the spark plug, which is surrounded by air in the rest of the cylinder. This results in less fuel being injected into the cylinder, leading to very high overall air-fuel ratios of >8 with mean air-fuel ratios of 3...5 at medium load, and lambda =1 at full load.[11] Ideally, the throttle valve remains open as much as possible to avoid throttling losses. The torque is then set solely by means of quality torque controlling, meaning that only the amount of injected fuel, but not the amount of intake air is manipulated in order to set the engine's torque
due to its inherent lean burn, more nitrogen oxides are formed,[17] which sometimes require a NOx adsorber in the exhaust system to meet emissions regulations.[18] The use of NOx adsorbers can require low sulphur fuels, since sulphur prevents NOx adsorbers from functioning properly.[19] GDI engines with stratified fuel injection can also produce higher quantities of particulate matter than manifold injected engines,[20] sometimes requiring particulate filters in the exhaust (similar to a diesel particulate filter) in order to meet vehicle emissions regulation
itd...https://en.wikipedia.org/wiki/Gasoline_direct_injection

Ili ukucaj u pretraživač How Gasoline Direct Injection engine works, pa polako...
Nije nešto novo pa da se ne zna. Od 1996.godine se primenjuje kod benzinaca a to je koliko godina već proteklo :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21134
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko troši?

Post od nidza » 07 Jul 2023, 11:42

Gde da se pronađemo mi sa benzinskim motorima koji imaju i GDI i ubrizgavanje u glavi? :D

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8099
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od Ji 4Tze » 07 Jul 2023, 18:45

Zanimljivo, baš nisam bio u toku što se cifara tiče…

I dalje benzin i dizel u motoru ne sagorevaju na isti način već je poenta da će manje da troši ako se gorivo dozira na sličnom principu kao kod dizela, to je valjda glavni razlog postojanja GDI motora.

A pošto decenijama ne postoji nijedan turbo GDI benzinac sa dodavanjem AdBlue-a a da mi ipak zaključimo da opet fantaziraš?
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21134
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko troši?

Post od nidza » 07 Jul 2023, 19:28

Katalizator i EGR očigledno rešavaju to pitanje dovoljno dobro. Za čestice je GDI motor dobio GPF. Sad treba videti u Euro6d šta je gornja granica za NOx kod jednog i drugog tipa motora.

Nema ni dizel svaki AdBlue i dalje, samo određeni.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1668
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od zdushan » 07 Jul 2023, 23:39

Bg-Presevo, 140-150 drzao, sa jedno sat vremena gnjavaze do 100km/h prilikom izlaska iz BG. Auto pun natovaren, klima.
Superb tdi dsg 4x4 190ks

Slika

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4206
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Koliko troši?

Post od carov2 » 08 Jul 2023, 07:47

To je to, malo više od benzinaca sa foruma, ali nije strašno.

Sent from my LE2121 using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21134
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko troši?

Post od nidza » 08 Jul 2023, 08:20

Za 150 potrošnja dodatnih 2500 din na svakih 50km, :D

ljubitelj
Postovi: 10668
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od ljubitelj » 08 Jul 2023, 09:12

Ji 4Tze je napisao:
07 Jul 2023, 18:45
Zanimljivo, baš nisam bio u toku što se cifara tiče…

I dalje benzin i dizel u motoru ne sagorevaju na isti način već je poenta da će manje da troši ako se gorivo dozira na sličnom principu kao kod dizela, to je valjda glavni razlog postojanja GDI motora.
Poenta je da i benzin i dizerl sagorevaju sa viškom vazduha na visokoj temperaturi i oba na identičan način stvaraju identičnim hemijskim reakcijama izduvne gasove i imaju identične probleme, od visokog nivoa NOx do naslaga čadji.

A pošto ni turbo GDI nisu imali filter čestica ti (a ne neki imaginarni mi iza kojih se zaklanjaš) si onako kako sam kažeš neobavešten došao do zaključka da iz izduva benzinaca nema tih NOx gasova jer eto još ne dodaju AdBlue.
Decenijama ni dizeli nisu imali Ad Blue a uvek radili sa viškom vazduha i stvarali NOx, fantazija je zaključivanje o potrebi ili ne prerade izduvnih gasova na takav način kako ti to radiš :)

Da li će obrada izduvnih gasova sa filterom i/ ili Ad Blue biti birokratski uvedena nema veze sa stvarnim stanjem tih izduvnih gasova, već kao što sam napisao stvar je politika.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2353
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od Skipper » 08 Jul 2023, 15:55

carov2 je napisao:To je to, malo više od benzinaca sa foruma, ali nije strašno. Slika

Sent from my LE2121 using Tapatalk
Pošto toyota ima jako precizan board (proverio više puta u praksi) meni je na ap, 130 po tempomatu (~125 po gps-u) potrošnja 6.4-6.5 tako da se ne uklapam u te forumske benzince.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Spejo
Postovi: 3
Pridružio se: 26 Feb 2018, 09:18

Re: Koliko troši?

Post od Spejo » 09 Jul 2023, 17:18

Skipper je napisao:
carov2 je napisao:To je to, malo više od benzinaca sa foruma, ali nije strašno. Slika

Sent from my LE2121 using Tapatalk
Pošto toyota ima jako precizan board (proverio više puta u praksi) meni je na ap, 130 po tempomatu (~125 po gps-u) potrošnja 6.4-6.5 tako da se ne uklapam u te forumske benzince.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
To je to.Slika
Meni na 130 1.2. TSI (Fabia) sa upaljenom klimom 6.0 - 6.1. Doduše sam sam bio u nenatovarenom autu, a i Fabia je manji auto od Corolle

Sent from my IN2013 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2353
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od Skipper » 09 Jul 2023, 17:21

Ja vozim avensis, to je veći auto od corolle.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk



Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4206
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Koliko troši?

Post od carov2 » 09 Jul 2023, 20:10

Skipper je napisao:
carov2 je napisao:To je to, malo više od benzinaca sa foruma, ali nije strašno. Slika

Sent from my LE2121 using Tapatalk
Pošto toyota ima jako precizan board (proverio više puta u praksi) meni je na ap, 130 po tempomatu (~125 po gps-u) potrošnja 6.4-6.5 tako da se ne uklapam u te forumske benzince.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Čim se malo doda gas na autoputu, pretpostavljam da budu lepe cifre?

Sent from my LE2121 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2353
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Koliko troši?

Post od Skipper » 09 Jul 2023, 20:16

Ode to gore koliko god želiš. Prosečna od kada sam uzeo auto je 9.55 (čep metoda).

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Odgovori