Merenje prosečne brzine na auto-putu

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Kass
Postovi: 209
Pridružio se: 23 Avg 2017, 21:59

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Kass » 17 Avg 2022, 15:41

Postoji ogranicenja ali postoji i tolerancija, u 99% slucajeva te niko nece kazniti za do +20 o kojima ja ovde pricam. Cak i ako te kazne kazne su besmisleno male, kada sam aktivno tamo vozio bilo je 15 eura bukvalno.

Mi kao i uvek uzmemo neko pravilo i primenimo ga po formi bez ikakve sustine i ucinimo situaciju samo gorom.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21135
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od nidza » 17 Avg 2022, 16:06

Ma kako te neće kazniti, mene su jurili za 2km/h, nego verovatno mala kazna pa nisu nikad poslali. Jedino što mi je stiglo na adresu firme je pismo od AVIS da su bili prinuđeni da policiji daju moje privatne podatke, opisan je prekršaj, vozilo i lokacija, i za to me uredno obavestili.

Kakva crna tolerancija. Ako te uslikaju gotov si, toleriše se samo ono što ne vide. :D

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2142
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Gazu » 17 Avg 2022, 16:13


Kass je napisao:Mi kao i uvek uzmemo neko pravilo i primenimo ga po formi bez ikakve sustine i ucinimo situaciju samo gorom.
To nam je uža specijalnost.Slika

Neko je dovoljno zreo možda da s višim brzinama vozi bezbednije, ali su oni manje zreli u tim višim brzinama samo još opasniji nego da se kreću sporije.

Mada, šta i s ovim... Sad vam je prijatno da obilazite masu koja se kreće 130, i to vam je bezbednije. I šta ako se poveća zato dozvoljena brzina na 150. Onda bi izbegavali kolone vozila koje idu 150, pa bi išli 170? I onda tako povećavati do maksimuma?

Više je prilika gde se prekršajem sprečava potencijalna nezgoda, ali ako nas ukebaju, to je to, prekršaj je počinjen.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od BigMazzy » 17 Avg 2022, 17:13

Statistički podaci na nivou Republike Srbije pokazuju da se brzina, kao uticajni faktor, prepoznaje kod jedne trećine svih saobraćajnih nezgoda i kod više od 50% smrtnih ishoda u saobraćajnim nezgodama.
Brzina je otežavajući faktor u svim nezgodama. Broj i težina saobraćajnih nezgoda raste kako se povećava brzina. Velike brzine skraćuju vreme koje vozači imaju na raspolaganju za identifikaciju i obradu podataka, kao i vreme za donošenje odluka u vezi sa reakcijama i, konačno, da izvrše određenu radnju.

Problem prebrze vožnje povećava se sa razvojem automobilske industrije, jer je maksimalna brzina koju su novi automobili u stanju da ostvare, u mnogim slučajevima, čak dvostruko veća od postojećih ograničenja brzine u vangradskim područjima. Zbog toga je veći izazov ubediti vozače da voze u okviru propisanih ograničenja brzine.

PS
A ako već nesto izjavite na forumu onda je to i podložno diskusiji.



ftj
Postovi: 13096
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od ftj » 17 Avg 2022, 18:01

Ovde se prica o prekoracenju brzine na autoputu, ovakve izjave se odnose na celokupan saobracaj. Ako uzmemo u obzir koliko uopste utice autoput na ukupnu smrtnost pa tek onda prekoracenje od 30 kmh na autoputu, onda cemo imati neke argumente protiv voznje od 160 kmh na autoputu gde je ogranicenje 130.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19359
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Heinz » 17 Avg 2022, 18:08

Koliko vas je prošlo Navak obuku? Kočenje npr.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


ftj
Postovi: 13096
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od ftj » 17 Avg 2022, 18:15

Isti odgovor je i za to.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19359
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Heinz » 17 Avg 2022, 18:37

Ili zašto postoji pravilo 3 sekunde?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2142
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Gazu » 17 Avg 2022, 19:20

Ja se bojim da je to lažan osećaj sigurnosti na autoputu. I kao što rekoh ranije negde u temi, možda neko smatra da može da ide brže i jer je u SUV-u, ali taj drugi potencijalni učenik u sudaru to možda nije, možda je u Puntu.

Ono što je takođe problem je i razlika u brzinama između vozila. Ako neko ide stotku, a neko sa 170 udari u njega, to je kao da je brzinom 70 na sat udario zaustavljen auto s putnicima.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8102
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Ji 4Tze » 17 Avg 2022, 20:13

BigMazzy je napisao:
17 Avg 2022, 17:13
Statistički podaci na nivou Republike Srbije pokazuju da se brzina, kao uticajni faktor, prepoznaje kod jedne trećine svih saobraćajnih nezgoda i kod više od 50% smrtnih ishoda u saobraćajnim nezgodama.
al u pandurskom izveštaju često piše "neprilagođena brzina uslovima puta" - što isto često nema veze s pravom brzinom naspram ograničenja...
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8761
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od H4wkeye » 17 Avg 2022, 20:31

Sad je to malo drugacije, navode se svi uticajni faktori, ne samo jedan. Tako da na primer moze stojati da je usled neprilagodjene brzine na delu puta gde je ogranicenje 60kmh, po mokrom kolovozu koji je bio ostecen na delu puta gde je krivina, koja je bila nepropisno obelezena, vozilo izgubilo kontrolu i sletelo sa puta. Znaci imas vise faktora, prvi je brzina (ako je recimo vozilo 87kmh) zatim sam put koji je bio ostecen i nije imao adekvatnu vertikalnu signalizaciju i na kraju mokar kolovoz, koji produzava duzinu kocenja i smanjuje vidljivost.

Isto tako je moglo biti da je recimo put bio propisno obelezen vertikalnom siganlizacijom ali da je vozilo prekoracilo brzinu, po smanjenoj vidljivosti i mokrom kolovozu a vozac se nalazio u stanju srednje teskog pijanstva.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13157
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Grujic » 17 Avg 2022, 21:54

BigMazzy je napisao:
17 Avg 2022, 17:13
Statistički podaci na nivou Republike Srbije pokazuju da se brzina, kao uticajni faktor, prepoznaje kod jedne trećine svih saobraćajnih nezgoda i kod više od 50% smrtnih ishoda u saobraćajnim nezgodama.
Brzina je otežavajući faktor u svim nezgodama. Broj i težina saobraćajnih nezgoda raste kako se povećava brzina. Velike brzine skraćuju vreme koje vozači imaju na raspolaganju za identifikaciju i obradu podataka, kao i vreme za donošenje odluka u vezi sa reakcijama i, konačno, da izvrše određenu radnju.

Problem prebrze vožnje povećava se sa razvojem automobilske industrije, jer je maksimalna brzina koju su novi automobili u stanju da ostvare, u mnogim slučajevima, čak dvostruko veća od postojećih ograničenja brzine u vangradskim područjima. Zbog toga je veći izazov ubediti vozače da voze u okviru propisanih ograničenja brzine.

PS
A ako već nesto izjavite na forumu onda je to i podložno diskusiji.
Ti podaci nemaju veze, faktori nesreće su mnogo površno analizirani i nisu merodovni.

Ako je sada nešto drugačije što Hokaj reče, al gro podataka nam je šupalj

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8761
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od H4wkeye » 17 Avg 2022, 22:12

Vec nekoliko godina je drugacije, podaci su dosta detaljniji i sazetiji sada. Tako da i sama statistika je dosta preciznija i detaljnija.

Edit: Evo recimo SN gde je jedan od faktora bio los ili neodrazvan kolovoz.

Slika

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od BigMazzy » 17 Avg 2022, 23:46

Samo tri drzave u Evropi imaju dozvoljenu maksimalni brzinu na auto putu veću od 130, Poljska, Bugarska, Austrija i to sve tri do 140. Nemačku ne računam jer su oni izuzetak.
I sad mi tu izmišljamo toplu vodu kako je sporo 130 i kako drugi imaju bolje puteve i veće brzine, kako svi šibaju, profi vozači, nema nesreća, opšta nirvana kad se izađe na AP sem naravno u Srbiji.
Mene zanima dal svi koji zagovaraju da treba voziti preko ograničenja, dal i u inostranstvu voze 30km/h preko ograničenja celom deonicom AP?

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8102
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Ji 4Tze » 18 Avg 2022, 00:00

Ali do 150 te nigde niko ne dira...
Boringly average, but also perfect for school run mums

Odgovori