Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Markoni » 14 Mar 2017, 19:20

Citroen rekao bih.

Tapatalk Post

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Ikac » 14 Mar 2017, 20:27

I ja, i to C5 mislim da je.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Pulp Fiction » 07 Maj 2017, 13:46

Pošto sada imam kola pa se i vozikam pomalo, iako sam i neiskusan vozač (polozio pre 10 god. ali nisam vozio do prošle) da napišem moja neka zapažanja. Iskreno uopšte me ne čudi što se gine na nasim putevima, čak bih rekao da i dobro prolazimo šta se sve može videti.

Prvo, žmigavci su mnogim ljudima nepoznanica.
Drugo, mnogo brzo vozimo, agresivno. Ok mi je to ali kada su putevi dobri. Međutim putevi sa rupetinama zakrpama, i ljudi opet šibaju. Npr. juče puta Inđija - N. SLankamen. Tačnije Od N. Karlovaca prema Slankamenu je jedan od najgorih sto sam video, talasast, uzak, zakrpe, rupe, skačeš ko na uzbrukanom moru. Realno ja više od 80 km/h tuda nisam niti bih vozio, međutim ljudi lagano 100+ i obilaze ko ludi.

Pošto sam se malo vozio tim delom, Ruma, Inđija, St. Pazova, i sela izmedju, ljudi generalno ne poštuju ogranicenje od 50 po selu, ajde i ja vozim malo brže, ali ne idem 80km/h, kad voziš 60 svi te obilaze i ljute se. St. Pazova - Vojka krš put, takođe divljaci.

Ja kad vozim volim da pomognem ili olakšam drugim učesnicima, kada me pretiču malo usporim da to što pre završe, kada ja vozim putem sa prvenstvom prolaza a neko iz sporednog čeka samo mene da prođem volim da ubrzam da prodjem što pre i da on se prikljuci. Ako me isto tako neko čeka a ja ne idem pravo nego skrećem obavezno ranije javim da neću tamo, pa da on na mene ne gleda i da lepo uđe na glavni put. Meni se retko dešavaju tako neke situacije, naprotiv po selima mi često neko uleti iz sporedne ulice i onda moj najmrži deo, ubaci ti se, ti moras da kočiš usporavaš, a on onda ne ide daleko nego bukvalno posle 20m skrene na neku ćupriju...

Kola sa neispravnom signalizacijom vrlo česta pojava.

Autoput, 120km/h najsporiji si. Jedino kamioni ajde.

Voleo bih da se provozam dalje po uzoj Srbiji da vidim kako je tamo. Srem sam ceo obišao.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od shandu90 » 07 Maj 2017, 16:26

Nije bas tacno za autoput. Mnogo njih vozi ispod ogranicenja. Sa 130kmh ih obilazim kao na igricama.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od H4wkeye » 07 Maj 2017, 17:26

Iskreno, na autoputu sto kaze Shandu sa 130 sam dosta njih obilazio. Jako retko me neko obidje pri toj brzini i to ne idu vise od 140-150. Vecina ide 100-120km/h. Za ostalo, mislim da zavisi od dela zemlje.

Ovde se koriste pokazivaci pravca. Dosta redje sada vidjam da neko ne koristi. Sto se tice brzine u samom gradu se vozi 30-40, nema toliko sirokih ulica niti mesta gde bas mozes da ides brze, ima nekoliko ulica sa pravcima mada i tu se uglavnom drze do 50, ako je preko to nije vise od 60.

Sela u okolini kroz naselje se ne drze svih tih 50km/h, ide se i brze ali opet negde 60ak. Nisam vidjao nekog da bas leti kroz selo. (ima i takvih naravno ali ne u tolikom broju).

Evo nekih zvanicnih podataka koji mogu biti interesantni.

Slika

Slika

Slika

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ljubitelj » 07 Maj 2017, 23:11

Pazova Vojka Simanovci je vrlo dobar put, isto Pazova Indjija i dalje do skretanja za Besku.
Kod nas su uglavnom dobri putevi, isti ili veoma slicni onima u drugim zemljama.
Skoro sam bio u 3 zemlje centralne Evrope i lokalni putevi su bukvalno isti kao kod nas uz neznatno bolje tekuce odrzavanje.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od dragvorl » 07 Maj 2017, 23:12

Ako nije tajna, koje su to zemlje u pitanju?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od elMaestro » 08 Maj 2017, 00:18

E vala i mene zanima. Takodje me zanima i rang tih puteva (lokalni, regionalni, autoput).

TT
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od snork » 08 Maj 2017, 07:40

Pulp Fiction je napisao: Prvo, žmigavci su mnogim ljudima nepoznanica.
Ovo je vrlo čest i potencijalno vrlo opasan prekršaj, koji se nažalost slabo kontroliše i kažnjava. Po meni je nekorišćenje migavaca daleko najveći problem sa ponašanjem učesnika u saobraćaju kod nas. Pogotovo u naseljenom mestu. Bar polovinu svih sketanja, prestrojavanja, obilaženja i preticanja vozači vrše bez uključivanja migavaca, a pri tome uopšte nisu svesni kakvoj opasnosti izlažu sebe i druge učesnike u saobraćaju (vozila i pešake u ulici kojom se kreću i još više u bočnim ulicama). O zaustavljanju (desni migavac) i kretanju iz mesta (levi migavac) da ne govorim... procenat onih koji ih koriste je još manji. I onda ti pogađaj da li će auto koji se kreće sporo na par desetina metara ispred stati, ili je upravo krenuo iz mesta, ili će napraviti neki nagli manevar tipa desnog ili još gore levog skretanja, ili se čak polukružno okrenuti.
Pulp Fiction je napisao: Ja kad vozim volim da pomognem ili olakšam drugim učesnicima, kada me pretiču malo usporim da to što pre završe, kada ja vozim putem sa prvenstvom prolaza a neko iz sporednog čeka samo mene da prođem volim da ubrzam da prodjem što pre i da on se prikljuci. Ako me isto tako neko čeka a ja ne idem pravo nego skrećem obavezno ranije javim da neću tamo, pa da on na mene ne gleda i da lepo uđe na glavni put. Meni se retko dešavaju tako neke situacije, naprotiv po selima mi često neko uleti iz sporedne ulice i onda moj najmrži deo, ubaci ti se, ti moras da kočiš usporavaš, a on onda ne ide daleko nego bukvalno posle 20m skrene na neku ćupriju...
Upravo tako. Koliko puta se desi da kao budala čekam da se uključim u bočnu ulicu, da bi se ispostavilo da taj koga čekam da prođe uopšte ne ide pravo, već skreće levo ili desno. A na mnogim mestima u Beogradu je saobraćaj toliko intenzivan da propušteno skretanje znači ponovno čekanje od minut-dva-tri dok se ne ukaže nova prilika. Još gore je kad si pešak: Čekaš da pređeš ulicu, da bi kreten bukvalno skrenuo negde. Ili još gore, kreneš da prelaziš ulicu, a iz bočne uleti auto pravo na tebe, naravno bez migavca. Sve ovo je jako bitno na mestima na kojima nema semafora, a često ni pešačkih prelaza. Dodatna komplikacija su trake za pravo i levo ili pravo i desno, mesta na kojima je znakom dat prioritet vozilima koja skreću, i slično.

Po meni bi policija morala da sistematski kontroliše i kažnjava one koji ne uključuju migavce tamo gde treba. Bilo na fiksnim pozicijama (raskrsnice) ili iz vozila (voze neko vreme iza onoga ko pravi prekršaj i onda ga zaustave i ispostave mu račun za svako neuključivanje migavca - kao što rade u Švajcarskoj).
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 08 Maj 2017, 08:47

Najsigurnije je sačekati, bez obzira na migavac.
Meni se dešava da tamo gde postoji znak za pružanje puta sa prvenstvom prolaza (a ja imam trougao), vozači ne daju migavac da će se kretati tim putem, i onda izlećem ispred njih faktički oduzimajući njima prednost.

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ljubitelj » 08 Maj 2017, 09:28

Poljska, Ceska, Slovačka.
Voženo svim putevima. Neke deonice su lošije nego kod nas, neke su bolje.
U osnovi vrlo slično osim što je daleko bolje sve obleženo signalizacijom i nigde znakovi nisu izlomljeni-išarani- uništavani.
Madjarska samo tranzit autoputem. Deonica Tatabanj-Djer je truckava kao naš autoput BG-NS, oseća se da je stara i potrebno obnavljanje.
Poslednja izmena od ljubitelj u 08 Maj 2017, 09:34, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3391
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od kragujevac » 08 Maj 2017, 09:32

Dodao bih i regionalne i lokalne puteve u Madjarskoj (ne znam da li i ona može da se podvede pod centralnu Evropu).
Autoput im je perfektan, ali okolo je ufffff. Putevi su bezveze, obeležavanje i čistoća ok.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od snork » 08 Maj 2017, 09:49

Heinz je napisao:Najsigurnije je sačekati, bez obzira na migavac.
Meni se dešava da tamo gde postoji znak za pružanje puta sa prvenstvom prolaza (a ja imam trougao), vozači ne daju migavac da će se kretati tim putem, i onda izlećem ispred njih faktički oduzimajući njima prednost.
Pa da, baš o tome i govorim. Jeste najsigurnije sačekati, ali to može da potraje. Za primer koji si naveo, odmah sam se setio ove raskrsnice (Miška Jovanovića i Peka Pavlovića, slučaj kada se iz Miška Jovanovića ide ka Dušanovačkom nadvožnjaku): https://www.google.rs/maps/@44.7823444, ... 312!8i6656

Ja bih strogo kažnjavao one koji dolaze iz smera od nadvožnjaka, skreću u P. Pavlovića i ne daju levi migavac. To što im saobraćajni znak daje prednost pri skretanju, ne znači da ne moraju da koriste migavac. Lično, nisam nikad imao potrebu da kolima dolazim iz smera kao na slici, ali jesam često gledao tu raskrsnicu iz normalnog pravca (P. Pavlovića). Totalni je horor.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 08 Maj 2017, 10:42

Da, često idem tuda i stajem na Stop i čekam.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Xepoj87 » 08 Maj 2017, 14:53

Da, osim sto pricamo o Srbiji, gde je migavac u 80% situacija aktivacioni kod papicice gasa automobila ispred kog trebas da se ubacis.
Ja sam jako selektivan sa davanjem migavca, uvek odlucujem zavisno od situacije, ali generalno po guscem saobracaju dajem uvek, kao i kada skrecem, a na otvorenim putevima obavezno.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Odgovori