Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od McGruja » 17 Mar 2013, 11:14

Da li je bilo do sada, kako je definisana kolona vozila?

Ako preteknem dva auta, ili sedam, da li je to isto u ocima zakona?

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od Grujic » 17 Mar 2013, 12:21

Dva nisu kolona, tek su 3 kolona.
Kolona preko pune linije je nasilnička vožnja

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od McGruja » 17 Mar 2013, 12:23

Uf, tri su kolona...

maniaxxx
Postovi: 6356
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od maniaxxx » 17 Mar 2013, 12:24

U Sloveniji moraš da polažeš prvu pomoč odavno, isto tako instruktor nema pravo ništa da ti kaže na glavnoj vožnji ili da dira papučice, ako to radi onda znaš da si nešto grdno zajebao :mrgreen: .

Sad su nešto menjali ali nisam baš u fazonu pa ne znam detalje ali mislim da možeš da polažeš več sa 16 godina i nešto slično.


A taj znak za "svatbu" :mrgreen: je več dugo u upotrebi, barem kod nas.


Kad sam pročitao ovu temu video sam da kod nas u SLO i nije tako loše uređeno to polaganje koliko sam mislio :oops:

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od H4wkeye » 17 Mar 2013, 14:19

mr.Big je napisao:Svadba ?
:rofl: :rofl:

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od H4wkeye » 25 Mar 2013, 14:40

Znaci popizdeo sam sad. Prijavio sam se za teorijski ispit jos 5. marta. I danas me zovu is AS i kazu mi imas polaganje 24 aprila u 10. :glavomuzid: :glavomuzid: Ej 2 jebena meseca da cekas za polaganje.... Inace policija je dala AS samo 5 termina za ceo april za teorijske ispite. :glavomuzid: I to nije krivica autoskole, nego nema dovoljno policijskih ispitivaca, a ima mnogo AS i kandidata.... a oni su znali da ce tako da bude i umesto da su povecali broj ispitivaca.....

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29982
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od trojanac » 04 Okt 2013, 08:07

Staje obuka u auto školama od 25. oktobra

Obuka novih vozača će u celoj Srbiji biti zaustavljena 25. oktobra, kada na snagu stupa novi pravilnik o uslovima koje moraju da ispune auto-škole.

Više od 95 odsto škola za obuku vozača neće dobiti novu dozvolu za rad jer nisu ispunile sve zahteve koje propisuje Zakon o saobraćaju do datog roka. Jedino rešenje je da Skupština usvoji predlog MUP i hitno izmeni Zakon o saobraćaju.

Auto-škole su imale godinu dana da opreme učionicu od najmanje 25 kvadrata, kao i prostoriju za administrativne poslove od osam kvadrata. Propisano je i da auto-škola mora da ima po jedno vozilo za svaku kategoriju. Najveći problem za škole bilo je adaptiranje poligona za polaganje, koji mora biti dugačak 51 metar, a širok sedam metara.

Petar Rašeta, sekretar Zajednice auto-škola, kaže da u školama vlada rasulo.
- Kako da preuredimo poligon kad su za to zadužene lokalne zajednice? Kako da licenciramo predavače kad Agencija za saobraćaj još uvek nema ispite? Kako da pretvorimo stambeni prostor u poslovni ako se za to u opštinama čeka po godinu dana - ogorčen je Rašeta.

U Upravi saobraćajne policije kažu da su predložili izmenu zakona prema kojoj bi sve auto-škole trebalo samo da podnesu zahtev za dobijanje nove dozvole za rad. Ovo bi bilo prelazno rešenje, pa bi se obuka vozača nastavila dok auto-škole u kratkom periodu ispune sve uslove. Ovime bi se rok za auto-škole samo produžio do početka 2014.


Izvor: Blic
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od Xepoj87 » 04 Okt 2013, 19:28

Pitam li se koliko ce da se ovajde od ovoga ove skole koje ostanu da rade,a i da li zaista ispunjavaju uslove :)
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od H4wkeye » 16 Okt 2013, 02:28

Gledao sam u SAT emisiji o ovome. Za 25. oktobar sledece godine odlozeno je nesto vezano za poligone, uvodjenje tahografa u vozilima auto skola i vizuelno/audio upozorenje prilikom koriscenja duplih komandi. Za april 2014. godine odlozeno je radjenje testa na racunarima i uvodenje video nadzora. Jedino sto se od 25. sada primenjuje su poostreni kriterijumi polaganja. Sada treba 90% tacnih odgovora naspram 80%, a i za prakticni deo obuke je stroze. Auto skole su imale godinu i po dana da se pripreme na ove stvari, a ostavili su sve za poslednji trenutak i sad kukaju. Sramota. Nisu im trebali dozvoliti ovo odlaganje, ko se nije pripremio kako treba, ne mora da radi.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od Grujic » 16 Okt 2013, 02:36

Ja mislim da uslovi nisu realni, a i da to što zahtevaju nije toliko bitno.. Npr ogromne dimenzije poligona i da na istom mora biti uzbrdica?? Šta je bio problem do sada što se išlo na neku uzbrdicu, što mora na poligon..

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29982
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od trojanac » 16 Okt 2013, 06:29

Na kraju će izmeniti taj pravilnik jer nije za očekivati da dovoljan broj auto škola ispuni uslove.
A da auto škole malo i namerno koče celu priču, sigurno ima i toga.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
sErGiO
Postovi: 278
Pridružio se: 12 Jul 2012, 13:59
Garaža: Alfa Romeo 155 1.8 16V
Lokacija: Beograd

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od sErGiO » 16 Okt 2013, 09:44

Činjenica je da u užem delu Beograda ima veliki broj autoškola i da nemaju nikakve šanse da obezbede ogroman poligon. Da ne spominjemo red veličine ulaganja koje je potrebno da bi se kupila tolika parcela(e) i napravio poligon. Osim toga, ja u regulacionim planovima u koje gledam svakodnevno, ne videh nigde da je predviđena izgradnja poligona ili nečeg sličnog. Ako se i dalje bude insistiralo na ovome, bojim se da će morati mnoge škole da se ugase, ostaće mnogi bez posla a uz to će biti ogromne gužve u preostalim auto školama koje će btw morati svoje poligone da naprave negde van grada, pa će to usput da poveća i troškove...Ukratko to je veoma kompleksna tema i nemoguće je prepisivanje propisa iz razvijenih zemalja napraviti napredak. Pritom se potpuno zanemaruje finansijsko stanje i ljudi koji treba da polažu i auto škola, kao i činjenično stanje "na terenu". Po mom mišljenju treba pooštriti uslove polaganja i naterati ljude da nauče mnogo više o vožnji ali i o samom automobilu (uz obavezno ukidanje korupcije), međutim ne treba insistirati na nemogućim i nesprovodivim stvarima kao što je veličina poligona, a siguran sam da ima i drugih uslova koji su neodrživi u praksi.
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!

Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29982
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od trojanac » 16 Okt 2013, 09:55

Meni je razumljivo da traže odgovarajuće poligone, ali onda neka država obezbedi zemljište i potrebne dozvole, auto škole udruženo finansiraju izgradnju poligona i naravno, zajednički ga koriste. Neki veći poligon sigurno može da koristi 4-5 auto škola.
Rešenje sigurno postoji, samo treba obe strane da daju sve od sebe da se sve reši.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
sErGiO
Postovi: 278
Pridružio se: 12 Jul 2012, 13:59
Garaža: Alfa Romeo 155 1.8 16V
Lokacija: Beograd

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od sErGiO » 16 Okt 2013, 10:09

Slažem se sa tobom, ali državu očigledno ne zanima rešavanje problema koje stvara običnim ljudima svojim ponašanjem i prepisivanjem zakona samo da bi se ispunila forma, odnosno da bi zakon bio usklađen sa EU. Nikoga ne zanima stanje u praksi, niko ne želi da napregne malo svoje moždane vijuge i da se malo angažuje pa da se problem autoškola rešava postepeno nego samo BAM! Evo ga zakon koji je u skladu sa EU i mi smo svoj deo posla završili. Nikoga ne zanimaju posledice ovakvih odluka i zato, između ostalog, živimo u ovako uređenoj i srećnoj zemlji - Banana republici Svrbiji.

Slika
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!

Slika

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od Uroš S. » 16 Okt 2013, 10:10

Odavno je meni instruktor pričao, pre 5 godina, da se sve radi u cilju toga da NAVAK i Alvirko budu glavni za polaganje vožnje u Srbiji, od izdavanja licenci za instruktore pa dalje...

Odgovori