Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Saša » 12 Jan 2017, 15:26

Nema uzdužne linije, čist asfalt i samo ivice kolovoza (ivičnjaci sa strana).

I nigde se tu me pominje linija koja razdvaja dve trake, već se verovatno misli na punu liniju koja se povlači sa leve i desne strane kolovoza i označava kraj kolovoza (ili ako je nema - računa se do ivičnjaka). Ili, možda ako zaista postoji neisprekidana linija na sredini (kao ona gde je zabranjeno preticanje) - onda ne može, moraš se odmaknuti 3 metra od nje - što znači dakle da moraš sići sa kolovoza. Tako sam ja to bar protumačio. No ovde nema nikakvih linija, niti ih je ikad bilo.

Citiram:

"6) na delu puta gde bi širina slobodnog prolaza od zaustavljenog ili parkiranog vozila do neisprekidane uzdužne linije na kolovozu, suprotne ivice kolovoza ili prepreke na putu bila manja od tri metra,"

toleander
Postovi: 166
Pridružio se: 10 Apr 2015, 13:53
Garaža: Škoda Kodiaq L&K 2.0 TSI 4x4 DSG
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od toleander » 12 Jan 2017, 15:59

Na toj drugoj temi si napisao: "to su bukvalno prilazi stambenim zgradana ("slepo crevo")".

U tom slucaju te kace tacke 16. i 17. clana 66. ZOBS-a:

16) na pristupnoj saobraćajnici, kolskom prolazu između stambenih zgrada, odnosno prolazima u
blokovima naselja,
17) na saobraćajnicima van uličnih parkirališta koje povezuju parking prostore i stambene zgrade sa
drugim saobraćajnicama,
Esse Quam Videri

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Saša » 12 Jan 2017, 16:11

Uf, nemoj me baš uvek bukvalno shvatati, to je ulica Stevana Momčilovića, dakle prava ulica pune širine i ostalih dimenzija (šira i duža od bar 30% ulica u gradu), ali joj je to otprilike neka funkcija. To sam napisao želeći da kažem da nije prometna (ceo taj kraj) i da ovako parkirani automobili zaista nisu problem već stvar nužde jer nema uređenih parkinga na tom delu gde živim.

TT

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Saša » 12 Jan 2017, 17:11

Evo koliko je ostalo slobodnog prostora za prolaz (da eliminišemo i tu tačku 6), izmerio sam i slikao, nije me mrzelo:

Slika

Na 3.00 metra od ivičnjaka sam prstom povukao crtu u snegu, da se lakše vidi:

Slika

Slika

Dakle od ivičnjaka do auta ima više od 3.40 m, a ako odbijemo 20 cm za retrovizor koji štrči ostaje opet 3.20 m. :)

Na kolovozu nema nikakve horizontalne signalizacije (nema linija).

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od snork » 13 Jan 2017, 01:57

Saša, prema ovome što je napisano, ti nisi napravio nikakav prekršaj. Jedino se ne vidi šta se nalazi ispred, da li možda ima manje od 5 m do raskrsnice?

S obzirom da je reč o dvosmernoj ulici, druga dva auta koja se vide na slici jesu napravila prekršaj, jer su se kretala i parkirala u suprotnom smeru. To ovde, s obzirom na širinu i tip ulice nije strašno, ali je generalno gori prekršaj od eventualnog nepropisnog parkiranja. Često se viđa po Beogradu, i to na vrlo prometnim ulicama, kako ulete u suprotni smer i zaustave se uz ivicu.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Saša » 13 Jan 2017, 09:43

Pomerio sam Punta juče opet malo niže nekih 50-tak metara na bezbedniju poziciju (opet je u ovom nizu, ali bar više nije na izlazu iz "krivine"), tako da ne mogu opet da merim i onako slikam sa metrom, ali evo slikao sam jutros tu poziciju. Punto je bio na mestu ovog crnog Seicenta. Corsa ispred njega nije pomerana a Punto je bio odmah iza nje. Cenim da ima tih 5 m, proceni sam.

Slika

Inače, policajce sam pitao zašto će da mi pišu kaznu za nepropisno parkiranje kada sam se uredno parkirao uz desnu ivicu puta, ne smetam nikom, nije zabranjeno zaustavljanje i parkiranje, nema uređenih parkinga u blizini, napadao sneg, sve neočišćeno i tako to (šta sam se već setio u tom trenutku)... Samo su rekli: "Parkirali ste se na kolovozu" i to je kao to, nisam dobio nikakvo detaljnije objašnjenje. :)

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od aviator » 13 Jan 2017, 11:24


Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od snork » 13 Jan 2017, 15:59

Saša je napisao:Cenim da ima tih 5 m, proceni sam.
I ja bih rekao da ima više od 5 m, pa stoga nema prekršaja.
Saša je napisao:Inače, policajce sam pitao zašto će da mi pišu kaznu za nepropisno parkiranje kada sam se uredno parkirao uz desnu ivicu puta, ne smetam nikom, nije zabranjeno zaustavljanje i parkiranje, nema uređenih parkinga u blizini, napadao sneg, sve neočišćeno i tako to (šta sam se već setio u tom trenutku)... Samo su rekli: "Parkirali ste se na kolovozu" i to je kao to, nisam dobio nikakvo detaljnije objašnjenje. :)
Kad bi stvarno hteli da napišu prekršajni nalog, morali bi navesti član i stav zakona koji je prekršen, pa bi onda shvatili da su se zeznuli. :)
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Velja » 13 Jan 2017, 16:06

Svejedno, ovo nema veze sa štetom koja ti je naneta.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Puzo81 » 23 Jan 2017, 23:48


Edmundo
Postovi: 134
Pridružio se: 16 Dec 2016, 22:48
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Edmundo » 14 Feb 2017, 17:35

Verovatno je već neko pitao, ali ne mogu da nađem.

Letos sam vozio na Ibarskoj iza nekog kamiona bar 15 km. Taman puna linija, nema nikoga, dao gas, kao naseljeno mesto, i uslikaju me. Vozio sam 93 km/h, ako se dobro sećam.

Otišao u NS kod onog policajca za nagodbe, on mi reče da će to biti kazna i valjda 4 boda, ali bez oduzimanja dozvole, i da se javim kada stigne poziv od sudije.

Danas me dočekalo obaveštenje da je pokušano uručenje i da dođem po poziv. Ono što me buni je to što je u tom obaveštenju navedeno i da sam predstavnik pravnog lica. Jeste da je auto na firmu, ali valjda kažnjavaju samo mene za brzu vožnju, ne i firmu?! Ok da nemam zimske gume, ili neispravan auto. Ali za ovo ne može firma da odgovara. Ili može?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edmundo
Postovi: 134
Pridružio se: 16 Dec 2016, 22:48
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Edmundo » 14 Feb 2017, 17:36

Ne mogu edit poruke. Taman nije puna linija :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Ji 4Tze » 14 Feb 2017, 18:16

Plaća i firma kao vlasnik i ti kao vozač.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 14 Feb 2017, 18:34

Sta placa firma?
Ne placa nista za obicno prekoracenje kao sto je slucaj ovde

Sent from my HTC One using Tapatalk

Edmundo
Postovi: 134
Pridružio se: 16 Dec 2016, 22:48
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Edmundo » 14 Feb 2017, 19:20

Ako plaća firma onda bi se Axa i slični mogli ugasiti od strane vozača posle par nedelja rada samo zbog kazni. Po meni to nema logike.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori