Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od H4wkeye » 15 Feb 2017, 18:49

To je taj clan, gledaj na tabeli desno. Ide najmanje 30 dana zabrana, ali u tvom slucaju ako ides na sporazum nece biti. Samo poeni i novcana kazna.

Edmundo
Postovi: 134
Pridružio se: 16 Dec 2016, 22:48
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Edmundo » 15 Feb 2017, 18:53

Preživeću, mada teško, ako bude 30 dana. Sve preko toga će baš da me košta što se posla tiče.
Sve ću da vas obavestim kad saznam.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edmundo
Postovi: 134
Pridružio se: 16 Dec 2016, 22:48
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Edmundo » 15 Feb 2017, 19:08

Evo nešto ohrabrujuće.

http://ltablice.com/novosti-za-vozace/1 ... od-20-8-14

Primarno će se ići na izricanje minimalne novčane kazne od 6.000 dinara. Za one prekršaje gde je predviđeno izricanje mere zabrane upravljanja vozilom od 30 dana, prekršiocima ćemo oprostiti oduzimanje dozvole - dodaje gospodin Rebić.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od elMaestro » 15 Feb 2017, 19:18

Tako ce ti i biti, uz povecanje novcane kazne i sudski troskovi ce biti veci. Ali najbitnije je da ti dozvola ostaje.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
milospinkfloyd
Postovi: 2014
Pridružio se: 25 Maj 2015, 22:32
Garaža: Mini Cooper S F56 - Brera V6 Q4
Lokacija: subotica

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od milospinkfloyd » 15 Feb 2017, 19:42

Ja sam potpisao da sam prosao kroz ceveno da drugu spasim dupe jer je debelo zaglibio sa bodovima (on prosao), i mesto 3 meseca na sporazumu sam dobio 1 mesec zabrane i 15000din

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od H4wkeye » 15 Feb 2017, 20:16

Edmundo je napisao:Evo nešto ohrabrujuće.

http://ltablice.com/novosti-za-vozace/1 ... od-20-8-14

Primarno će se ići na izricanje minimalne novčane kazne od 6.000 dinara. Za one prekršaje gde je predviđeno izricanje mere zabrane upravljanja vozilom od 30 dana, prekršiocima ćemo oprostiti oduzimanje dozvole - dodaje gospodin Rebić.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Opusti se, neces dobiti zabranu, samo novcana i poeni. :) I da, jedna stvar, ko ide na sporazum za ove prekrsaje od 15-30.000 ne daj boze nekad ako bude, obratite paznju za koliko vam nude smanjenje u MUPu. Drugara su zeznuli, umesto sa 3 na 1 mesec, dobio je 2 meseca zato sto je ona sto radi gledala pogresan stav i videla da je najmanje 4 zapreceno. Tako da obavezno proveravajte to na licu mesta, jer posle nemate pravo na zalbu.

Edmundo
Postovi: 134
Pridružio se: 16 Dec 2016, 22:48
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Edmundo » 20 Feb 2017, 13:51

Predlog nagodbe je 12.000 din, 4 kaznena boda i ništa od oduzimanja dozvole.
Još da svi prihvate :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od maxer » 20 Feb 2017, 14:22

Pokušao sam da pronađem preko search, ali ne uspevam, pa da vas pitam: kada na ulazu u naseljeno mesto, prođete tablu sa natpisom i/ili grbom tog mesta (grada) a da još nema table "naseljeno mesto" (one male crno-bele sa kućama i zgradama), da li nastupa ograničenje brzine od 60 km/h?

Ako nastupa ograničenje, da li mi možete tačno reći koji je to član Zakona da sam to pročitam?

Hvala unapred.
Poslednja izmena od maxer u 20 Feb 2017, 14:23, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Delija » 20 Feb 2017, 14:22

@Edmundo
Pa da castis :D
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od elMaestro » 20 Feb 2017, 14:26

maxer je napisao:Pokušao sam da pronađem preko search, ali ne uspevam, pa da vas pitam: kada na ulazu u naseljeno mesto, prođete tablu sa natpisom i/ili grbom tog mesta (grada) a da još nema table "naseljeno mesto" (one male crno-bele sa kućama i zgradama), da li nastupa ograničenje brzine od 60 km/h?

Ako nastupa ograničenje, da li mi možete tačno reći koji je to član Zakona da sam to pročitam?

Hvala unapred.
Tabla o nazivu naseljenog mesta nema veze sa ogranicenjem, naseljeno mesto ima svoj znak i ogranicenje je vezano samo za njega (naravno, ako nije znakom drugacije odredjeno), a u naseljenom mestu je default 50, ne 60.

Edmundo, to im je opsta praksa, eventualno bi bilo 9k i mesec dana, ali bolje ti je ovo svakako jer ti treba dozvola.
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od grujicd » 20 Feb 2017, 14:29

@maxer

Mrzi me da kopam po zakonu, ali 99.9% sam siguran da su ograničenja podeljena na "unutar naseljenog mesta" i "izvan naseljenog mesta", a da je granica određena tim belim znakom koji je uveden pre par godina. Tabla sa imenom mesta više nema tu funkciju.

Sa druge strane, drugara su panduri drndali u nekom vojvođanskom selu sa pričom "kakav znak za naseljeno mesto, je li ti znaš koliko bi znakova trebalo da se promeni u celoj zemlji". Pa se ti jebavaj da isteraš pravdu.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Delija » 20 Feb 2017, 14:36

Na tablama sa imenom naseljenog mesta neretko stoji i zastarelo ogranicenje 60 km/h koje valjda vazi tih nekoliko stotina (cesto i manje) metara izmedju te table i "bele" table :zbunjen:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od maxer » 20 Feb 2017, 14:38

Hvala na odgovorima ... pitam jer me je pandur zaustavio na uzalu u Zaječar, posle prolaska ogromne table sa natpisom i grbom Zaječara (nema nikakve dodatne table za ograničenje brine) a tabla za "naseljeno mesto" (pomenuta mala crno-bela) je tek 200m dalje, i rekao mi da je tu ograničenje 60 km/h jer sam ušao u grad. Ja mu rekoh, da mislim da to više ne važi jer su novim Zakonom ukinute one plave table sa natpisom naseljenog mesta (koje su nekada predstavljale znak za ograničenje brzine) i da mislim da je tu i dalje dozvoljeno 80 km/h.
On tvrdi da nije i da i dalje važi "staro" ograničenje da posle table sa nazivom nekog mesta, moram da spustim brinu na 60 km/h a posle table "naseljeno mesto" na 50 km/h ... znači da i dalje važe stari uz nove propise.

Zato Vas pitam, šta je tu istina.

Nije mi naplatio kaznu ... kaže oprašta ovaj put i da se dobro informišem jer ne znam propise.


Zato sam i tražio konkretan član Zakona koji reguliše ovo, da ne bude rekla-kazala.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od grujicd » 20 Feb 2017, 15:03

Trebaju ti dva dokumenta :mrgreen:

PRAVILNIK
O SAOBRAĆAJNOJ SIGNALIZACIJI
("Sl. glasnik RS", br. 134/14; na snazi od 19.12.2014.)

http://www.cekos.rs/saobra%C4%87ajni-zn ... ici-srbiji

Pretraži tu stranu, termin je:
znak "naselje"
Tu se vidi šta je znak za naseljeno mesto (naziv mesta), a šta znak za naselje (novi, beli znak).

Drugi dokument je sam "Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima"

http://www.zakoni.rs/zakon-o-bezbednost ... tevima.pdf

Član 43.
Na putu u naselju, vozač ne sme vozilom da se kreće brzinom većom od
50 km/h, odnosno brzinom većom od brzine dozvoljene postavljenim saobraćajnim
znakom za celo naselje ili njegov deo.
Izuzetno, na putu u naselju, čiji saobraćajno-tehnički elementi to
omogućavaju, može da se saobraćajnim znakom dozvoli kretanje vozilom brzinom i
do 80 km/h.
Tako da se u članu 43. eksplicitno navodi da ograničenje važi za naselje, a ne za naseljeno mesto, a pravilnik definiše koji znak je za jedno a koji za drugo.

Srećno sa budućim ubeđivanjem pandura da nije u pravu.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Heinz » 20 Feb 2017, 16:29

Naselje je npr. Nova Galenika i tamo ima beli znak.
Naseljeno mesto je Beograd.
U Beogradu ima delova gde se vozi npr. 80 između naselja. U naseljima max 50 osim ako nema znaka drugog.

Odgovori