Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45801
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Geza » 10 Jul 2017, 14:58

Ko vozi sa dva promila - oduzimaju vozilo?
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... id=1281280

Beograd -- Predlog novog zakona o bezbednosti u saobraćaju, koji predviđa oštrije kazne od sadašnjeg, naći će se pred Skupštinom Srbije u narednih mesec dana.

Jedna od predloženih mera biće oduzimanje vozila vozačima kojima se ustanovi dva promila alkohola u krvi.

"Mi ćemo uskoro u Skupštinu uputiti novi predlog zakona u kojem se predviđaju oštrije mere. Koliko god je bilo dilema, niko nije uspeo da me ubedi da mera koja spašava život može da bude pogrešna", kazao je ministar policije Nebojša Stefanović.

Kako je rečeno na međunarodnoj konferenciji, od 4.200 saobraćajnih udesa koje su izazvali vozači pod dejstvom alkohola, čak 4.000 su bili muškarci.

Najveći broj stradalih pešaka, kazao je Stefanović, jesu građani od preko 65 godina starosti, te je istakao da represivne mere moraju da postoje.

"Kontrolisaćemo svakoga. Neće mu pomoći ni što vozi merecedes ni džip, niti ako ima bilo kakvu člansku kartu. Ništa mu neće pomoći. Svaki vozač kojeg zaustavimo biće alkotestiran", poručio je Stefanović.

Na skupu je rečeno da su "alko-brave" dobar mehanizam kojim se u velikim sistemima sprečava da pokrene auto svako ko sedne za volan pod dejstvom alkohola.

Stefanović je rekao da je u saobraćajnim kontrolama samo prošle godine otkriveno oko 52.000 vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom alkohola i da je od tog broja vozača gotovo polovina imala od 0,5 do 1,2 promila alkohola u krvi.

"Protekle godine je 128 osoba poginulo na putevima Srbije kao direktna posledica vožnje pod uticajem alkohola, a 3.200 vozača i drugih učesnika u saobraćaju zadobilo je lakše i teže povrede“, istakao je Stefanović.

Ministar policije je naglasio da je "činjenica da se broj stradalih iz godine u godinu smanjuje i da preventivne i represivne mere policije daju rezultate i da to donekle ohrabruje, ali da moramo da radimo više".

Stefanović je rekao da podaci pokazuju da su žene znatno odgovorniji vozači, čak i kada se uračuna njihova procentualna zastupljenost u saobraćaju.

Govoreći i o alko-bravama, kao posebnoj tehničkoj inovaciji, Stefanović je rekao da su se one već pokazale kao korisne u Sjedinjenim Američkim Državama, Finskoj, Belgiji, Irskoj, Estoniji i drugim državama.

"Alko-brave su važne zato što se u velikom broju slučajeva dešavalo da vozači pod uticajem alkohola upravljaju vozilima čak i pored izrečenih zaštitnih i kaznenih mera", naveo je Stefanovic.

Dodao je da će najmlađi od iskusnih policijskih instruktora imati priliku da nauče kako da se snađu u saobraćaju kao i kako da pomognu drugima i tako zaštite živote.

"Ovog septembra počinje naš projekat, koji radimo zajedno sa Ministarstvom prosvete, u kojem će svi učenici četvrtog i šestog razreda imati po osam časova godišnje, a koji će, između ostalog, biti posvećeni i bezbednosti saobraćaja", podsetio je Stefanović.

Vršiteljka dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Jasmina Milošević pomenula je značaj koji ima podrška države u povećanju bezbednosti na putevima i navela da su edukacija, kampanje i konferencije način da se građani više edukuju.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30006
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od trojanac » 10 Jul 2017, 22:09

Svake godine ista priča.

Sent from my HTC Desire 626 using Tapatalk
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od H4wkeye » 10 Jul 2017, 22:34

Bas vala. Prethodne 4 godine te izmene zakona ulaze u skupstinu i nikako da udju. Sramota da toliko dugo ne mogu da urade sve to lepo da prodje proceduru i da se usvoji najzad.

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od elMaestro » 10 Jul 2017, 23:19

Zasto bi usvojili? Kazna za prekrsaj se placa novcem.

TT
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Delija » 11 Jul 2017, 10:11

Da bi takva kazna mogla da se plati novcem, a da efekat bude manje-vise isti na sve vozace, visine kazni bi morale da se relativizuju, a to je ogromna procedura.

U prevodu - nije isto 1000 evra onom ko vozi matorog stojadina i novi A6.
Poslednja izmena od Delija u 11 Jul 2017, 10:12, izmenjeno 1 put ukupno.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1210
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od masaivan » 11 Jul 2017, 10:11

+1

123

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 11 Jul 2017, 12:36

Onda imas prostije resenje, preko dva promila je krivicno delo i kazna zatvora. Tj ni ne mora krivicno, moze i prekrsaj sa obaveznjm zatvorom.
Ovo sa oduzimanjem kola je bzvz, ali je zvucno

Sent from my HTC One using Tapatalk

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Delija » 11 Jul 2017, 12:40

Zatvor treba da bude obavezan uz drakonsku materijalnu kaznu - kojeg god ona tipa bila. Dok u Srbiji ne zveknes nekoga debelo po dzepu - nece se opametiti.

A inace ne znam ovo kako ce sprovesti u slucaju da je auto sluzbeni ili neciji tudji.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 11 Jul 2017, 12:52

Pisalo se u jednom momentu da ce izuzetak biti samo renta car agencije, ostalo ko sisa vlasnika - nek ga tuzi.

Sent from my HTC One using Tapatalk

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Delija » 11 Jul 2017, 12:54

Kao i uvek - smislili su do pola :glavomuzid:

Nema od toga nista.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Ikac » 11 Jul 2017, 13:53

Nisam pravnik, ali meni ovo sa oduzimanjem deluje pravno nemoguće.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od kragujevac » 11 Jul 2017, 14:08

Lično mislim da se mera oduzimanja vozila na neki način ipak može provući kroz zakonodavstvo. Koliko mi je poznato, u CH tako nešto postoji ko kaznena mera kod velikih prekršaja (teško pijanstvo i nasilnička vožnja). Ne mogu da garantujem, samo sam pročitao na webu. Naši "švajcarci" sa foruma sigurno mogu nešto više da kažu o ovome.
Ne verujem ni jedan jedini sekund da će neselektivno primenjivati zakon. Kao, sad se nešto promenilo pa će da kažnjavaju i vozače džipova i Audija itd. (i Jaguara :kezo: ). Tek ova izjava Dr. policajca mi je nevidjena debilana, kao "od sada kažnjavamo sve" što u prevodu znači "do sada nismo kažnjavali sve". Pa da vidimo koga to do sada nisu kaznli, ko ih nije kaznio i zašto.
Meni je delimično jednog broja policajaca i žao, sigurno postoje i savesni radnici MUPa koji rade svoj posao po pravilu službe. Problem je što dobar deo njih to baš i ne radi tako, pa se onda ceo taj sektor smatra za najkoruptivniji u SRB.
Šta vredi da svaki vozač mora da uradi alko test, kad sveki drugi koji "padne" na alko testu izvadi €€, tutne ih u saobraćajnu ili vozačku dozvolu i vozi dalje (dok ne overi nešto ili još gore nekog).
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od samo polako » 11 Jul 2017, 15:01

Dajte ljudi Zorana trabunja ko i obično. Veze ta nema a nema ništa ni od tog zakona!
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Velja » 11 Jul 2017, 15:21

+1

Shvatili bi da svi sa dobrim kolima imaju neke veze, pa bi se davili u Pasatima lubeničarima od >20g.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Heinz » 11 Jul 2017, 17:01

U CH i kazna za prekoračenje brzine ide srazmerno primanjima, a kod nas ovi s najskupljim kolima skoro po pravilu nemaju legalne prihode.

Odgovori