Auto sedišta za decu

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29867
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto sedišta za decu

Post od trojanac » 07 Nov 2016, 16:25

Xepoj87 je napisao:Imaju neki, ali svejedno ne bi pomogao nista ako je dete u krilima.
Slažem se apsolutno nego je logika obično; nemam pojaseve pa šta onda da kupujem sedište. Umesto da se naknadno ugrade pojasevi.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Auto sedišta za decu

Post od nidza » 24 Nov 2016, 15:31

http://www.littlethings.com/seatbelt-sa ... mpaign=mom
NEVER behind-the-back belts, NEVER under-the-arm belts.
NIKAD ne stavljajte pojas iza deteta, NIKAD ne stavljajte pojas ispod ruku.

Imam običaj da po lokalu i do garaže vežem samo oko struka. Iako su brzine male i teško nešto slično može da se desi, to više neću da radim. Prosto ako nema sedišta - ne vozimo se.

Ostaje problem Taxi-ja i kad se ide na aerodrom, pošto često putujemo. Ovde kod nas i mogu to da rešim, ali na odredištu najčešće nema ništa od tog.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29867
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto sedišta za decu

Post od trojanac » 27 Nov 2016, 08:51

Nikako da postavim trenutnu postavku kod mene.

Slika

Cybex Solution Q2 Fix za ćerku, a sin je nasledio Maxi Cosi Tobi. Prilično malo mesta ostaje iako je Civic među širim vozilima u segmentu, te generacije.

Slika

Ćerka se odusevila novim sedištem, a mali se malo buni kad ga vežemo, ali naviknuće.

Tapatalk @ Desire 626
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Nelex
Postovi: 47
Pridružio se: 15 Jan 2012, 01:36
Garaža: Honda,Benz
Lokacija: Velika Plana-Wien
Birthday

Re: Auto sedišta za decu

Post od Nelex » 09 Dec 2016, 21:55

Iscitah citavu temu,ali i dalje mi nije jasno sta mi je pametno ciniti po pitanju sedista,
moj mali je napunio 7meseci,ima gotovo 10,5kg i 80cm,sintezis mu je vec mali,probali smo i druge modele,ali sve je to za njega previse usko,a i kratko.uzeo sma od prijatelja neko sediste ,samo radi probe,i mislim da njemu odgovara,miran je,okrenut je bio u pravcu voznje.(vozili smo se 1,5h)
sada se dvoumim sta je najpametniej kuputi,a najsigurniej za njega,jer kako pre 12 meseci ne bi beba smela da sedi u autosedistu .(sve ono stoji od 9kg, ali beba od 7meseci 10kg,njena kicma nije isto razvijena kao i kod bebe od 12mesec 10 kg,u slucaju udesa od napred,beba se savija i to je veliki rizik ,narocito ako je sediste sa vezivanjem u 5tacke,a nista bolje nisu ni sedista sa onom polugom ispred stomaka, to me najvise brine,i zato ne znam za sta da s eodlucim)
bas sam u dilemi,pa ako je neko imao slican problem oko sedista,neka napise.

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Auto sedišta za decu

Post od methane.master » 09 Dec 2016, 22:23

Gde si bre Nelex, nema te 200 godina. :pivo:
Širim haos!

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29867
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto sedišta za decu

Post od trojanac » 09 Dec 2016, 23:19

Pozdrav druže.
Ne znam gde si pročitao da ne sme pre 12 meseci u veće sedište? Sve je individualno i nisu sva deca ista. Treba da ide u veće sedište kad preraste manje. To je jedino pravilo kojeg se treba držati. Naravno, razumem tvoju dilemu i jeste mali sa tek 7 meseci.

Moj je klinac prešao u veće sa nepunih 10 meseci. Pošto je prevremeno rođen, računa se kao da je imao 8 i po. Ali je prosto prerastao sintezis i eno ga u 9-18 kategoriji iako nema još godinu dana.

Naravno da sile drugačije deluju i telo ne reaguje isto ako je okrenuto u smeru kretanja i suprotno. Sve to ima smisla što kažeš, ali ako bebac napreduje tako dobro ne vidim razlog da se pribojavaš prelaska u veću kategoriju. Samo kupi kvalitetno i bezbedno sedište i ne brini. I on će ti biti zahvalan jer će mu biti udobnije i prijatnije, a i sva deca više vole da gledaju napred i kroz prozor sa strane, a ne u naslon sedišta.

Ćerka je prešla iz sintezisa u 9-18 isto sa 10 meseci. Ne znam ni da li je imala 9kg. Tako da opet kažem, sve je individualno.

Tapatalk @ Desire 626
Posetite www.garaza.rs !

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Auto sedišta za decu

Post od sasha015 » 10 Dec 2016, 10:03

Tzv "jaje" ili nosiljka ide od 0-13 kg,tako da bi bebac trebao jos da bude u njoj.
Posavetuj se sa pedijatrom,zbog sedeceg polozaja tako malog deteta.Vid kad bude ultrazvuk kukica,ne secam se vise u kojim mesecima idu,sta kaze doktor.
Mi smi malu poceli stavljati u sedeci polozaj pomalo od kraja 8 meseca.Isto je napredna i krupnija od vrsnjaka.
Naravno da i sediste od 9-18 moze da se obori u spavajuci polozaj,pa donekle simulira sintezis,jaje,nosiljku(kako ko zove).
Verovatno mu nece biti nista,jer su to sve kratke relacije,ali vecina roditelja su panicari,doktori ne znaju odgovore na sva pitanja,pa treba traziti kompromis.
A kompromis bi bio da se vozi jos malo u jajetu.

Jos jedna napomena.Posto je bebac,hvala bogu napredan,veoma brzo ce prerasti sediste grupe 9-18.PA ako planiras neko skuplje cisto da znas.MOzda treba razmisliti o grupi 9-36,ali po meni je to bas veliki kompromis u tvom slucaju.


Inace,uzeo sam cybex x2fix.PRvi utisci.
1.Dobar dizajn.
2.Kvalitetno odradjeno
3.Dosta podesavanja za ugodniju voznju
4.Dete je bas zasticeno u slucaju nezgoda ALI SVA ZASTITA PADA U VODU AKO NE SEDI PRAVILNO I SEDISTE NIJE MONTIRANO KAKO TREBA.

Mane.
1.Isuvise "nabudzeno" sa dodatnim sundjerima sa strane koji "amortizuju" udarac.
2.Nemogucnost podesavanja sirine sedista.Tera te da kupis q-fix koje je 10000 din skuplje.Kao dodatna oprema kod auta.Neka jeftinija imaju i tu mogucnost.Npr CAM koje je 18000 trenutno.
3.Udobnost cemo proveriti sledecih godina.
4.Ne postoji tzv "letnja navlaka".Aksa kao glavni uvoznik ne uvozi.Iako ova navlaka na sedistu"dise" nisam nesto optimista.
Isto kao sto je i nama prijatnije kad stavimo pamucni peskir leti na sediste,pa nam se guza i ledja ne oznoje,tako je i deci prijatnije sa pamucnim navlakama.Mozda moze peskiric ili pamucna pelenica da se ugura iza ledja.
5.Cena.Isuvise za nas standard.Ima i jeftinijih i isto tako kvalitetnih.

Da nisam citao o cybexu na forumu,verovatno ga ne bih nikad ni uzeo u razmatranje.
Kao svi oni Suzuki sx4 sto su kupljeni zahvaljujuci iskustvima foruma.Svideo mi se dizajn,kombinacija boja za devojcicu uz dobre ocene sigurnosti.A i maloj se svidja.Mada njoj se svidja i frozen i hello kitty od 8000 dinara.

I na kraju.Preporuka je da se kupi sedista sa isofix-om.Bez obzira da li auto ima ili ne,verovatno cete pre menjati auto nego sediste grupe 15-36.
U ostalom od 2018,sva novoproizvedena sedista koja prolaze onu ece 44 regulativu ce biti sa isofix-om.
U principu i ona od 10000 ce vecini zavrsiti posao pred zakonom,sigurnoscu deteta itd...

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Auto sedišta za decu

Post od Heinz » 10 Dec 2016, 10:20

Nikad nisam stavljao peškire na sedišta.
U dečijem sedištu je jedino bila pelena prvih par meseci samo iz praktičnih razloga. Čak piše u uputstvima da ne sme ništa da se podmeće.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od blaugrana » 10 Dec 2016, 10:44

Malo je samo problematicno u ovo zimsko doba jer je dete natrpano garderobom koja jos doprinosi manjku mesta sedistu, pogotovo sintezisu

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Auto sedišta za decu

Post od sasha015 » 10 Dec 2016, 10:51

@Heinz

Pise u raznim uputstvima svasta,pa to nije razlog da ih slepo sledimo,zar ne?

@blau

Pise u uputstvu da se dete ne veze u jakni. :)
Onda raspremis dete na minusu,pa onako raspremljenog ga strpas u hladan auto sve sledeci uputsvo.
Kad zavrsis voznju do vrtica,prodavnice,prijatelja od 10-15 minuta,onda predjes na zadnje sediste da mu obuces jaknu da izadje napolje na minus.Pa ga sokiras opet temperaturom jer si nagario grejanje za ovih 15 minuta voznje da bi mu bilo toplo u duksu,da bi bio pravilno vezan.Onda kad dodje u vrtic,opet mu skines jaknu. :)
Ako je auto kupe tj 3-vratni,onda se "guzis" otvorenih vrata dok ga oblacis,skidas da bi ga vezao po propisu.Naravno moras i ti sve to da uradis jer u uputstvu za auto kaze da se ne vozi u jakni da bi pojas mogao da nalegne na telo :)
Itd...

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od blaugrana » 10 Dec 2016, 11:12

Kako te samo nije mrzelo da pises sve ovo :)

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Auto sedišta za decu

Post od sasha015 » 10 Dec 2016, 11:49

:) Bilo mi dosadno...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Auto sedišta za decu

Post od nidza » 10 Dec 2016, 15:31

Ako je auto kupe tj 3-vratni,onda se "guzis" otvorenih vrata dok ga oblacis,skidas da bi ga vezao po propisu.Naravno moras i ti sve to da uradis jer u uputstvu za auto kaze da se ne vozi u jakni da bi pojas mogao da nalegne na telo :)
Itd...
Jedino sam u trovratnom autu ko čovek mogao da obučem dete, jer jednim potezom pomeriš sedište do table i imaš preko metar prostora ispred deteta. Dovoljno i za tebe i za njega.

Sa 4 vrata moraš da sedneš pored, od čega nema ništa ako imaš 2 sedišta nazad.




Tapatalk

Korisnikov avatar
Nelex
Postovi: 47
Pridružio se: 15 Jan 2012, 01:36
Garaža: Honda,Benz
Lokacija: Velika Plana-Wien
Birthday

Re: Auto sedišta za decu

Post od Nelex » 10 Dec 2016, 15:45

Evo da javim da sam danas od 10h do 14h,gledao sedista savetovao se sa prodavcima,probali i ,umalo da pazarim cybex pallas m fix,ali na putu do kase videh da se proizvodi u Kini,i to me je odvratilo od kupovine.gledah na netu ali ne nadjoh nigde pozdan info da li svi cybex proizvodi se rade u Kini,ili ima i onih made in Germany.ima zanimljivih modela proizvodjaci Kiddy kao i Concord,samo da pogledam kako su ocenjeni .....kako bilo imam do ponedeljka vremena da odlucim koje sediste pazarim

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29867
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto sedišta za decu

Post od trojanac » 10 Dec 2016, 18:37

Stvarno ne znam taj detalj. Nisam na mom ni video deklaraciju sa zemljom gde se proizvodi.
Jesi li vodio klinca ili išao sam?

Tapatalk @ Desire 626
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori