Pеšaci

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30023
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Siledžije - internacionalno blago

Post od trojanac » 14 Sep 2012, 16:04

MilisaV, slažem se da treba uvek voditi računa i uvek se truditi da predvidiš šta može da se desi, kao i da treba voziti sporije, pogotovo u kritičnim zonama.

Ali budimo realni, ko ima toliku dozu koncentracije da je uvek, u svakom momentu, koncentrisan na vožnju i ono što se zbiva ispred njega? Realno, niko. Mogu ja voziti 20km ispred škole i nema nigde nikog, uhvati me kijavica i na trenutak samo sklopim oči dok kijam, a baš tad izleti dete između dva automobila i ja ga udarim bez kočenja. I šta onda, trebao sam da stanem dok ne kinem?
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Siledžije - internacionalno blago

Post od Martin » 14 Sep 2012, 16:36

Opušteno Milisave, zaista nije ništa bilo upućeno tebi, nego Aleksandru - dok sam pisao komentar, u međuvremenu si ti već odgovorio.... :pivo:

Svaki dan prolazim pored škole, i usporim - ne zbog jbn policije, nego da mi neko blentavo dete ne izleti ispred auta. (ko zna, možda i moja deca budu blentava, učiću ih da ne budu, ali sad su aktuelna prava deteta, a batina NIJE iz raja izašla)
Aleksandre, malo sam "ironično" sve to napisao....a Milisav je već objasnio sve, da ne pišem dva puta istu stvar. Obrni, okreni, uvek si ti "kriv".... :thumbdown:

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Siledžije - internacionalno blago

Post od Martin » 14 Sep 2012, 16:37

Kao vozač, naravno.... :kuku:

Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Re: Siledžije - internacionalno blago

Post od Aleksandar194 » 14 Sep 2012, 16:54

Razumeo sam kako i šta si napisao, nema frke :pivo:
I ja sam odgovarao Miroslavu zbog ovog 'telefona na pešačkom' ko je kriv ko nije...a naravno da je vozač zbog propisa i zakona uvek kriv, jbg...
Slika

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Siledžije - internacionalno blago

Post od Kuzmanovic » 14 Sep 2012, 16:56

MilisaV je napisao:to ja stalno želim da uradim kad me neko iseče na pešačkom, nažalost u tom trenutku nikako ne mogu da skupim dovoljnu količinu za pljuvanje...
Ne bih ti to savetovao da uradis. Nikada ne znas ko je u kolima i sta drzi ispod sedista.
Pokusaj da se postavis u polozaj da tebe neko pljune, sta bi uradio? Ja znam sta bih ja uradio u tom trenutku, i tesko da bi me neko sprecio u tome.

Sent from my Galaxy Y using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Re: Siledžije - internacionalno blago

Post od Aleksandar194 » 14 Sep 2012, 17:02

:plusone:

Pešaci očito ne razumeju da su i oni učesnici u saobraćaju kao i vozači i da nekada iako imaš prednost treba propustiti onog drugog, u njihovom slučaju, vozača automobila (kamiona,autobusa...).

Svakakvih situacija se nagledam kao pešak i uvek se stavim u položaj vozača, pogotovo kada je u pitanju neka gužva u gradu, kiša, sneg. Često propustim automobile dok čekam da pređem ulicu. A onda vidim one pešake-osvajače, što su umislili da su kraljevi, carevi, bogovi, koji prelaze ulicu tako nonšalantno i u glavi im se mota ''ko ih je*e, ja imam prednost'', ''nek me udari, on će biti kriv'' i slično. To najčešće rade oni pešaci koji ili jako retko voze kola ili nikad nisu seli za volan.
Slika

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Siledžije - internacionalno blago

Post od Floyd » 14 Sep 2012, 17:29

Aleksandar194 je napisao:Floyd, isao sam ja po ogranicenju (40km/h), ali kazem ti, krivina je jako specificna i do poslednjeg trenutka ne znas da li ce neko zakoraciti na pesacki. Dobro, ja sam trebao da usporim jos vise posto znam za taj problem, ali i zena je bila sva smusena i verovatno dekoncentrisana, u nekom svom svetu posto je pricala telefonom...
Ma razumem ja tebe ali pesaci imaju bezuslovno prvenstvo na pesackom sto istina mnogi i zloupotrebljavaju pa pretrcavaju ili se vuku ko prebijeni ali tako je.
Meni je pre neki dan u malom gradicu u DE istrcao lik na pesackom pravo ispred auta...pocela je oluja, odjednom se zamracilo i poceo pljusak, vozila idu u koloni relativno sporo a lik bezeci od kise niotkuda istrcava pravo ispred auta. Pocastio sam ga nekom srpskom u afektu ali posle kad razmislim rekoh sebi "jbg, ipak je on u pravu". Zato i insistiraju na polaganju da se pogleda sa obe strane kad nailazis na pesacki a ako se ne vidi iz daljine (kao u tvom slucaju) onda i usporiti ili cak i stati ako je skroz nepregledno ;)

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Siledžije - internacionalno blago

Post od Texonja » 14 Sep 2012, 17:33

Ne znam tacno kako glasi zakon ali ne sme pesak tek tako da izleti. Mora prvo da se uveri da postoje uslovi za bezbedan prelazak, pa tek onda da pocne kretanje i to sto brze, najkracom mogucom putanjom.
Najmanji je problem izguglati clan zakona ako bas neko sumnja.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23811
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Pеšaci

Post od dragvorl » 14 Sep 2012, 19:07

Član 23.
Vozač je dužan da obrati pažnju na pešake koji se nalaze na kolovozu ili
stupaju na kolovoz ili iskazuju nameru da će stupiti na kolovoz.
Kada prilazi pešačkom prelazu, vozač mora da prilagodi brzinu vozila tako da
u svakoj situaciji koju vidi ili ima razloga da predvidi, može bezbedno da zaustavi
vozilo ispred pešačkog prelaza.
Na delu puta na kome se kreću deca, odnosno su postavljeni saobraćajni
znakovi o učešću dece u saobraćaju, vozač je dužan da vozi sa naročitom
opreznošću, tako da može blagovremeno da zaustavi vozilo
Član 96.
Pešak je dužan da preko kolovoza i biciklističke staze prelazi pažljivo i
najkraćim putem, nakon što se uveri da to može da učini na bezbedan način.
Prilikom prelaska preko kolovoza pešak ne sme da upotrebljava mobilni
telefon niti da koristi slušalice na ušima.
Na putu sa pešačkim prelazom ili posebno izgrađenim prelazom, odnosno
prolazom za pešake, pešak je dužan da se pri prelaženju puta kreće tim prelazom,
odnosno prolazom, ako oni nisu od njega udaljeni više od 100 metara
Član 97.
Na pešačkom prelazu, na kome je saobraćaj pešaka regulisan svetlosnim
saobraćajnim znacima, pešak je dužan da postupa u skladu sa tim znacima.
Na pešačkom prelazu, na kome je saobraćaj pešaka regulisan znacima koje
daje policijski službenik, pešaci mogu da prelaze kolovoz samo kad je datim znakom
dozvoljen prelaz.
Na pešačkom prelazu, na kome saobraćaj nije regulisan svetlosnim
saobraćajnim znacima ni znacima koje daje policijski službenik, pešak je dužan da se
pre stupanja na pešački prelaz, prethodno uveri da može da pređe na bezbedan
način, tako da stupanjem na kolovoz ne ugrožava bezbednost saobraćaja.
22. Obaveze vozača prema pešacima
Član 99.
Ukoliko je saobraćaj na pešačkom prelazu regulisan svetlosnim saobraćajnim
znakovima ili znakovima policijskog službenika, vozač je dužan da svoje vozilo
zaustavi ispred pešačkog prelaza kada mu je datim znakom zabranjen prolaz, a ako
mu je na takvom prelazu datim znakom dozvoljen prolaz, vozač je dužan da propusti
pešaka koji je već stupio na pešački prelaz ili pokazuje nameru da će stupiti na
pešački prelaz dok mu je svetlosnim saobraćajnim znakom ili znakom policijskog
službenika prelaz bio dozvoljen.
Ukoliko se pešački prelaz iz stava 1. ovog člana nalazi na ulazu na bočni put,
vozač koji skreće na taj put dužan je da skretanje izvrši na bezbedan način i da
propusti pešaka koji je već stupio ili stupa na pešački prelaz ili pokazuje nameru da
će stupiti na pešački prelaz, a po potrebi, zaustavi svoje vozilo.
Ukoliko na pešačkom prelazu saobraćaj nije regulisan uređajima za davanje
svetlosnih saobraćajnih znakova niti znacima policijskih službenika, vozač je dužan
da prilagodi brzinu vozila tako da u svakoj situaciji koju vidi ili ima razloga da predvidi
može bezbedno da zaustavi vozilo ispred pešačkog prelaza i propusti pešaka koji je
već stupio ili stupa na pešački prelaz ili pokazuje nameru da će stupiti na pešački
prelaz.
Vozač koji skreće na bočni put na čijem ulazu ne postoji pešački prelaz dužan
je da propusti pešake koji su već stupili ili stupaju na kolovoz.
Ukoliko su u slučaju iz st. 1, 2, 3. i 4. ovog člana pešaci deca, nemoćna lica,
slepe osobe koje se kreću uz upotrebu belog štapa i/ili psa vodiča, osobe sa
invaliditetom koje se kreću u invalidskim kolicima, ili za kretanje koriste druga
ortotičko - protetička pomagala, vozač je obavezan da zaustavi vozilo i da ih propusti.
Vozač ne sme vozilom da preseca organizovanu kolonu pešaka koja se kreće
po kolovozu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Pеšaci

Post od Delija » 15 Sep 2012, 16:59

Danas sa sopstvenom kevom idem do prodavnice i u roku od 5 minuta je jednom htela da predje na crveno, dva puta na 5m od pesackog i jednom je skocila na pesacki bez da je pogledala levo/desno... :trljamoci:

Ukoravam je na ulici kao malo dete... :glavomuzid:

Toliko o tome sta ocekivati od prosecnog pesaka - vecinu treba istuci kao malo dete... :glavomuzid:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30023
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Pеšaci

Post od trojanac » 19 Sep 2012, 22:00

Slika

Besplatna edukacija za decu i odrasle o ponašanju u saobraćaju održavaće se četiri naredna vikenda ispred UŠĆE Shopping Centra.

Škola saobraćaja za decu "Peške bez greške" treba da bude održana od 22. septembra do 14. oktobra, na platou ispred UŠĆE Shopping Centra. Predviđeni termini su subotom i nedeljom od 11, 13, 15 i 17 časova.

Na kreativan i zabavan način "Peške bez greške" će deci predškolskog i školskog uzrasta pomoći da steknu osnovno znanje o ponašanju u saobraćaju. Uz pomoć instruktora i predavača deca bi trebalo da nauče i utvrde: šta je levo, a šta desno, kako se prelazi raskrsnica, gde smeju da se igraju, koja mesta su opasna i gde treba posebno da se čuvaju, od koga mogu da traže pomoć na ulici, šta su i čemu služe saobraćajni znaci.

Projekat obuhvata praktični, teorijski deo i polaganje vozačkog ispita na poligonu za edukaciju. Poligon je prilagođen i deci sa posebnim potrebama, a program obuke obuhvata i slikarsku radionicu za najmlađe.

Cilj projekta je da se najmlađi pripreme na samostalno učestvovanje u saobraćaju i da se roditelji podstaknu na aktivnije učešće u procesu edukacije mališana.


(MONDO)
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Modesty
Postovi: 568
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:28
Garaža: 207 1.4 HDI
Lokacija: Bgd

Re: Siledžije - internacionalno blago

Post od Modesty » 19 Sep 2012, 22:10

trojanac je napisao:Mogu ja voziti 20km ispred škole i nema nigde nikog, uhvati me kijavica i na trenutak samo sklopim oči dok kijam, a baš tad izleti dete između dva automobila i ja ga udarim bez kočenja. I šta onda, trebao sam da stanem dok ne kinem?
Ovo mi se pre neki dan desilo, samo bez "udaranja" :o Kinula sam i videla coveka ispred sebe kad sam otvorila oci. (Skretala sam, verovatno mi je bio iza stuba, i kijavica, i nekako se sve "pogodilo"...) Užas.


Ovo drugo je verovatno za neku "bahatu" temu, ali citiraću ovde:

"Danas vozim pored skole u svoj kraju, stoji dete na pesackom prelazu sa suprotne strane od mene i ceka da predje. Ja lepo stanem. Medjutim sa strane gde je klinka nikome ne pada na pamet da je propuste samo voze. Skola, pesacki, dete koje ceka da predje i nikome ne pada na pamet da je pusti, a ja ko kreten stojim i cekam da degeni stanu. Na kraju posle par minuta, uletim u suprotnu traku i blokiram degene da dete predje ulicu."
Kada je neko glup, ne možete mu to ni dokazati... D. Radović

ftj
Postovi: 13044
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Pеšaci

Post od ftj » 19 Sep 2012, 22:17

Danas mi se desila zanimljiva situacija gde je biciklista krenuo da vozeći bicikl prelazi pešački prelaz očekujući da mu ja stanem što sam na kraju i morao da uradim da ga ne bih udario. Bahati biciklisti :mrgreen:

Korisnikov avatar
Piros
Postovi: 1000
Pridružio se: 13 Mar 2012, 18:00
Lokacija: Beograd

Re: Pеšaci

Post od Piros » 19 Sep 2012, 22:32

Ako ti se ovo desilo u Vojvode Stepe negde oko 9 ja sam bio iza tebe

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk

ftj
Postovi: 13044
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Pеšaci

Post od ftj » 19 Sep 2012, 22:41

U Omladinskih brigada.

Odgovori