Kružni tokovi

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21125
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kružni tokovi

Post od nidza » 08 Apr 2016, 12:37

Ovo pod brojem 4 nije tačno. Raskrsnica nema nijedan znak, prema tome važe opšta pravila u saobraćaju, a time i pravilo desne strane. To što neka raskrsnica liči na kružni tok, ne mora da znači i da jeste, ako znakom nije obeležno.

Sve ostale ilustracije u potpunosti su saglasnosti sa ovim što sam napisao.

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Kružni tokovi

Post od Scuderia » 08 Apr 2016, 12:37

@samo polako, tu ti imas jasnu i logicnu prednost, trebalo je pre toga da se prestroji.

Nego ovde kad se izlazi u dve trake kao i iz kruznog toka, ima logike da oboje izadjete bez prethodnog prestrojavanja auta iz leve trake, ali ako sve vreme idete paralelno, na tom izlazu on ako ne vidi tvoj zmigavac ne sme da izadje, a to mi je nekako siva zona iako je mozda najprakticnije za zakon. U suprotnom bi jedna od traka dvosmernog puta koji se nastavlja izgubila smisao.
Poslednja izmena od Scuderia u 08 Apr 2016, 12:38, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kružni tokovi

Post od Delija » 08 Apr 2016, 12:38

samo polako je napisao:U mom slučaju mi smo se iz dve trake u kružnom toku prestrojavali u jednu traku van kružnog toka.
Tek tu nema bas nikakve dileme da je tvoja prednost. On cak i ne sme direktno iz unutrasnje trake da izlazi iz kruznog toka. Mora da se prestroji pre toga.
Poslednja izmena od Delija u 08 Apr 2016, 12:40, izmenjeno 2 puta ukupno.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21125
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kružni tokovi

Post od nidza » 08 Apr 2016, 12:39

To je opšte pravilo u saobraćaju, nema veze sa kružnim tokom kao specijalnim slučajem.

Nikad trake ne smeš da presecaš, uvek se prestrojavaš postupno do trake za isključenje.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kružni tokovi

Post od Delija » 08 Apr 2016, 12:41

Tako je. Pravila u kruznom toku su ista kao i van njega. Zato mi i nije jasno zasto se ljudi gube.
nidza je napisao:
Ovo pod brojem 4 nije tačno. Raskrsnica nema nijedan znak, prema tome važe opšta pravila u saobraćaju, a time i pravilo desne strane. To što neka raskrsnica liči na kružni tok, ne mora da znači i da jeste, ako znakom nije obeležno.

Sve ostale ilustracije u potpunosti su saglasnosti sa ovim što sam napisao.
Nije ti palo na pamet da im je crtez "falican" i da im fali znak kruznog toka i "trouglovi" koji postoje na svih ostalih 6 slika koji prikazuju identicnu raskrsnicu? :)
Poslednja izmena od Delija u 08 Apr 2016, 12:54, izmenjeno 1 put ukupno.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Kružni tokovi

Post od Laki021 » 08 Apr 2016, 12:51

Pa imali smo davno ovu diskusiju.
Poenta je uvek onaj u spoljasnjoj traci ima prednost pa makar bio i budala koja kruzi po kruznom toku...
Generalno najlakse ti je da ne zalazis u srednju traku (iako je to logicno i po bon tonu) cak i kad ides na treci izlaz... Ako dodje do sudara uvek ce pred zakonom biti kriv onaj iz srednje trake a ne onaj koji je kruzio spoljasnjom...

Genralno zato kruzni tokovi sa vise traka su cirkus, pogotovo kad ljudi ne znaju da ih koriste, dok su sa jednon strava stvar.

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Kružni tokovi

Post od Scuderia » 08 Apr 2016, 12:53

Pa to da, a onda dvosmerni put koji se odvaja gubi smisao, tj ta leva traka. Mada mislim da je tako i bolje, da se bez obzira na broj traka mora prestrojavati kao da se izlazi na put sa jednom trakom.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Kružni tokovi

Post od Laki021 » 08 Apr 2016, 12:56

Pa da, dzabe dupla traka za izlazak kad ovaj iz spoljasnje sme da nastavi pravo i zakuca se u tebe koji izlazis u levu traku za iskljucenje, ti ces biti kriv a ne on sto se voza spoljasnjom.

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Kružni tokovi

Post od Scuderia » 08 Apr 2016, 12:57

Da, da :thumbup:

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Kružni tokovi

Post od Laki021 » 08 Apr 2016, 12:59

A to za levi migavac, to jos nigde nisam cuo ni video...

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Kružni tokovi

Post od Scuderia » 08 Apr 2016, 13:01

Ako mislis na mene, mislio sam na desni. Jer ako znas da ce ovaj iz desne trake izaci na tom izlazu mozes i ti iz leve trake, samo ajd znaj kad idete paralelno da li je on dao ili nije znak za izlaz.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Kružni tokovi

Post od Laki021 » 08 Apr 2016, 13:10

Ne mislim na tebe nego citam ono uputstvo i ilustraciju pre par strana gde napominju i prikazuju upotrebu levog migavca, to je bezveze. Koriscenje desnog da se naznaci da izlazis je OK i vrlo korisno drugim ucesnicima (pre svega onima sto cekaju da se ukljuce).

Pazite smo u Srb i vecini zemalja pri ulasku u kruzni tok vazi standardno pravilo desne strane sto ce reci da onaj ko ulazi u kruzni tok ima prednost u odnosu na one koji su vec u njemu, te bi ti dok si u kruznom toku morao da propustis sve koji se ukljucuju. U praksi, svi prilazi kruznom toku imaju znak da su na sporednom putu te na taj nacin se prvenstvo prolaza daje onima koji su vec u kruznom toku i onaj koji zeli da se ukljuci mora da ceka. Problem nastaje ako znak za sporedni put misteriozno nestane, tada ce onaj u kruznom toku biti kriv ako dodje do sudara. U Ch je izuzetak, tu je zakonom definisano da pri ulasku u kruzni tok vazi pravilo leve strane, tj uvek oni u kruznom toku imaju prednost, sto je skroz logicno.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kružni tokovi

Post od Delija » 08 Apr 2016, 13:38

Da. Kod nas ne postoji nikakvo dodatno pravilo za kruzni tok. Vaze sva opsta pravila.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kružni tokovi

Post od nikaragva » 08 Apr 2016, 14:12

Primetio sam da dosta ljudi daje desni migavac kada ulazi u kruzni tok :)

A takodje i da dosta ne daje desni kada izlazi.

Sve u svemu, nisu jos naucili, ali trude se :)


Negde sam video, mozda u madjarskoj, da su kruzni tokovi, odnosno izlazi fizicki odvojeni, tako da ne mozes da udjes spoljasnjom trakom i da kruzis. Put te izbacuje odmah na sledecem izlazu, ili onom tamo, ne secam se. Uglavnom se ljudi kada nailaze na kruzni tok, prestrojavaju pre njega ko ce gde. I onda smao prodju kroz kruzni tok, bez da presecaju jedni drugima putanju. Krajnja desna na izlazu je uvek rezervisana za onoga do tebe u desnoj, koji je na prethodnom ulazu usao i niko nikom ne smeta.

Korisnikov avatar
LukaMaletin
Postovi: 1396
Pridružio se: 31 Maj 2015, 23:43
Garaža: Renault Clio 1.5 dci 2015
Lokacija: Novi Sad

Re: Kružni tokovi

Post od LukaMaletin » 08 Apr 2016, 14:39

Mene su u skoli ucili da dajes zmigavac pred ulazak ukoliko izlazis na prvi izlaz, a ovo za propustanje je jako zajebano kada si u unutrasnjoj traci , mozes prilicno lako da se sjebes i da napravis sranje + da budes za sve ti kriv ...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Odgovori