Voznja automobila sa stranim tablicama

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 05 Jan 2013, 18:43

Imam jedno pitanje, a ne znam koga bi drugog pitao osim ovde na forumu.

Ukoliko covek ima dva drzavljanstva, jedno srpsko a jedno neke od zemalja EU, i ako ima prijavu na adresi u obe drzava, sa tim sto je u srbiji zaposlen. Da li moze u srbiji tokom cele godine da vozi automobil sa EU tablicama?

I jos jedno pitanje u vezi vozackih dozvola, ako imamo srpsku vozacku i nju zamenimo za vozacku druge zemlje, sta ako napravimo i duplikat srpske dozvole, onda imamo dve.. da li je to neki prekrsaj ili cutis i vozis?

Hvala

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Saša » 05 Jan 2013, 19:00

Po zakonu ne možeš imati prijavljeno boravište na dve adrese. Dakle - ne može. Mogao bi eventualno da prevariš pandure ako nekim slučajem imaš sva dokumenta te države (a da ovdašnja ne pominješ/pokazuješ - no i to je prekršaj, naravno). Zakon predviđa samo par slučajeva kada naš državljanin (a pritom te uopšte ne "vadi" to što imaš drugo državljanstvo - kada si ovde podležeš svom domaćim zakonima i propisima) može upravljati vozilom sa stranim tablicama: rad u inostranstvu i tamošnja boravišna dozvola/prijava boravka (a ovde odjava), te ako si ovde zaposlen u stranoj firmi pa voziš njihovo vozilo (uz putni nalog i ostalo). Sve drugo je koliko znam carinski prekršaj. I ovo poslednje što si pomenuo nije dozvoljeno, naravno. Ako te uhvate - odgovaraćeš i za to. :)

Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od dragvorl » 05 Jan 2013, 19:07

Darko je napisao: I jos jedno pitanje u vezi vozackih dozvola, ako imamo srpsku vozacku i nju zamenimo za vozacku druge zemlje, sta ako napravimo i duplikat srpske dozvole, onda imamo dve.. da li je to neki prekrsaj ili cutis i vozis?
Ne smes da imas dve dozvole. To se generalno resava tako sto kada dobijes dozvolu u drugoj drzavi (zamenom, nostrifikacijom) oni ti stranu dozvolu uzmu i treba da je posalju u zemlju gde je izdata, tako da ce se ona automatski ponistiti ili brisati iz evidencije, sta vec. Znam da Madjari do nedavno nisu slali nase dozvole nazad pa se moglo imati 2 dozvole, sada salju nazad. Mozes teoretski izvaditi duplikat, ali ako te zbog necega provere lako mozes imati problema jer u bazi lako provale sta i kako.

Sto se ostalog tice:

Član 273.
Vozilom registrovanim u inostranstvu na putevima u Republici Srbiji, ne mogu
upravljati lica koja imaju stalno prebivalište u Republici Srbiji.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, ovim vozilima mogu upravljati lica koja imaju
stalno prebivalište u Republici Srbiji, ukoliko imaju odobreno privremeno boravište u
inostranstvu do šest meseci kao i njihovi članovi uže porodice ili lica koja upravljaju
„rent -a- car“ vozilima.




На који начин је регулисано управљање возилом регистрованим у иностранству од стране наших држављана на путевима у Републици Србији?

Одредбом члана 273. Закона о безбедности саобраћаја на путевима (Службени гласник РС 41/09, 53/10, 101/11) прописано је да возилом регистрованим у иностранству на путевима у Републици Србији, не могу управљати лица која имају стално пребивалиште у Републици Србији, осим изузетно уколико имају одобрено привремено боравиште у иностранству до шест месеци, као и њихови чланови уже породице.

Закон о пребивалишту и боравишту грађана (Службени гласник РС 87/11) дефинише да је пребивалиште место у коме се грађанин настанио са намером да у њему стално живи, односно место у коме се налази центар његових животних активности, професионалних, економских, социјалних и других веза које доказују његову трајну повезаност с местом у коме се настанио, док боравиште представља место у коме грађанин привремено борави ван места свог пребивалишта дуже од 90 дана.

Поменутим Законом прописана је обавеза пријаве и одјаве пребивалишта и боравишта, као и пријава привременог боравка у иностранству и повратка из иностранства која се подноси надлежном органу, о чему надлежни орган лицу издаје одговарајућу потврду.

Држављанин Републике Србије дужан је да одјави пребивалиште уколико се исељава из Републике Србије у иностранство. Такође грађани који одлазе у иностранство с намером да непрекидно бораве у иностранству дуже од 90 дана дужни су пре одласка да пријаве надлежном органу привремени боравак у иностранству. Евиденција привременог боравка у иностранству је саставни део евиденције пребивалишта.

Дакле, независно од тога да ли је лице држављанин Републике Србије, уколико има пријављено пребивалиште у Републици Србији, а нема потврду издату од надлежног органа да привремено борави у иностранству до шест месеци, у смислу Закона о пребивалишту и боравишту грађана, не може учествовати у саобраћају на путевима у Републици Србији возилом регистрованим у иностранству, као ни чланови његове уже породице, у смислу става 2. члана 273. Закона о безбедности саобраћаја на путевима.

Уколико лице нема пребивалиште у Републици Србији, тада може учествовати у саобраћају на путевима у Републици Србији возилом регистрованим у иностранству, али испуњавајући услове прописане одредбама члана 272. Закона о безбедности саобраћаја на путевима.

Одредбом члана 272. овог Закона прописано је да возила странаца којима је издато одобрење за привремени боравак дужи од шест месеци или за стално настањење, као и возила држављана Републике Србије који се врате из иностранства у циљу сталног настањења, могу са изузетком да учествују у саобраћају иако су регистрована у иностранству, али најдуже три месеца од дана уласка возила у Републику Србију, односно од дана добијања поменутог статуса за власника возила, уколико је власник странац.

Наведеним одредбама онемогућено је управљање возилом регистрованим у иностранству на територији Републике Србије у дужем временском периоду од стране лица које има или планира да има пребивалиште на територији Републике Србије, уколико не поседује потврду издату од стране надлежног органа, о постојању привремених околности, прописаних Законом, на основу којих изузетно може управљати таквим возилом на територији Републике Србије.

http://www.mup.gov.rs/cms_cir/sadrzaj.n ... transtvu.h
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 05 Jan 2013, 19:20

Ako sam dobro sve razumeo.

1. Automobil sa stranim tablicama ne moze da se vozi dokle god nisam zaposlen i trajno vezan za mesto u inostranstvu a pritom odjavljen u srbiji.

2. Ne moze se imati dve vozacke jer druga drzava salje srbiji nazad srpsku vozacku.

e sad me zanimaju jos dve stvari

1. Da li se moze voziti sa inostranom vozackom u srbiji na srpske table ili ni to ne moze?

2. I jos nesto sto se tice prijave. Ako imam i nekretninu u inostranstvu i prijavu na tu adresu i na osnovu toga i licnu kartu i ta drzava dozvoljava da budes prijavljen na adresama i u drugim drzavama, kako to srbija moze da zna ili da je zanima, posto kazete da po nasem zakonu ne mozes da budes prijavljen na adresi u vise zemalja.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Floyd » 05 Jan 2013, 19:27

Mozes bez problema da vozis auto sa tablicama "X" zemlje ako imas drzavljanstvo ili boravisnu dozvolu te zemlje a pozeljno je i vozacku zemlje u kojoj je auto registrovan.

E sad ako zivis u Srbiji a imas gore pomenute dokumente, problem moze da nastane ako posumnjaju pa krene detaljna provera, sto se retko radi ali opet...
U CH npr. svi stranci koji dobiju boravak, trebaju u roku od godinu dana da preregistruju auto na CH tablice...u protivnom mogu imati problema.

Posedovanje dve dozvole nije zabranjeno, koliko je meni poznato ali je zabranjana zloupotreba te dve dozvole.
Svajcarci, recimo non-EU drzavljanima vrate stare dozvole kad im odrade nostrifikaciju.
U USA i Kanadi, takodje mozes da zadrzis staru dozvolu jer kod njih svakako svi polazu za novu.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od dragvorl » 05 Jan 2013, 19:35

Jedino sto bas nisam siguran da moras biti odjavljen iz Srbije, mislim da ako si do 6 meseci napolju mozes da vozis, ima tu nekih detalja, proveri to. A sto se dozvola tice ovo sto sam ti rekao vazi za Madjarsku, sad ne znam za ostatak EU, a ovo za USA i Kanadu vazi i za Svicu sto kaze Floyd, ali mislim da se covek raspituje za EU drzave. I proveri jos jednom da li zaista mozes imati prebivalista u dve drzave, jer u principu to je fizicki nemoguce ziveti vecinu godine u dve drzave.
Darko je napisao:
1. Da li se moze voziti sa inostranom vozackom u srbiji na srpske table ili ni to ne moze?
Član 178.
Motornim vozilom, odnosno skupom vozila može samostalno da upravlja
vozač koji ispunjava propisane uslove i ima vozačku dozvolu za upravljanje vozilom
one kategorije kojim upravlja.
Državljanin zemlje članice Evropske unije koji privremeno boravi u Republici
Srbiji i državljanin Republike Srbije sa privremenim ili stalnim boravkom na teritoriji
Evropske unije, sme na osnovu važeće vozačke dozvole koju je izdao nadležni organ
zemlje članice Evropske unije da upravlja motornim vozilom na teritoriji Republike
Srbije, u vreme njenog važenja.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 05 Jan 2013, 19:40

Znaci sa EU vozackom dozvolom moze da se vozi u srbiji na srpske table, ako dobro tumacim zakon. Jedino mi nije jasno sta znaci to "privremeno" i kako to shvatiti.

Da, zapravo me zanima za madjarsku. Koliko sam cuo oni dopustaju da budes prijavljen kod njih iako zivis u srbiji.
Poslednja izmena od Darko u 05 Jan 2013, 19:44, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od dragvorl » 05 Jan 2013, 19:42

Na primer odes da radis u EU i dobijes vizu na godinu dana.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 05 Jan 2013, 19:46

Ali sta ce mi viza ako vec imam eu drzavljanstvo..

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od dragvorl » 05 Jan 2013, 19:47

Mislio sam na privremeni boravak drzavljana Srbije u EU. Kad bolje razmislim, mislim da imam drugaricu koja je prijavljena i tu i tamo, ne znam da li su oba prebivalista. Onda teoretski mozes da vozis na EU tablice, mada sto kaze Floyd ako slucajno krenu da te proveravaju mozes imati problema. Ne znam sto tacno zelis da vozis na EU tablice, ali razmisli dobro, jer u principu mislim da ti se ne isplati sva ta registracija i njakanje po Madjarskoj, ako bas nije neki ekstra deal.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 05 Jan 2013, 19:53

I clanovi zakona nekad nam ne govore stvari jasno, evo u primeru tog clana 178 koji si naveo. da te zaustavi pandur a ti mu pokazes inostranu vozacku a vozis nas auto i procitas mu taj clan, njemu apsolutno nista nece biti jasno.

smatram da je super zamena nase vozacke za madjarsku jer posle nju mozes bez problema da zamenis za bilo koju na zapadu, a nasu ne priznaju uglavnom, pa u brojnim drzavama moras ponovo da polazes i platis dobru cifru (primer svajcarske)

Za voznju automobila se slazem, ako imas sve dokumente u 99 posto slucajeva niko nista nece provaliti cak i ako te zaustave, ali ako ne daj boze bude neka jaca provera ili ucestvujes u nekog saobracajnoj nezgodi sigurno da moze biti rizicno

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Floyd » 05 Jan 2013, 20:12

Sa madjarskom dozvolom i pasosem, u Srbiji mozes da vozis samo madjarske table ali ne i druge EU ;)
Ako posedujes auto registrovan na srpske table onda je bolje da imas i srpsku dozvolu.

p.s. Inace, ne kontam zasto bi tako nesto radio?
Kako mi je objasnio drug iz BG-a koji je do skoro vozio BIH table, to se ne isplati kao nekad jer mozes da imas vise komplikacija nego koristi.
Meni je logicno da vozis auto registrovan u zemlji gde zivis...

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 05 Jan 2013, 20:28

To sam i mislio, auto na madjarske table

sad cu da objasnim obe stvari

1. Mislim da nije lose imati madjarsku vozacku pa makar je i ne koristiti, jer ako bi na primer nekad otisao da zivim negde u eu, samo bih tu madjarsku zamenio za nemacku, svajcarsku, svedsku dozvolu..itd a ako se poseduje samo nasa onda se mora preko platiti i polagati ponovo. Jos ako moze da se vozi u srbiji sa madjarskom, bilo bi glupo ne uzeti je, zar ne? za nju ne treba ni medjunarodna dozvolu koju moras da nosis uz nasu..

2. Video sam da u madjarskoj ima povoljnih vozila barem na nekom sajtu gde sam gledao, pritom sam mislio da mogu da se voze ovde, jer bi u tom slucaju bio u plusu jer ne moras da placas pdv, ekolosku taksu, spediciju i sve neke troskove i vreme koji idu prilikom uvoza u srbiju, a registracija nije problem, madjarska je samo na 100km. Cak je moguce da je i registracija jefitnija u HU

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od dragvorl » 05 Jan 2013, 20:40

To za dozvolu stoji, ali ako ce ti ponistiti srpsku, a ipak si vezan ovde za sad ja je ipak ne bih menjao na tvom mestu. Kad odes napolje na duze lako ces zameniti, pod uslovom da Madjari i dalje nostrifikuju 1:1.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 05 Jan 2013, 21:19

Da ne mora da se polaze u madjarskoj samo treba se prijaviti na adresu tamo. Zameni se bez problema.
Sad sam jos negde procitao da moze sa stranom dozvolom da se vozi ovde. Razumem te ali kad negde odlucis da palis onda ti je njakanje u madjarskoj i vadjenje dozvole zadnja rupa na svirali, pa mislim da je bolje to sve odraditi dok covek ima vremena.

Odgovori