Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljuba » 20 Sep 2017, 12:54

Nije veca autonomija, nego jeftinija autonomija :) Posto ljudi zaboravljaju da vecna LPG automobila imaju dupli rezervoar benzin i LPG :)

Meni je Peugeot prelazio do 700km na LPG (55l) i do 900km na benzin (60l) u totalu je to 1600 km...

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljubitelj » 20 Sep 2017, 13:04

Mikka je napisao:
19 Sep 2017, 21:11
poenta je da je nas plin takvog kvaliteta da svi automobili ga procentualno trose mnogo vise od "majstorskih 5-10%".
Poenta je da nisi bas dobro informisan kada mislis da se nas plin u bilo cemu razlikuje po karakteristikama kao gorivo od plina u drugim zemljama.

TNG ima manju energetsku vrednost u litri od benzina samim svojim sastavom, i za iste perfomanse auta mora da se za bar toliko poveca njegova litarska potrosnja mereno u odnosu na litarsku potrosnju benzina.

Sustina je da usteda prelaskom na TNG postoji a da se menja kolicina novca. Isto tako, nekome se isplati na 15.000km a nekome na 50.000km pocetna cena ugradnje. Ima mnogo faktora kako i zasto.

Meni je u jednom autu kompletan TNG sistem kostao 180 evra, klasican venturi. To se veoma brzo isplati, mrzi me da racunam koliko kratko.

Sa druge strane imam evidenciju na bazi 100.000km voznje na plin i na osnovu toga znam sasvi dobro odnose, isto tako mozes da pogledas na spritmonitor.de evidenciju hiljada ljudi ako te zanima verodostojnost uzorka i statisticka obrada potrosnje.

Poenta ugradnje TNG je da sto vise vozis to se akumulira veca novcana razlika i samo je pitanje vremena kada se isplati pocetna investicija ugradnje i sakuplja dalje usteda.

Nema svrhe da dovodis u sumnju da se novcano stedi koriscenjem TNG.

To sto ti imas +30% vecu potrosnju TNG u odnosu na potrosnju benzina i ja mislim da je preterano, Pogotovu za EFI sistem koji si naveo da je ugradjen.
Ako ti je tacna evidencija, jer i tu moze da se pogresi.

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od aviator » 20 Sep 2017, 13:34

"Kvalitet" gasa koji se prodaje u Srbiji.
Unutrašnjost isparivača:
Slika
Ovo je samo jedan u gomili sličnih.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 20 Sep 2017, 13:45

Vidim da su poslednjih dana neke pumpe krenule u kampanje tipa "prodajemo TNG visokog/premium kvaliteta"... to recimo piše na NIS pumpama, video jutros u prolazu. Europetrol (Eurogas) čak napravio i reklamni spot. Izgleda da se pročulo svuda za loš gas i to je još dodatno pomoglo da im se nastavi debelo opadanje prodaje tog derivata. I treba tako kad su debili. I oni, ali i najviše ova država. :palica:

http://www.youtube.com/watch?v=GxCUFwmZRFo

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Heinz » 20 Sep 2017, 13:51

U isto vreme skače prodaja premium goriva (g-drive i ostali).

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljuba » 20 Sep 2017, 14:21

Nase plindzije su se frapirale kada su videli moj sistem posle 100.000km, ni najmanje prljavstine - a nije ciscen ni jedamput. Mada sam sipao uvek na jednoj pumpi BP godinama,... Filter gasa sam promenio na nekih 110.000km

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Kabe » 20 Sep 2017, 15:44

Saša je napisao:
20 Sep 2017, 12:00
Meni je o autogasu uvek zanimljivo diskutovati, bez obzira ko je pokrenuo temu i iz kojih razloga. :D

@Ljuba

Nisam do sada imao takvih problema sa benzinskim diznama a ne vozim ništa specijalno na benzin sem tih par stotina metara (ili kilometar zimi) a koji se pređu posle startovanja motora, odnosno vozim eto na benzinu do prve pumpe kada mi nestane gasa. I to je to. Servis gasnog uređaja radim zajedno sa malim servisom - dakle na 15.000 km. A imam sigurno mnogo kraće relacije nego ti i više startovanja motora. Moguće da Puntove dizne nisu toliko osetljive a možda je i "štos" u tome što benzin uvek sipam samo za 1000 din (6-7 litara), pa dospem opet za toliko kada se upali lampica rezerve, tako da je uvek svež u rezervoaru. Nisam takođe imao ni problema sa benzinskom pumpom, da kucnem u drvo (a čitam da su mnogi imali, i to dosta pre 100.000 km). Dakle, sipam i vozim, a ako se nešto pokvari - popraviću, šta da se radi. :)
Jes vala, party all the time :D

Sve sto si napisao je pravi pristup + bih ja dodao jos ponesto:

- Da ti benzin u rezervoaru ne bude na minimumu pa onda lupis 1000, vec na 1/3, i tako ga stalno osvezavas somicem...

- Mi sto imamo visak delova tipa VTEC ventil, valjalo bi da ga poteramo s vremena na vreme na bendzu u visokim obrtajima da bismo ga "oplemenili", a nece to isto skoditi ni diznama :D
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 20 Sep 2017, 16:44

Bih ja rado, no dušmani kao da čuče iza pumpe i gledaju dok sipam.... Već su mi 3-4 puta izvlačili po pola i više rezervoara, zato sada držim na minimumu + 1000-arka... Ako im se isplati to izvlačiti sa dna rezervoara - neka im... :D

Inače, mislim da i nije potrebno imati baš toliko benzina, Punto ima rezervu od oko 6-7 litara + za 1000 to je još 6-7 na tu količinu, dakle sasvim dovoljno za hlađenje benzinske pumpe i funkcionisanje svega. Samo treba odmah sipati čim se upali rezerva, ne voziti tako dugo. Da to nije o.k odavno bi mi crkla pumpa (prešao sam tako već 116.000 km), a evo ipak nije.

Što se tiče duže vožnje na benzin, desi mi se redovno na svakih par meseci da ostanem bez gasa na recimo 20-30 km od kuće i onda se lepo dovezem na benzin i to mu je to. Dosta od mene. :D

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Kabe » 20 Sep 2017, 19:58

Onda je sasvim opravdano.

U sustini zavisi i koliku autonomiju zelis da imas "za ne daj boze". Meni je sa mojim vozilom i njegovom potrosnjom 1/3 taman. Takodje, nikad ne dopustam da nestane plin do kraja. Ne znam zasto...

A kad je rec o rezervoaru i kolicini, mozda je za Puntisu i preko rezerve somic prava mera. On ima manji rezervoar + je manji potrosac. Ja vise punim preko zbog odrzavanja svojstva benzina na vecoj litrazi + se tripujem da ne povucem neki "mulj" :D Pumpa se "kupa" svakako i na manjim litrazama jer je tako konstruisana, cak i za one koji nemaju plin, a voze na rezervi :)
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 20 Sep 2017, 21:00

Možeš slobodno trošiti gas do kraja, to i jeste jedna od čari posedovanja vozila sa pogonom na dva goriva. A i super je stvar za u dlaku precizno izračunavanje potrošnje. Inače, ako idem negde dalje (a pogotovo ako ne znam precizno gde ću moći natočiti gas), i ja onda sipam veću količinu benzina. :)

TT


ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljubitelj » 20 Sep 2017, 22:21

Filter gasa posle 40.000km proverio, cist potpuno pa ga vratio. Ni trunke prljavstine.

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od dunx81 » 20 Sep 2017, 23:08

Koja pumpa?

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 20 Sep 2017, 23:22

Benzinska, nalazi se u rezervoaru.

TT


Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od dunx81 » 20 Sep 2017, 23:29

:-) Mislim na kojoj pumpi ljubitelj sipa gas.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od nidza » 21 Sep 2017, 05:01

ftj je napisao:nidzo ostavi link ako je za javnost.
https://www.spritmonitor.de/en/detail/805289.html


Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Odgovori