Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
chemist
Postovi: 9
Pridružio se: 05 Avg 2022, 11:56

Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od chemist » 05 Avg 2022, 22:27

Pozdrav svim forumasima,
Imam auto Dacia Sandero i pre dve godine zamenio sam staru bocu novom (rezerevoar:Olimpik, isparivac: Landirenzo, multiventil: Gaselli). Od pre mesec dana auto je poceo sam, u toku voznje da prebacuje sa plina na benzin, i zvucno, kao da u boci nema plina, a boce je gotovo puna.U pocetku je to bilo povremeno, a sada na svakih 1-2km. Otisao sam do servisera i to u trenutku kada se javio problem, gde je on na kompjuteru konstatovao mali pritisak u boci. Mislio je da je negde prekid struje, pa je "dodatno pojacavao struju prespajanjem zica iz snopa, secenjem, lemljenjem, izoliranjem, kako na prednjem delu auta, tako i kod boce, pojacao je i masu"? (to mi je rekao). Nista nije postignuto. Ono sto je posle uradio jeste da je iz onog multiventila na boci skinuo mali setougaoni klip. Nakon toga auto radi ok, nema prebacivanja na benzin u toku voznje, ali bez tog klipa. Trenutno je resen problem, ali ne do kraja. Da li neko ima iskustva sa tim?
Hvala

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od dunx81 » 05 Avg 2022, 22:58

Pretpostavljam da je prvo proverio filter i isparivač,običn njihova zaprljanost bude uzrok pored senzora pritiska gasa.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od Saša » 05 Avg 2022, 23:08

Treba proveriti i senzor pritiska plina. Ja sam ga dvaput menjao za 210.000 km, simptomi su da neće da prebaci na plin i pišti kao da je rezervoar prazan, a on pun do vrha.


Sent from my iPhone using Tapatalk

chemist
Postovi: 9
Pridružio se: 05 Avg 2022, 11:56

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od chemist » 06 Avg 2022, 00:34

dunx81 je napisao:
05 Avg 2022, 22:58
Pretpostavljam da je prvo proverio filter i isparivač,običn njihova zaprljanost bude uzrok pored senzora pritiska gasa.
On je samo mislio da je neki problem sa strujom, zato je i pojacavao. Nista ozbiljnije nije radio. Nije mu najjsanije sta se desava. Ja sam mu laicki napomenuo za taj senzor, on je prokomentarisao da su za senzor drugaciji sipmtomi..Samo mi je rekao da slobodno vozim (bez tog klipa), posto uskoro idem na more, pa da mu se javim septembra i da mu ostavim auto na par dana.

markoue
Postovi: 907
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od markoue » 15 Sep 2023, 10:10

Da aktiviram temu..
Peugeot 307, tu5jp4 motor (1.6 16v)
Uredjaj je AC stag.
Poceo da prebacuje na benzin pri dodavanju gasa.
Majstor posumnjao na membrane na isparivacu, ali je ipak nasao nesto u instalaciji.
Bilo dobro neko vreme, jutros mi pri bas naglom dodavanju gasa prebaci na benzin.
Mogu da ga vucem trecom do 6k obrtaja i nece prebaciti, ali ponekad u cetvrtoj prebaci na benzin pri naglom dodavanju gasa.
Majstor kaze da je 99% isparivac, tj membrane. Mislim da je Tomaseto marka.
Sad, nije 100 dukata da se to zameni, samo me interesuje da li mozda u AC Stag sistemu moze da bude nesto drugo?
Inace membrane nisu menjane oko 60k km, koliko je auto kod nas, a verovatno i neko vreme pre toga.
Neka ideja?
Сад му није ништа...

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od Heinz » 15 Sep 2023, 12:04

Kad su menjani filteri?

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od ljubitelj » 15 Sep 2023, 12:04

Uraditi dijagnostiku, barem AC Stag ima odličnu mogučnost za to.
Deluje da padne pritisak pri većem protoku, a zašto treba izmeriti (vidi se iz softvera) u toku vožnje a ostane zabeleženo i u logu.

Sasvim je moguće da treba očistiti reduktor, a možda i uraditi remont. Otrpilike je ta kilometraža dovoljna da to treba.

I naravno proveriti senzor pritiska, ako je model 02 ili 04 onda verovatno nije on (ti retko crkavaju).
I sva vakum crevca, jer senzor meri diferenciju pritiska pa ako vakum pušta eto pogrešnog signala za ECU.

markoue
Postovi: 907
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od markoue » 15 Sep 2023, 15:28

@Heinz Zamenjeni pre oko 1000km, kad sam prvi put oterao kod majstora (Tad je promenio filtere i popravio instalaciju).
@ljubitelj Hvala na savetu, bicu tu i ja, pa cu mu reci da pogleda to.
Сад му није ништа...

markoue
Postovi: 907
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od markoue » 19 Sep 2023, 16:33

Da javim ishod. Kacili smo ga na dijagnostiku, nikakva greska.
Majstor nije mogao da nadje membrane za Landi isparivac.
Auto je prestao da prebacuje na benzin(za sad), pa cu zameniti ceo isparivac ako nastavi da pravi probleme.
Majstor predlaze Tomaseto ili Atiker.
Сад му није ништа...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od Saša » 19 Sep 2023, 17:47

Proveri takođe i senzor pritiska plina. Kad god sam imao probleme te vrste - on je bio glavni razlog. Menjao sam ga do sada jedno 2 ili 3 puta. Neki dan me isto zezao, prebaci na benzin i pišti da nema plina iako je rezervoar skoro pun. Pročačkam malo konektor na njemu i sve opet proradi kako treba.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3151
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od Dare4x4 » 19 Sep 2023, 18:49

markoue je napisao:
19 Sep 2023, 16:33
Da javim ishod. Kacili smo ga na dijagnostiku, nikakva greska.
Majstor nije mogao da nadje membrane za Landi isparivac.
Auto je prestao da prebacuje na benzin(za sad), pa cu zameniti ceo isparivac ako nastavi da pravi probleme.
Majstor predlaze Tomaseto ili Atiker.
Zamenom isprivača prestaje da važi atest plinskog sistema. Teško da će neko to gledati ali kad istekne atest trebaće ti možda izjava majstora. Upisuje se serijski broj isparivača, boce i multiventila.

markoue
Postovi: 907
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od markoue » 20 Sep 2023, 14:35

Saša je napisao:
19 Sep 2023, 17:47
Proveri takođe i senzor pritiska plina. Kad god sam imao probleme te vrste - on je bio glavni razlog. Menjao sam ga do sada jedno 2 ili 3 puta. Neki dan me isto zezao, prebaci na benzin i pišti da nema plina iako je rezervoar skoro pun. Pročačkam malo konektor na njemu i sve opet proradi kako treba.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Taj dzek sam promrdao za svaki slucaj, i sad radi sve kako treba. Ima smisla da je do njega, bas cu ispratiti. Hvala!

@Dare4x4 Atest je istekao ove godine. Mislio sam da produzim atest sad u oktobru, pa kapiram da sam miran iako promenim isparivac.
Uglavnom gledaju dokumentaciju samo na tehnickom, retko ko proverava serijske brojeve TNG-a. :D
Сад му није ништа...

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od ZeljkoBG » 01 Dec 2023, 13:31

markoue je napisao:
15 Sep 2023, 10:10
Mogu da ga vucem trecom do 6k obrtaja i nece prebaciti, ali ponekad u cetvrtoj prebaci na benzin... Majstor kaze da je 99% isparivac, tj membrane....
Neka ideja?
Ima je dve ideje.

Prva: Svaki softver AG prebacuje na benzin na visokim obrtajuma. Upravo zbog takvih, vozača kao što si ti. Šta ti radiš na 6k obrtaja? Imaš micubiši evolušn? A voziš na plin. Plin stvara veće temperature a na velikom broju obrtaja, gori sve.
Na plin ne prebacuje NI JEDAN uređaj po broju obrtaja nego temperaturi vode (40stepeni)

Druga: Majstor pojma nema. Menjaj ga

markoue
Postovi: 907
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od markoue » 01 Dec 2023, 13:42

U bre druze, al si ti omasio poentu.
Procitaj jos jednom sta sam napisao.
Ne kazem da ga vozim trecom na 6k obrtaja, nego da mogu da navucem trecom do 6k i nece prebaciti, a ponekad na malim obrtajima prebaci.
Dakle, poenta price - nema veze sa obrtajima.

Drugo, nije samo temperatura rashladne tecnosti uslov za prebacivanje na TNG, parametar je i pritisak u boci.
Сад му није ништа...

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od ZeljkoBG » 02 Dec 2023, 22:13

markoue je napisao:
01 Dec 2023, 13:42
... nego da mogu da navucem trecom do 6k i nece prebaciti, a ponekad na malim obrtajima prebaci...
Dakle, poenta price - nema veze sa obrtajima.
Ako nije poenta, što si pisao o obrtajima i prebacivanju na plin?

Odgovori