Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od nidza » 20 Sep 2017, 00:03

Koristite spritmonitor. Rezultati su na webu, pristupa se bilo sa telefona bilo sa kompa i vrlo je pregledno.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 20 Sep 2017, 07:51

Ma ja nemam baš tolike ambicije da znam sve u dlaku i pratim celu godinu. Pokušavao sam par puta i uvek neki rezervoar ili točenje zaboravim uneti i onda sve džabe. Dovoljno mi je zato da vidim da je potrošnja sa upravo potrošenim rezervoarom bila ispod ili oko 7 litara i to je to, sasvim dovoljno.

TT


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Grujic » 20 Sep 2017, 07:54

30% veca potrosnja nije sigurno, barem meni nije bila dok sam pratio nakon ugradnje.
Sada s ovim periodom krsa od plina ne znam, a sem toga vec par god me ni ne interesuje nego samo sipam i vozim :)

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljuba » 20 Sep 2017, 09:59

Meni je na istoj ruti do posla i natrag (ukupno 130km) u parama vise kostao LPG (plus nesto benzina) nego dizel.

- Dizel (BMW 316d) je trosio u proseku oko 4,5 l / 100km (1,1Eur litar) u totalu oko 5Eur na 100km
- LPG/Benzinac (Peugeot 308 1,6Vti) je trosio oko 7 l / 100km LPGa (0,6Eur) i oko 1,5 l / 100 km benzina (1,6 Eur) u totalu nesto malo manje od 7Eur na 100km

Jedina prednost je meni bila sto je porez za dizel oko 120 Eur mesecno, a oko 70Eur za LPG

E da, bas je bio dobar uredjaj, posto sam za 150.000km voznje uradio samo jedan servis LPGa i stalno je radio jako dobro sa konstantnom potrosnjom (na Holandskom gasu) i tu sam ustedeo brdo para, plus servise peugeot-a sam odradjivao u Beogradu na 30.000km jako jeftino (ispod 100Eur svaki put sa svim filterima). Najvise sam imao problema kada nisam vozio dovoljno na benzin zbog dizna...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 20 Sep 2017, 10:19

Izašla te vožnja na kraju praktično jednako, vozio na dizel ili na gas. Mada, to je za moje pojmove baš velika potrošnja benzina, pogotovo ako svaki dan prelaziš 65 km u jednom pravcu (jednom "komadu"). To su svega dva startovanja motora, moralo bi to biti dosta manje, bar je moje iskustvo takvo. To bi neki naš majstor bez problema preštelovao da prebaci ranije na gas... :D

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljuba » 20 Sep 2017, 10:37

Bas je to bila poenta, prve godine sam trosio ispod 1l / 100km benzina - bas zbog mojih dugackih deonica, ali sam imao onda dosta problemcica - prvo sa radom motora u leru, a posle i sa diznama. Tada sam prelazio oko 3000km mesecno i tankirao sam benzina oko 30l svakog meseca (mozda i na 40 dana), posle vise saveta da moram vise da ga vozim na benzin povecao sam na oko 45 l mesecno tankanje benzina i onda su se ti povezani problemi malo smanjili... Sa dizelom sa druge strane nikada nisam imao nikakvih problema i za 100.000km nisam cak ni primetio da je (i jedamput) radio regeneraciju DPF filtera :)

PS: Da sam LPG sistem odrzavao po preporukama iz Srbije (na svakih 10.000km mali servis i 50.000 veliki - samo za LPG sistem) to bi me poprilicno kostalo (posebno sto bi to morao da radim u Holandiji), i tada bi voznja na LPG kostala vise...

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Kabe » 20 Sep 2017, 10:49

Kakav klasican primer trola.

Vidite, pa nasednite i diskutujte sada sa njime kako biste mu dokzali da je voznja na plin IPAK isplatljiva, pored cele teme koja vec postoji i bavi se iskustvima.

Ja vozim na plin iz EKOLOSKIH razloga. To nema cenu. Usteda i smanjenje zagadjenja u nasoj zivotnoj sredini je nesto najvrednije i najskuplje.
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljuba » 20 Sep 2017, 11:07

Kakav klasican primer trola :)

Ja vozim na elektriku iz EKOLOSKIH razloga. To nema cenu. Usteda i smanjenje zagadjenja u nasoj zivotnoj sredini je nesto najvrednije i najskuplje.

:isplazijezik:

PS: Iskustva su samo moja - i zadrzavam pravo na njih :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od nidza » 20 Sep 2017, 11:20

Saša je napisao:Ma ja nemam baš tolike ambicije da znam sve u dlaku i pratim celu godinu. Pokušavao sam par puta i uvek neki rezervoar ili točenje zaboravim uneti i onda sve džabe. Dovoljno mi je zato da vidim da je potrošnja sa upravo potrošenim rezervoarom bila ispod ili oko 7 litara i to je to, sasvim dovoljno.

TT
Aproksimiraš rezervoar koji fali i neće imati bitnog uticaja. Upisujem svako točenje i to stoji javno, a aplikacija omogućava sve troškove staviti, tako da imam za sebe svaki dinar uložen u auto zabeležen.

Zao mi je što za Alfu nisam tako beležio, imao bih sve crno na belo polovan vs nov auto.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Kabe » 20 Sep 2017, 11:43

ljuba je napisao:
20 Sep 2017, 11:07
Kakav klasican primer trola :)

Ja vozim na elektriku iz EKOLOSKIH razloga. To nema cenu. Usteda i smanjenje zagadjenja u nasoj zivotnoj sredini je nesto najvrednije i najskuplje.

:isplazijezik:

PS: Iskustva su samo moja - i zadrzavam pravo na njih :)
Ljubo, konstatacija se nije odnosila na tebe, vec na gospodina koji je pokrenuo temu :)
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ftj » 20 Sep 2017, 11:50

nidzo ostavi link ako je za javnost.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 20 Sep 2017, 12:00

Meni je o autogasu uvek zanimljivo diskutovati, bez obzira ko je pokrenuo temu i iz kojih razloga. :D

@Ljuba

Nisam do sada imao takvih problema sa benzinskim diznama a ne vozim ništa specijalno na benzin sem tih par stotina metara (ili kilometar zimi) a koji se pređu posle startovanja motora, odnosno vozim eto na benzinu do prve pumpe kada mi nestane gasa. I to je to. Servis gasnog uređaja radim zajedno sa malim servisom - dakle na 15.000 km. A imam sigurno mnogo kraće relacije nego ti i više startovanja motora. Moguće da Puntove dizne nisu toliko osetljive a možda je i "štos" u tome što benzin uvek sipam samo za 1000 din (6-7 litara), pa dospem opet za toliko kada se upali lampica rezerve, tako da je uvek svež u rezervoaru. Nisam takođe imao ni problema sa benzinskom pumpom, da kucnem u drvo (a čitam da su mnogi imali, i to dosta pre 100.000 km). Dakle, sipam i vozim, a ako se nešto pokvari - popraviću, šta da se radi. :)

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljuba » 20 Sep 2017, 12:12

Bas je zvucalo kao da je komentar upucen meni :) Ma diskusija je uvek interesantna. A individualna opazanja su uvek pristrasna, i vrlo cesto nisu podrzana od strane realnosti (preciznog merenja i belezenja :)) Ali to nas ne sprecava da ih iznosimo - pozitivna strana toga je da su vrlo cesto jako bliska realnosti. Kada sam prelazio veliku kilometrazu potrosnja mi je igrala ozbiljan deo upotrebne cene auta, ali i tada je bila ispod 30% ukupne cene.

Evo primera za (3000 km) mesecne troskove LPG Peugeot-a 308:
- Cena otpisa (upotrebe auta - pada prodajne cene) 250 Eur
- Porez mesecno 70 Eur
- Osiguranje mesecno 80 Eur (full kasko)
- Odrzavanje 20 Eur (ovo je bilo jako malo)
- Parkiranje i ostale gluposti dodju jos jedno minimalno 80 Eur...
- LPG + Benzin 200 Eur

Sto znaci da je ukupni mesecni trosak bio 700 Eur - od toga gorivo 200 Eur

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od sasha015 » 20 Sep 2017, 12:28

U Bosni(RS) plin 38 dinara. :) Benzin 100.
Toliko o isplativosti.Naravno da je isplativo,kad pola Srbije sipa u "inostranstvu".
Da zivim u BG stavio bi najveci rezervoar za plin i svakih 15 dana u Bosnu po punjenje.Plin+benzin+ namirnice(povrat pdv) za sedmicu.Pun frizider.

A vi dallje vecajte,dal se isplati. :rofl:

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Heinz » 20 Sep 2017, 12:43

Imao sam pozitivan stav dok nisam prešao na dizel. Dizel vozilo je 50% teže a troši malo više u novcu od kombinacije LPG+BMB, veća autonomija, manje servisa.
Istina, nisu isti uslovi eksploatacije, ali tako se namestilo.

Odgovori