Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Opšte diskusije o markama i modelima automobila
Odgovori
arandjele
Postovi: 55
Pridružio se: 12 Jun 2017, 11:24

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od arandjele » 25 Okt 2017, 14:37

Može, nego nisam hteo da bušim i napravim neku štetu. Zadovoljan sam ovim a lepših rešenja ima sigurno.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od Saša » 25 Okt 2017, 15:15

Odlično je ovo, i ne primeti se verovatno u autu uopšte. :thumbup:

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od snork » 02 Nov 2017, 07:33

Jel može neko da preporuči kočione pločice za Punta? Treba da stavim zimski set točkova, pa je zgodna prilika da se zamene pločice ako treba, a mislim da su za zamenu. Trenutno je na njemu prva ugradnja, Bosch, prešle oko 62000 km. Stavio bih takve iste, ali se Bosch proizvodi na raznim mestima, a i dosta se falsifikuje, pa ko zna šta će mi zapasti. Jel zna neko šta imaju u ovlašćenim servisima i koji preporučujete (u Bg)?
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
rage_man
Postovi: 170
Pridružio se: 18 Mar 2016, 00:05

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od rage_man » 02 Nov 2017, 07:52

Iz onog sto sam ja citao na forumu, dosta je preporuka za Delphi ako ne gresim, e sad neko od iskusnijih kolega ce ti sigurno dati pravi savet.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od Saša » 02 Nov 2017, 10:12

Ja sam prvi komplet pločica zamenio u ovlašćenom servisu, ne znam šta su mi stavili (naplatili su ih 1.500 din tada - 2013. godine) tako da ne verujem da su bile original Bosch jer nisam bio zadovoljan kako su se ponašale:
Saša je napisao:
08 Dec 2013, 12:04
Izgleda da su mi na poslednjem malom servisu stavili neko đubre od kočionih pločica, sitno cvile svaki put kada se zaustavljam (pogotovo dok su kočnice/diskovi još hladni), i to od prvog dana, ali ono što me zabrinjava je što su počeli da cvile i pri laganim skretanjima, u krivinama i slično (pri malim brzinama, jer jedino tada i mogu da ih čujem), a da nisam ni pipnuo pedalu kočnice... :x
Bosch koje su došle sa autom bile su nečujne, no i diskovi su tada bili novi, i to se mora naglasiti. Ove druge pločice što su stavili su takođe kočile su odlično, ali sam baš bio popizdeo od tih raznoraznih cviljenja. Drugi set sam zato sam zamenio, uzeo sam TRW (jer bolje i skuplje od toga nisam našao) i pošto sam ih stavio na stare, neobrađene diskove malo sam im turpijom oborio ivice no svejedno su se čule, odnosno "fijukale" su tiho prvih 5-6.000 km. Odlično koče i sada se ne čuju ništa - legle su potuno kako treba. Trenutno su otprilike na "polovini života", baš sam gledao neki dan. Delphi nisam koristio na Puntu ali jesam na Yugu i bio sam zadovoljan.

Moj ti je savet da kupiš neke kvalitetnije (minimumu ovaj TRW, a još bolje Bosch, ATE ili tako nešto) ako novac nije problem, naravno, a takođe i da obavezno bpogledaš i izmeriš debljinu diskova. Ako još imaju mesa in nisu za bacanje - ne bi ih bilo loše obraditi, odnosno skinuti one ivice i poravnati ih, jer će nove pločice onda savršeno leći i neće biti nikakvih zvukova. Ili, kao što sam ja uradio, obori im vice malo (ili reci majstorima, trebalo bi da to znaju i sami) i pomiri se sa eventualnim zvukovima prvih nekoliko do desetak hiljada km dok ne legnu kako treba. :)

Darko Kg
Postovi: 170
Pridružio se: 03 Avg 2017, 11:07
Garaža: Z10
Lokacija: Kragujevac

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od Darko Kg » 02 Nov 2017, 10:21

Najbolje je pozvati par ovlascenih servisa i tamo naci Bosch plocice. Ja sam pre par meseci u Cacku pitao usput i mislim da su tada bile oko 5000 dinara.

arandjele
Postovi: 55
Pridružio se: 12 Jun 2017, 11:24

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od arandjele » 02 Nov 2017, 15:27

Ja sam stavio TRW i čule su se povremeno prvih 1000km. Sada nemam zamerki.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od snork » 03 Nov 2017, 13:08

Hvala svima na savetima! Nije problem ako se čuju neko vreme, samo da dobro koče. :) Proveriću i debljinu diskova, ali trebalo bi da se pločice troše znatno brže (osim ako nisu neke ultra-tvrde) i da diskovi mogu da izdrže nekoliko zamena pločica.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od samo polako » 08 Nov 2017, 09:21

Imao sam priliku da razgovaram sa jednim (poznat u Beogradu) autoelektričarem.
Svaki zvuk koji dolazi pri startovanju Punta i traje 10-15 sekundi je znak da je vreme za remont alternatora. Verovatno treba promeniti stator.
Dosta kraći zvuk samo prilikom okretanja zvuka znači da je anlaser suv kako oni to kažu i da ga treba remontovati.
Tako da je dobro obratiti pažnju na ove stvari.
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od Saša » 08 Nov 2017, 12:03

Kod mog Punta se već neko vreme po startovanju motora (na hladan motor) čuje tiho "fijukanje" pa sam posumnjao da je alternator u pitanju. A počeo je da tako "fijuče" pre velikog servisa i nastavio tako i posle njega, tako da je verovatno i zaista alternator (jer je sve ostalo zamenjeno). Kada se motor zagreje to se više ne čuje (dakle čuje se više od tih 10-15 sekundi). Verovatno alternatoru treba zameniti ležajeve (a možda i četkice) i to bih uradio i sam bez problema samo da znam koje su mu dimenzije ležajeva. Zna li možda neko?

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od samo polako » 08 Nov 2017, 13:35

Ako saznam javiću ti.
Kažu da je to boljka Punta iz više razloga i da bi svake 4 godine trebalo i to servisirati.
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od Saša » 08 Nov 2017, 14:12

Ja to menjam i sevisiram sam kao od šale kada odem na selo kod mojih (radio sam to već na Yugu i Stojadinu), imam tamo sav alat, radapcigere.... Ali - moram poneti odmah i odgovarajuće ležajeve, četkice... sve što treba jer je to tamo nemoguće naći plus kad razvalim auto ne mogu nigde da mrdnem. :)

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od snork » 08 Nov 2017, 14:14

Mislim da su ugrađivane dve marke alternatora - Bosch i Denso (ili Delphi, nešto na D :) ). Taj drugi je navodno lošiji, a Bosch ne pravi probleme.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od Velja » 08 Nov 2017, 14:46


Saša je napisao:Ali - moram poneti odmah i odgovarajuće ležajeve, četkice... sve što treba jer je to tamo nemoguće naći plus kad razvalim auto ne mogu nigde da mrdnem. :)
Kod one peripetije sa farovima smo apsolvirali da nije baš pametno u nedođiji raditi takve opravke...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Z10 / Fiat Punto Classic (opšta tema)

Post od Saša » 08 Nov 2017, 17:22

Nije pametno, ali ajde šta da radim? Ako odem do ovlašćenog i kažem da mi zamene ležajeve i četkice u alternatoru - gledaće me kao idiota i otkačiće me na keca jer, jelte - oni to ne rade, oni samo stavljaju nov alternator. Da dam nekom nadrimajstoru da mi čačka po motoru i pitam se posle je li sve namestio i zategao kako treba - e vala neću. Dakle, nema druge nego opet malo zasukati rukave. :)

Odgovori