Gubitak vrednosti vozila

Opšte diskusije o markama i modelima automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od Laki021 » 26 Apr 2016, 13:36

Ne znam nikoga ko bi dao pare za HiFi... :)

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od Floyd » 26 Apr 2016, 14:15

Stvarno. To je već izdrkavanje level saudijski prinčevi :)

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od goblin » 26 Apr 2016, 14:35

Floyd je napisao: Goblin je opsednut nekretninama a mene osim stana koji planiram da kupim za sebe (i to je više hir nego mudra odluka), zabole za iste jer smatram da su loša investicija.
Nisam ja "opsednut" nekretninama vec mi je to jedan od pasivnih izvora prihoda koji naravno da planiram da uvecavam vremenom, i naravno da cu pre investirati u neku nekretninu koja mi se cini interesantna nego u kupovinu automobila. Svako voli da napravi neku "sigurnost" u vidu pasivnog prihoda koji ostvaruje i imovine koja mu stoji, nekome je to investiranje u zemlju, nekome u nekretnine, nekome u zlato, nekome u hartije od vrednosti, akcije...

Pritom kao svoju "obavezu" smatram da obezbedim adekvatan krov nad glavom svojoj porodici a posto zivim na 2 adrese onda to znaci 2 adekvatna stana po nekim mojim standardima koji jesu nesto iznad proseka (oko 150m2 sa 2-3 garaze, opremljeno po mom ukusu i standardu), kao i obezbedjivanje "krova nad glavom" svojoj deci. Neke od tih stavki sam vec odradio a neke su u procesu ostvarivanja, ali dok sve to ne postavim na svoje mesto kako sam zamislio ja ne mogu biti skroz opusten i trositi lovu na neke stvari koje se uzimaju iz cistog hira i hedonizma.
Delija je napisao: BTW, "pola plate" je prestrog uslov.
Jeste, ja to racunam ovako.
Ako imam sigurnu godisnju neto zaradu kao fizicko lice (kad odbijem sve poreze i obaveze prema drzavi, dobijam novac koji realno mogu da trosim kako pozelim) koja nije opterecena apsolutno nicim (nemam kredite, lizinge, dugove...) od npr. 50.000eur.
I od tog novca mora da zivi moja porodica, da placam deci skolovanje, kupujemo garderobu, hranu, placamo racune, idemo na putovanja, odrzavamo stan i auta, jednostavno zivimo od toga. Onada nikada ne bi na auto potrosio preko 25.000eur, nebitno da li se radi o kompletnoj isplati ili lizingu, kreditu, ratama...
Nevezano za to sto bi i pored te zagarantovane neto zarade mogao da pravim i duplo vise kroz neke kombinacije koje se uvek vrte ali se ne mogu uvrstiti u sigurnu dobit.

To je moja licna racunica, naravno da nemamo svi isti pogled i to je normalno.
Floyd je napisao:Realni uslov je pola plate i to samo ako pored toga imaš dve stambene zgrade, dva hotela, nekoliko kuća i vikendica, jedan auto za svaki dan, jedan za vikend, po jedan za ženu, švalerku i decu :)
Nema potrebe za sarkazmom ako se ne slazes sa necijim stavovima. ;)
Delija je napisao:BTW, ako nije bilo jasno - namerno sam krenuo da banalizujem, posto se ne slazem ni sa kakvim racunicama tog tipa. Svako zna svoje prioritete i koliko mu nesto znaci u zivotu. Neko ce sve pare koje ima puci na auto, drugi na HiFi, treci na putovanja, cetvrti na kurve, a peti ce da steka pare ceo zivot iz samo njemu znanog razloga... I svi srecni :)
Pa to i jeste poenta onoga sto sam napisao. Jednostavno nemamo svi iste prioritete. Ja sam samo izneo svoju racunicu (naravno bez pominjanja realnih cifara, vec samo uopsteno kroz primere i procentualno), sto nikako ne treba da bude reper svima.

Ali jedino sto ne razumem i ne podrzavam jeste kupovina bilo koje stvar za licno zadovoljstvo (auto, HiFi, putovanje, nakit...) sto ce ti sutra kroz otplatu ili zbog izvlacenja sredstava donositi glavobolju.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od Floyd » 26 Apr 2016, 14:46

Mogu i nekretnine da donesu itekako veliku glavobolju... mnogo veću nego auto koji sutra možeš da prodaš.

Skoro sam čuo za primer potpuno promašene investicije. Blok stambenih zgrada gde ne mogu da izdaju pola stanova mesecima... a ni sa prodajom ne ide baš lako.

Ako gledaš da je neko ko poseduje nekretnine koje mu donose neke prihode, milioner, onda je to i neko ko poseduje veštine i znanja koje mu donose mnogo ozbiljnije prihode nego što su kirije.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od Laki021 » 26 Apr 2016, 14:52

Floyd je napisao:
Ako gledaš da je neko ko poseduje nekretnine koje mu donose neke prihode, milioner, onda je to i neko ko poseduje veštine i znanja koje mu donose mnogo ozbiljnije prihode nego što su kirije.

Retko mudro izrecena stvar :)

@Goblin,
Nista cudno sto je Floyd sarkastican, opet si se u zadnje vreme malo pogubio sa kamionima avionima na forumu, te je vreme da iscooliras malo...

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od goblin » 26 Apr 2016, 15:02

Ma ja nigde nisam ni iznosio primer da su posednici nekretnina na osnovu toga milioneri, cak sam to osporavao (procitaj moj post ponovo).
Tvrdim bas suprotno, posto na osnovu nekretnina imas milionera koliko volis, ali ja ne mogu nekoga smatrati "milionerom" samo zato sto poseduje nekretnine cija vrednost prelazi sumu od milion eur, posto to za nekretnine uopste nije znacajna suma.
Meni je bitniji pokazatelj ostvarena dobit, i samo kroz to mogu posmatrati realno posmatrati neciju likvidnost.

To sto i nekretnine mogu zadati glavobolju je sasvim normalno, pa koja to investicija ne moze?
Imao sam i ja promasenih kupovina, sve je to normalno i desava se u apsolutno svakom sektoru.

Konkretno sto se tice nekretnina kao izvora pasivne zarade, meni licno odgovara. Slazem se sa tobom da ekonomski gledano to nije dobro ulozen novac zato sto je vrednost nekretnine suvise visoka za iznos rente (u vecni slucajeva).
Ali ako se neko bavi skroz drugom delatnoscu kao primarnim poslom (lekar, ugostitelj, programer, advokat, vlasnik firme koja se bavi bilo kojom delatnoscu...) i kroz taj posao ostvaruje svoju primarnu dobit i ekonomski rast, investiranje u nekretnine se i ne posmatra kao ekonomski opravdan potez vec kao investiranje u jedan vid sigurnosti. A kada pogledas sa te strane, onda investicija u nekretnine apsolutno ima opravdanje, posto i pored moguceg pada vrednosti (a moguceg i rasta) ipak ne moze da se izgubi znacajan procenat ulozenog novca, a ostvaruje se odredjena dobit bukvalno bez ikakvog rizika i angazovanja, sto je jako znacajno.
E sada, imas i druge opcije kao sto je ulaganje u zemlju, da se igras na berzi (sto je opet veci rizik)... i svako bira sta mu vise odgovara.

Nije mi bas najjasnije sta pokusavas da mi objasnis i da li uopste i imamo mimoilazenja u stavovima?

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od Xepoj87 » 26 Apr 2016, 15:10

Laki021 je napisao:Interesantno zapazanje :)

Xepoj87 je napisao: Registracija 2k eura, osiguranje 5k eura gorivo 5k eura, vanredni troskovi 2k eura, pod uslovom da je odrzavanje besplatno.
Sent from my Sony
Iskreno, ne mogu da skontam da li pricas o troskovima za godinu dana ili za 5god, jer su u jednom slucaju preduvani u drugom potcenjeni :)

Pride komentar od pola godisnje zarade, ajde da se dovedemo u realnost, koliko ljudi u Srb kupuje kola koja su im manje od pola godisnje zarade? 1%?, manje?

Pride sorry Floyd, ali ako je tebi plata preko 170 000 neto (racunam 2x cena auta koji cekas), aj molim te vidi imal mesta i za mene kod tebe u firmi da se prebacim :)
Nista od ovoga nije prenaduvano, pricam o godinu dana, cak sam verovatno malo i spustio.
Da osiguras S63 od 150.000e, kosta 10.000e, nas Land Cruiser od 65k eura je kostao 3000e godisnje za osiguranje, moja C klasa koja je tada procenjena na 25k eura je kostala 2000e godisnje da se osigura.
Koja je cena 20" guma, a moras minimum jedan set godisnje da kupis?
Mesecno ode 30e samo da se auto odrzava cistim stalno i na kojekakve kozmeticke papazjanije.
I to sva ta osiguranja na mog caleta, koji je nulta rizicna grupa, cak i moj auto ima nulti stepen osiguranja, jer su za sva cukanja koja su se desila za ovih 7 godina, drugi krivi.
Ne znam za Panameru, ali sa njihovim cenama delova i slicnim, verovatno spada u ekstra rizicnu grupu, poput S63 amg-a.
Racunaj da vecina Panamera kosta blize 150.000e, nego 100k eura.
Ja nisam spomenuo pola godisnje zarade, ja sam spomenuo da auto prosecnom coveku ne treba da odnosi vise od 20% mesecne zarade.
Jer je sranje ako vozis Panameru od 150k eura, a zivis na Karaburmi u stanu od 50kvm, izadjes iz Panamere u Zara farmerkama i gledas da li ces da jedes negde jer je nesto skupo, a da pri tom takvo ponasanje nije izbor, nego moranje.
Meni je to neskladno, a naravno, svako za sebe odlucuje.

Floyde, ja moj auto koristim, a na caletovo je ime, on ga je kupio i on placa troskove.
Da je kupio jos jedan takav, kao sto je planirao, vec bi sada bili u problemu sto se te logike tice.
Cak i kada uspem da se zaposlim, on ce placati sve troskove automobila, jer nazalost, ne vidim da ce mi pocetna plata biti veca od 400e.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od dragan » 26 Apr 2016, 15:15

Laki reci da se slažeš :)

Sent from my D5503 using Tapatalk

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od goblin » 26 Apr 2016, 15:16

Kada je zet kupio novi A8 i stavio ga na lizing na moju firmu (posto on ne moze da dobije lizing), tada se secam tacnog troska za prvu registraciju i kasko, iznos je bio tacno 10.000eur.
Tako da ima tu dosta visokih troskova koji se ne vide a nisu zanemarljivi...
Xepoj87 je napisao:Jer je sranje ako vozis Panameru od 150k eura, a zivis na Karaburmi u stanu od 50kvm, izadjes iz Panamere u Zara farmerkama i gledas da li ces da jedes negde jer je nesto skupo, a da pri tom takvo ponasanje nije izbor, nego moranje.
Meni je to neskladno, a naravno, svako za sebe odlucuje.
+1
E sa ovim se slazem i vec sam bio osporavan zbog toga. Jednostavno sve mora biti uskladjeno koliko toliko...
Al naravno, svako sebi odredjuje prioritete...

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od Xepoj87 » 26 Apr 2016, 15:16

Dragane, prestani da budes duhovit, umrece Milan Kulundzic od smeha.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od Laki021 » 26 Apr 2016, 15:25

Ebi ga Heroj, sad si ocas posla digao cenu sa 100 000e koje smo pominjali na 150 000 i sve troskove lansirao u nebesa.
Auto od 100 000e je uglavnom neki auto do 3l, registracija za njega je oko 1000e, osiguranje manje, a tvojih projektovanih 4000l je bas ambiciozno...
Sve u svemu standardno, tvoje proracunate troskove treba podeliti sa dva da se dodje na neku razumnu cifru...

Jeste ovo sto si rekao tacno za auto od 150 000, al ti si prvi uleteo sa 150 000...
Ne kontam bas zasto bi vozio Panameru i bio u stancicu od 50kv jeo samo leba i masti svaki dan kad cak i ako ti je ta Panamera 50% troskova to znaci da ti je i preostalih 50% (jer je 50% mnogo u ovom slucaju) vise nego dovoljno za mnogo vise od toga sto pominjes. Naravno da ne podrzavam da neko daje 50% prihoda za auto ali pokazujem koliko mi je besmislen argument da nije normalno neko daje vise od 20% za auto jer ce biti bos i gladan. Eto i sam kazes ti prvi se ne uklapas u matematiku, kao sto se ni najveci deo Srbije ne uklapa u tu matematiku...

Korisnikov avatar
Milos
Postovi: 8566
Pridružio se: 04 Feb 2012, 23:30
Garaža: tedeijevi geteijevi

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od Milos » 26 Apr 2016, 15:35

Xepoj87 je napisao:Dragane, prestani da budes duhovit, umrece Milan Kulundzic od smeha.
Milan je Kalinic,Andrej je Kulundzic.
Xepoj87 je napisao:
03 Feb 2023, 11:30
Sve je poslo naopako kada sam prodao prvi Mercedes.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od Delija » 26 Apr 2016, 15:36

Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od Xepoj87 » 26 Apr 2016, 15:39

Laki021 je napisao:Ebi ga Heroj, sad si ocas posla digao cenu sa 100 000e koje smo pominjali na 150 000 i sve troskove lansirao u nebesa.
Auto od 100 000e je uglavnom neki auto do 3l, registracija za njega je oko 1000e, osiguranje manje, a tvojih projektovanih 4000l je bas ambiciozno...
Sve u svemu standardno, tvoje proracunate troskove treba podeliti sa dva da se dodje na neku razumnu cifru...

Jeste ovo sto si rekao tacno za auto od 150 000, al ti si prvi uleteo sa 150 000...
Ne kontam bas zasto bi vozio Panameru i bio u stancicu od 50kv jeo samo leba i masti svaki dan kad cak i ako ti je ta Panamera 50% troskova to znaci da ti je i preostalih 50% (jer je 50% mnogo u ovom slucaju) vise nego dovoljno za mnogo vise od toga sto pominjes. Naravno da ne podrzavam da neko daje 50% prihoda za auto ali pokazujem koliko mi je besmislen argument da nije normalno neko daje vise od 20% za auto jer ce biti bos i gladan. Eto i sam kazes ti prvi se ne uklapas u matematiku, kao sto se ni najveci deo Srbije ne uklapa u tu matematiku...

Cela rasprava je pocela oko ovog posta:
ROCK je napisao:Uh. Koja rasprava :D Svako se drzi svojih izvora koji si razliciti kao i potatci u njima. Sve su to preskupa neisplativa vozila kojima se cena sunovrati za par godina. Pa ko razmislja o postprodajivrlo ce brzo odustati. Profil kupaca je uglavnom onih koji ne mare puno za taj novac i postprodaja ih ne zanima puno. Licno mi ne bi palo na pamet da izdvojim 100 ili 150k eura za auto kojem posle 2 ili 3 godine cena padne 50% ako nemam milione na racunu pa da se ne cimam puno za tih 150k i otplacujem kredite

Dakle, nista ja nisam prvi spomenuo, vec smo pricali o Panameri i slicnima.
Da se uzme najmanja moguca potrosnja, za 3.0 dizel, to je oko realnih 13l, ako ne vozis kao baba i samo na otvorenom.
Da uzmemo nekog benzinca tu od 400ks, kao panamera s, ode to na 17,18l sa stekanjem.
Izracunaj prosek potrosnje ta dva automobila na 25k km godisnje i pomnozi sa 1.3e za gorivo, koje ces logicno da sipas najbolje i najskuplje.


Sto se troskova tice, kada je ta Panamera 50% troskova, to znaci da neko ima 4000e prihoda( i to za tu od 100k eura) i da mu ostaje 2000e mesecno posle kola, sto nije dovoljno da bi imao full sredjen stan od recimo 100kvm na dobroj lokaciji, nije dovoljno da bi se oblacio markirano i nije dovoljno da ne razmisljas koliko trosis na hranu i pice.

Ja ne odskacem nikako od te matematike, moj auto finansira neko kome to nije vise od 20% prihoda.
Treba da skapiras da ja taj auto koristim, a ne placam, ja ne posedujem automobil.
Kao sto Goblinova zena cisto sumnjam da zaradjuje dovoljno da vozi novog Minija, moja keva ne radi, domacica je i slicni primeri, ali ti automobili su u vlasnistvu i placaju ih ljudi kojima to nije toliko veliki trosak u odnosu na druge troskove.


Milose, bas taj, Kalinic, pobrkao sam zatecen kolicinom Draganove duhovitosti.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Gubitak vrednosti vozila

Post od Scuderia » 26 Apr 2016, 15:44

:rofl:

najjace je ovo sa zara farkama, jok kupice boss/d&g/armani i biti glavni seljo u kraju :D

Slika

Odgovori