Smart Fortwo

Utisci nakon vožnje nekog automobila
SmartBGD
Postovi: 1
Pridružio se: 26 Mar 2013, 23:11
Lokacija: Beograd

Re: Smart Fortwo

Post od SmartBGD » 26 Mar 2013, 23:52

Za realno komentarisanje nekog automobila morate malo duze voziti isti u razlicitim uslovima.

Smarta posedujem vec 3 godine , za to vreme sam promenio 2 automobila a vozio sam ih bar 5 i za njega imam samo reci hvale.

Najveca prednost ovog automobila je njegova dimenzija sto ga cini jedinstvenim tako da jeglupo porediti ga sa bilo kojim automobilom. Pominjali ste twinga, 500 i aygo koji pripadaju malim automobilima koji se u gradu voze i parkiraju isto kao i automobili srednje klase.
Smart bi se pre mogao porediti sa motorom nego sa njima kad je u pitanju okretnost i parkiranja.

Benzinski motori im nisu jaca strana, zivotni vek motora im je od 100 000 do 150 000km kada im sledi generalna koja kosta od 500 do 1000eur a onda jespreman za narednih 100 000km :)

Dizel motori su im izvanredni, prelaze od 300 000 do 400 000km i neverovatno su izdrzljivi.

Redovno odrzavanje Smarta nije nista skuplje od ostalih automobila (4 filtera i ulje sa zamenom ne prelazi 70eur)

Sa smartom sam presao oko 30 000km i to bez ijednog kvara. (Ne racunam, plocice, diskove, akumulator, termostat)

U krivinam se ponasa neverovatno, lezi bolje od 90% automobila. Meni nije poslo za rukom da ga izbacim iz koloseka uz maximalne napore. Kad sam prvi put seo u auto mislio sam da ce se prevrnuti na prvoj krivini ali meje vrlo brzo demantovao.

Menjac mu jeste sporiji ali se na to vrlo brzo navikne a kad se uhodas i naviknes da menjas brzinu 1 sekund pre nego sto ce ti trebati snaga voznja postajepravo uzivanje.
Tip tronik menjac (+-) je zanimljiv za jurcanje pogradu dok je za opustenu voznju automatski mod savrsen, ima progresivni gas tako da brzine menja u zavisnosti od pritiska na gas. Ako ga vozite na vrh gasa on slaze brzine dosta brzo a ako ga stisnete preko pola gasa menja u visokim obrtajima i odlicno se prilagodjava stilu voznje.

Zvuk u kabini je malo visi a dosta zavisi od toga da li auto ima zavesicu gepeka koja fizicki odvaja gepek pa tako i zvukovi motora ostaju u njemu.

Gepek ovog automobila uopste nije malo kao sto ste pisali gore. U prilog tome mogu da napisem da u njega bez problema staje sadrzaj prepune korpe u supermarketima ili 2 kofera (letos sam na moru vozio Smarta iz rent a car-a). U gepeku sam jednom prilikom vozio i coveka visine 190cm kojeje sedeo sa strane i uopste mu nije bilo skuceno).

Prostor u kabini je neocekivano veliki, u Smartu se osecam komotnije nego u vecini automobila a visok sam 195cm.
Prostora za noge ima sasvim dovoljno a unutrasnjos je neverovatno zanimljiva u kvalitetno odradjena.

Najveca mana Smarta je neudobnost koja je neminovna za tako malo medjuosovinsko rastojanje.
Ogibljenje je dosta tvrdo sto doprinosi dobrom lezanju u krivinama ali lose uticu na udobnost.

Potrosnja kod benzinaca se krece od 6 do 7l po gradu i 5 do 6 na otvorenom dok je dizel dosta stedljiviji i trosi od 4 do 5 u gradu dok je ne otvorenom potrosnja manja za 1l.

Maksimalnih 140km/h postize bez problema ali nije preporucljivo prelaziti 120km/h zbog stednje motora.
Ubrzanje do 60h je neverovatno kratko sto ga cini pravim gradskim trkacem, vrlo lako na semaforu ostavi iza sebe vecinu klasicnih automobila a ako krene jurnjava po gradu mozete biti sigurno da ni automobili od 100konja nece moci da vas prestignu, cak sta vise... :)

Cena automobila je dosta visoka ali treba uzeti u obzir da ga proizvodi Mercedes i da je to auto iz premium segmenta. Nije predvidjen za jedini auto vec kao dodatni auto za grad i da je apsolutno bez konkurencije.

Trenutno vozim kabrio dizela koji je u totalnom fulu i mogu vam reci da u taj varijanti predstavlja stvar prestiza i pravo uzivanje u vozni.

Ako neko ima neka pitanja ili nejasnoce rado cu mu odgovoriti.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Smart Fortwo

Post od Xepoj87 » 27 Mar 2013, 02:18

Ovo treba u Humor sekciju da ide :)
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Smart Fortwo

Post od dragan » 27 Mar 2013, 07:47

au kakav potop :rofl:

da ne komentarisem sve, nisam vozio smarta mada ne verujem da se u njemu osecas kao u s klasi, ali sam imao prilike da startujem pored jednog dva puta sa semafora, i stvarno je lepo isao. ne bas toliko da ga 100ks u gradskom autu ne mogu prestici ( verovatno ne mogu 100ks u autobusu ), ali sam svakako bio prijatno iznenadjen...

posle ovog review-a cu se potruditi da svakako provozam jednog...

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Одг: Smart Fortwo

Post od Sloba » 27 Mar 2013, 08:02

Zašto u humor?

Nemam iskustva sa Smartom, ali se mogu složiti sa onim što je napisano u vezi parkinga. Nije za poređenje sa kolima A klase jer je Smart od njih značajno manji, dovoljno da se, naprimer, parkira ispred drveta na parkingu bulevara, a da zadnjim delom ne štrči na kolovozu.

Sent from my HTC One V using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29979
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Smart Fortwo

Post od trojanac » 27 Mar 2013, 08:05

Vozili ga Grujić i Stjepa na Autokomerc stazi. Ja sam samo sedeo u njemu i zagledao ga malo. Nikome se nije svideo, a njih dvojica su tek imali negativne komentare po pitanju vožnje.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Smart Fortwo

Post od mr.Big » 27 Mar 2013, 08:21

SmartBGD je malo preterao sa veličanjem prostora, performansi i imidža (možda je uvoznik), ali dizelaš se po gradu odlično probija i prkosi pravim kolima. Vozio sam se u jednom ,,čipovanom'' i stvarno je zvrk.
Jedino što nije za naše razvaljene ulice, kad oni točkići upadnu u rupu - bubrezi zveče...

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Одг: Smart Fortwo

Post od Sloba » 27 Mar 2013, 08:45

Smart treba posmatrati kao klasu za sebe pa su krajnje besmislena poređenja po pitanju udobnosti, buke, performansi i svega ostalog sa drugim automobilima. Puno je kompromisa moralo da se napravi da se dobije tako malo pakovanje na četiri točka.

Što se tiče komocije putnika, slično je kao i sa kolima B klase, naročito trovratnim. Poenta je da se vozač i suvozač u svim modernim kolima mogu lepo smestiti. Ostalo je već za neku drugu diskusiju.

Dakle, sve je u pogledu. Ako Smartu zameraš što je manje udoban ili više bučan od Corse npr. onda verovatno nisi za ovu priču. Ovo kažem uopšteno, nikom direktno. Svako ko misli da je lako napraviti automobil od 2.5m, koji ide 150km/h i ima 4 zvezdice na crash testu neka izvoli, neka osmisli nešto tiše, stabilnije, brže, komotnije... Pre nego što se neko seti Toyote IQ, neka se zapita da li bi dao 14-17k€ za kola za dostavljanje pica. Dakle, izgleda da ne može bolje od Smarta, bar za sada.

Sent from my HTC One V using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
sashicus
Postovi: 872
Pridružio se: 14 Jan 2012, 10:43
Garaža: lancia lybra 1.9 jtd
Lokacija: Nis

Re: Smart Fortwo

Post od sashicus » 27 Mar 2013, 10:19

Smart BGD, predstavi auto u podforumu automobili clanova, bice zanimljiva diskusija svakako!
moj zakljucak je da je ovakav autic, makar bio i duplo tvrdji i duplo sporiji, fantasticna alternativa za drugi ili treci auto u kuci, iskljucivo za gradsku voznju, jer, moje iskustvo kaze da trenutno vozim karavana, 80 % sam (ili sa suvozacem) po gradu sa apsolutno praznim gepekom, ima li tu neke logike? :rofl: :rofl: :rofl:

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Smart Fortwo

Post od nuk » 27 Mar 2013, 10:22

Hehe, samo zamisli taj prestiz voziti se u gepeku jednog premiuma od 2,5m... Neprocenjivo

Sent from my BlackBerry using Tapatalk

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Smart Fortwo

Post od cozmo » 27 Mar 2013, 11:01

SmartBGD je napisao: Redovno odrzavanje Smarta nije nista skuplje od ostalih automobila (4 filtera i ulje sa zamenom ne prelazi 70eur)
Moj kolega je platio redovni servis preko 12.000 dinara. Odakle 70 evra onda? Radio je pre par meseci i malo se nije slogirao kad su mu rekli cifru (O. Brigada servis). Upravo sam ga pitao i zaprepastio se kad sam mu procitao ovo.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
bane valjevo
Postovi: 3224
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:57
Garaža: Hyundai Getz 1.3b
Lokacija: Beograd-Valjevo

Re: Smart Fortwo

Post od bane valjevo » 27 Mar 2013, 11:19

Ovo je verovatno neovlašćeni servis.

Iskreno, meni je u Smartu jedino smetala neudobnost. Sve ostalo mi je bilo ok, jer sam znao šta mogu da očekujem u automobilu od 2.5 metra...
http://www.felicity.edu.rs" onclick="window.open(this.href);return false;

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Smart Fortwo

Post od ljubitelj » 27 Mar 2013, 11:43

Ne znam ovu najnoviju popravku Smarta, pardon verziju ali imam iskustva sa ranijom. Kao potencijalni kupac ozbiljno sam razmatrao pluseve i minise prema mojim zahtevima.
Unutra kabina je vrlo prostrana, materijal jeftilen.
Oprema skromna, jako daleko od pojma premijuma.
Gepek ne postoji vredan pomena ali to i nije bitno.
Motori su blago receno promasaj, los kvalitet konstrukcije los kvalitet izrade, veoma mali radni vek. Teski problemi su se pokazivali i pri samo 50-60k km a na 150k je vec 90% motora zavrsilo karijeru. I to u Nemackoj gde odrzavanje nije upitno kao niti kvalitet delova, rada, goriva...
Voznja- kao u taljigama. Konstruktor zaboravio da postoji pojam amortizacije neravnina. Tvrdo bukvalno kao kamen, auto poskakuje.
Odrzavanje ekstremno skupo, gume jede ko blesav a set guma kosta kao da su sa primesama zlata i pri tome ne mogu da se biraju niti dimenzije niti proizvodjac.
Vadi se motor na malom servisu, ceo jedan dan traje promena ulja.

Auto ima ogromna vrata, veoma neprakticna za gradsku voznju a auto je jako tesko parkirati na uzanom parking mestu. Tacnije lako se parkira ali je jako tesko uci ili izaci iz auta jer se vrata ne mogu otvoriti zbog duzine za dovoljni ugao.
Menjac je tek prica za sebe, niti radi niti ne radi, ne znam da definisem.
Pricao sam sa 2 vlasnika koje duze poznajem, jedan obican Smart jedan Brabus varijanta. Probao 3 komada. Nisam cuo da je iko nesto duze vozio i koristio od par godina. Svi koje sam pitao navode prilicnu potrosnju goriva i narocitoulja, za tako lagan auto.
Ozbiljno sam hteo da kupim ali sam odustao usled prevelikog rizika da postane nekretnina i za najmanju sitnicu.
Ako bih poredio, Smart je neuspela kopija Fiata 126p po zamisli i nameni.
Jedina prednost je sto su u kabini umesto 4 stavili 2 sedista sto stvara iluziju da je veliki prostor kabine.

Za moje subjektivno shvatanje i potrebe, dobra ideja sa losom realizacijom. Pritom ne uzimajuci u obzir cenu upotrebe.
Rezime, neudoban, nepraktican za uska parking mesta, rastrosan sa gorivom, pouzdanost i kvalitet upitni, odrzavanje komplikovano i skupo, odlicna preglednost, odlican imidz, odlicna antikorozivna zastita (plastican auto), nizki poreski troskovi.
Buka mi nije smetala posto sam se uvek vozio na kratkim relacijama, po nekoliko kilometara.

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Smart Fortwo

Post od djiuliju » 27 Mar 2013, 13:39

Pa onda je servis od 70 evra, pa i 12000din jeftin ako se vadi motor ;)

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Одг: Smart Fortwo

Post od Xepoj87 » 27 Mar 2013, 15:09

Sloba je napisao:Zašto u humor?

Nemam iskustva sa Smartom, ali se mogu složiti sa onim što je napisano u vezi parkinga. Nije za poređenje sa kolima A klase jer je Smart od njih značajno manji, dovoljno da se, naprimer, parkira ispred drveta na parkingu bulevara, a da zadnjim delom ne štrči na kolovozu.

Sent from my HTC One V using Tapatalk 2
Mrzi me sve da nabrajam sta je covek rekao,ali je samo za 2 stvari u pravu,za parkiranje i za neudobnost...
Da nije rekao da je imao jos 4,5 automobila,pa da razume covek da mu smart ostavlja takve utiske,ali ovakve utiske je mogao da ima samo ako su mu prethodni automobili bili Renault 4 u razlicitim bojama...
Kakav crni premium,ceo auto je plastican,ukljucujuci i exterijer,haubu spreda moze svako da otvori...
Za 17-20.000e koliko je on platio svog CDI cabria u fullu, ne da je preskup,nego kida...
Ovako pristrasan post nisam video od kada je Moonru krenuo da poredi udobnost i komfor Clia sa CLS-om...
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Smart Fortwo

Post od ljubitelj » 27 Mar 2013, 15:39

djiuliju je napisao:Pa onda je servis od 70 evra, pa i 12000din jeftin ako se vadi motor ;)
Ako se uopste uradi servis, mnogo lakse je napisati i naplatiti a ostaviti stari filter i umesto ispustanja usisati ulje nego uraditi po ps-u ;)
To vazi za originalni model, prva verzija.

Odgovori