SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 642
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 15 Okt 2023, 11:34

trojanac je napisao:Osim 4WD šta je još imperativ za novi auto?

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
Ima dosta uslova, nažalost... :)

- Gepek od 500+ litara (ili bar objektivno da deluje primetno veće i upotrebljivije od ovog u Suzukiju S-Cross, koji je 430 zvanično, ali nije preterano dubok, pa kad ubacimo dečija kolica - osakatimo ga)
- Oprema kao u Suzukiju ili nešto bolja (pre svega, kamera i senzori nazad, LED svetla napred, dvozonska klima, Android Auto, verovatno još nešto zaboravljam), ali i da ne bude baš prenamunjena: recimo ne bih veće felne od 17", ili hajde maks 18", ne želim kožu i tako štošta.
- Preferiram benzince, što zbog cene samog auta, što zbog cene goriva, a i što sam se navikao na njih sad i prijaju mu, ali onda da ne bude baš neki užasan potrošač (zato recimo mislim da Forestera nema smisla ni da idemo da gledamo, vidim da guta kao mutav)
- Veličina oko 4.5m, tj. ne mnogo više od toga, jer bih morao da preuređujem garažu, što ne bih voleo

Isprva smo mislili da bismo za 30k mogli da dobijemo i 4x4, ali sad vidimo da nema šanse, mora bar jedno 33k za sve to.

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od dzonic87 » 15 Okt 2023, 12:31

Ne znam ko nudi 4x4 za tu cenu - možda QQ (ali gepek mu nije jača strana)

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30190
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od trojanac » 15 Okt 2023, 13:57

Ja baš htedoh da spomenem Forestera.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 642
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 15 Okt 2023, 17:02

Forester je 37k u osnovnoj opremi (koja ima sve što nam treba) i morao bi dooobaar popust da bude da ga razmotrimo. A kako su Tucson i Sportage dostupni za po 33k u opremi koja nam je ok (bez cenjkanja), sumnjam da će biti smisla uopšte razmatrati Subaru.

Na sve to, njegov motor (2.0 e-boxer) je onako - malo potanak za toliko vozilo, što bih i preživeo, ali vidim da troši baš dosta: našao sam par obrazaca vožnje sličnih našem na sprit-monitor i nema niko ispod 8l, neretko i preko 9l, dok nam Suzuki trenutno pri takvom režimu vožnje troši 6.5l...

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 642
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 15 Okt 2023, 17:05

dzonic87 je napisao:Ne znam ko nudi 4x4 za tu cenu - možda QQ (ali gepek mu nije jača strana)
Kia i Hyundai.

Pritom, do nedavno je bila i Ateca benzinac za oko 33k (nažalost ne nude je više, a dizelaš otišao visoko sa cenom, baš), a Karoq je tipa oko 35k, i to baš, baš napucan opremom.

Što se nas tiče, to je dovoljno izbora, a i sam QQ ćemo ići da izvidimo. Baš da bi proverili da li nam je gepek ok ili premali...

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23325
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Day Walker » 15 Okt 2023, 17:52

Karoq ima samo 2.0 tdi 4x4
Benzinac 4x4 samo u sportline varijanti ali to bi otprilike stiglo nikad.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od dzonic87 » 15 Okt 2023, 18:40

Karoq je vrv odličan, kome nije dosadan.

Ali nisam znao da Hyu i Kia nude 4x4 za tu cenu, jer mi ovaj uvek spominje kao najveću manu Kia-e cenu koja mu prelazi 36k eur (i to samo FWD)

pedalaš
Postovi: 700
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 15 Okt 2023, 18:48

mironiko je napisao:
15 Okt 2023, 17:05
dzonic87 je napisao:Ne znam ko nudi 4x4 za tu cenu - možda QQ (ali gepek mu nije jača strana)
Kia i Hyundai.

Pritom, do nedavno je bila i Ateca benzinac za oko 33k (nažalost ne nude je više, a dizelaš otišao visoko sa cenom, baš), a Karoq je tipa oko 35k, i to baš, baš napucan opremom.

Što se nas tiče, to je dovoljno izbora, a i sam QQ ćemo ići da izvidimo. Baš da bi proverili da li nam je gepek ok ili premali...

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk
Koj je to tačno Karoq za 35k "napucan opremom"? Koji motor, menjač, pogon i oprema za te pare?
Poredio si ( pomenuo si) negde gore potrošnju SX-4 Cross i Forester-a po Spritmonitor.de. Ta dva vozila nisu ista veličina/klasa.
Što se tiče zapremine gepeka, svaki je potencijalno "premali", pa i da ima 600 ili 700 litara - ako čovek hoće da ponese prtljag veće zapremine od deklarisane. Za takve prilike - kada treba više od dekleracije - postoje krovne kutije. Inače ćeš na kraju da tražiš SUV D segmenta i shvatiš da ti i on nekada može imati suviše mali prtljažnik.
Ja sam nekada vozio karavan, pa i krovnu kutiju Thule i nije tada povremeno bilo sve to zajedno dosta pa da spakujemo sve što moja supruga zamisli. Srećom, davno se osvestila i gepek mi uglavnom zjapi prazan. Ove godine sam dva puta išao na more sa kolima sa gepekom od 298 litara, mada imam i kola sa mislim 570 litara, nisam siguran (išao sam i sa njima) i taj gepek od 298 litara nam je bio sasvim dovoljan da odemo na more sa potrebnim stvarima.

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 642
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 15 Okt 2023, 19:08

Do neki dan je na oglasima bio 4x4 Karoq TDI (nov) za 35k i nešto, sa opremom koja je odlična za moja shvatanja. Nisam proveravao da li je oglas još aktuelan.

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od dzonic87 » 15 Okt 2023, 19:32

Nebitno, eto ako nekom treba auto bez 4x4 pogona, neka razmotri i Austral-a. Još je novina, ali izgleda da je Reno ovaj put, pogodio

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3212
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Dare4x4 » 15 Okt 2023, 19:48

Treba dobro pogledati šta taj 4x4 u Hyundaiju može u novoj generaciji jer ako je kao stari to su onda bačene pare. Ja ga imam pa sam se lično uverio koliko je glupo napravljen, a auto je pun elektronike koja bi itekako mogla da ispegla nedostatke da su se programeri malo potrudili.

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 642
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od mironiko » 15 Okt 2023, 20:09

Zapravo, gledao sam neki španski test, gde je bio bara-bara sa RAV4, a bolji od Atece i (dosta) od Kuge, naravno u off-road vožnji.

A ako su Španci rekli da je bolji od Atece...

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Astra >> Lambo

pedalaš
Postovi: 700
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od pedalaš » 15 Okt 2023, 20:18

Dare4x4 je napisao:
15 Okt 2023, 19:48
Treba dobro pogledati šta taj 4x4 u Hyundaiju može u novoj generaciji jer ako je kao stari to su onda bačene pare. Ja ga imam pa sam se lično uverio koliko je glupo napravljen, a auto je pun elektronike koja bi itekako mogla da ispegla nedostatke da su se programeri malo potrudili.
Šta po Tebi nie u redu sa Tucsonom ?
Ako je to ovde na forumu negde već opisano, uputi me gde, molim te.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3212
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Dare4x4 » 15 Okt 2023, 20:52

U vožnji van asfalta je suviše tvrd i neudoban, prilazni uglovi su loši, prva brzina je suviše brza za offroad, plus mora da se dodaje gas. Hod ogibljenja je jako mali i zadnji točak se lako nađe u vazduhu, a u toj situaciji elektronski sistemi su isprogramirani veoma glupo. Ako je TCS aktivan, on oduzima gas umesto da stisne kočnicu na točku koji se vrti u prazno ili šlajfuje. Na klizavoj podlozi od TCS-a ne može da se krene iz mesta. Oduzima gas odmah, a u vožnji uzbrdicom čak i koči ako neki točak počne da šlajfuje. Time auto na pola uspona izgubi zalet i tu je kraj. S druge strane, isključivanjem TCS-a dobija se mogućnost da se zadrži zalet i da malo šlajfuje koliko treba da bi išao, to značajno popravlja prohodnost na klizavoj uzbrdici gde su sva 4 točka na podlozi. Ali ako je put neravan pa se auto nađe "na dijagonali" on onda beskonačno može da šlajfuje onim točkovima koji su rasterećeni i nema načina da ih stisne kočnicama i prebaci snagu na druge. Opet kažem, sav potreban hardver je tu ali je isprogramiran loše. Ono dugme "4wd lock" kao da nema nikakvu funkciju. I sa njim i bez njega sva 4 točka momentalno šlajfuju kad je na ledu. Takođe ni kontrola spuštanja niz nagib nije od koristi jer prvo ne ume da koči lagano nego zabada, a sem toga održava suviše veliku brzinu kad se nekad opameti. Znači, pusti da se auto zaleti, nabode kočnicu, pusti, nabode itd, a sve to na brzini suviše velikoj za offroad. Lakše i bolje mi je kad ja kočim.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13145
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: SUV srednje velicine - razmisljanje unapred

Post od Saša » 16 Okt 2023, 08:48

dzonic87 je napisao:
14 Okt 2023, 23:38
Sve u svemu baš veliki iskorak u odnosu na Kadjar, koji mi je bio onako baš mlak (srećom imao je odličnu cenu i bio pred kraj prodaje odličan odnos uloženo/dobijeno).
Mlak ili ne, ja se i posle godinu i po dana i dalje svaki put okrenem da ga još jednom sa zadovoljstvom pogledam na parkingu. :D :)

Odgovori