Cenkanje prilikom kupovine

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Cenkanje prilikom kupovine

Post od goblin » 21 Okt 2016, 23:41

Dao sam primer iz predhodnih godina, posto se ove godine nisam ni bavio izdavanjem (izdao sam kompletan biznis stranoj firmi koja je u moj hotel dovela svoj menadzment i vode kompletno poslovanje, ja sam samo clan UO). Sto bi rekao jedan drugar "E tek sad si pravi gazda" :mrgreen:
Bilo je sezona kada u januaru ili cak i ranije podpisem fiksni ugovor i mene prodaja vise ne interesuje (najcesce).
A bilo je i varijanti da namerno ostavim odredjene kapacitete da samostalno prodajem da bi se malo igrao sa trzistem, tako da znam kako izgleda saradnja i sa bukingom i sa ostalim servisima.
Inace, buking ti ne trazi da imaju najnizu cenu, ali ti trazi da imaju ekskluzivno pravo na odredjeni deo kapaciteta. To znaci da npr. 4 sobe uvek moraju biti rezervisane za potencijalne rezervacije preko bukinga i ako su prazne nemas prava da ih izdajes. Mada i za to postoje cake...

Komentari i ocene su tek posebna prica.
Time se nisam bavio ali sam gledao sta valsnici sve rade.
Od toga da zakucaju neku ekstra ponudu pa sami sebi prave rezervacije zbog cega svesno daju bukingu 15% provizije, ali onda tu rezervaciju iskoriste kako bi sami sebi ostavljali pozitivne komentare i ocene.
Ili varijante da kosti kod odjavljivanja dobijaju ponudu da odmah na recepciji ostave pozitivan komentar i ocenu na bookingu a za uzvrat dobijaju razne povoljnosti (dodatih 5% popusta, vaucer od 10% na sledecu posetu, besplatnu ekskurziju, suvenire...). Pa to toga da mozes uticati na svog super vizora ako imas 10 pozitivnih i 1 negativni komentar, da se to izbrise ili ne ukalkulise u prosek....

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14197
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Cenkanje prilikom kupovine

Post od pedja » 21 Okt 2016, 23:49

Taj bukingov alotman ne vazi za sve i nekada.nije fiksan, tj moze se prelivati na druge datume. Za bitne klijente to nekada i preskoce, za pojedine delove godine, kada su puni bez obzira na buking.

Sto se najnize cene tice, jos.nisam naisao na slucaj da je ne traze. Mozda za neke.objekte/destinacije ima i toga.

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Cenkanje prilikom kupovine

Post od goblin » 21 Okt 2016, 23:55

Meni nisu trazili da imaju najnizu cenu.

Alotman sa ekskluzivnim pravom su trazili ali sam kroz pregovore taj uslov sa zahteva na 4 jedinice na kraju spustio na samo 1 jedinicu.
Medjutim, po ugovoru imas pravo 2 ili 3 puta da storniras prodaju te jedinice na koju oni imaju eksluzivno pravo (sto se iskoristi za spic sezone), a i generalno nije problem ispuniti taj uslov posto je retkost da bas nemas ni jednu popunjenu sobu sa gostima preko bookinga. Medjutim, ja sam koristio to storniranje u spicu zato sto su gosti preko bookinga nezahvalni iz razloga prosecno kratkih boravaka (1-4 dana) i bukiranja na dan dolaska (sto malo komplikuje poslovanje).
Dobro je sto dooking dozvoljava u slucaju overbukinga da goste smestis u drugi smestaj iste kategorije. Tako sam i ja radio ako mi dodje do overbukinga, primi se rezervacija a goste smestimo u vilu preko puta hotela koja inace ima smestajene jedinice viseg kvaliteta nego u hotelu i sve bude OK.

Inace i provizija prema njima nije fiksna, u startu podpisujes 15% ali kasnije proz razne akcije taj procenat moze da varira.
Npr. podesim da moj obejkat iako nema jaku ocenu bude na prvoj stani prilikom pretrazivanja ali zato buking trazi dodatnih 10%.....

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14197
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Cenkanje prilikom kupovine

Post od pedja » 22 Okt 2016, 07:44

Na poziciju ne utice samo ocena, vec i drugi paramteri (raspolozivost, akcije, cene, broj rezervacija, broj zalbi, broj premestanja gostiju...). Ipak, sta god buking pricao, procenat je procenat. U admin panelu postoji alat koji pokazuje koju poziciju ces zauzimati promenom procenta, mislim da je max 40%. Sve ima svoju cenu.

Inace, igranje sa overbukingom je redovna pojava, ako zelis da popunjenost drzis na visokom nivou, zbog eventualnih otkaza, ali i kvarova u sobama i sl. Tu je i situacija punog hotela+ naplaceni penali za otkaze, sto dize finansijsku popunjenost na preko 100%. Najbolje je kada sobu prodas vise puta, u istom terminu - prodas u zakup, gost ne dodje, ti je prodas walkin-u. Ili nonref ne dodje, jos bolje otkaze, naplatis penal i prodas drugome. Naravno, preduslov je da imas gde da smestis gosta, ukoliko ostanes u overbukingu, tj svi se pojave.

Tako sam imao situaciju da sobu prodam za veeelike pare, jer sam planirao gosta da prebacim u komsijski hotel, tj njihov apartman (drugo nije bilo u blizini, sve bilo zauzeto), a onda mi prvi gost otkaze, a ovog smestim kod sebe, po odlicnoj ceni. Win-win situacija.

Na neki sulidi nacin, vecina stvari se na kraju ispegla. Uvek postoji ocekivani broj otkaza/nepojavljivanja. Prvo me je to stresiralo, a zatim sam poceo mladjima da pojasnjavam da je to jednostavno tako. Ne veruju mi, kao sto ni ja nisam nekada :D Ipak, uvek treba imati bekap. Tesko je igrati se kada si jedini krsten hotel u krugu od 50km, ili kada su svi hoteli u kraju puni.

Da ne skrecemo sa teme - poenta je da je sve to delimicno cenkanje, ko ce bolje da prodje, kupac ili prodavac. U svakom slucaju, cilj je da druga strana misli da je dobro prosla. I u ugostiteljstvu ima onoga "koja ti je zadnja cena", kao i "radio sam ja u hotelima, znam ja da imas bar jednu sobu za svaki slucaj", a meni fali citav sprat, a ne jedna soba :D

Znam za visestruki primer, u raznim objektima, gde gost dodje (sa ulice, npr), ode u sobu, a zatim ti stigne online rezervacija za njega, po nizoj ceni. Zakacio se na wifi, nasao bolju ponudu i eto. Ko koga prevari :D


TapaT

Cinoeye
Postovi: 60
Pridružio se: 14 Maj 2016, 03:58
Garaža: mazdaspeed 3; Audi Q7
Lokacija: Tu i tamo

Re: Cenkanje prilikom kupovine

Post od Cinoeye » 25 Okt 2016, 03:59

Прво да вас похвалим што сте тако духовити и што сте поделили искуства на теми коју сам започео. А друго, лепо је видети да још има добрих и поштених људи.

Елем, хтеодох да поделим са вама какво је искуство купити кола у Америци, то јест Сједињеним Америчким државама.

Прво да напоменем да овде постоје 3 Фико кредитна бироа (транс јунион, екуафекс, експириан)која воде евиденцију о вашој кредитној историји. Fico скоре је везан за ваш социјални(матични?) број и прати вас целог живота приликом куповине кола, куће и чак добијања мобилног. Неки послодавци чак гледају ваш скор пре него вас запосле јер им говори колико сте "одговорни". Ваш кредитни скор може бити од 450(јако лоше),око 500- 600 лош, 600-700 добро, 700-800 врло добро преко тога до 900 одлично.
Нико тачно не зна којом формулом долазе до вашег резултата и некада 3 кредитне компаније имају различите резултате за вас, али мање више су ту негде исти.
Али је мање више познато да у обзир узимају колико дуго сте активни, колико сте задужени....
Значи кад сте отворили прву кредитну картицу или купили нешто друго на кредит, колико имате потенцијалног кредитног новца, на пример колико картица имате и колика је вредност тих картица....
Затим колико сте задужени унодносу на колико те картице имају ограничење.
Рецимо ако имате картицу од $5000, али сте купили нешто за 500 долара и сваки месец плаћате рату која је неки минимум, то кредитне компаније воле јер сте задужени само 10%.плус имате редовну активност и то је некад боље него да отплатите дуг, али ће вас више коштати. Неки кажу да је најбоље да сте задужени 1%-7%. Ако имате кредит на кућу, кола и редовно пплаћате, то исто позотивно утиче....
Друга ствар коју гледају је да ли редовно плаћате. Довољно је да само један месец случајно заборавите да платите и скор од врло добрих 850 поена може пасти до 700.
То за вас значи да ако купујете ауто, да ће ваш интерес уместо 4%, бити рецимо 10%.
А проблем је што доста људи не обраћа пажњу на кредитни скор док није касно и онда кад треба да купе кола, шлогирају се кад уместо да им рата за ауто буде $300 буде $500.
То посебно може да вас исфрустрира када неко има скупљи ауто од вас, а плаћа рату 30%-50% мање од вашег јефтинијег аута.
Скор можете поправити временом, али некад сте приморани да купите и под неповољним условима.
Од скора зависи и колико новца можете позајмити.

Овде је обичај да кад купите ауто, онда стари дате продавцу(trade in) и они вам као дају неке паре али мање више то је нека процедура на коју људи пристану.
Рецимо имате ауто кој можете продати сами за $6000, али ће вам можда требати 2-3 месеца. Дилер би вам дао $4000, то јест одузео би тај износ од цене возила. Има компанија које одкупљују возила по ценама које вам дилери дају али не морате куповати возило.
У сваком случају дилери имају шему да некако цена увек на крају буде иста на крају, а да они некако одају утисак да су вам учинили услугу. Рецимо, понуде вам са ваш ауто уместо 4000, они као дају 5000, али опет задња цена буде иста.


Што се тиче ценкања, дилер већ има урачунату добит, чак и кад вам спусти цену што није неуобичајено. Рецимо ново возило има изложену цену $30000, али пошто је возило у потражњи, цена је $32000. Дилер је од фабрике добио возило за $26000. Ретко ко ( је глуп) да плати 32000, а мало упорнији добију испод 30000. Ту сад улази и кредитни скор јер онда можете добити понуде од неколико дилера, а неки вам могу дати и 0% интерес.
Ценкање је исто нормално ако купујете половна возила од дилера или појединца. И једни и други у 80% случајева већ намерно ставе већу цену, да би могли да одају утисак да су вам училили услугу.
Оно што вас исто може преварити је када пробате да уговорите месечну одплату уместо финалне цене. Како? Рецимо да вам је кредитни скор лош, али хоћете тај ауто од 30000 и да вам месечна рата буде 300 долара, дилер ће вам продужити отплату са 3 на рецимо 5 или 7 година. Оно што неки људи не схватају је да ћете ауто платити на крају 42000(ја овде сад лупам цифре чисто примера ради, да ме неки економист не узме за зло;). Неки људи то прихватају свесно јер не могу приуштити рату од 690 долара на 3 године, али могу 300 долара на 6 година.
Ваша предност може бити да имате јак кредитни скор и да имате много дилера са истим возилом, па заиста можете добити добру цену...
Исто треба знати кад купити возило(крај месеца, задња година модела, празници...)
Надам се да сам мало појаснио и да нисам нешто прескочио.

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Golf 6 1.4 TSI

Post od Superb III » 06 Nov 2016, 23:30

Po nijedan kriterium cena auta ne pada za 40% za jednu godinu ukoliko auto nije bio udaren ili vlasnik imao neke probleme i bas po svaku cenu hoce da ga se otarasi. Ili ukoliko ima neki dug,trebaju mu hitno pare i sl... Da se razumemo ne kazem da ti lazes a primere koje si naveo mogu da kazem da su kupci imali mnoooooogo srece. Jer suludo je (da ne kazem idiotizam) ma koliko i da hoces da prodas 1 god star auto(ili jos manje 9 meseci) i da spustis cenu od 40%.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Golf 6 1.4 TSI

Post od Xepoj87 » 07 Nov 2016, 00:39

Ja kupio godinu i po dana star za manje od 50% cene novog.

Sent from my D6603 using Tapatalk
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
AleksaM
Postovi: 513
Pridružio se: 26 Okt 2015, 00:06
Garaža: VW Golf 6 1.4TSI
Lokacija: Belgrade

Re: Golf 6 1.4 TSI

Post od AleksaM » 08 Nov 2016, 15:21

Superb III je napisao:Po nijedan kriterium cena auta ne pada za 40% za jednu godinu ukoliko auto nije bio udaren ili vlasnik imao neke probleme i bas po svaku cenu hoce da ga se otarasi. Ili ukoliko ima neki dug,trebaju mu hitno pare i sl... Da se razumemo ne kazem da ti lazes a primere koje si naveo mogu da kazem da su kupci imali mnoooooogo srece. Jer suludo je (da ne kazem idiotizam) ma koliko i da hoces da prodas 1 god star auto(ili jos manje 9 meseci) i da spustis cenu od 40%.
Oba auta su bila rent-a-car, tako da sta je čudno? Za 9 meseci presli po ~25k km i to je to. Po nekoj kataloškoj ceni je to 40%, za njih posto je sigurno flotna kupovina u pitanju nije tolika razlika.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Golf 6 1.4 TSI

Post od Laki021 » 08 Nov 2016, 15:25

Nikad nema smisla to poredjenje sa kataloskom cenom, ko jos placa cenu iz kataloga kad kupuje nov?

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3812
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Golf 6 1.4 TSI

Post od Kornjaca Rade » 08 Nov 2016, 15:34

Pa kupci Tesle :)

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Golf 6 1.4 TSI

Post od Floyd » 08 Nov 2016, 15:49

Laki021 je napisao:Nikad nema smisla to poredjenje sa kataloskom cenom, ko jos placa cenu iz kataloga kad kupuje nov?
Lepše zvuči kad sebe ubediš da si dobio nešto upola cene :)

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Golf 6 1.4 TSI

Post od Superb III » 08 Nov 2016, 17:13

Floyd je napisao:
Laki021 je napisao:Nikad nema smisla to poredjenje sa kataloskom cenom, ko jos placa cenu iz kataloga kad kupuje nov?
Lepše zvuči kad sebe ubediš da si dobio nešto upola cene :)
Fala Bogu da se jednom mi za nesto slozimo :)

By the way kola na bilo koji katalog za godinu dana gubi 30%. Svaka naredna jos 10% dok ne dodje na neki minimum i tu stane. Nista vise. I to je previse ukoliko neko bas hoce da izgubi veliki novac. U stvarnost ne bitno gde neka bude i DE gde je najveci pazar za polovna vozila u eu,otvori mobile.de i pronadji BMW,Mercedes,Audi od 2015/16 sa 20k km i vidi kakve su cene dali su 40% od novog vozila.Nebitno koji model. Sve sto vredi ima i cena. Niko ti nece pokloniti nisto. Ni Nemci nisu glupi nebitno kolika im je plata da kupe auto recimo od 50k eu da ga vozi 1 god da prodje 15-20k km i da ti ga pokloni za 25k eu. Evo kod nas gledam neke oglasi Mercedes 250 C klasa 2013god sa 200k km (pitanje dali su pravi) kosta 26k eu.A za 26k eu uvek cu kupiti novi auto sa 0km nego neki izvozeni auto. Isti su slucaji ako otvoris u oglasi i za BMW i Audi i sl.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4181
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Golf 6 1.4 TSI

Post od carov2 » 08 Nov 2016, 19:17

Ja pogledao oglase na mobile.de, i ima ovo što si rekao da nema.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Golf 6 1.4 TSI

Post od Xepoj87 » 08 Nov 2016, 20:00

Ima uvek da se nadje, ali svakako da nije neko pravilo i daleko je od proseka.
Jednako je smesno reci i da nema i da je lako naci.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Golf 6 1.4 TSI

Post od Delija » 08 Nov 2016, 20:09

Cinjenica je da niko nista ne poklanja, ali je isto tako cinjenica i da nekome (daleko) vise vredi njegovo potroseno vreme na prodaju i kretene od potencijalnih kupaca, nego par hiljada evra koje ce "izgubiti" u trgovini.

Obojica smo sto se toga tice imali srece ;)


p.s. Za Civica sam imao potencijalnog kupca kome ne bih prodao auto ni da je nudio 15k evra. Idiot totalni. Malo je falilo da ga izbacim iz dvorista i isutiram :besan:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Odgovori