Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Miljankg
Postovi: 296
Pridružio se: 02 Jul 2016, 19:30
Lokacija: KG

Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od Miljankg » 01 Maj 2024, 21:46

Cao svima,

2016-te godine sam postavio temi sa pitanjem o kupovini automobile (ovde) i (ovde).

Dobio sam mnogo misljenja i to je dosta pomoglo odabiru, a i bilo je interesantno diskutovati. Mislio sam da ne bi bilo lose da ukratko objasnim kako je sve proslo za ovih 7 godina i 125000km, u slucaju da nekom znaci.

Tehnika:

Koa sto mozete videti iz originalnih tema, automobil je Seat Leon MK3, 110 PS. Pri kupovini sam birao izmedju dosta automobila, sa budzetom od oko 15-16000, a sve je krenulo od moje zelje da kupim Golf 7. Obzirom da sam tada mogao da priustim osnovnu verziju sa 86 konja, u osnovnoj opremi (npr. bez tempomata) resio sam da gledam dalje. Bilo je veliko snizenje za Seat, i nakon probne voznje mi se svideo. Tehnika je ista (sve ispod haube je VW), i obzirom na jaci motor, odlucio sam se za Seat.

Nakon 7 godina, mogu da prijavim da je automobil bez problema, i da su radjeni osnovni servisi, redovno. Od problema mogu da prijavim sledece:
  • U toku prve godine sam primetio da kvacilo ima odredjeni "klik" pri otpustanju na leru. Ne svaki put. Nakon testa na 2 nova identicna Seat-a, to je bilo na svakom, i na to vise nisam obracao paznju.
  • Takodje u toku prve godine sam primetio neko "klaparanje" u leru. U servisu je zamenjen roler i to je bilo to.
  • Javio se od nedavno miris klime (ustajali miris, javlja se prvih par minuta kako klima radi). Kako razumem, to je redovna pojava i za ovaj auto, kao iza Golf 7. Trenutno, dezinfekcija klime pomaze, videcemo kako ce biti dalje. Klimu sam naravno koristio kako treba.
Narednih godina, nije bilo nikakvih drugih problema. Nedavno sam resio da sam menjam ulje i radim servise, jer me to interesuje, te u servis ne idem.

Voznja:
  • Automobil sam mahom vozio na autoputu, i 30% u gradu.
  • Potrosnja na autoputu se krece izmejdu 5.3 i 6 litara, pri brzinama izmedju 100 i 130. U gradu se potrosnja krece oko 7.5 litara.
  • Za moje potrebe, automobil je dovoljno udoban. Do 130 mislim da nije bucno u kabini, obzirom na kategoriju i cenu auta. 6-ta brzina ovde pomaze.
  • Auto je nesto "tvrdji" u odnosu na Golfa 7, recimo, sto se oseti u gradu i slicno.
Enterijer i oprema:
  • Enterijer je ok, nista specijalno, ali nije los.
  • Za sada nema konstantnog skripanja plastike i slicnih problema, sve je dobro sastavljeno i ok iz te perspektive
  • "Koza" na volanu i menjacu nije pocepana, ali je "sjajna" sto je normalno za ovaj tip auta, mozda sam trebao bolje ruke prati :) Ali to je jedino sto se promenilo u odnosu na period kada je bio nov.
  • Pored osnovne opreme (Style paket), koja je ukljucivala tempomat tada (meni bitno) uzeo sam i "paket udobnost" koji ukljucuje automatska svetla i brisace, zatamljivanje centralnog retrovizora i jos par sitnica. Topla preporuka za svakog, sve funkcionise ok.
Eksterijer:
  • Bez vecih promena osim ogrebotina i slicnog sto sam sam izazvao.
  • Blago izbledela guma oko prozora, u odnosu kada je bio nov
Zakljucak:

Seatom sam jako zodovoljan, i redovno vozim, cesto iz zabave i sa uzivanjem. Obzirom na tadasnju situaciju, smatram da sam napravio dobar izbor. Nakon nekog vremena, preselio sam se u inostranstvo, Seat se ovde dosta vise vozi. Kako cujem, nece biti novijih modela, i Seat ce biti Seat Cupra od sada, ali detalje jos uvek ne znam.

Nakon 7 godina, i nedavnog prosirenja porodice, gledamo da kupimo veci auto. Resili smo da ovaj ne prodajemo, jer, osim prostora koji nam sada vise treba, svime ostalo smo zadovoljni. Za nov auto, Seat je takodje opcija, ali gledacu i ostale modele, kao i prvi put.

Na sve ovo, dodacu i dve stvari:
  • Kataloska cena je bila blizu 20k za ovaj model tada, to ne bih platio. Sa snizenjem, odnos ulozeno/dobijeno je po mom misljenju odlican i to doprinosi mom generalnom utisku.
  • Tada mi je bilo savetovano od clana ovog foruma, da dodam i kupim paket sa vecim felnama i LED svetlima. Nisam to uradio, ali bih savetovao drugima. Kako vreme prolazi, dobio sam zelju za tim, i sada cu probati sam da ih retrofit-ujem. Kako zbog izlgeda, tako i zbog funkcije boljih farova.
Hvala jos jednom svima koji su mi pomogli u odabiru! Ako ima pitanja, pisite :)

pedalaš
Postovi: 676
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od pedalaš » 02 Maj 2024, 10:59

Moj dobar drug je imao oko godinu dana tog Leona. Nedavno ga je prodao. A kao osnovni razlog prodaje je naveo da je za njegov ukus bio mnogo tvrd i neudoban. Daleko tvrdji nego Golf ili Oktavija. Čak se nosio mišlju da na Leonu menja opruge i amortizere (mislim da je hteo da stavi od Golfa), ali je odustao. I prodao.

ftj
Postovi: 13074
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od ftj » 02 Maj 2024, 11:03

Jel ove tacke treba da se popune ili nije bilo sta da se napise?

Miljankg
Postovi: 296
Pridružio se: 02 Jul 2016, 19:30
Lokacija: KG

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od Miljankg » 02 Maj 2024, 13:09

pedalaš je napisao:
02 Maj 2024, 10:59
Moj dobar drug je imao oko godinu dana tog Leona. Nedavno ga je prodao. A kao osnovni razlog prodaje je naveo da je za njegov ukus bio mnogo tvrd i neudoban. Daleko tvrdji nego Golf ili Oktavija. Čak se nosio mišlju da na Leonu menja opruge i amortizere (mislim da je hteo da stavi od Golfa), ali je odustao. I prodao.
Moguce, zavisi na sta je navikao. Tvrdji je od Golfa, ali za mene to nije bio deal breaker. Nisam siguran ni da bi opruge to tek tako resile.

Miljankg
Postovi: 296
Pridružio se: 02 Jul 2016, 19:30
Lokacija: KG

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od Miljankg » 02 Maj 2024, 13:09

ftj je napisao:
02 Maj 2024, 11:03
Jel ove tacke treba da se popune ili nije bilo sta da se napise?
Koje tacke?

ftj
Postovi: 13074
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od ftj » 02 Maj 2024, 13:22

Sad vidim, na tapatalku se ne vide ovi bullet pointi koje si naveo pa stoje prazni.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9733
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od Markoni » 02 Maj 2024, 13:23

Super što te dobro služi. Slika Sad gledaj Formentor :)

Što se tački tiče...

Slika

Sent from my 2306EPN60G using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13125
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od Saša » 02 Maj 2024, 19:55

Duži pritisak na post, opcija “more” pa “web view”. :)

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14245
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od pedja » 02 Maj 2024, 22:32

Još jedna manjkavost iP

Na Androidu ide običan/kratak dodir na post :D

TapaT


Miljankg
Postovi: 296
Pridružio se: 02 Jul 2016, 19:30
Lokacija: KG

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od Miljankg » 03 Maj 2024, 00:31

Hvala za report i za screenshot, ne mogu vise da editujem post, pa evo editovanog.

Editor po default-u stavlja listu samo kao [ list ][ /list ] a nedostaju elementi za svaki bullet point:

[ list ]
[ * ] Item 1
[ * ] Item 2
[ /list ]
Miljankg je napisao:
01 Maj 2024, 21:46
Cao svima,

2016-te godine sam postavio temi sa pitanjem o kupovini automobile (ovde) i (ovde).

Dobio sam mnogo misljenja i to je dosta pomoglo odabiru, a i bilo je interesantno diskutovati. Mislio sam da ne bi bilo lose da ukratko objasnim kako je sve proslo za ovih 7 godina i 125000km, u slucaju da nekom znaci.

Tehnika:

Koa sto mozete videti iz originalnih tema, automobil je Seat Leon MK3, 110 PS. Pri kupovini sam birao izmedju dosta automobila, sa budzetom od oko 15-16000, a sve je krenulo od moje zelje da kupim Golf 7. Obzirom da sam tada mogao da priustim osnovnu verziju sa 86 konja, u osnovnoj opremi (npr. bez tempomata) resio sam da gledam dalje. Bilo je veliko snizenje za Seat, i nakon probne voznje mi se svideo. Tehnika je ista (sve ispod haube je VW), i obzirom na jaci motor, odlucio sam se za Seat.

Nakon 7 godina, mogu da prijavim da je automobil bez problema, i da su radjeni osnovni servisi, redovno. Od problema mogu da prijavim sledece:
  • U toku prve godine sam primetio da kvacilo ima odredjeni "klik" pri otpustanju na leru. Ne svaki put. Nakon testa na 2 nova identicna Seat-a, to je bilo na svakom, i na to vise nisam obracao paznju.
  • Takodje u toku prve godine sam primetio neko "klaparanje" u leru. U servisu je zamenjen roler i to je bilo to
  • Javio se od nedavno miris klime (ustajali miris, javlja se prvih par minuta kako klima radi). Kako razumem, to je redovna pojava i za ovaj auto, kao iza Golf 7. Trenutno, dezinfekcija klime pomaze, videcemo kako ce biti dalje. Klimu sam naravno koristio kako treba.
Narednih godina, nije bilo nikakvih drugih problema. Nedavno sam resio da sam menjam ulje i radim servise, jer me to interesuje, te u servis ne idem.

Voznja:
  • Automobil sam mahom vozio na autoputu, i 30% u gradu.
  • Potrosnja na autoputu se krece izmejdu 5.3 i 6 litara, pri brzinama izmedju 100 i 130. U gradu se potrosnja krece oko 7.5 litara.
  • Za moje potrebe, automobil je dovoljno udoban. Do 130 mislim da nije bucno u kabini, obzirom na kategoriju i cenu auta. 6-ta brzina ovde pomaze.
  • Auto je nesto "tvrdji" u odnosu na Golfa 7, recimo, sto se oseti u gradu i slicno.
Enterijer i oprema:
  • Enterijer je ok, nista specijalno, ali nije los.
  • Za sada nema konstantnog skripanja plastike i slicnih problema, sve je dobro sastavljeno i ok iz te perspektive
  • "Koza" na volanu i menjacu nije pocepana, ali je "sjajna" sto je normalno za ovaj tip auta, mozda sam trebao bolje ruke prati :) Ali to je jedino sto se promenilo u odnosu na period kada je bio nov.
  • Pored osnovne opreme (Style paket), koja je ukljucivala tempomat tada (meni bitno) uzeo sam i "paket udobnost" koji ukljucuje automatska svetla i brisace, zatamljivanje centralnog retrovizora i jos par sitnica. Topla preporuka za svakog, sve funkcionise ok.
Eksterijer:
  • Bez vecih promena osim ogrebotina i slicnog sto sam sam izazvao.
  • Blago izbledela guma oko prozora, u odnosu kada je bio nov
Zakljucak:

Seatom sam jako zodovoljan, i redovno vozim, cesto iz zabave i sa uzivanjem. Obzirom na tadasnju situaciju, smatram da sam napravio dobar izbor. Nakon nekog vremena, preselio sam se u inostranstvo, Seat se ovde dosta vise vozi. Kako cujem, nece biti novijih modela, i Seat ce biti Seat Cupra od sada, ali detalje jos uvek ne znam.

Nakon 7 godina, i nedavnog prosirenja porodice, gledamo da kupimo veci auto. Resili smo da ovaj ne prodajemo, jer, osim prostora koji nam sada vise treba, svime ostalo smo zadovoljni. Za nov auto, Seat je takodje opcija, ali gledacu i ostale modele, kao i prvi put.

Na sve ovo, dodacu i dve stvari:
  • Kataloska cena je bila blizu 20k za ovaj model tada, to ne bih platio. Sa snizenjem, odnos ulozeno/dobijeno je po mom misljenju odlican i to doprinosi mom generalnom utisku.
  • Tada mi je bilo savetovano od clana ovog foruma, da dodam i kupim paket sa vecim felnama i LED svetlima. Nisam to uradio, ali bih savetovao drugima. Kako vreme prolazi, dobio sam zelju za tim, i sada cu probati sam da ih retrofit-ujem. Kako zbog izlgeda, tako i zbog funkcije boljih farova.
Hvala jos jednom svima koji su mi pomogli u odabiru! Ako ima pitanja, pisite :)

Miljankg
Postovi: 296
Pridružio se: 02 Jul 2016, 19:30
Lokacija: KG

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od Miljankg » 03 Maj 2024, 00:32

Markoni je napisao:
02 Maj 2024, 13:23
Super što te dobro služi. Slika Sad gledaj Formentor :)
Ako se dobro secam, ti si mi dao savet za boju, to je i dalje highlight :) Vazi, hocu, taman prilika za novu temu :D

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13125
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od Saša » 03 Maj 2024, 06:31

pedja je napisao:Još jedna manjkavost iP

Na Androidu ide običan/kratak dodir na post :D

TapaT
I kod iPhonea je ipak kratak dodir, sad vidim. Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14245
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od pedja » 03 Maj 2024, 06:35

Zato što je do TTa, nego troluješ ljude

Izvinjavam se na ofu.
--


TapaT


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13125
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Nakon 7 godina - Seat Leon MK III

Post od Saša » 03 Maj 2024, 09:56

Zašto trolujem? Dao sam info kako da ipak vide šta je iza tih tačkica... :)

Biće pre da ti troluješ. :D

Odgovori