Grčka

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Inzaghi
Postovi: 327
Pridružio se: 11 Okt 2017, 11:31
Garaža: Peugeot 308 1.6 2010
Lokacija: nbgd

Re: Grčka

Post od Inzaghi » 17 Jun 2023, 10:50

Meni je trebao svaki put. :D

Jedne godine Bg - Lefkada - Atina - Bg (e to su bile putarine).

Prosle godine Kilini. Ranije dva puta do Atine.

Generalno uvek treba. Mada kad ides od granice Atine, posto se 400km nista ne desava kad prodjes Olimp, malo dobro dodje da se povratis :D Em samo pravo, em nigde nikog celim putem.

Ceman
Postovi: 260
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Re: Grčka

Post od Ceman » 17 Jun 2023, 11:03

dzonic87 je napisao:
17 Jun 2023, 08:29
Bolje ići na Bitolj, može te spasiti raznih stresova (kada se poredi sa Evzonijem).
Top, pola sata razlike u voznji, ali ce se verovatno ustedeti na cekanju. Nadam se samo da asfalt nije uzasan.
Ja za 15 dana idem u Pargu pa mi je ovaj info super, nisam nikad razmisljao o tom prelazu.

Doduse Kad idem idem nocu, nikad nisam naisao na guzvu pri ulasku u Makedoniju.
Ali kad se vracam, uvek nekako oko 15-16h se zadesi da sam na granici i satima zaglavim.


Jedini nedostatak vracanja preko Bitolja jeste sto nije u blizini Javor Dzoko :D. Mada poslednjih par godina, samo dodjem vidim guzvu, ljude kako cekaju ispred, okrenem se i odem. Dok nije bio toliko poznat, to mi je bila obavezna stanica i glavni deo letovanja :mrgreen:


Zahvaljujuci ovoj temi, porucio sinoc TAG uredjaj, valjda ce stici u toku juna.

Korisnikov avatar
Inzaghi
Postovi: 327
Pridružio se: 11 Okt 2017, 11:31
Garaža: Peugeot 308 1.6 2010
Lokacija: nbgd

Re: Grčka

Post od Inzaghi » 17 Jun 2023, 11:07

Ja sam isao nekoliko puta i uvek sam jedini bio na granici u sred bela dana (da kazem od 10 do 16). I to ceo jul. U oba pravca ukupno par vozila.

Put je malo losiji jednim delom u Makedoniji, ali lagano. Ali jako lepa priroda. I interesantno je proci taj deo Grcke. Novo iskustvo. Bio je i radar na jednom delu magistrale u Grckoj.

I da slazem se, najveca mana, daleko Mrzenci :mrgreen:

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8120
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grčka

Post od OMP » 17 Jun 2023, 11:59

I ja sam uvek na MK granici oko svitanja mada uglavnom sam isao druga polovina avguista ne znam sad u sred jula sta ce biti, mislim se za Prohor ali mi se nesto ne vozi nocu po onim krivinama i ne znam kakav je put, al dobro MK i nekako prodjemo posle ulazak u GR ume da bude jeben tu vec sunce przi ujutro, prosle godine smo sredinom avgusta cekali od one zadnje pumpe kolona ali nekako i nije tako sporo islo, cca 45min

Korisnikov avatar
Inzaghi
Postovi: 327
Pridružio se: 11 Okt 2017, 11:31
Garaža: Peugeot 308 1.6 2010
Lokacija: nbgd

Re: Grčka

Post od Inzaghi » 17 Jun 2023, 12:02

Mene smara to bas, mrzim granice.

Prosle godine sredina jula, krenuli iz BG oko 5 ujutru, pa smo pratili live desavanja po fb grupi i gugl mape saobracaj, isli smo za Metsovo na spavanje. Odlucili smo pred granicom da idemo na Prohor, prosli za pola h, pa posle na Niki. Dakle napravili smo krug iako idemo na drugu stranu ali ne mogu da stojim. Tada je bila katastrofa na Presevu.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15146
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od Kuzmanovic » 17 Jun 2023, 12:26

Da se vratimo na putarine, od Evzonija do Lefkade ima 8 naplatnih stanica, po informacijama sa interneta (mozda nije 100% tacno) putarina izadje 14.65e.

1. Evzoni 1.80e
2. Malgara 1.20e
3. Polymylos - 1.40e
4. Siatista - 1.50e
5. Malakasi - 1.40e
6. Pamvotida - 1.20e
7. Terovo - 3.15e
8. Preveza - 3.00e

Ceman
Postovi: 260
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Re: Grčka

Post od Ceman » 17 Jun 2023, 12:40

Da, to se podudara sa ovim

Sa onim njihovim tagom izgleda ima i nekog popusta



edit:
Prosle godine sam isao do Lefkade, sad sam proverio SMSove posto sam placao karticom, i tacno je ta cifra

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8120
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grčka

Post od OMP » 17 Jun 2023, 13:06

Inzaghi je napisao:
17 Jun 2023, 12:02
Tada je bila katastrofa na Presevu.
Ma i mene sve to smara tako da cu ako budu opet guzve kao prosle god da idem na Prohor, secam se da su prosle god bile bas guzve u julu nisam pametan da sam mogao birao bih opet druga polovina avgusta nikad nismo ceklai puno ali jbg ove god ne mozemo tako

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19348
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Grčka

Post od Heinz » 17 Jun 2023, 15:11

Prošle godine su bile i na Prohoru gužve, jer ima 1 kućica.
Put je prošao Alvirko, i za Prohor i za Bitolj, prošle godine.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8120
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Grčka

Post od OMP » 17 Jun 2023, 15:45

Secam se 1996. prvi i jedini put preko Prohora u sred noci, mislili smo da smo se izgubili, jbg tad nije bilo ni interneta ni navigacije ni sat patrola nego ono sto cujes od ljudi koji su bili i kako ti objasne to ti je :) tad je put bio prilicno los ali smo presli granicu za 5min za razliku od onih koji su satima cekali na presevu

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Grčka

Post od dzonic87 » 17 Jun 2023, 18:39


Ceman je napisao:
dzonic87 je napisao:
17 Jun 2023, 08:29
Bolje ići na Bitolj, može te spasiti raznih stresova (kada se poredi sa Evzonijem).
Top, pola sata razlike u voznji, ali ce se verovatno ustedeti na cekanju. Nadam se samo da asfalt nije uzasan.
Ja za 15 dana idem u Pargu pa mi je ovaj info super, nisam nikad razmisljao o tom prelazu
Put je skroz okej, a u Grčkoj je odličan...
Sa Evzonijem nema pravila, nekad sve ide glatko i brzo, a nekada je ogromna gužva i najgore od svega - ljudi postanu dosta agresivni.
Ne želim da uvredim nekog, ali naša braća Makedonci (ili Albanci iz MKD) imaju dosta kratak fitilj i gledao sam stvarno sramne scene na Evzoniju (iako se pokušavao da kuliram, bude me sramota kada vidim ponašanje ljudi)

kod
Postovi: 321
Pridružio se: 16 Jan 2012, 19:19
Lokacija: Pancevo

Re: Grčka

Post od kod » 17 Jun 2023, 19:57

20 km/h je preporucen brzina i ima dosta, cak 4 lezeca policajca, na prolazu. u pravu je koekga koji rece da nije na pocetku citac vec na sredini, pri kraju cak. monitor ne prikazuje cenu prolaza i ostatak, kao kod nas, vec samo OK, na primer.

sto se tice naplatnih rampi, mislim da sam jednom brojao da ih ima cak 27 od evzonija do atine.... matematika je da pokusavaju da prebace sve na e/digitalne platforme i svasta nesto rade i imaju dosta napredniju e-upravu nego mi. prvi tag jeste besplatan ali svaki sledeci se naplacuje 20 EUR.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10666
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Grčka

Post od ljubitelj » 17 Jun 2023, 20:40

Put preko Bitolja je bio pre 2 godine u dosta lošem stanju u Fariškoj klisuri, taj put koriste teške gradjevinske mašine i kamioni i dosta je propao, ograničenja su uglavnom 30-50km/h zbog radova ali i to uglavnom niko ne pošutje.

Pravi se novi ekspresni put već više godina, počelo pa pukao izvodjač pa novi tender pa i to propalo pa opet novi i sada su valjda nešto i uradili pa će možda biti spremna neka deonica novog širokog za puštanje.

Posle Pletvara je put odličan, i moja preporuke je da se ne ulazi u Bitolj već koriste periferne ulice za zaobilazak.
Znakovi baš i nisu najbolje postavljeni da to preporuče, više su izgleda pravljeni za kamione tj tranzit pa vode kroz veću gužvu.

Na granici nikada nema gužve i obično radi 1 šalter a nekada se i gospoda Grci provredne pa cela 2 šaltera aktiviraju. A nekada i nisu u kućici nego dodješ pa ih zoveš da se pojave na radnom mestu...i toga je bilo.

Deo od Bitolja to granice je za laganu vožnju, ne više od 70-80.
Ako se ima vremena neposredno na izlazu iz Bitolja je Heraclea Lincestis (mislim da se tako piše) iz antičkog doba pa koga zanima ta tematika ima šta da se vidi.
A na početku puta odmah čim se sidje sa autoputa je Stobi, takodje arheološko nalazište.

I ko voli prirodno, obavezno u Rosomanu lokalne breskve, crno groždje i lubenice... meni je nešsto najbolje po ukusu. A i uvek je sveže.

Korisnikov avatar
Inzaghi
Postovi: 327
Pridružio se: 11 Okt 2017, 11:31
Garaža: Peugeot 308 1.6 2010
Lokacija: nbgd

Re: Grčka

Post od Inzaghi » 17 Jun 2023, 21:00

Jel to ono mesto gde su kucice i prodavci celom duzinom uz put, sa obe strane?

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Grčka

Post od hyundai_i30 » 17 Jun 2023, 21:19

Teaser za smestaj na Krfu, gradic Moraitika i prelep pogled sa terase na reku Mesongi koja se uliva u Jonsko more. Ko zeli da odmara mozak dok gleda laste i divlje patke kako uzivaju po ovom lepom vremenu, topla preporuka za ovo letovaliste, juzno od Kerkire. Laste kod nas retko gde vise mogu da se vide, a one se gnezde samo gde je prava i cista priroda.

Smestaj naravno Booking, Grci ispostovali sa orijetacijom sobe prema reci. Svaki prozor i vrata terase imaju komarnike zbog blizine reke, ali sada na polovini juna nikakvih problema sto se toga tice.

Dolazimo na ovo ostrvo 4. put jer gde god isli u toku godine, makar i na 5 dana vredi doci na Krf vec pominjanim letom iz Nisa. Let do Krfa bio krcat kao i obicno i bukvalno se ruca u sivom i kisnom Nisu, a kafa pije u suncanoj Kerkiri u razmaku od 2h ukupno Slika. Interesantno je da se broj ljudi iz Bg-a (ili makar onih koji vole da kazu da su odatle) sve vise povecava jer iako postoji Air Serbia let Bg - Kerkira ove godine, pre dolaze u Nis zbog ove lowcost varijante.

Ostrvo kako za odmor, tako i za avanturu, vec sam u detalje pisao da smo ga nekad skuterom obisli uzduz i popreko, ali naravno tada smo imali i volje i energije. Sada nista nije bitnije od ovog mira i bega bar na 5 ili 7 dana od gradske vreve, a tek od svakodnevnih potopa i kisurina od kojih jun mesec i ne videsmo ove godine. Cak i deca ovde odmaraju kao kakvi penzosi Slika.

Vreme ovde svezije uvece, nalik na septembar, ali temp. ne pada ispod 20 stepeni preko noci, a danju ide 27-31. Vidi se da je tek pocetak sezone, malo turista za sada, tim i bolje sto se nas tice SlikaSlika

Sent from my M2101K6G using Tapatalk








Odgovori