Električni automobili

Opšte diskusije o markama i modelima automobila
Odgovori
pedalaš
Postovi: 676
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Električni automobili

Post od pedalaš » 22 Dec 2023, 10:36

U kojoj to javnoj garaži Parking servisa u BG može na AC punjaču da se “povuče” 22 kW ? Da znam, da idući put odem tamo. Jer, moje iskustvo sa više vrsta EV-a na njihovim punjačima je do najviše 11 kW.
A ko vozi EV i van grada, biće povremeno svakako orijentisan na DC punjače, koji su ekonomski sasvim neka druga priča.
Meni hybrid (Jazz) po gradu troši koliko sam gore naveo (3,5-4,5, zavisno da li je toplo ili jako hladno), a poslednjih godinu dana (mešovite vožnje, gradska oko 60%) u proseku 4,2. Dakle, u letnjem periodu 10.000 km gradske vožnje može i za oko 520 evra.
A, koliko pratim Dačija forum I iskustva silnih vlasnika Dačija sa ECO – G motorom, mada u količini troše više, mereno “u novcima” hybrid ne može ekonomski da se nosi sa TNG vozilom.
Slažem se da svako od nas ima neku svoju vizuru na sve to. Koja ne mora i ne može biti (ne bi trebalo da bude) samo ekonomska.
Mene EV vozila zaista po mnogo čemu oduševljavaju. Po nekim stvarima i ne. Prosto, idealno ne postoji. I ako je moguće, najbolje bi bilo imati par vozila. Od svega po malo. Za dušu i zabavu.

Korisnikov avatar
aboki
Postovi: 141
Pridružio se: 18 Sep 2017, 22:23
Garaža: Renault Zoe R135, Renault Scenic 2 2.0T
Lokacija: Bečej

Re: Električni automobili

Post od aboki » 22 Dec 2023, 10:41

Pretpostavljam u svakoj, ja sam konkretno bio na Obilicevom Vencu. Moras imati EV koji moze da povuce 22kw, a nemas ih puno. Galerija, Usce, svi daju 22kw.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


pedalaš
Postovi: 676
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Električni automobili

Post od pedalaš » 22 Dec 2023, 11:07

U pravu si. Sada pogledah za tvoj ZOE, on na onom punjaču na Obiliću zaista može da povuče 22kW. Ioniq 5 ne može. Kao ni BMW sa standardnim On-board AC punjačem (sa opcionim može) ili Mini. Svi oni tamo maksimalno vuku 11 kW.
Ali, i pored kraćeg vremena samog punjenja ako je na 22kW, ostaje problem jednako velikog gubitka vremena na logistiku oko dovoženja vozila na taj punjač i njegovog kasnijeg povratka kući. Meni je to u početku bilo skoro simpatično (a i kancelarija mi je na 300-400 metara od te garaže), ali, posle, ni najmanje.
Plus, dešavalo mi se često da, mada je neki punjač u garaži slobodan, da ja uopšte ne mogu da udjem u garažu, već da stojim dosta dugo dole u redu ispred garaže (kao i svi ostali ), jer na info tabli piše da je broj slobodnih mesta u garaži „nula“. Punjač prazan, a ne možeš do njega.
A dešavalo mi se i da u toj gužvi i dodjem u redu na ulaz garaže, javim se odmah na interfon (najavim da mi treba punjač, da bih znao na koji nivo garaže i na koji punjač da idem) i da mi prosto kažu da trenutno nema slobodnih mesta na punjačima.
Zna sve to nekada da bude mali pakao. I to sada dok kod nas još uvek nema mnogo EV-a.

Korisnikov avatar
aboki
Postovi: 141
Pridružio se: 18 Sep 2017, 22:23
Garaža: Renault Zoe R135, Renault Scenic 2 2.0T
Lokacija: Bečej

Re: Električni automobili

Post od aboki » 22 Dec 2023, 13:00

Sve stoji sto si napisao i verujem da je tako. Zato ti auto imaju vecu bateriju i dosta vise povuku na DC. Meni iskreno sad odgovara 22kw na AC, jer se ja u BG za 1h dopunim da imam do kuce, a to je realno dok popijes kafu i odes u wc u Galeriji npr.
Ja sam prvo punjenje platio letos u Solunu, a drugo Brestovac. Sad sam poceo kad posle posla idem na utakmicu.

Inace punim kuci, sad 3x nedeljno, leti 2x.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


pedalaš
Postovi: 676
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Električni automobili

Post od pedalaš » 22 Dec 2023, 13:18

Pa, 22 kW na AC je fantazija. Zamisli npr. za Mini (ovaj stari), kome je baterija neto samo 28,9 kWh. Sat vremena i dosta. Ovako, na 11 kW, mora bar dva sata. Pri čemu na DC prima samo do 49 kW.
Ali, za javne punjače (posebno AC) treba (dodatnog) vremena i živaca. Nekad mi je to ok (ako sam u dagnubi), ali, nekada – i ne.
Nedavno skočih do ZGB-a (SUS-om). U istom danu tamo i nazad. I razmišljah koliko bih puta morao na dopunu da je EV. Realno, 3 puta. I bilo bi tu dodatno izgubljenog vremena za punjenje (i manje vremena za ono zbog čega sam išao). Supruga bi mi dobila nervni slom. Ja i nekako.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19329
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Električni automobili

Post od Heinz » 22 Dec 2023, 14:19

Čitam šta pišete, a i gledao sam najvećeg promotera Alvirka, i ne znam šta da kažem.
Izbegavam tržne centre, idem samo kad moram, i ne bih da treba 1-2x nedeljno do Galerije ili Beo npr, i još da izblejim 2-3h tamo.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6779
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Električni automobili

Post od ljuba » 22 Dec 2023, 14:26

Ovaj rad :)


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21121
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Električni automobili

Post od nidza » 22 Dec 2023, 14:38

Realno ko nema maksimalan komfor da puni svako veče kod kuće ili gde god mu je auto svakodnevno parkiran, opciono ispred firme, ne treba da razmišlja o EV. 100-200 ili već koliko eur mesečno goriva, ako treba da pretočiš u pakao od života, nisi ništa napravio.

kami
Postovi: 933
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Električni automobili

Post od kami » 22 Dec 2023, 14:40

Ovaj 60ah ne bih uzeo ni za peti auto u kući.

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk


milosg
Postovi: 1500
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Električni automobili

Post od milosg » 22 Dec 2023, 16:08

Meni trofazna i mono utičnica stoje pored auta u garaži, pa mi punjenje ne bi bilo problem. Problem je samo što radim remote posao, pa se i ne vozim mnogo, pa nemam gde da potrošim ni to što eventualno napunim kući. :rofl:

Šalu na stranu, Zoe mi se zapravo i sviđa sve više. Vidim da ima polovnih sa razumnom cenom, jedino ne znam kakva je situacija kad dođe vreme za remont baterija.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21121
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Električni automobili

Post od nidza » 22 Dec 2023, 17:23

Reče sa malo voziš, to neće biti tvoj problem.

pedalaš
Postovi: 676
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Električni automobili

Post od pedalaš » 22 Dec 2023, 19:13

nidza je napisao:
22 Dec 2023, 14:38
Realno ko nema maksimalan komfor da puni svako veče kod kuće ili gde god mu je auto svakodnevno parkiran, opciono ispred firme, ne treba da razmišlja o EV. 100-200 ili već koliko eur mesečno goriva, ako treba da pretočiš u pakao od života, nisi ništa napravio.
Baš tako. Nije sve u parama. Ima nešto i u kvalitetu života. A ako nemaš mogućnost da puniš EV svaki dan kod svoje kuće ili svaki dan na poslu, korišćenje EV-a bi potencijalno mnogima dosta oborilo kvalitet života. Naravno, ne i apsolutno nužno, a sve zavisno kolike su ti nedeljne/mesečne potrebe u kilometrima i kakav kapacitet baterije i domet imaš na raspolaganju. I koliko si spreman da žrtvuješ dodatno vremena na logistiku oko EV-a (ako nemaš svoj punjač).
A ako imaš svoj punjač, to može da bude neka druga dimenzija, uglavnom veoma prijatna, u uslovima upotrebe koji mogu pretežno da se pokriju tvojim punjačem.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6779
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Električni automobili

Post od ljuba » 22 Dec 2023, 21:00

Ja imam punjač ispred kuće i na poslu, pa je opet ultra smor u sledećim situacijama:
- Veje sneg ili pada kiša a ti prikacinjes ili skidas kabl sa auta i punjaca, plus zimi kada napada sneg i zapekne led oko oba konektora...
- Oba punjača polude pa nece da se povežu bas kada si istrosio bateriju go kraja :) (a ima još gora varijanta što nam se dešava redovno u firmi - da nam izbaci pola osiguraca kada mu dune, više puta bili majstori i svi sležu ramenima)
- Punjač i auto kažu da se baterija lepo puni, a ono nista i ti kreneš i shvatiš da moraš da ideš dalje peške...

PS: Kolega poludeo juče. Bio sa teslom 3kom na tehničkom godišnjem i (3 puta mu se desilo u zadnje 3 godine) odbiju mi auto zato što ima vode u farovima, prva 2 puta je bilo u faru a 1 u stop svetlima. Ista prica i sa drugom 3kom. Najore što sada mora da je parkira dok ne dodje zamenski deo za mesec, dva :). Plus u firmi nešto zeznuli u papirima i ne dobija zamenski auto :) nismo ni znali da ta opcija postoji. Mislim dobiće on nesto zamensko na kraju ali stvarno jezivo...

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45991
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Električni automobili

Post od Geza » 22 Dec 2023, 22:39

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6779
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Električni automobili

Post od ljuba » 23 Dec 2023, 21:55


Odgovori