Yugo Koral In lupanje ispod suvozača

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Odgovori
Reomir Polikaprov
Postovi: 5
Pridružio se: 15 Dec 2016, 15:31
Lokacija: Novi Sad

Yugo Koral In lupanje ispod suvozača

Post od Reomir Polikaprov » 15 Dec 2016, 16:50

Pozdrav svima,

Pokušavam da izvršim dijagnostiku problema sa odrđenim tipom buke na Yugo Koral In.

U zadnjih godinu dana mi se bez ikakvih jasnih ili kontrolno-izvodljivih simptoma javlja lup(k)anje pri desnoj strani, otprilike negde ispod suvozaca. Zvuci kao čekićanje, ili još bolje, kao recimo šaraf ubačen u neki šupalj prostor koji i sam vibrira. Međutim, blagim povećanjem gasa, udari postaju tiši ali češći, što ukazuje da su udari nekako vezani sa same vibracije motora. Šta više, pretvaraju se iz čekićanja u nešto poput metalne grede pod teškim naponom - ovo se pogotovo javlja pri smanjenju istog gasa. Pri većim obrtajima zvuk uglavnom skroz nestaje i rjetko se javlja u samoj vožnji. U 99% slučajeva, javlja se unutar 15ak minuta nakon prvog jutarnjeg paljenja i eventualno tokom vožnje kada auto značajno uspori ili stane.

Sumnjao sam da eventualno neki cilindar ne radi, ali ovo je eliminisano. Stavio sam nove kablove i komplet novu razvodne kape(koje su svakako morale da se stave nevezano za ovaj problem), i problem se i dalje javlja. Pregledao sam sve spojeve kablova za svjećice, i sve je onako kako treba. Šta više, probao sam da skidam jedan po jedan dok motor radi, i zvuk koji motor pravi je sasvim drugačiji(više je tipa "klak-klak", ne čekićanje).

Bukvalno sam pregledao čitav auto, i nepostoji ništa labavo što bi moglo da pravi buku. Zvuk se čuje i kada se legne sa desne strane auta, ali nema ničeg očiglednog što se miče.

Pregledao sam neke postove ovde i na drugim forumima, ali ništa nema iste simptome ovome.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Yugo Koral In lupanje ispod suvozača

Post od Uroš S. » 15 Dec 2016, 17:07

A da probaš sa majstorom?

RN3 Pro via TT

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1209
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Yugo Koral In lupanje ispod suvozača

Post od masaivan » 15 Dec 2016, 17:11

Da ne udara auspuh odozdo, proveri gumene drzace.

TT

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Yugo Koral In lupanje ispod suvozača

Post od Dare4x4 » 15 Dec 2016, 19:41

Ispod suvozača nema ama baš ništa što bi lupalo na bilo koji način. Na sredini je cev auspuha i poluga za šaltanje. Hladan motor malo više vibrira nego zagrejan, pa se zato i javlja problem. Možda je sedište rasklimano. I još nešto (ali ovo se javlja kod zagrejanog motora), pogledaj sledeći klip. Problem je karakterističan za poslednje serije Korala In.
https://www.youtube.com/watch?v=l6vDkxeJ3lo

Ako je ovo, potpuno je bezazlen problem samo nervira dok se ne navikneš.

Reomir Polikaprov
Postovi: 5
Pridružio se: 15 Dec 2016, 15:31
Lokacija: Novi Sad

Re: Yugo Koral In lupanje ispod suvozača

Post od Reomir Polikaprov » 16 Dec 2016, 09:59

Gledao sam taj video vec, medju ostalih. Zvuk nije istog tipa(osim ako bregasta ne pravi više vrsta buke).

Jutros sam snimio iznutra i izvana. Na prvom malo variram gas kako sam već opisao, dok je drugi snimljen pri leru.

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1209
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Yugo Koral In lupanje ispod suvozača

Post od masaivan » 16 Dec 2016, 11:35

Ovo zvuci kao da nema ulja, dize li pritisak.

Reomir Polikaprov
Postovi: 5
Pridružio se: 15 Dec 2016, 15:31
Lokacija: Novi Sad

Re: Yugo Koral In lupanje ispod suvozača

Post od Reomir Polikaprov » 16 Dec 2016, 12:25

Sve je OK na tom frontu i sve se redovno odrzava. Nema nikakvih problema koji bi mogli da ukazu da je ovaj zvuk povezan sa njima, sto je najvise i zbunjujuce.

Jedino sto mi jos pada na pamet je da je ovo nesto progorilo u auspuhu, pa vibrira pri malim protocima izduvnih gasova.

Reomir Polikaprov
Postovi: 5
Pridružio se: 15 Dec 2016, 15:31
Lokacija: Novi Sad

Re: Yugo Koral In lupanje ispod suvozača

Post od Reomir Polikaprov » 30 Dec 2016, 13:04

UPDATE: Problem je bio u AC pumpi. Pocela je da radio neravnomjerno, sto je uzrokovalo i grublji rad motora pri nizim obrtajima, iz cega su usljedile i "vibracije" odredjenih djelova.

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1209
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Yugo Koral In lupanje ispod suvozača

Post od masaivan » 30 Dec 2016, 14:49

Pumpa je zamenjena><?
U kakvom je stanju bila sipkica?

Reomir Polikaprov
Postovi: 5
Pridružio se: 15 Dec 2016, 15:31
Lokacija: Novi Sad

Re: Yugo Koral In lupanje ispod suvozača

Post od Reomir Polikaprov » 01 Jan 2017, 01:45

masaivan je napisao:Pumpa je zamenjena><?
Jeste.
masaivan je napisao:U kakvom je stanju bila sipkica?
Nisam zavirivao - bitno mi je bilo da sam se otarasio te buke.

Odgovori