Servis - Razno

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Servis - Razno

Post od lami » 04 Dec 2022, 16:10

Hteo sam da kazem, zbog ovakvih slucajeva, cak i kad je tranzit u pitanju, na ulazu u zemlju neko bi sa srpske strane morao da evidentira da ulazi havarisano vozilo, ali nebitno, nisam imao takav slucaj, pa da pricam koji je 100% slucaj. Po meni nece dozvoliti tek tako ulazak havarisanog vozila, ali to je samo moje misljenje.
Ovde imaju mogucnost popravke, ali kazu ukoliko se vec zateklo na nasem carinakom podrucju.
. Како привремено да увезем аутомобил ради поправке?

У случају да увозите ауто страних регистарских ознака ради поправке, јер се такво возило услед “дејства више силе” затекло на нашем царинском подручју због квара, царинарница ће одобрити захтевани поступак подношењем сажете декларације и у том случају се одобрава поступак активног оплемењивања (без обавезе писменог пријављивања граничној царинарници).

Напомињемо да за сва возила за која се одобрава поступак активног оплемењивања по наведеном основу, а на основу уговора са изабраним сервисером, није неопходно да возило испуњава прописану норму ЕУРО 3, јер би се након окончања поступка активног оплемењивања, у року који је одобрила царинарница, возило морали извести из земље, односно из царинског подручја Републике Србије.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 04 Dec 2022, 16:40

Dobro ovaj sto meni dovozi kola ne doteruje havarisan koji nisu u voznom stanju ne znam koliko to nesto menja, budu iscukana tu i tamo ono krilo, branik, vrata, to je ono sto sam ja vidjao i to su automobili koji su tamo skupi da se rade ili napr kombi vozila pa mu je jefitnije ovde da ih sredi a tamo moze dobro da ih proda.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 04 Dec 2022, 16:47

Menja bitno, potpuno su drugačije procedure. Već je citirano.
Treba proveriti dobro zvanično sa carinom da ne bude iznenadjenja na granici.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis - Razno

Post od Gazu » 04 Dec 2022, 17:14

Nema mi logike da imaš problema sa havarisanim vozilom. Pa kako bi onda neko svoje havarisano vozilo vratio iz Turske kroz Bugarsku za Srbiju. Barem je za auto nebitno, svejedno neće moći da se koristi u Srbiji bez da se za manje od godinu dana registruje.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Servis - Razno

Post od lami » 04 Dec 2022, 17:20

Svoje vozilo bez problema vracas u Srbiju, ono je vec bilo ocarinjeno. Koja je procedura da radis tranzit olupine iz Turske preko EU, do Srbije, ne znam, ali po meni mora da bude nesto, jer bi tako ti mogao da nekontrolisano uvozis otpad iz inostranstva.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis - Razno

Post od Gazu » 04 Dec 2022, 17:35

To da... Moguće.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Servis - Razno

Post od Morse » 04 Dec 2022, 18:10

Pozdrav svima i prvo da zahvalim na svim informacijama! Ono što mi prvo upada u oči kao potencijalni problem jeste administrativno pokriće ulaska (i izlaska) auta iz Srbije, kao što sam i očekivao. U vezi sa tim, auto je uredno registrovan u Luksemburgu na luksemburške tablice, vlasnik je grčki državljanin sa legalnim boravkom u Luksemburgu (radi tamo, mada žive na relaciji Luksemburg - Atina). Potencijalni problem je što je moguće da će mu tehnički pregled možda isteći dok se sve ne završi ali je to u Luksemburgu i EU drugačije nego u SRB, auto ostaje registrovan (dok se ne odjavi), a na vlasniku je da preuzme rizik i vozi auto sa isteklim tehničkim pregledom i/ili osiguranjem. Naravno, ako ga neko zaustavi radi kontrole ili se desi neka nesreća, kazne su neizbežne. Osiguranje može uvek da obnovi bez auta, ali tehnički ne.

Koliko mi se čini, najbolje bi bilo da mu pomognem da kontaktira špeditera da vidi koji su uslovi/cene ulaska i izlaska auta iz zemlje, uz naravno cenu transporta. U međuvremenu treba utvrditi šta je tačno otišlo na autu da bi mogla da se uradi kakva-takva procenoa štete i popravke u Srbiji, pa kad sve stavi na papir, da se odluči da li da ulazi u akciju ili ne.

@BigMazzy Hvala za info, nemam iskustva sa penjanjem kola na kamion, računao sam da na onaj klasični tegljač automobila na dva nivoa auto mora da se naveze nekako na točkovima. Ukoliko ima sistem za havarisana vozila, utoliko bolje.

@ljubitelj Ono što sam uspeo da ga razumem jeste da je i krak šasije oštećen i da auto mora na ispravljanje/izvlačenje šasije, i da je to glavni razlog zašto su mu tamo na licu mesta rekli da se popravka kod njih ne isplati. Moram da ga pitam šta se dešava sa osiguranjem, da li može neko ovlašćeno, zvanično lice da izvrši procenu, trenutno nemam nikakav info ko je kriv, ko plaća štetu, da li postoji kasko...

@OMP Auto ima tablice, u nekoj kombinaciji bi i vlasnik bio u SRB u nekom trenutku ako je potrebno, to ćemo videti sve sa špediterom onda.

@lami Definitvno nema "uvoza" vozila kao takvog, mada deluje da bi morala nekakva privremena prijava ili deklaracija da se odradi. Čim bi auto opet bio na točkovima, bio bi vraćen u inostranstvo. Što se tiče papira o udesu, verujem da ima sve papire od policije tako da nije varijanta da sklanja vozilo iz zemlje nesreće. Svakako moram da dobijem više info od njega, ali za sada je najbitnije da li se cela akcija isplati. Što je najgore, mislim da se sve to desilo pre nekog vremena, nije od pre nedelju, dve.

@carov2 Ako je ikako moguće, oni bi da poprave i zadrže auto, naravno ako se isplati. Ukoliko bi cela akcija koštala isto ili više nego kupovina sličnog na mobile.de, onda nema svrhe. Auto su dobili na poklon tako da im se isplati čak i da malo više truda i vremena ulože ako bi ih ispalo jeftinije nego kupovina drugog.

Hvala još jednom za info, i hvala unapred ako neko ima preporuku za pouzdanog špeditera oko papirologije, isto važi i za transportera, kapiram da Luksemburg nije česta destinacija, ali je usput za Belgiju a odande se dosta vozila izvozi za inostranstvo. Kad budem imao više info postovaću ovde, možda nekom (ne daj bože) zatreba...

lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Servis - Razno

Post od lami » 04 Dec 2022, 18:45

Mozes i da pises carini. Samo sazeto, navedi da je havarisano vozilo, nije u voznom stanju, ima lux tablice, vlasnik je Grk, hoce da ga dotera na slepu iz EU u Srb i popravi, zadrzi vlasnistvo i tera ga dalje u EU nakon popravke. Sta je potrebno sa strane carine. Bez previse stvari, da bi uopste procitali mejl.
ПИТАЊА И ОДГОВОРИ

Уколико желите да поставите питање Управи царина, молимо Вас, да мејл упутите на адресу pr@carina.rs 



Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 04 Dec 2022, 20:01

Evo sad sam pricao sa bratom koji je spediter, ovo je tacna procedura i on cesto to radi tj dolaze mu tako kola na popavku, eto nisam ni znao da ima takve slucajve da ga odmah pitam
idemo redom :
1. ono sto prvo mora da se uradi je kad auto udje na neki granicni prelaz (npr. Horgos u ovom slucaju), nadjes speditera na granici kome moras da prijavis zasto auto ulazi u SRB i moras da prijavis servis u kome ces popraviti auto (kako sam razumeo ne mora biti vlasnik vozila, taj sa slepkom moze to da odradi), ovaj podatak za servis ne mora biti tacan za tog speditera ukoliko nisi uspeo da nadjes servis u kome ces da popravis a bitno ti je da auto udje u zemlju, mozes i da lupis servis ali moras da znas podatke tog servisa, ime i pib ne moze biti nesto izmisljeno ali ne moras u tom servisu za sad i da popravljas auto.
2. Auto u roku od 72h mora da stigne u grad u kome ce se stvarno i popravljati, npr. Beograd onda u tom gradu moras da nadjes drugog speditera sa kojim pravis papire o privremenom ovuzu vozila (max 2 godina vazi taj uvoz, znaci 2 god imas fore da popravljas auto) ta usluga konkretno kod mog brata kosta 50e, negde mozda vise ali to su neke cifre. E sad kod tog speditera moras da imas tacne podatke o servisu u kom ces raditi i na koji ce ti napraviti papire. Znaci ako si slegao prvog speditera na ulazu u SRB ovog drugog ne smes i za ta 72 sata od ulaska imas fore i da stvarno dogovoris popravku u nekom servisu. Carina ima pravo da proveri da li si ti stvarno dogovorio popravku auta u tom servisu ili u nekom trenutku da bane kod te firme da vidi da li se auto popravlja ili je vec popravljen, ako je prica bila lazna sledi kazna i za tu firmu i za vlasnika vozila i sa tim nema zezanja.
3. bez obzira sto si sa tim spediterom napravio papire u roku od 72h da ces auto popravljati u tom i tom servisu ako iz nekog razloga promenis servis duzan si da opet kod tog speditera odes da ti izmeni papire i prebaci sve na taj drugi servis. Ali tu nema igranja i zezanja da blefiras 5 puta, to mozes jednom da uradis event dva puta ali opet ni to ne moze da se radi posle mesec dana od ulaska ili vise jer nikad ne znas da li ce carina i kad proveriti da li je auto zaista na toj adresi ili ne. ako nista drugo kad napravis ugovor sa servisom ti moras auto da oteras kod jnih da stoji da bi oni imali dokaz da je auto tu ako bane inspekcija a mogu da ga poprave i za godinu dana.
4. Kad se auto popravi opet ides kod tog speditera i opet platis 50e npr. da ti napravi papire da si popravio auto i sa tim papirima onda mozes da izadjes na bilo koji granicni prelaz ali opet treba da se javis tj dostavis te papire o privr. uvozu na tom granicnom prelazu na kom zelis da izadjes da se to evidentira i da se auto skine sa liste ili cega vec.

To je cela prica, brat mi kaze da je bas ovih dana radio tako nesto za jedan auto koji j doteran u KŠ da se radi a kaze da cesto ima takvih slucajeva jer nasi ljudi dosta doteruju kolal ovde na popravke jer je jeftinije, kao i ovaj sto meni dovozi sto radi isto.
Poslednja izmena od OMP u 04 Dec 2022, 20:08, izmenjeno 1 put ukupno.

lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Servis - Razno

Post od lami » 04 Dec 2022, 20:07

S obzirom da se navodi PIB servisa, da li to znaci da ovom poslednjem koraku taj servis mora i da izda racun kojim se potvrdjuje da je popravka izvrsena? Pitam, jer manjim servisima mozda ne odgovara da ulaze u tu pricu sa fakturama, koje zavrse posle kod carine.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od Grujic » 04 Dec 2022, 20:15

Cak i da mora da izdaju racun, da se i tu malo resiti...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 04 Dec 2022, 20:16

Evo sad sam i to pitao, servis uopste ne mora da izda racun na tacnu cifru, ako je popravka bila 1500e servis moze da izda cifru na 200e a ostatak uzme kes, speditera ne zanima koliko je tebe kostala popravka, jedino carina moze da proveri ako im cifra bude sumnjiva da li je i stvarna.
Spediter ne mora da pise sta je tacno radjeno na autu, nego samo napise limarski radovi, ne zalazeci u detalje, i onda u to moze da spada svasta od obicnog farbanja nekog dela do zamene istog i time opravda tih 200e na racunu. E sad ako carina bas insisitra da proveri pa trazi tacnu specifikaciju radova onda taj servis moze da bude u problemu ali kaze burazer to se ne desava da carina zalazi u detalje a i ako se desi uz malo novcane nadoknade sve se resi :)
Posle popravke vozila vlasnik moze sa njim da ide gde hoce ali u roku od 2god od ulaska u zemlju na popravku mora da razduzi kod speditera papire koje je dobio na pocetku znaci ne mora odmah posle popravke vozila da ide kod speditera i zavrsi papirologiju nego do isteka 2 god.

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Servis - Razno

Post od Morse » 05 Dec 2022, 09:28

Hvala @lami i @OMP !

Prosledio sam sve info Grcima pa ćemo da vidimo šta i kako dalje. Najbitnije trenutno je da ustanovimo tačan spisak oštećenja i potrebnih delova i radova da bismo mogli nekako da dobijemo procenu cene popravke u SRB, paralelno sa tim ćemo proveriti sa carinom i špedicijom proceduru i cenu šlepovanja; valjda ćemo imati neku realnu procenu troškova uskoro pa da razmisle šta im je činiti.

Hvala još jednom svima, pišem kako se razvija situacija.

N_L
Postovi: 479
Pridružio se: 16 Mar 2016, 06:59

Re: Servis - Razno

Post od N_L » 06 Dec 2022, 01:44

Morse je napisao:
03 Dec 2022, 21:08
N_L je napisao:
03 Dec 2022, 16:29
1.0 benz vw lupo, check engine, sve radi normalno, kazu mi 99% sonda, jel to to, povescu ga da spoje i vide ako moze a koliko mi je hitno napravit to?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
Ako ne trepće, nije hitno, pod uslovom da je sonda naravno.
Ne trepce, sve radi normalno, danas pitah prodavca kaze spajali na dijagnostiku tamo cak nista nije pisalo.. e ne znam, povescu ga ja nedje drugo da vide kad se vratim s puta, a da li je sonda ne znam kako da testiram sam :D

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 06 Dec 2022, 07:56

postoji fora sa merenjem napona, otpora ili cega vec ali ne znam da li mozes sam to da uradis ako se ne razumes u tu tematiku

Odgovori