Servis - Razno

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Webad
Postovi: 75
Pridružio se: 15 Okt 2022, 10:35
Garaža: Astra H GTC 1.9 88kw

Re: Servis - Razno

Post od Webad » 06 Jul 2023, 08:35

Stavio nov set kvacila pre nekih 15-20k(sve bez zamajca). Krenuli problemi sa menjacem i da osim menjaca bi trebao da se zameni opet set i zamajac, kaze lamela istrosena 70% jer zbog problema za menjacem sam kretao na pola kvacila sa gasom? Je l sam ja to pogresno kretao, pustam kvacilo polako i kad krene da hvata dam mali gas, ili majstor ‘zeza’? Astra h 1.9 88kw
Astrina garaža: viewtopic.php?f=2&t=7440

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11215
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Servis - Razno

Post od Bax » 06 Jul 2023, 09:01

Verovatno bedan kvalitet kvacila...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Webad
Postovi: 75
Pridružio se: 15 Okt 2022, 10:35
Garaža: Astra H GTC 1.9 88kw

Re: Servis - Razno

Post od Webad » 06 Jul 2023, 09:20

Vrlo moguće, to je menjano kod prethodnog vlasnika, nosač motora je platio 2000, ja kad pitam koliko je da se zameni sad kažu svi oko 10k...
Astrina garaža: viewtopic.php?f=2&t=7440

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8148
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 06 Jul 2023, 12:01

ako je uopste i menjano a i ko zna sta je ugradjeno

Korisnikov avatar
MarjanKG
Postovi: 232
Pridružio se: 02 Avg 2022, 15:45

Re: Servis - Razno

Post od MarjanKG » 06 Jul 2023, 14:51

https://youtube.com/shorts/6UAT0apKHmU?feature=share3
Čudan zvuk koji se čuje, kad je hladan motor. Pogotovu kad mu počne da opadaju obrtaji.

Послато са M2101K6G помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2156
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis - Razno

Post od Gazu » 13 Jul 2023, 22:02

Pitanje ljudi, nešto se razmišljam, pa da pitam za savet. Ukratko, prerano mi je za mali servis, al mislim da bi bilo dobro zameniti filter vazduha, al sad ću reći zašto.

Proletos su na Limanu 1 kod Fruškogorske bili radovi, kola sam tamo ostavljao, i često se baš prašnjavio. I čudo jedno kako je to tamo sve bilo zaprašeno... Mali servis rađen pre oko godinu dana, al zbog ove prašine kapiram da bi filter vazduha mogao biti dobrano zaprašen sad.

I dodatno, sad mi se čini da u nekim momentima hoće auto malo teže da vuče, tj. kao da je to neka mala razlika u odnosu na ranije. Ako klimu palim, to ga svakako optereti, al mi se čini da ume malo više nego inače, ali kao da on to tako ume slabije da vuče i još neko vreme kako sam ugasio klimu. Posle se on vrati na staro, bude opet svoj.

Dakle, meni to po simptomu deluje kao da zbog tako nečeg ima možda malo manje snage, al vi mi recite da li je to lupetanje?😁

Jasno da tako nešto možda može da ima veze i sa klimom, ili sa nečim drugim na autu, al ovo s tom silnom prašinom na Limanu mi deluje kao da bi mogao da probam sa tom najjednostavnijom stavkom, a koja je pritom i jeftina. Ništa do sad takvo nisam sam radio na kolima, al po videima na netu mi deluje da je baš baš jednostavno, pa vredi baciti pogled možda. Al me pre toga zanima da li bi malo slabija snaga mogla biti jedan od simptoma zaprljanog filtera? A i da li je uobičajeno da tako ta prašina prodre do filtera i dok auto stoji...

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3223
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Servis - Razno

Post od Dare4x4 » 14 Jul 2023, 00:15

Filter se prlja kad kroz njega prolazi vazduh, tj kada motor radi. Ako si vozio kroz prašinu onda može biti prljav. Samo od stajanja se sigurno nije zaprljao kakav god da je bio vazduh okolo. Izvadi filter i videćeš kakav je.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11215
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Servis - Razno

Post od Bax » 14 Jul 2023, 08:13

Tesko da je to do filtera vazduha. Ako je to Astra 1.6 atmosverac, nirmalno je da slabije ide kad je napolju ovakva jara
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2156
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis - Razno

Post od Gazu » 14 Jul 2023, 08:32

Hvala društvo!

Da, atmosferac 1.6.

I da, nije vožen nešto mnogo kroz prašinu, već samo parkiran. Ovo što je vožen kroz prašinu je minimalno, to sam siguran da ne bi bio problem.

Biće da je to što Bax kaže, al mogao bi filter svakako da pogledam kad stignem, čisto jer deluje jednostavno, pa i da se učim malo.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13153
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis - Razno

Post od Saša » 14 Jul 2023, 08:53

Proveri ga pa ćeš znati, bar se taj filter obično lako vadi. Tresneš ga o nešto i videćeš ima li prašine u njemu. A i po opštem izgledu videćeš takođe da li je za zamenu ili ne. Ja sam ga jednom menjao na Puntu posle vožnje od 15-20 km po sveže nasutom tucaniku gde smo vozili u koloni nas jedno 10-tak automobila, strašna se prašna digla. Auto mi je bio sav beo, promenio boju... Kada sam došao kući proverim odmah filter vazduha - istresao sam kilo prašine iz njega. Odmah ga zamenio... No to je baš ekstreman primer, al eto dešava se.
Poslednja izmena od Saša u 14 Jul 2023, 08:55, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1399
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Servis - Razno

Post od Momčilo » 14 Jul 2023, 08:54

Ja sam praktikovao da pred leto pogledam i filter kabine, bez obzira kad je mali servis. Jeftin je, zameni se lako..

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13153
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis - Razno

Post od Saša » 14 Jul 2023, 08:56

Baš tako, ta dva fltera su baš jeftina i lako se menjaju, njih bi trebalo menjati dvaput godišnje, sigurno će dobro doći i motoru i vašim plućima. No i ja to sebi stalno govorim ali retko se setim da uradim (nažalost).

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11215
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Servis - Razno

Post od Bax » 14 Jul 2023, 10:15

Nece mu nista biti i ako ga menjas na svakom drugom servisu, nije to toliko osetljovo, kako ljudi voze kola u Dubajiju...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13153
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis - Razno

Post od Saša » 14 Jul 2023, 11:24

Sve zavisi od načina eksploatacije vozila i broja pređenih kilometara. Ja često vozim van asfalta po prašnjavim letnjim i makadamskim putevima (zbog pecanja) i to je razlika nebo i zemlja u odnosu na nekog ko ne izlazi iz grada il recimo jako malo prelazi godišnje.

ljubitelj
Postovi: 10720
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 14 Jul 2023, 11:56

Kada voziš po prašnjavim putevima gotovo nikakvog uticaja nema na filter vazduha jer ispred auta obično nema nikoga i vazduh je veoma čist i kao takav ulazi u filter.
Prašina koja se digne od prolaska auta ostaje iza prednjeg dela auta, iza dela auta gde se usisava vazduh.

U gradu je obično najveće zagadjenje jer ima mnogo vozila koja idu kreni stani ritmom a to znači jako trošenje kočnica i guma uz zagadjenje od izduvnih gasova (čestica).

Filter vazduha se obično menja na 60,000km kao preporuka proizvodjača kod većine auta, a to je opet obično na nekom svakom 4.tom malom servisu ili 4 godine.

Naravno, stvarno stanje uslova eskploatacije odredjuje može li tako ili treba kraći interval, recimo na pola tj 30,000km.

Filter kabine može i 1 godišnje a i 2 puta, opet zavisi ako je pretežno gradska vožnja treba češće.

Obično se filter vazduha motora menja lako i prilično brzo, 2-5 minuta ako nije negde zabijen duboko pa se još svašta nešto rasklapa da se se stigne do njega.
Preporučujem da se svakako pogleda, i da se pažljivo vrati poklopac tako da dobro sve dihtuje (to je jako važno).

Odgovori