Auto-klima

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7292
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Одг: Auto-klima

Post od dag81 » 28 Jul 2014, 22:53

Ovaj alat retko ko ima ako neko i ima u Srb tj. iskreno ne vidim mu rentabilnost.

Cep ima unutrasnji navoj i dihtung gumicu i sam navoj je prilicno dubok. Spic kljesta nisu mogla prici a pincetu nisam imao pri ruci.Ne mogu da tvrdim 100% ali mislim da ce drzati, a verovatno se dosad i namestio ventil. Naravno bolje je da dihtuje sam ventil. A uostalom kad budes dolazio za NS navrati pa cemo ga promenuti.

I sto kaze Kdamen, cesto se desi da ventil pusta, brboce pomalo pa stane jer se gumica ufiksirala za x godina. Nekad su neki i pomalo odvrnuti pa je dovoljno zatezanje, da ga procackas pa stane. Nije sve crno belo, a pogotovu ne novo niti su gumice kod svih proizvodjaca istog kvalitets kao ni creva.

Kako hoces, ali kao sto sam ti rekao ne diraj dok hladi lepo.
A naveo sam primervdrugara kome je i sa zamenskim ventilom pustala jos grdje nego sa fabrickim. Na kraju vratili fabricki i cep koji je losiji od ovog sa Hyndaia, i hladi i dalje a proslo je vise od godine.

@swemir,
To su one crvene sto sam ti pokazivao sto imaju manji breg od fabricke. 400din komad. A Bjelanovic ti je iza Eco pumpe na Bul V. Stepe.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Auto-klima

Post od Ogi » 05 Avg 2014, 21:45

Dag, stigao mi deo danas, kupio sam ga. Sad' da si mi blizi, zamenili bismo to ocas posla ali...

Kao sto rekoh, jos prosle nedelje mi neljubazni lik iz Polar klime rece kako to ne moze da se promeni bez da iscuri citav gas... zvacu ih sutra jos jednom, za svaki slucaj... danas po preuzimanju ventila, pronadjem neku "firmu" BEBE klima servis , okrenem i pitam lika da li to mogu da urade bez curenja ili uz minimalno curenje uz dopunu gasa posle, on kaze nema sanse... ja kazem znaci nemate alat, znam da postoji... on kaze imamo alat ali to ne moze da se uradi i taj koji vam je to rekao.... gas izlazi pod pritiskom od 20 bara ili tako nesto BLA BLA... ja ljubazno, u redu gospodine ali ja sam bio pre 10 dana kod coveka koji mi je 2-3 puta golim rukama skidao i vracao ventil uz minimalno curenje gasa nakon cega mi je dopunio... on kaze E PA ONDA SE VRATITE KOD NJEGA.... :besan: :besan: :besan: :besan: :besan: :besan: :twisted: :twisted: :twisted: ZNACI KAKO SAM POPIZDEO... GLUPAVI GMAZ, GNJIDA JEDNA NEVASPITANA ISKOMPLEKSIRANA... EEEEEEEJ DA TI NEKO TAKO KAZE a ti zoves kao musterija, prvi put !!!!!!!!! U momentu sam bukvalno odlepio ali sam samo rekao hvala, jako ste ljubazni i spustio...

Znaci, pitanje: DA LI NEKO ZNA DA U BEOGRADU POSTOJI MAJSTOR KOJI BI ZAMENIO OVAJ VENTIL, POSTENO, BEZ CURENJA GASA ILI UZ MINIMALNO CURENJE NAKON CEGA BI DOPUNIO ONO STO JE ISCURELO ??? TAKO BI DAG URADIO. Znaci sigurno da ima barem JEDAN posten klima majstor u ovom idiotskom gradu. Hvala.

Znaci BEBE SERVIS - NE, HVALA.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7292
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Одг: Auto-klima

Post od dag81 » 05 Avg 2014, 22:01

Nisam ti ja vratio i skinuo bez gubljenja gasa, vec sam ispustio i napunio ponovo. Cisto da ne bude zabune.
Za tih par sekundi isurelo bi sve jer je pod pritiskom od 6-7 bara posto je za nizak pritisak ventil.
Ja sam ti rekao nista ne diraj dok radi ili dok ne osetis da slabije hladi. A ventil ustekaj u auto pa cemo promeniti kad budes dolazio na servis ulja za NS.
Jedino sto bih ja proverio je da li se namestio skidanjem cepa da si mi blize, a vrv jeste.

Inace citao sam diplomski rad bas pre neki dan i bas kod ventila je decko napisao da cep sluzi da zastiti ventil od prljavstine i curenja istog jer su ventili podlozni tome.

Takodje se u radu navodi da je stari freon( Ljubiteljov omiljeni :mrgreen:) krupnijih molekula od 134a i da teze iscuri kroz spojeve i creva.
Okacicu link kad budem pri racunaru bas je opisan komplet rad klime u autima tako da je i vrlo koristan.

P.S. Nuk je cini mi se spominjao spravicu za zamenu pa vidi sa njim mozda on ima, jer je delovao tako iz pisanja a on radi vec duze vreme klime, a i dolazi cesto za BG koliko znam.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Auto-klima

Post od Ogi » 05 Avg 2014, 22:07

Jeste iscurelo kada si ti radio ali nije skroz jer je sve vreme sistalo i kada si namestio onda je prestalo da sisti, znaci nije ceo iscureo cini mi se. Ali svakako je odgovor tog lika bio jako bezobrazan. Mislim da je svakako sramota da nasi servisi koji se godinama bave i samo se time bave, nemaju onaj alat sto ga je neko postavio ovde koji sluzi da ne iscuri nista.

Bice kako si rekao pa se vidimo kada dodjem u NS. Vise sam ga kupio da ga imam.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21133
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Auto-klima

Post od nidza » 05 Avg 2014, 22:13

Bilo kakav ventil bilo čega pod pritiskom teško može da se zameni nekom tehnikom ili alatom. Izmućkaj flašu kokakole pa zameni čep bez da iscuri tečnost napolje.

Lepo ti je čovek rekao preko telefona, nema potrebe da se nerviraš.

Tapatalk Pro

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7292
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Одг: Auto-klima

Post od dag81 » 05 Avg 2014, 22:15

Ja sam popizdeo pa sam hteo da ga razradim i nauljim gumice sto je donekle smanjilo curenje. Ali kad sam skinuo ventil morao sam isprazniti sistem. Drugi put je malo iscurelo koliko moze kroz ventil da iscuri za 2-3 sec ali sam svakako sipao 20ak grama vise jer je tolerancija(po podacima o kolicini) kada se puni +/- 20 ili 25 grama.

Ali slazem se za odgovor servisa, tako se nikada ne odgovara musteriji.

ljubitelj
Postovi: 10666
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auto-klima

Post od ljubitelj » 05 Avg 2014, 22:20

Ogi je napisao:Dag, stigao mi deo danas, kupio sam ga. Sad' da si mi blizi, zamenili bismo to ocas posla ali...

Kao sto rekoh, jos prosle nedelje mi neljubazni lik iz Polar klime rece kako to ne moze da se promeni bez da iscuri citav gas... zvacu ih sutra jos jednom, za svaki slucaj... danas po preuzimanju ventila, pronadjem neku "firmu" BEBE klima servis , okrenem i pitam lika da li to mogu da urade bez curenja ili uz minimalno curenje uz dopunu gasa posle, on kaze nema sanse... ja kazem znaci nemate alat, znam da postoji... on kaze imamo alat ali to ne moze da se uradi i taj koji vam je to rekao.... gas izlazi pod pritiskom od 20 bara ili tako nesto BLA BLA... ja ljubazno, u redu gospodine ali ja sam bio pre 10 dana kod coveka koji mi je 2-3 puta golim rukama skidao i vracao ventil uz minimalno curenje gasa nakon cega mi je dopunio... on kaze E PA ONDA SE VRATITE KOD NJEGA.... :besan: :besan: :besan: :besan: :besan: :besan: :twisted: :twisted: :twisted: ZNACI KAKO SAM POPIZDEO... GLUPAVI GMAZ, GNJIDA JEDNA NEVASPITANA ISKOMPLEKSIRANA... EEEEEEEJ DA TI NEKO TAKO KAZE a ti zoves kao musterija, prvi put !!!!!!!!! U momentu sam bukvalno odlepio ali sam samo rekao hvala, jako ste ljubazni i spustio...

Znaci, pitanje: DA LI NEKO ZNA DA U BEOGRADU POSTOJI MAJSTOR KOJI BI ZAMENIO OVAJ VENTIL, POSTENO, BEZ CURENJA GASA ILI UZ MINIMALNO CURENJE NAKON CEGA BI DOPUNIO ONO STO JE ISCURELO ??? TAKO BI DAG URADIO. Znaci sigurno da ima barem JEDAN posten klima majstor u ovom idiotskom gradu. Hvala.

Znaci BEBE SERVIS - NE, HVALA.

Bolje da nisi pisao, i nazvao coveka epitetima a upravo ti je saopstio istinu.
Do koje si mogao i sam da dodjes da si samo malo vise ukljucio mozak u fazu razmisljanja umesto u fazu emocija.

Probaj da zamenis ventil na gumi bez da ispustis vazduh, eto ti daleko laksi zadatak.

Kada to uradis objavi, verujem da ce cela planeta prihvatiti tvoj pronalazak.

E sad, manje sale. Freon mora da se ispusti naravno, i da pritisak bude nula ali se to radi tako sto se masinom vrsi njegovo usisavanje i cuvanje u kontejneru (boci u toj "alatki").
Zatim se zameni mehanicki taj ventil, proveri se zaptivanje merenjem manometrom ili na drugi pogodan nacin, obicno "alatka" ima u sebi.
Nakon toga "alatka" kompresijom vraca nazad isti taj freon dopunom do tacno odredjene kolicine grama.

Sam taj proces se cesto zove reciklaza sa punjenjem.

"alatka" je zapravo ceo jedan set, dosta kompleska i ne bas jeftina sprava specijalno namenjena bas za te poslove.

Sve to je manje vise opsta tehnicka kultura i dobro je poznato.

E sad, da smo fini, vaspitani, nismo gnjida niti gmaz, cenimo znanje onda bi se mozda mogao i ponovo javiti, izviniti mozda ako jeste receno to sto ne treba, i zakazati posetu servisu.

Inace, znam servise "Bebe" koji je od novijih, mislim da su tek nakon 2000te poceli da rade klime inace je bio elektro servis. Ne znam nista vise od toga, da li i kako rade, valja ili ne valja, skup ili jeftin.

Poenta, najvise mrzim situaciju kada neko trazi strucnu uslugu a onda iz potpuno neobjasnjivih razloga tvrdi da kao nestrucno lice sve zna bolje, naravno i da uradi.

Uvek se zahvalim i navedem da to sto pricaju isprobaju i podele saznanje odnosno rezultat.

To je opste pravilo kod nas, pitas za nesto a ne zelis da cujes odgovor ako ti se ne svidja.
Ma koja oblast, nekako kao opsta nekultura postovanja znanja, rada, vestina, minulog rada, obrazovanja,...

Da ne pomislis Ogi da ima veze sa tobom, prosto opste zapazanje koliko kod nas emocije prevladaju racionalno ponasanje.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Auto-klima

Post od nuk » 05 Avg 2014, 22:23

dag81 je napisao:
P.S. Nuk je cini mi se spominjao spravicu za zamenu pa vidi sa njim mozda on ima, jer je delovao tako iz pisanja a on radi vec duze vreme klime, a i dolazi cesto za BG koliko znam.




Za auto ventile nemam



EDIT:



Par strana unazad sam postavio link a evo ga opet



http://mike-thomson.com/blog/?p=1234



O ovoj alatki smo pričali a drugo, sve one stanice za auto klime su inače i rekuperatori

EDIT:
Ogi me preduhitrio :)
Poslednja izmena od nuk u 05 Avg 2014, 22:29, izmenjeno 2 puta ukupno.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Auto-klima

Post od Ogi » 05 Avg 2014, 22:25


KDman
Banned
Postovi: 335
Pridružio se: 29 Jan 2014, 22:14

Re: Auto-klima

Post od KDman » 05 Avg 2014, 22:34

Ogi, lepo sam ti rekao, ne diraj ništa i vozi do sledećeg servisa klime.
Ne bi me čudilo da ventil sada i dihtuje.
Kapice SU NAMENJENE DA DIHTUJU!
Ventil je nemoguće zamenti bez skoro potpunog gubitka freona.


Danas sam se vozio u i30 CRD i klima jako slabo radi. Vlasnik kaže, svake druge godine mora da puni klimu. Po mojoj proceni ona trenutno nije imala više od 150-200g freona.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Auto-klima

Post od nuk » 05 Avg 2014, 22:36

Kako si to procenio baš me interesuje?

KDman
Banned
Postovi: 335
Pridružio se: 29 Jan 2014, 22:14

Re: Auto-klima

Post od KDman » 05 Avg 2014, 22:39

Procenio sam tako što to radim, prijatelju.
Punim klime - pomažem komšiji koji ima servis, radim solarne sisteme, popravljam belu tehniku i sl. električarske poslove itd. Sve da se preživi.
Eto kako znam.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7292
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Одг: Auto-klima

Post od dag81 » 05 Avg 2014, 22:42

Dobro je dok se zna sta je i gde pusta ako pusta. Ja sad imam dva auta koja drze po 2-3 meseca i ispusti, a nigde se nista ne vidi jos je sipana i jaca doza boje. Jedino sto nisam proverio niti mogu bez kompletnog skidanja armaturne table je isparivac , 307 2004. i Astra G 2008.
Pvaj sa 307 se danas odlucio za Wurt lepak, a drugi isto kaze da hoce da proba.
Lepse je i lakse kad je nesto neispravno nego kad ovako jebucka na mikronsku rupicu gde izgleda i boja nece napolje samo freon.


P.S. Nuk ne treba shvatati bukvalno, ali npr na odokativno 50% propisanog gasa klima ce hladiti lepo kada nijecbas 35-40c, kada ima manje od toga onda hladi cisto da hladi ali nema dovoljnu izlaznu temperaturu. Tako da dal je 100-200gr ona ce hladiti ali dosta slabo, doduse i nebitno je da li ima 100 ili 250 oseti se da to nije to i da treba punjenje. Mada uglavnom ljudi ne diraju dok iole hladi pa cak kazu i da hladi a freona skoro da i nema u sistemu. Pa ih ja pitam kako je hladila a oni misle da ih pravim ludim. Onda kad se napuni skontaju da ih ne lazem.

P.P.S. A i one forumske price iskljucuje se kompresor kada nema freona nisu istinite. Jer dok god ima pritiska, vazduha u sistemu dovoljnog da odreaguje presostan 4-5bara kompresor ce paliti. Ovo je cisto zbog forumasa da znaju.
Poslednja izmena od dag81 u 05 Avg 2014, 22:52, izmenjeno 2 puta ukupno.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Auto-klima

Post od Paja » 05 Avg 2014, 22:47

nuk je napisao:Kako si to procenio baš me interesuje?
Podigao auto. Jednom rukom. :mrgreen:

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10488
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Auto-klima

Post od TheWickerMan » 05 Avg 2014, 22:50

KDman je napisao: Kapice SU NAMENJENE DA DIHTUJU!
.
Koji će đavo onda ventili ako kapice dihtuju?

Odgovori