Tsi check engine lampica

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
guzva
Postovi: 151
Pridružio se: 07 Nov 2021, 01:20

Re: Tsi check engine lampica

Post od guzva » 15 Okt 2022, 22:15

Greska se uvek pojavi nakon sipanja goriva do tada nema nista i auto sasvim normalno radi.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ljubitelj
Postovi: 10668
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Tsi check engine lampica

Post od ljubitelj » 15 Okt 2022, 22:25

Bogata smesa, a što je kod greške, nema veze sa samim gorivom, kakvo god da je.
Gorivo nema baš nikakvog uticaja na to kakva će biti smesa nakon mešanja sa vazduhom: bogata /siromašna/ korektna jer je regulacija dinamička za bilo koje gorivo se automatski prilagodjava.

Radi se o nemogućnosti pravilne i dovoljne korekcije povratne sprege lambda regulacije. A zašto, treba ispitati već je dato uputstvo šta proveravati u tom lancu elemenata koji učestvuju u pripremi smese/ regulaciji.
Kada se predju dozbvoljeni limiti regulacije pali se lampica.

guzva
Postovi: 151
Pridružio se: 07 Nov 2021, 01:20

Re: Tsi check engine lampica

Post od guzva » 16 Okt 2022, 11:06

Ok danas cu da krenem sa pregledom izduvnog sistema. Pa onda idem na maf senzor i onda na lambda sondu pa cemo da vidimo sta je od svega toga.

Skoro mu je radjen i mali servis pa cu da proverim i filter za vazduh jel lepo vracen...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

guzva
Postovi: 151
Pridružio se: 07 Nov 2021, 01:20

Re: Tsi check engine lampica

Post od guzva » 16 Okt 2022, 13:36

Moracu opet jer ne mogu da editujem post iznad.

Vizuelno sve je u redu, kad se upali auto nigde nists ne curi na duz celog izduva ali sam primetio da ja ustvari mozda imam problem sa ovim oxygen senzorom kako je izbacila dijagnostika.
Koliko sam citao to je sto bi se reklo isto a nije isto sto i lambda sonda :)

A i malo se razlikuje od lambda sonde tj ima dosta vise zica od nje i sluzi za u druge svrhe.
E sad ispravite me ako sam ja nesto lose skapirao..

Ili je ustvari ovaj oxygen upalio gresku da nesto pre njega tj lambda sonde ili maf ne rade kako treba i da se pravi losa smesa

SlikaSlika

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk





Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Tsi check engine lampica

Post od Morse » 16 Okt 2022, 16:37

Red prvi znači da je u pitanju prva "grana", mislim da sva ili većina četvorocilindričnih vozila ima samo jednu granu (V šestaci imaju po dve grane, recimo), senzor 2 uglavnom znači senzor posle katalizatora, senzor 1 je sonda ispred katalizatora. Sve lambda sonde (ili oxygen senzori) imaju više žica jer osim sprovođenja signala vrednosti kiseonika u izduvu imaju još i funkcije grejača kako bi senzor "proradio" i pre nego što ga izduvni gasovi zagreju (ekološki zahtev). Koliko ja znam, češće se desi da crknu grejači nego sama sonda ali nema razlike, sonda mora da se menja. Vidi gde je konektor, otkači ga i premeri vrednosti otpora sonde, idealno bi bilo da nađeš šemu baš tvoje sonde i da vidiš na kojim pinovima se meri otpor. Ja za takve akcije otkačim akumulator da auto ne bi slučajno registrovao još jednu grešku jer će sonda biti otkačena. Nemoj odmah da menjaš sondu (bez merenja), postoji (mala) verovanoća i da je nastao problem u instalaciji, kratak spoj, prekid itd.

Čudno mi je da se greška javlja posle sipanja goriva, meni to više liči na evap problem ili potencijalno loš čep goriva. Može biti slučajnost pa da kompjuter baš tada izbaci grešku. Kad kačiš na dijagnostiku, prati real-time parametre i pogledaj short term i long term fuel trim, to može ukazati na problem sa smešom (ako nije crkla sonda).

guzva
Postovi: 151
Pridružio se: 07 Nov 2021, 01:20

Re: Tsi check engine lampica

Post od guzva » 16 Okt 2022, 17:02

Ukratko kako je nastao problem. Od kako imam auto nepunih godinu dana sipam na dve pumpe, Nis i Gasprom i to uvek 95-cu i nikakvih problema imao nisam vec desetak meseci. Da bih ne znam ni ja zbog cega probao da sipam na Mollu i to jednom sam samo sipao i nista sve super. Da bih nakon toga sipao na Nisu na istoj pumpi kao i pre i od tada pocinje check engin da se pali nakon svakog sipanja goriva. Auto radi normalno ima snage ne gusi se lepo prima gas samo odjednom upali check engin i to je to. Jednom je sam od sebe ugasio check engen ali uglavnom sam ja gasio putem dijagnostike i sve tako bude dok se ne ode na pumpu.

Videcu sve lepo da ispitam od sutra jer sam danas bio kratak sa vremenom pa sam uzeo ono najbrze sto mogu da pogledam a da nista ne rasturam.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10668
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Tsi check engine lampica

Post od ljubitelj » 16 Okt 2022, 19:29

EVAP koji je pomenut?
Zapušen ventil oduška, recimo blatom...

Odgovori