EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat motor)

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat motor)

Post od gazza » 01 Okt 2012, 12:58

Pozdrav svima,

Imam Astru 1.9 CDTI, mislim da je decembar 2006. godiste. Dizel motor, 150 konja (mislim 16 ventila), Fiatov Multijet.

Presao je oko 202.000, kod mene je od 135.000 kada sam ga uzeo u Nemackoj (tacna kilometraza).

Auto je korektno odrzavan, na 150.000 mu je promenjena usisna grana.

EGR ventil je ciscen 2 ili 3 puta ovde, i sada mi je majstor (Silver, Simanovci) rekao da bi ga trebalo zameniti i da vise ne moze da se cisti. Ne znam da li ih mrzi da se akaju s ovime ili ne, tek tako je.

Hteo sam da narucim polovni iz Nemacke, oko 50e ali sam zakasnio za to.

Sada je prijatelj koji ima Ford Focus skidao DPF i to je odradjeno dobro, pa mi je palo napamet da se isto uradi sa EGR ventilom kod mene.

Na stranu moralne dileme zagadjenja vazduha, koje nemam jer ih nema niko oko mene, sa drzavom na celu, zanima me tehnicka strana price: koje su negativne a koje pozitivne posledice ovog cina.

Da budem iskren, nemam para za stalne zajebancije sa vozilom, sada cu uskoro morati da menjam set kvacila i to ce da mi izbije koliko hoces para iz dzepa, pa bih da ovo sa EGR ventilom resim sto trajnije i sto jeftinije.

Rado bih prodao auto, ali em se Opeli verujem slabo prodaju, em da nadjem isti sa ovom opremom (panorama krov, sport paket, parking senzori, snaga), verovatno bih morao da pljunem mnogo para ili da kupim Fiat Cromu koja je ista sto i moj Opel, samo sa nepoznatim poreklom (sa placa).

Takodje mi treba preporuka gde da mi se radi servis EGR ventila, bilo da savetujete da ga opet cistim, bilo da ga zatvaram ili skidam (sta se ustvari radi na Multijet motoru)

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od somi-car » 01 Okt 2012, 13:17

Ono sto sam ja saznao je da mnogi problem resavaju tako sto zablokiraju EGR ventil. Imas uputstvo kako se to radi na net-u. Jedina razlika je ta da se kod nekih mora iskljuciti softverski kako ne bi prijavljivao gresku. Mislim da se bas kod Multijet-a gasi softverski.

Ne znam gde si procitao da se opel lose prodaje :)

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od nixa » 01 Okt 2012, 13:23

:welcome:

Ako ne može da se čisti, stavi drugi EGR.

Takodje, mislim da ako nemaš para da održavaš takav auto, jednostavno kupiš ekonomičniji. Ako već auto mora da ima 150ks, panorama, sport paket itd, onda plati i održavanje istog.
Nama je izlgeda u krvi da pravimo modifikacije, pametnji smo od fabrika koje su konstruisale taj auto.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30005
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od trojanac » 01 Okt 2012, 13:37

E sad Nixa, ti kao da nisi svestan ove krize.

Čovek je postavio konkretno pitanje, interesuje ga sa tehničke strane šta se dešava ako se ukloni EGR. Sigurno i on zna da to nije najbolje rešenje i najradije bi kupio nov i zamenio, da je tako lako istresti par stotina eura. Većina nas vozi automobile na granicama mogućnosti za održavanje. Srećni su oni koji su uspeli da kupe nov automobil, koji ne zahteva nikakvo ulaganje osim redovnog održavanja. Svi koji su se "usrećili" sa polovnjacima, tu ubrajam i sebe, gledaju da dobiju što više za to malo para što su skrpili. To je i normalno.

Ajmo, ko zna nešto konkretno u vezi skidanje EGR-a, neka napiše.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od nikaragva » 01 Okt 2012, 13:40

Ne moze tu da se zatvori egr, mora se prckati po sw, da ne bi prijavljivao gresku.
Evo ja bas u subotu ocistio egr. Bio je toliko masan i ulepljen nekom smolom, da onaj elektromagnet nije nikako mogao da pomera zatvarace. Stajao je u nekom polozaju niti otvoreno skroz, niti zatvoreno. Naspricao sam neko sredstvo za ciscenje protokomera i uopste tih usisa vazduha, ima americka zastava na njemu, crni sprej, u gumatic u novom sadu kupio. Ala ga je otpekao, svaka mu cast, ona igla pocela da se pomera glatko kao da je nov. Kako sam spricao po njemu tako je strugao garez, da se opet jasno vidi materijal.
Na tom automobilu ti je izuzetno lako skinuti i ocisiti egr ventil.
Ako znas nekoga ko ima imalo shlifa za takve stvari, u prevodu zna da odvrne 4 sarafa, 2x13 i 4x10, moze ti to skinuti i pogledati u kakvom je stanju. To je cista mehanika, ili radi ili ne radi, naspricajte ga dobro sa nekim sredstvom za ciscenje i onda probajte rukom kako radi.
Mora se skinuti torxevima i onaj crni deo, ima 4-5 sarafa.
Nista tesko, nista komplikovano, sve se vraca kako je i skinuto, nema nikakvih caka, pritiskanja stiskanja. Samo jednostavno zavrnes.
Realno ja ne znam sta tamo moze da crkne, sem da izgori nesto ili se polomi.
Malo sam ocistio i onaj otvor na usisnoj grani na koji se kaci egr ventil. Naravno upalo je to sve unutra u usisnu granu, pa je prilikom prvog paljenja bilo trokiranja :D

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od Laki021 » 01 Okt 2012, 13:40

"Čišćenje EGR ventila na JTD/CR TDI/PD TDI/HDi/CDTi motorima"

viewtopic.php?f=56&t=367

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od nikaragva » 01 Okt 2012, 13:41

Eto to sto je laki postavio za alfu, to je identican egr kao i kod tebe.
Jedino pazi da ti ne popadaju ti dihtunzi dole, imas dva komada.
Stavio bih napomenu iz teksta:
Laki: "Takodje bih napomenuo, da licno smatram, da vam je potpuno svejedno dal kupili novi EGR ili ocistili stari, tj nema nikakve garancije da ce novi duze funkcionisati od ociscenog starog. Jednostavno kad ga rastavite i shvatite u cemu je problem znacete o cemu pricam, kada ga sredite bice ko nov."

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od nidza » 01 Okt 2012, 15:47

Ukoliko motorčić nije pred izdisajem ili već izdahnuo zbog teškog pokretanja klapne. Na mom autu je bio taj slučaj, tako da smo ga softverski zatvorili. Pomenuta Astra ima isti motor kao kod mene, tako da pretpostavljam da ni kod nje nije problem?

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od nikaragva » 01 Okt 2012, 16:07

Nema tu motorica, samo solenoid, koji gura gore dole iglu koja opet pomera ventil u odredjeni polozaj.
Upravo zato ga treba redovno cistiti.

Korisnikov avatar
AR33401
Postovi: 61
Pridružio se: 15 Jan 2012, 23:44
Garaža: Alfa Romeo 145 1.7 16v
Lokacija: Beograd, Zemun polje
Kontakt:

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od AR33401 » 08 Okt 2012, 03:05

Kod JTD-a znam da slobodno moze da se blokira EGR. Mnogima sam ga blokirao. Tu je onda kraj garezi u usisnoj grani i na MAP senzoru, sto je vrlo bitno. Najbolje od svega je sto ne pali lampicu i auto ide kao budala! Ne biste verovali koja je to kolicina garezi! Otvor precnika desetak santimetara se smanji da jedva moze prst da prodje. Ako ga zatvoris na MultiJet-u, nista nisi uradio, osim ako postoji neka fora da se nasteluje da motor radi bez njega. Pitaj po Fiatovim servisima jer to tesko da moze da se izvede sa nekom univerzalnom dijagnostikom.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od NexT » 08 Okt 2012, 13:57

nikaragva je napisao:Ne moze tu da se zatvori egr, mora se prckati po sw, da ne bi prijavljivao gresku.
naravno da moze da se zatvori. Tj ugasi... Prckanje je isto koliko sw gasenje FAP filtera ili cipovanje auta...

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od nikaragva » 08 Okt 2012, 14:21

Ima tu jos jedna caka. Napravis limenu plocicu u datom obliku i onda na sredini plocice izbusis 10mm rupu. Tada ti nece javljati gresku, a manje ce prljati :)
To sa prckanjem po sw ne znam, znam da donedavno nije moglo, ali moje znanje o tome se uglavnom oslanja na engleske forume. Mozda ovde moze nesto, a i nisam se odavno tim zanimao, posto ga necu nikad ni zatvarati, zbog izuzetno lakog ciscenja, posle kojeg postaje kao nov.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od nidza » 08 Okt 2012, 15:59

Rade uspešno momci iz Novaspeed tjuninga i znaju taj motor. Raspitajte se kod njih prvo.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od gazza » 30 Okt 2012, 10:54

nisam zvao te momke ali sam razgovarao sa električarem-softverašem koji radi u beoautu ili kako se već zove onaj opelov servis na južnom bulevaru, dečko takođe radi i privatno.
rekao mi je bukvalno sledeće: mnogi se hvale da mogu to da urade na opelu ali niko ne radi sa opelovim softverom nego sa fiatovim i imali smo niz slučajeva da su nam dolazile mušterije da im ponovo instaliliramo originalni softver posle ovakvih intervencija, ako vam ovo naplaćuju 50e a zamena EGR ventila košta 100e plus ruke, onda nemojte da se igrate sa svojim automobilom.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: EGR ventil, sta da radim? Astra 1.9 CDTI, 150KS (Fiat mo

Post od nidza » 30 Okt 2012, 12:50

I to ima smisla.

Tapatalk HD

Odgovori