Odledjivac stakala - sprej

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Odledjivac stakala - sprej

Post od pedja » 13 Jan 2012, 22:40

Cesto sam sretao ovakve sprejeve, uglavnom po Metrou i sl.
Pre neki dan svratih, u jednu od prodavnica autoopreme, kupih jedan i jedva sam cekao da oprobam kako radi.

Pre neko jutro mi se i ukazala prilika.
Utisak: Koja sam ja budala bio....sto ga ranije nisam kupio :lol:

Odledjivanje stakala za par sekundi... Posle lepo prebrisem stakla i vozi.
Sada cekam neki sneg 8-)


Pitanje: Da li ima nekih losih propratnih efekata?
Tipa, da li ce mi otapsti farba koja je bila u kontaktu sa ovim odledjivacem, ili da li se mi se stakla ili gume/kederi istopiti? :lol:
I ozbiljno, zna li neko za losu stranu ovog spreja?

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10464
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od TheWickerMan » 13 Jan 2012, 22:44

meni na Puntu se nisu istopili kederi niti skinula farba :D

Koristio sam ga dve sezone na Puntu,extra se pokazao... sad ove zime i nema potrebe...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od Saša » 13 Jan 2012, 22:48

Ja sam od skora počeo to da koristim i za sada ne primećujem negativne efekte. Najpre sam imao neki sa pumpicom (poput onih tečnosti za pranje stakla), a sada evo u klasičnom, metalnom spreju. Stvar je zaista prva liga, pogotovo kada se žuriš, odlediš stakla za desetak sekundi, uključiš brisače da skinu vodu i to je to. A ruke ostanu tople. Jedino što hoće da se opet onako tanko zamrznu stakla kada kreneš (u vožnji) jer verovatno ostane na staklu tanki film, ne uklone ga brisači sasvim. To sa prebrisavanjem nije loša ideja, naravno - ako imaš vremena za to...

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od methane.master » 14 Jan 2012, 00:21

pedja je napisao: Pitanje: Da li ima nekih losih propratnih efekata?
Tipa, da li ce mi otapsti farba koja je bila u kontaktu sa ovim odledjivacem, ili da li se mi se stakla ili gume/kederi istopiti? :lol:
I ozbiljno, zna li neko za losu stranu ovog spreja?
Sa nekim iole krštenim proizvodom ne bi trebalo da bude nikakvih problema. Lično koristim Sonax, onaj u spreju, za dve prethodne dve zime nisam imao nikakvih problema, ove još nisam imao prilike da ga koristim. Ako preko ima snega, naravno prvo ga skroz skinuti, pošto sam video prošle zime da ljudi posipaju ova sredstva na 15 cm snega na staklu i čude se što ne radi. :uf:
Širim haos!

bobanf
Postovi: 38
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:26
Lokacija: Beograd

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od bobanf » 14 Jan 2012, 16:18

Ja sam uzeo neki u ap sportu, oko 500 din.
Odmrzne odmah ali ako prebrisem rucnim brisacem ostaje muzgavo i ledi se; zna malo i da zamasti stakla, mada posle kraceg vremena nekako ispari i stakla budu cista. Nikako da uhvatim fazon sa tim sprejem.
Uzeo sam ga jer sam uspeo da zagrebem malo soferku onim strugazem sa zupcima /vide se dve crtice kad se prelomi svetlo sa strane/.
Bolja je varijanta od struganja samo jos da resim to muljanje.

Korisnikov avatar
brat gavrilo
Postovi: 15
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:23
Garaža: PC 1.2 Emotion ABS, April 2011.
Lokacija: Zvezdara

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od brat gavrilo » 14 Jan 2012, 20:54

Ја годинама користим у наведену сврху алкохол (литар 170 динара у Веру). Попрскам прскалицом, одледи се у року од неколико секунди и после пребришем (скинем) отопљену смесу (филм) сунђерастим делом ручног брисача. Прскалицу са алкохолом држим увек у шупи, због изједначености температуре. Никаква наука. Никада нисам имао никаквих пропратних сметњи (срања).

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od methane.master » 14 Jan 2012, 21:27

Alkohol hoće da ošteti gumu i lak, zato oprezno.
Širim haos!

Korisnikov avatar
Mauritius
Postovi: 39
Pridružio se: 14 Jan 2012, 16:43

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od Mauritius » 14 Jan 2012, 21:36

A koji se tip alkohola stavlja u Zimske tecnosti?

Posto kad pomirises ono se oseca na alkohol, sad koji ne znam.

(ima ih 300 metanol etanol propanol... :D )

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od methane.master » 14 Jan 2012, 22:57

Koriste se rastvori alkohola, etilen-glikol (protiv smrzavanja) i glicerin (zbog brisača). Metanol je zabranjen, koriste se rastvoreni etanol ili izopropanol. Inače alkoholi su veoma korozivni i oštećuju lak, gumu, plastiku, pa je vrlo bitna koncentracija istih u tečnosti.
Širim haos!

Korisnikov avatar
Mauritius
Postovi: 39
Pridružio se: 14 Jan 2012, 16:43

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od Mauritius » 14 Jan 2012, 23:06

A taj etilen glikol nije neki pravi alkohol, drugacije su mu hem osobine od alkohola ili ne?

Imali neka varijanta koja malnje steti a jeftinije prirode od ovih fabrickih varijanti. :)

Ne secam se toliko hemije iz srednje. :mrgreen:

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od Paja » 14 Jan 2012, 23:49

Šma, šaka soli na šoferku. :lol:

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od Grujic » 14 Jan 2012, 23:52

Ma novine na staklo xD

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od Paja » 14 Jan 2012, 23:53

Ma kakve novine ćebe da mu ne bude ladno.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od trojanac » 15 Jan 2012, 08:55

Koristio sam do sada dva različita, sad koristim neki treći. Ne biram posebno marku, mada se pokazalo da nisu svi isti. Ovaj sad što imam je neki Car Planer ili tako nešto, iz Metroa. Fino radi posao, ne žalim se. Sonax je verovatno najbolji, njega sam isto koristio.
U svakom slučaju, dobro je imati ga, da se lakše skine onaj najjači sloj leda. Tanak film koji se kasnije stvori može se lako skinuti krpom ili sastrugati.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Odledjivac stakala - sprej

Post od methane.master » 15 Jan 2012, 10:58

Mauritius je napisao:A taj etilen glikol nije neki pravi alkohol, drugacije su mu hem osobine od alkohola ili ne?
Pa i nije alkohol. Možda je gore nejasno napisano, mada stoji zarez posle "alkoholi", a ispred "etilen-glikol". Koristi se za antifrize i u proizvodnji plastičnih masa (poliester).
trojanac je napisao:Koristio sam do sada dva različita, sad koristim neki treći. Ne biram posebno marku, mada se pokazalo da nisu svi isti. Ovaj sad što imam je neki Car Planer ili tako nešto, iz Metroa. Fino radi posao, ne žalim se. Sonax je verovatno najbolji, njega sam isto koristio.
U svakom slučaju, dobro je imati ga, da se lakše skine onaj najjači sloj leda. Tanak film koji se kasnije stvori može se lako skinuti krpom ili sastrugati.
Komšija mi je prošle godine hvalio CarPlan. Lično sam koristio samo Sonax i vrlo sam zadovoljan. Jedino što se brzo troši. ;) Samo pazite, Sonax ima i u plastičnoj providnoj boci sa mehaničkom pumpicom. E taj hoće da procuri na navoju i zbog toga sam jedan morao da bacim. Posle sam kupio onaj u alu boci. Ista je nalepnica, isto sve. Naravno alu je nešto skuplji.
Širim haos!

Odgovori