Servis automatskog menjača

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Kabal
Postovi: 2882
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis automatskog menjača

Post od Kabal » 16 Apr 2019, 09:49

Kakav je Pastor u Temerinu za automatske menjace?
Ima li neko iskustva?

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2297
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Servis automatskog menjača

Post od Skipper » 16 Apr 2019, 10:15

dragvorl je napisao:Mislim da mozes proci dosta jeftinije sa ok kvalitetom u neovlascenom, samo se treba raspitati.
Tako sam i planirao nego mi cena iz ovlašćenog reper da me ne bi klempali po ušima u drugim servisima. Inače je ulje kod mene crvenkaste boje, bez mirisa gareži.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk


DjolePA
Postovi: 13
Pridružio se: 03 Apr 2019, 15:48

Re: Servis automatskog menjača

Post od DjolePA » 16 Apr 2019, 10:33

Takvo i treba da bude. Pogledaj moje gore kakvo je,uzas. Crno, izgorelo , smrdi na garez.
Covek od koga sam kupio auto izgleda da nije menjao uopste iako je rekao da jeste i ima "urednu" knjizicu.

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13408
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Servis automatskog menjača

Post od McGruja » 16 Apr 2019, 10:40

Ja nemam ni mogućnost da proverim ulje

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis automatskog menjača

Post od dragvorl » 16 Apr 2019, 12:04

U servisu bi mogli to da odrade. Retko koji sad menjac ima opciju samostalne provere nivoa.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13408
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Servis automatskog menjača

Post od McGruja » 16 Apr 2019, 12:09

U servisu bi verovatno mogli, samo kažem da na Vitari nema one šipke za proveru nivou ulja u automatskom menjaču

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis automatskog menjača

Post od Ivan » 16 Apr 2019, 12:20

Ne bi bilo prvi put da je ovlašćeni servis u Srbiji nešto naplatio, a da ne urade ništa.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis automatskog menjača

Post od dragvorl » 16 Apr 2019, 13:24

McGruja je napisao:
16 Apr 2019, 12:09
U servisu bi verovatno mogli, samo kažem da na Vitari nema one šipke za proveru nivou ulja u automatskom menjaču
Ta sipka je pre bila default, sad je egzotika. Nemaju to najcesce.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
DjukaBg
Postovi: 132
Pridružio se: 08 Sep 2016, 08:29
Garaža: Renault Koleos 2.0 dci 190KS 4x4 X-tronic Initiale Paris
Lokacija: Novi Beograd

Re: Servis automatskog menjača

Post od DjukaBg » 28 Apr 2019, 14:25

S obzirom da sam skoro prvi put kupio automatika, Citroen C5 2012. 6B AT (Aisin AWTF-80 SC) odmah sam se raspitao koliko kosta zamena kompletnog ulja i ispiranje menjaca (s obzirom da je rucno moguce ispustiti samo oko 3l od ukupnih 7+), jer u ovlascenom u FR nikada to nisu radili (dobio elektronsku servisnu iz FR), a automobil je presao 116 000km pravih (vracen operativni lizing).

Slavko iz Jakova mi je poslao ponudu od 130e za kompletnu zamenu ulja i ispiranje na masini i preporuku da to treba raditi svakih 50 000km na ovom menjacu da bi se predupredili skupi kvarovi. Cekam sada i da mi se javi Nesa iz Zemuna koliko je ta "operacija" kod njega posto sam i za njega dobio preporuke sa vise strana.

Inace drugar na SAAB-u 95 ima starijeg Aisina od 5b (tiptronic sa opcijom menjanja na volanu) i nikad nije menjao kompletno ulje, samo je kada je kupio auto sa 140 000km pravih, u obicnom servisu ispustao po 3l i dolivao novih 3l na svakom malom (svakih 15000km) i presao je 100 000km bez ikakvih problema. Automobil je sada na 240 000km i taj AISIN i dalje radi kao prvog dana, bas sam ga juce vozio sve glatko ide. Dvoumim se da li da sad odradim to na masini, a posle 30 000km da na svakom malom ispustam po 3l, ili odmah to da radim bez zamene u servisu :zbunjen:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis automatskog menjača

Post od dragvorl » 28 Apr 2019, 14:35

Ako hoces na duze da zadrzavas auto ja bih izmenjao svo ulje, pa posle ovako kao sto je tvoj prijatelj. Na tom menjacu filter mislim da ne moze da se menja/cisti sem kada se rasklopi menjac, tako da je jos bitnije odrzavati. Vidim da neki ugradjuju i eksterne filtere, sto mozda nije losa ideja na starijim vozilima.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Servis automatskog menjača

Post od Nestado » 28 Apr 2019, 14:54

Aisin menjaci su vrhunski, vrlo retko se kvare. Moja preporuka je da nikada ne radis ispiranje menjaca onim masinama jer mogu da se zacepe kanalici. Menjaj kao i do sada sto si radio. Ako ima mogucnosti da se sve ispusti uradi tako. Ako ne onda zameni koliko moze.

Послато са TA-1024 уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis automatskog menjača

Post od dragvorl » 28 Apr 2019, 15:03

Ta masina simulira normalan tok ulja u menjacu, kao sto prolazi inace kroz izmenjivac toplote, ne razumem kako to moze ista da poremeti.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
DjukaBg
Postovi: 132
Pridružio se: 08 Sep 2016, 08:29
Garaža: Renault Koleos 2.0 dci 190KS 4x4 X-tronic Initiale Paris
Lokacija: Novi Beograd

Re: Servis automatskog menjača

Post od DjukaBg » 28 Apr 2019, 15:12

Slavko mi rece da se ispiranjem na masini isperu i ti kanalici i da sve izadje napolje, sad nisam pametan.. :zbunjen:

Mada to ulje u menjacu "radi" i krece se. Ako se stvorila veca kolicina opiljaka od trosenja frikcionih lamela i sl. ona ce svakako zavrsiti u kanalicima i pozeljno je ispustiti takvo ulje... Ovo laicki pricam koliko poznajem mehaniku.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis automatskog menjača

Post od dragvorl » 28 Apr 2019, 15:18

Nisu samo kanali problem nego komplet hidro blok i stubline u kojima se krecu klipovi hidraulike. Kada se ulje zasiti cesticama u tim stublinama dolazi do povecanog trenja, pocnu da se pojacano habaju zidovi, vise ne drzi pritisak kako treba i pocinju problemi. Isto tako i elektromagneti se pune naslagama od kontaminiranog ulja i vise ne mogu da odrade otvaranje zatvaranje kako je predvidjeno. Isto kao i kod motora tako i kod menjaca, najbolje i najjeftinije sto moze da se uradi a da cini dobro je redovna zamena ulja i filtera.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
DjukaBg
Postovi: 132
Pridružio se: 08 Sep 2016, 08:29
Garaža: Renault Koleos 2.0 dci 190KS 4x4 X-tronic Initiale Paris
Lokacija: Novi Beograd

Re: Servis automatskog menjača

Post od DjukaBg » 28 Apr 2019, 15:33

Onda cim stigne auto, pravac kod Slavka / Nese na zamenu ulja / ispiranje... i posle 30 000km cu onda sam (kod Krstevskog) da ispustm po 3l i dolivan novih 3l i verujem da ce to biti ok. Filter kod ovog menjaca se ne menja bez rasturanja. Na alfa romeo forumu sam video da je neki lik u BG Automatiku u Kumodrazu preventivno rasturao Q Tronic (to je isti taj Aisin) menjac, da bi mu zamenili filter i da ga je to kostalo 350e. Taj servis na 160 000km predvidja tu operaciju preventivnog rasturanja menjaca (ili kako ga oni zovu veliki servis menjaca) da se obavezno uradi. Meni je iskreno to nonsense raditi ako menjac ne pravi problema.

Katalog delova za Aisin TF-80SC (copy/paste): https://www.automaticchoice.com/en/tran ... -80sc-af40

Odgovori