Servis automatskog menjača

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
S388
Postovi: 49
Pridružio se: 24 Dec 2022, 14:07

Re: Servis automatskog menjača

Post od S388 » 14 Dec 2023, 00:17

Slika

ftj
Postovi: 13043
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Servis automatskog menjača

Post od ftj » 14 Dec 2023, 00:23

Jebiga a njegov zakljucak o ulju donosi subjektivno po izgledu i mirisu tako da kolko je to relevantno moze samo da se nagadja. Dokle god on to ulje ne salje na analizu koja nedvosmisleno dokazuje da je ulje nakon 30k km za zamenu to je prazna prica.

S388
Postovi: 49
Pridružio se: 24 Dec 2022, 14:07

Re: Servis automatskog menjača

Post od S388 » 14 Dec 2023, 00:31

Baš me zanima šta će nam prikazati u klipu, ovo sam postavio samo da najavim. Ako bude samo subjektivno prikazano biću razočaran.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis automatskog menjača

Post od ljubitelj » 14 Dec 2023, 07:42

ATF ulje se može i po mirisu i po izgledu prilično dobro proceniti kada je za zamenu a ne znam ni kakve se analize očekuju,
To ulje se mehanički prlja, ne degradira se hemijski kao motorno.

Ali se slažem da je taj interval od 30-40k premali i nije zasnovan na praktičnom iskustvu već onako neka pretpostavka...a veo i zašto tako mislim.
A da mlad momak nije još stekao iskustvo sa automaticima i zamenom ulja se videlo u jednom drugom klipu gde se išćudjava kako je samo 3 litara izašlo iz kartera a u menjač treba da sipa (tako piše) nekih 7+ litara- objašnjava sebi da je to zato što je menjač radio bez 4 litra ulja koje je kao falilo.

A da ima prakse znao bi da u konverteru momenta ostane barem 3litre ulja i u hladnjaku ulja litar, litar i po- iz mog iskustva sa zamenama ulja u Aisin automaticima.

I još nešto, u jednom klipu izjavljuje da nije čuo ranije za "neki tamo" Aisin, a radi se o imenu koje je sinonim za automatike i barem 50godina svako zna ko se iole bavio servisiranjem menjača.

Inače, momak je sjajan iu objašnjenjima, koristi pravilno alate, pokazuje sve sitnice i cake, ne krpari i ne štedi na delovima i baš je uredan. A mnogo lep ton glasa ima. Svaka pohvala za rad i trud a ovo neiskustvo će se rešiti tokom vremena, naučiće (niko se nije naučen rodio).

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis automatskog menjača

Post od dragvorl » 14 Dec 2023, 07:51

Zavisi i od nacina upotrebe poprilicno koliko ce se ulje "potrositi". Gradska voznja, velika masa, cesta nagla ubrzanja, vuca tereta, voznja uzbrdo, sve su to otezavajuce okolnosti. Sto je vise konverter u klizanju tj. nije u lockup modu, to se vise greje ulje, sto vise klizanja lamela, to vise grejanja i kontaminacije. Ono sto sam vec pisao, na tim kolima 5+ godina starih je vec talog i u hladnjaku ulja, to bih rekao 98% nece nikad ocistiti, a to utice poprilicno na grejanje ulja. Ajde bas da vidimo sta ce ovaj uraditi.

Usput, drugar kupio nekog Golfa DSG i ovaj sto mu prodaje ga ubedjuje da ga izbacuje iz D na semaforu. :ccc:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis automatskog menjača

Post od ljubitelj » 14 Dec 2023, 08:09

Baš tako, to su faktori koji najviše utiču na interval zamene ulja.
Po mom iskustvu u tim lošim okolnostima upotrebe očekuje se 60-80k km a u dobrim interval 120-150k za zamenu ulja.
Pričam o današnjim uljima, sintetičkim tzv. za menjače.

Klasična ulja, stara po specifikacijama iz 60tih godina prošlog veka, idu na otprilike 2/3 tih intervala, dakle 40-50k odnosno 70-80k.

I naravno, ulje se mora komplet ispirati ili ako je samo ispuštanje iz kartera metod onda 4- do 5 takvih ispuštanja ulja u kratkim intervalima po 500-600km.
Jednokratno ispuštanje iz kartera sa 30-40% izmenjenog ulja ne vrši adekvatan posao, ostaje mulj tamo gde ne treba poput hladnjaka i akumulatora ( u hidro bloku)

ftj
Postovi: 13043
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Servis automatskog menjača

Post od ftj » 14 Dec 2023, 08:17

Pa jel iko kod nas kad menja ulje u automatiku uopste otvara karter? Nesto bih pre mislio da samo odvrnu sraf i sta iscuri iscuri.

Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Servis automatskog menjača

Post od Koshmar » 14 Dec 2023, 08:35

Oni koji znaju menjaju..oni koji ne,slusaju fabriku "life time" i te fore..pa kad crkne menjac u ovlasceni na zamenu od 5 do 10 000eur..bar.
Nisu proizvodjaci budale,mislim jesu - samo profit u glavi ,zato i kazu ne menja se ulje,jer znaju da ce crci menjac ili poceti da pravi probleme i morace vlasnici da dodju na "popravku" odnosno zamenu menjaca,posto se u ovlascenim servisima nista ne popravlja-sredjuje,to se sve menja.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis automatskog menjača

Post od dragvorl » 14 Dec 2023, 09:38

ftj je napisao:
14 Dec 2023, 08:17
Pa jel iko kod nas kad menja ulje u automatiku uopste otvara karter? Nesto bih pre mislio da samo odvrnu sraf i sta iscuri iscuri.
Naravno da otvara. Gde sam ja radio, kad god je menjan filter skidao se karter. Sta vise, npr. ZF8HP ima filter integrisan u plasticni karter, tako da ga moras skidati.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Servis automatskog menjača

Post od Skipper » 14 Dec 2023, 10:51

Dobio sam preporuku za nekog lika kod Studenjaka za zaamenu ulja. Radio neko kod njega?
Slavko iz Jakova ne radi kosooke.

Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis automatskog menjača

Post od OMP » 14 Dec 2023, 11:12

Gledam onog Borka iz KV, on menja ulje na svakom autu koji uzme bilo da je automat ili manuelac, kod automata skida karter, pere, menja filter, po njemu ulje u tim menjacima treba menjati na 30-40k km

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10399
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Servis automatskog menjača

Post od sebekkg » 14 Dec 2023, 11:27

Ima i do toga što su to uglavnom mašine od 4-5-6000 kubika, retko ko vozi to na vr' gasa. I jedno sam zaključio iz njegovih videa, a to je da i švajcarci lažu oko servisiranja. Naplate, a ne odrade ili fušerski odrade. A i za to malo ulaganja u menjanje ulja u menjaču mu sigurno produži vek.

Sent from my SM-G780G using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis automatskog menjača

Post od OMP » 14 Dec 2023, 11:59

Dobro malo i on preteruje, to sto je on bolesno pedantan i sve bi menjao na malo km nije realno i nisu svi takvi, ne moze da ocekuje da neko ulje bude kao novo posle 20k ili mnogo vise u slucaju menjaca, tamo se servisi rade mahom kad je propisano pa se i prolongira, retki su oni koji menjaju ulje na 10k i manje sto se kod nas uglavnom radi, to tamo rade samo entuzijasti, prosecan covek ne baca pare tako, to je kod njih ipak skuplja investicija znacajno nego kod nas pocev od cene delova do ruke majstora. Takodje sam primetio da kuka na vodene pumpe kako su mahom fabricke ili stare, pa vodena pumpa i nije predvidjena da se menja cesto tj na svakom v. servisu sto se kod nas praktikuje, posebno ne pumpe koje pogoni pk kais, one i fabricki imaju mnogo duzi servisni interval od velikog servisa npr.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis automatskog menjača

Post od dragvorl » 14 Dec 2023, 23:01

SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Servis automatskog menjača

Post od member » 15 Dec 2023, 22:33

Opet mi iskoči S-Max, ST Line oprema,malo km,2020godište, ali uz napomenu da menjač radi nepravilno. Automatik 8 brzina. Raspitam se koliko bi to koštalo otprilike, ali ne nadjoh nikog u Srbiji da želi da ga uzme u rad.
Inače, pošto se uvezlo mnogo automatika zadnjih nekoliko godina, majstori su prepuni posla i čini mi se da su i uduplali cene.

Odgovori