Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od Floyd » 14 Jan 2012, 13:53

Ideja mi je da se ovde iznose mišljenja i iskustva pojedinaca o ovoj temi.

Znam da je u Srbiji situacija malo drugačija i da ima dosta mehaničara koji privatno rade jednako kvalitetno ili bolje nego u ovlašćenim servisima ali je opet malo veći problem doći do njih tj. naći pravog.
Meni iskreno, ovde u CH ti mali privatnici (često su "naši") na koje sam nailazio ne ulivaju poverenje...
Pre neki dan sam, igrom slučaja, bio kod jednog zemljaka koji drži servis i onako čisto informativno ga pitao, koliko bi koštao veliki servis za moj auto i da li bi on to znao da uradi.
Njegov odgovor: "Alfu nisam nikad radio ali mislim ( :uf: ) da bi mogao da uradim. Za cenu, ne znam i trebao bi da pogledam."
To meni nije ponuda koja obećava...

Moje je mišljenje da je za skuplji auto ipak bolje ići kod ovlašćenog servisera jer ako nesto ne uradi kako treba onda znaš kome mozeš da se žališ, dok kod ovih manjih sveznajućih možeš samo da se slikaš ako nešto zahebu.

Koja je razlika u Srbiji u cenama (procentualno) izmedju ova dva tipa servisa?

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od sasa lbg » 14 Jan 2012, 14:17

u Srbiji na 1.9 mjtd veliki servis(ako si na njega mislio) bio 150-170 eur,toliko je platio moj kum ali nije menjao vodenu pumpu.
U principu takav servis je jednostavan nema tu nista nepoznato.

Ja sam na 1.6 tdci platio veliki servis sa pumpum i pk kaisom oko 150 eur ne secam se bas tacno! nisam tada zamenio spaner pk kaisa ali njegova cena je jos dodatnih 30-ak eur.

Razlika u ceni velikog servisa izmedju ovlast. servisa i alternative je velika tj mnogo veca nego sto sama usluga vredi .

Ps slagao sam za cenu :oops: sad sam gledao...veliki sam platio 160 eur delovi plus 50 ruke= 210 eur. (znam da mi je trazio na kraju 30 eur za ruke ..castio sam ga i zaokruzio na 50

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od NexT » 14 Jan 2012, 14:26

2.0 HDi
u neovlascenom servisu sa originalnim delovima (sve komplet, od ulja i filtera do vodene, zupcastog, PK, spanera, rolera) je 250 evra.
u ovlascenom bi ta cifra bila oko 400-450.

U principu, postoje majstori za svaku marku koji znaju sta rade. Izmedju ostalog, od pre par godina, skoro svaka marka ima svoj klub, pa i preko njih se moze doci do pouzdanih majstora...

U EU bih sigurno odrzavao auto u ovlascenom, ali za razliku od nasih, njihovi znaju sta rade i nisu dunsteri.

Bio sam u ovlascenom servisu Mercedesa u Nemackoj, i ovaj nas je po organizaciji vrlo slican njihovom, samo ne znam koliko su majstori sposobni kad neki problem nije u knjizi...

S druge strane, ono sto me najvise nervira u ovl servisima - uvek menjaju ceo deo, a npr otisla je neka glupost... I po pravilu, uvek krecu od najskupljeg. Da se razumemo, nije mi problem da dam 200-300 evra za deo, ako ce to da resi problem, ali nemoj praviti debila od mene, da dam tih 300 evra, a ispostavi se da je otisla neka gumica, ili senzor koji kosta 50 evra, i moze zasebno da se zameni...

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od Floyd » 14 Jan 2012, 14:29

@sasa lbg

Ovde mi u ovlascenom servisu kazu cca. 2000chf (1650e).
Istina je da sam jos uvek relativno daleko od tog servisa ali sam se raspitivao onako, da znam.
Ovih dana se tek radi mali na 100kkm...malo sam preskocio ali nema veze ;)
NexT je napisao:samo ne znam koliko su majstori sposobni kad neki problem nije u knjizi...
Pa to je relativno jer kao i u svakom poslu ima puno losih i jako malo dobrih majstora.
Neki nauce i ponesto vise o motorima a neki citav radni vek ostanu sklapaci/rasklapaci :D
NexT je napisao: S druge strane, ono sto me najvise nervira u ovl servisima - uvek menjaju ceo deo, a npr otisla je neka glupost... I po pravilu, uvek krecu od najskupljeg. Da se razumemo, nije mi problem da dam 200-300 evra za deo, ako ce to da resi problem, ali nemoj praviti debila od mene, da dam tih 300 evra, a ispostavi se da je otisla neka gumica, ili senzor koji kosta 50 evra, i moze zasebno da se zameni...
To jeste...
Uglavnom rade po nekom sablonu ali to je donekle logicno jer tako skidaju odgovornost sa sebe a cisti su i prema musteriji (bice zadovoljna poslom) i prema maticnoj kuci (jer su radili kako je propisano).

Ne-ovlasceni su na zapadu uglavnom katastrofa jer kad ne mogu da se zaposle u nekom vecem servisu (nemaju znanje i iskustvo) onda zakupe neku garazicu i udri. Samnom je na kursu nemackog bio turcin koji je radio kao krojac tamo a ovde ga jedan turcin zaposlio da bude kao pomocnik i evo sad posle 10ak meseci kaze on meni "sve znam, sledece godine otvaram svoj servis" :lol:
Inace lik nema ni osnovnu pa ti vidi...
Poslednja izmena od Floyd u 14 Jan 2012, 14:43, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od sasa lbg » 14 Jan 2012, 14:42

zavrsis to za 250 eur i ciao!

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od Floyd » 14 Jan 2012, 14:44

Pa ako ne budem promenio auto do tad onda cu uraditi u Srbiji :)

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od Heineken » 14 Jan 2012, 15:19

Za Alfu 159 sa istim motorom kao kod tebe je oko 300e....u pitanju je neovlasceni servis..

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od Floyd » 14 Jan 2012, 16:11

Pa to je super cena...

Ovde je toliko mali servis :uf:

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od djiuliju » 14 Jan 2012, 16:45

Po meni je najbolja kombinacija kad odrzavas auto kod majstora koji radi u ovlascenom servisu, ali privatno, posle posla. Jos kad je to dobar drugar ili rodjak, nema bolje. Em jeftino, em nikad ne otalja posao, vec uradi lepo.
Inace, delovi za veliki servis za moj auto su oko 200 evra, kajsevi, spaneri, roleri, vodena pumpa. Ne racunam ulje i filtere. Mada moze da se prodje i jeftinije. Ja uzimam Gates kajseve i INA spanere.
A u ovlascenom...uh, samo pumpa je oko 100ak evrica. Mada sam primetio da ima velike razlike od servisa do servisa, i kad su ovlasceni u pitanju. Recimo, iznenadio sam se cenom servisa za Draganov clio RS, a radio u ovlascenom, nije bilo nesto skupo

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10346
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od sebekkg » 14 Jan 2012, 20:25

Floyd je napisao:Pa to je super cena...

Ovde je toliko mali servis :uf:

samo sto kod vas kada se radi veliki servis ne radi se kao kod nas, vec se menjaju i ostali delovi, ne znam koji sve tacno, ali pricao mi je stric, a ovde ono sto se zove veliki servis jesu kajisevi vodena pumpa, ulje, filteri, spaneri i roleri.
Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od Grujic » 14 Jan 2012, 20:26

A sta je drugo veliki servis nego to?

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od Floyd » 14 Jan 2012, 21:03

Menja se to isto (propisano od strane proizvodjaca) a pored toga se pregleda i ostalo da li je za zamenu.
Naravno cena velikog servisa je jedno a ostalo, ako treba, placa se posebno ;)

Cene delova mozda i nisu vece nego na drugim mestima ali za ruke deru.
Jbg treba dati mehanicaru 4000e platu a to placaju musterije :)

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od NexT » 14 Jan 2012, 21:07

E, da, to me je zacudilo prilicno... Cene delova su = kao u Srbiji.

U O. brigada je pumpa za vodu (w211) oko 10.000 RSD. U GER u ovl servisu = 105 evra.

Al zato su kod nas ruke jos 100 evra, a kod njih 300...

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od dunx81 » 16 Jan 2012, 23:43

Mene nervira nekada prevelika razlika u cenama delova koji su u vecini slucajeva od istog proizvodjaca. Npr pumpa za vodu za Logana je u ovlascenom kostala 7500 din dok ista u prodavnici reno delova negde oko 3000,ne secam se sad u dinar.
Uvek sam pre za varijantu dobar majstor u privatnoj reziji nego ovl.servis. Kad izadje iz garancije,naravno..

Korisnikov avatar
cika Kure
Postovi: 40
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:43
Garaža: Фиат Мареа Викенд 1.9јтд
Lokacija: Ruma

Re: Ovlašćeni vs. neovlašćeni servisi

Post od cika Kure » 17 Jan 2012, 00:09

Имам доброг мајстора. Помињао сам га, комшија ми је. Њему бих поверио и генералну на ауту, ако, не дај Боже, затреба.
У овлашћени сервис, Стојанов у Новом Саду, сам возио службеног Добла. Био сам задовољан пријемом и уопште радом.
Да треба тамо и свој ауто да одвезем, не бих пуно бринуо. Но ем су даљи, ем су сигурно скупљи.. мада нисам проверавао тј поредио цене

Odgovori