Grejači na dizel motorima

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Grejači na dizel motorima

Post od Stjepa » 23 Dec 2012, 19:13

Mislim da bi smo mogli imati jednu ovakvu temu na forumu, a da ne bude usko vezana za jednu marku automobila. Nešto kao što je Laki pokrenuo za EGR ventil.


Kad već pokrećem temu očekivano je da imam i sam potrebu za istom. Pa da krenem sa istorijom bolesti. :)
Škoda mi odbrojava nešto sitno kilometara do 200 000km, na drumovima je od 2004.god. i za to vreme grejači dizela nisu menjani. I ja mislim da im je došlo vreme za zamenu. Ali o samim grejačima ne znam gotovo ništa tako da očekujem pomoć od iskusnijih forumaša. Prvenstveno mislim na Dag81-a jer mi se čini da je on, na jednom od onih milion pasata koje je do sad imao :mrgreen: , menjao grejače (moda čak i u DIY varijanti, pošto se kao kroz maglu sećam kada je opisivao).


Zašto sumnjam na grejače?
MOŽDA i nisu oni, ali mi iz nekog samo meni jasnog razloga liči na njih. I evo zašto: pri prvom jutarnjem paljenju pri ovim nižim temperaturama motor se muči da upali. Za početak lampica za grejače drži dosta duže nego obično (to je još i normalno). A onda krene verglanje koje traje nekoliko sekundi. Juče i danas sam se baš razočarao kada sam čuo to verglanje. Nije to bilo da zavergla jednom-dva puta. Osećao sam se kao da treba upaliti neku kršinu koja je 90-ih vožena na preprženo ulje iz tiganja.
Svako naredno startovanje motora u toku dana je milina. Skroz drugi auto. Kako se ovaj problem pojavio sa mrazevima, a akumulator nov, kasnije nema problema da upali... ja sam otpisao sve druge moguće kvarove i grejače prozvao za problem.
Slažete li se i vi da su grejači?


Ako se složimo da su grejači problem, šta dalje? Moram li kod majstora ili ih mogu i ja sam zameniti? Kojim grejačima ih zameniti?
Čitam trenutno jedan drugi forum koji ima ovakvu temu. Meni je neverovatno šta čitam tamo. Jedan kupuje grejač po komadu za 100din, ali bukvalno! Drugi opet za 25e/kom, a opet sva 4 grejača na vozilu menja svake godine! :o


Interesuje me vaše mišljenje.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Grejači goriva na dizel motorima

Post od NexT » 23 Dec 2012, 19:29

Vrlo moguce da je do grejaca.

S druge strane, duze verglanje ujutru je sasvim normalno za dizele, pogotovo te generacije. I moj zavergla ujutru malo duze nego kad je napolju +20.

Grejacima se meri otpor valjda... A nisu preterano skupi... Mislim da su za HDI oko 2500-3000 sva cetiri.

Mozda je i anlaser malo oslabio...

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Grejači goriva na dizel motorima

Post od Stjepa » 23 Dec 2012, 19:47

Da, sećam se da si rekao kako te je zamena sa ogradnjom izašla oko 5000din.

Tačno, meri im se otpor. To upravo čitam i na jednom drugom forumu.
Nije meni strašno kad malo zavergla. Lepo bi bilo da poranim ujtru pre ostalih (da ga ja prvi upalim nakon nočnog smrzavanja) i dokumentujem taj jadan zvuk, to mučenje. Pa posle da okačimm snimak da vidite. Nije mi ovo da prvi put zimi palim dizela, pogotovu ne ovog. Tako da uočavam ogromnu promenu, na gore nažalost.

A zbog čega misliš da bi mogao biti anlaser? Problem je u prvomm jutarnjem paljenju. Kasnije nema problema. Evo baš sam pre 5min sišao da proverim i napravim tonski zapis i nije bilo problema, a parkiran je danas oko 14h tako da ima recimo 6h stajanja na otvorenom parkingu. Ko zna, možda i jeste ali kad sebe ubedim da su grejači sad mi treba dobro argumentovati zbog čega bi mogao biti anlaser.
Šta god da je voleo bih da problem rešim što pre.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Grejači goriva na dizel motorima

Post od NexT » 23 Dec 2012, 19:49

Pa kontam da mu za prvo jutarnje treba najvise snage da spoji, u kombinaciji sa akumulatorom koji mozda nije sjajan.
Kada je menjan akumulator?

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Grejači goriva na dizel motorima

Post od Saša » 23 Dec 2012, 20:05

Promenite naslov teme, ti grejači ne greju uopšte gorivo već vazduh u pretkomori paljenja (ili kako se to već tačno zove), kako bi motor što pre i lakše postigao temperaturu potrebnu za paljenje dizel goriva u cilindrima, odnosno kompresionom prostoru.

Tapatalk

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Grejači na dizelima

Post od Stjepa » 23 Dec 2012, 20:19

Hvala na informaciji Saša. :)
Nadam se da će ovakav naslov biti prikladniji.

NexT, aku je zamenjen 21.11.2012. Evo ima i na forumu zabeleženo: viewtopic.php?f=10&t=503&hilit=Horse&start=120

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Grejači goriva na dizel motorima

Post od NexT » 23 Dec 2012, 20:23

A HDI ima i predgrejac goriva

ovako nekako izgleda
Slika

Manifestuje se tako sto curi gorivo iz njega :uf:

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15136
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Grejači na dizel motorima

Post od Kuzmanovic » 23 Dec 2012, 23:00

Jedno pitanje u vezi grejaca. Jel imaju oni svoj osigurac kao sto npr. imaju farovi i slicni potrosaci?

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7259
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Grejači na dizel motorima

Post od dag81 » 23 Dec 2012, 23:50

Treba ih ispitati, ali posle 8 godina siguran sam da ti radi max 1 ako tesko pali, a i dosta je to godina i km. ja sam uzeo caltu bas taj 1.9TDI 90KS Golf IV i pali na po zuba na ovim temperaturama -3-5c. Mada stavili smo ga na dijagnostiku, dizne su pefeltne, a pumpa nastelovana u mikron, Inace uvezen iz Nemacke i ima pravih 221000km.

Uglavnom ispitaj ih, mozes i zicom, jedna strana akumulator plus, druga vrh grejaca kad skines kapicu, ako baci varnicu radi ako ne ne radi.

Ali opet kazem, ako je motor dobar, a sa 200k km treba da ima kompresiju, mora da pali lako na -5 0C , pa cak da rade i samo 2 grejaca. Prekotrolisi pa javi.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Grejači na dizel motorima

Post od Uroš S. » 23 Dec 2012, 23:55

Šta su konkretno grejači, jel su to "dizelske svećice", ili neki drugi grejači koji npr. greju gorivo pre nego što uđe da sagori?

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Grejači na dizel motorima

Post od djiuliju » 24 Dec 2012, 00:05

Grejaci greju vazduh viewtopic.php?f=15&t=286

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Grejači na dizel motorima

Post od Saša » 24 Dec 2012, 00:07

Ne, nisu svećice jer se dizel gorivo ne pali varnicom već visokom temperaturom sabijenog (kompresovanog) vazduha u cilindru (pogledati princip rada dizel motora). Ti grejači ubrzavaju proces paljenja jer stvaraju potrebnu temperaturu i tako pomažu motoru da brže i lakše startuje. To je naročito bitno kod potpuno hladnog motora jer bi trebali jako dugo da verglate da bi se motor upalio, odnosno stvorila temperatura paljenja dizela. Kod vrućeg motora to skoro da i nije potrebno (mada mnogi današnji motori neće da upale bez grejača). Dakle, nemaju nikakve veze sa grejanjem goriva već greju vazduh u pretkomori odnosno cilindrima. :)

Tapatalk

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Grejači na dizel motorima

Post od Stjepa » 24 Dec 2012, 00:13

Hvala Dag.
Videcu da to sto pre proverim (makar sa zicom sam). Nego kako im je pristupiti? Video sam neke fotografije pa cu se otprilike snaci da ih pronadjem. Ali sam takodje procitao na jednom forumu da je na A4 iz 2000.-te tesko pristupiti III i IV grejacu jer su zaklonjeni necim (zaboravio sam sta je bilo u pitanju pa da ne lupam, mozda je pumpa u pitanju).
Nema on problema sa kompresijom. A sad dizne u kakvom su stanju...

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Grejači na dizel motorima

Post od djiuliju » 24 Dec 2012, 00:14

Mislim da kod savremenih dizela grejaci imaju mnogo manju ulogu nego kod nekadasnjih

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7259
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Grejači na dizel motorima

Post od dag81 » 24 Dec 2012, 00:15

Kako mislis ''Mnogi danasnji motori nece da upale bez grejaca"?!
Ja bih rekao bas suprotno, da danasnji dizel motori ne osete minus i skoro i ne pale grejace do manjih minusa. Ja garantujem da moj A4 upali na -5C bez ijednog grejaca bez problema, tresce par sekundi i to je to.

Odgovori