Cena servisa

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Cena servisa

Post od Stjepa » 21 Okt 2021, 10:30

Ma naravno, svi iznosimo svoje stavove. Nemoj pogrešno da shvatiš moj prethodni post.

Što se tiče garancija za veliki servis, paaaa retko koja fabrika da garanciju za novo vozilo dužu od 100-150k km. A prepiše interval velikog servisa na npr 210k km. Šta god da ti se desi, ako ti se desi, na npr 166k km ić ne tangira fabriku jer ti je garancija istekla na 150k km (ili zbog uslova godina) a u servisnoj ti stoji 210k km za veliki servis.

I podržavam stav da ko god može, neka i radi svaki mogući seris na što manjem intervalu. Nego sam mislio na to kad dođeš sutra da gledaš polovnjak.
Npr polovnjak s 200k km. Rađeni servisi na svakih 30k km i nije odrađen veliki. Pločice, diskovi i drugi potrošni delovi menjani s pram potrebe.
Kapiram da bi zbog servisinih itnervala dobar broj forumaša okrenuo glavu. Ali kad pogledaš s pram uputstva, tja auto je održavan kako treba bez ozbira što bi ti/ja/mi voleli da su mu sviservisi rađeni na 10k km, da je odrađen veliki tako to.

@Morse da baš tako piše. Ako se setim mogu slikati knjižici.

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Cena servisa

Post od Morse » 21 Okt 2021, 11:21

Neverovatno, svaka čast ako su tako stavili. Obično se ograde i zaštite napomenama tipa "zavisno od uslova eksploatacije", "zavisno od stanja motora", i to kao fusnota negde na kraju.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 21 Okt 2021, 11:52

Stjepa je napisao:
21 Okt 2021, 10:30

Npr polovnjak s 200k km. Rađeni servisi na svakih 30k km i nije odrađen veliki.
Kapiram da bi zbog servisinih itnervala dobar broj forumaša okrenuo glavu. Ali kad pogledaš s pram uputstva, tja auto je održavan kako treba bez ozbira što bi ti/ja/mi voleli da su mu sviservisi rađeni na 10k km, da je odrađen veliki tako to.
dobro retko 30k po mom iskustvu to je u 90% slucajeva 20k km i u praksi i po fabrickim preporukama sto nije puno za kvalitetna i sinteticka ulja, mozda bih se i ja pridrzavao toga da zivim tamo ali kod nas ima mnogo kopija i fus delova generalno pa sam da kazem prinudjen da idem na krace intervale kao i mnogi, mada kola vozim taman toliko, jedan servisni interval i menjam auto.
Sto se tice velikog servisa, retko sam nailazio u servisnim knjigama da je radjen onda kad je propisan, mahom rade na 100-120k km (jako retko pre toga, dok se kod nas uglavnom radi na 60k), nisam jos video u nekoj knjizici da je upisan prvi v.servis recimo na 150-170k km iako sam nailazio da su po fabrickoj specifikaciji tad bas i propisani.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Cena servisa

Post od nikaragva » 21 Okt 2021, 12:07

Pa ako stavljas kopiju od ulja, kako ce tacno da ti pomogne skracen interval?

Prilicno sam siguran da kod nas uvek mozes da kupis originalno ulje, ako zelis.

E sad ako kupujes po nekim sumnjivim cumezima, onda jbg.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 21 Okt 2021, 12:36

Pod kopijom ne mislim da je neko u domacoj radinosti nesto smukao i prodao, kopije su u smislu da se neko jeftino ulje pakuje u ambalazu supljeg brenda i tako prodaje ili mineralno se prodaje kao ful sintetika itd. znaci to su sve neka ulja koja vrse posao ali npr. mineralno, polu i ful sinteticko nemaju iste servisne intervale i ne rade isto u motoru, pa ako sam npr. kupio mineralno ili polu sintetiku spakovanu u amabalazu ful sintetike naravno da pomaze kraci servisni interval jer se mineralno menja na npr. 10k a sintetika na 20k. Svakako to mineralno ce stetiti motoru ako nije predvidjeno za isti ali ce manje stetiti na 10k dok "radi" nego da ga vozis 20k kad je posle 10k izgubilo sva svoja svojstva.
Postoje i preradjena ulja koja se pakuju i prodaju kao nova ali opet znaci i tu kraci servisni interval, kako god da okrenes ima logike menjati ga ranije. A na kraju i da kupis originalno ulje, sigurno nije isti kvalitet onog npr. Mobila u CH i ovog kod nas kao i za sve proizvode uopste generalno nevezano za kola

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Cena servisa

Post od nikaragva » 21 Okt 2021, 13:18

S obzirom koliko brines oko svega toga, nije ti lako :D

Idi na nis/modrica pumpu sigurno ces naci ulje za svoj motor.
Naspi ga i uzivaj. Nemoj razmisljati o originalnosti i kvalitetu za razna trzista. Budi siguran da je dobro za tvoj motor jednako kao mobil iz svice.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 21 Okt 2021, 13:26

ko kaze da brinem, sipao sam ono sto je propisano za moj motor sto se tice gradacije i standarda, dal je original ili nije ne opterecujem se time uopste zato i menjam ulje na 10 a ne na 15-20 to je cela poenta mog pisanja a ko smatra da treba da menja na 30 neka menja nemam nista protiv.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Cena servisa

Post od nikaragva » 21 Okt 2021, 15:29

Pa brines, kako ne brines. Opisao si sve u prethodnoj poruci.

Da ne pricamo o svim proizvodima, ogranicimo se na ulje.
Cisto sumnjam da si ga nosio u laboratoriju na ispitivanje, ulje iz svice, ulje iz malog mokrog luga i ulje sa neke pumpe. Jer ako jesi, daj da vidimo rezultate :)
Tako da me zivo zanima kako si utvrdio kvalitet raznih ulja.
Odoka nisam siguran da je moguce videti razliku izmedju dvotaktola i monogradnog ulja za traktor, a kamoli nesto vise.

U jednom od svojih auta sam izmenjao prilican broj raznih ulja. Nisam kupovao u cumezima, trudio sam se da uzmem originalno ulje od uvoznika.
Od 400-500 dinara za litar do 1500 dinara za litar.
Menjao sam na otprilike 15ak hiljada, nekad 18, nekad 12, ali u proseku 15.
Jedina razlika koju sam primetio kod nekih ulja je kada ostane do kraja intervala 1-2000km, ako silujem motor na autoputu u crveno, toliko brzo trosi ulje, da mi se do kraja putovanja upali lampica za nivo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 21 Okt 2021, 15:43

vecita tema i dilema koja moze da ide u nedogled tako da nema svrhe pisati dalje

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od ljubitelj » 21 Okt 2021, 23:28

Odavno nema loših ulja, skoro svako je minimum 20,000km, ona najjeftinija sa nekog od lanca pumpi tqkodje ispunjavaju važeće norme potebne većini vozila kod nas.

Mejnati ulje na 10,000km je štetno i po ekologiju i po novčanik, sa naglaskom na ekologiju jer uz ulje obično se menja i filter a tek to nema potrebe menjati na samo 10,000km kod današnjih motora. (ispravnih podrazumeva se).

Ja menjam ulje kako mi bude zgodno, nekada je bilo i samo 8,000 a nekada i 18,000 prodje ali gledam da ne premaši propisanih 24 meseca vremenskog intervala. (sintetika).
MIneralna ne sipom već 30tak godina...a ulja nikada ne kupujem po buvljacima, budžacima, i slične lokacije, po pravilu na pumpi ili ranije u jednoj prodavnici u Zemunu koja je imala samo prodaju ulja i filtera (ništa drugi delovi).

I ne razmišljam da li je falš, da li je ambalaža falširana ili slične akorobacije. Barem kod nas je gotovo neograničen izbor brendova i modela ulja, za svaki džep i svaki auto.

Isto i za gume, odavno nema loših i kupujem uglavnom na pumpi ili kod lokalnog vulkanizera kako mi kada odgovara, i nikada nijedan problem sa gumama čak ni reklamacija...niti najmanje brige sa njima.
Ne računam kada nabodem šraf , ekser i slično što se dešavalo.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od Ji 4Tze » 21 Okt 2021, 23:37

kako sad 24 meseca intervala, od kad je to? zar nije godinu...?
Boringly average, but also perfect for school run mums

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od ljubitelj » 22 Okt 2021, 00:01

Ima 20tak godina kako je uobičajeno u auto industriji kada su propisana sintetička ulja, godinu dana je limit za mineralna/polusiintetiku.
Uvedeno tamo nekgde sredinom 90tih bojažljivo kod nekih tih 2 godine, tačnije do 2 godine je tada preporučivano.

Kako je prosečna godišnja kilometraža u Evropi u okolini 15,000km (u nekim zemljama manje nešto a u nekim za nijansu više) ustalio se interval 30,000km ili 2 godine kao preporuka pa šta se prvo postigne.
I piše naravno fusnota da u otežanim uslovima se interval skraćuje na pola (15,000/godinu dana). Zvezdivca ili sitna slova u napomeni...

Ko hoće miože i sintetiku da menja po intervalima mineralnog ulja, obrnuto da mineralno menja po intervalima sintetike bi bilo ubrzo loše po motor.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od Vladapetr » 22 Okt 2021, 00:17

20 godina staro pravilo za koje niko na auto forumu nije čuo? Bukvalno je svaki dan novo kolo nagradne igre
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

ftj
Postovi: 13042
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Cena servisa

Post od ftj » 22 Okt 2021, 00:42

Srbija se smatra otezanim uslovom i kod nas je cesto prepolovljen interval. isti bmw kupis u nemackoj i interval je do 30k km ili 2 god a ako ga kupis ovde 15 ili 1 god.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7263
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Cena servisa

Post od dag81 » 22 Okt 2021, 00:49

Ma ko ga nema trebao bi ga izmisliti.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



Odgovori