Cena servisa

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Cena servisa

Post od Morse » 22 Okt 2021, 09:29

OMP je napisao:
22 Okt 2021, 08:26
Za nove automobile se slazem, ne bih ni ja skracivao a i zasto bih kad je u garanciji.
Upravo tako, sve je pitanje perspektive - ko vozi nova kola i namerava da ih zameni posle 4 - 5 godina, u principu može da zameni ulje dva puta, ne verujem da će motoru nešto faliti za to vreme. Onaj ko namerava da vozi duže, ne bih preporučio da štedi na ulju jer je ulje jeftino, a motor skup za popravku ili zamenu. Većini ljudi je automobil druga ili treća najveća direktna investicija u životu, zašto rizikovati u slučaju da, ponavljam, čovek planira dužu eksploataciju vozila (10+ godina)?

Što se tiče ekologije - tačno, potrebna je energija da se preradi dodatnih 4 ili 5 litara ulje godišnje, ali ako čovek tako gleda, pre svega bi trebalo da se odrekne mesa, turizma/putovanja, najvećeg dela kupovine neprehrambenih proizvoda, hobija, zabave, izlazaka... koliko bi se tek energije sačuvalo da se čovek generalno odrekne automobila, nekoliko litara ulja je apsolutno beznačajno.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Cena servisa

Post od nikaragva » 22 Okt 2021, 09:30

To je sad vec filozofija :)

Preradjeno ulje najdirektnije zagadjuje. Ne moze direktnije od toga.
Ako nije pravilno odlozeno.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19271
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Cena servisa

Post od Heinz » 22 Okt 2021, 09:40

nikaragva je napisao:U vezi prerađenog ulja sve trgovine koje prodaju ulje bi trebalo da preuzimaju staro ulje i predaju ga uvozniku. Koji ga dalje vraća u fabriku na reciklažu.

Ne znam da li ovo kod nas uopšte postoji.
Ne postoji. I sama država uzima neki dinar po litru za neku ekologiju a ništa ne radi.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od Vladapetr » 22 Okt 2021, 10:09

Ji 4Tze je napisao:
22 Okt 2021, 09:00
Vladapetr je napisao:20 godina staro pravilo za koje niko na auto forumu nije čuo? Bukvalno je svaki dan novo kolo nagradne igre Slika
Znao sam da su decenije u pitanju.
Ali svakako ću da natrljam nos ovima u Delti što me teraju na zamenu svake godine, sramota za jedan ovlašćeni.
Nemoj biti grub prema Delti, ni gomila drugih proizvođača ne zna za ovo 20 godina staro "pravilo" :rofl:

A evo i tabele na kojoj se lepo vidi koliko je staro to "pravilo" i od kada se primenjuje. Sve češće se zapitam da li je lud on koji svaki dan izmisli neku novu stvarnost, ili gomila nas koji skočimo kao paljevine pa se upiremo da pokažemo kako to nema veze sa istinom.
Prikačeni fajlovi
Interval_Overview_Miles_20191108.pdf
(22.07 KiB) Preuzet 32 puta
nissan.jpg
mazda.jpg
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Cena servisa

Post od Stjepa » 22 Okt 2021, 10:58

Ja sam filter goriva za dci platio 5k din, ali se menja na svakom trećem servisu. Tako da nije frka. Neka ga

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 22 Okt 2021, 10:58

sad gledam za opelove benz i dizel motore (astra h, meriva, corsa) pise na 30k ili 1 godinu, seat 10k km ili 1 godina, za audi 20k milja ili 1 godina, skoda fabia 15k km 1 godina, suzuki swift 10k km ili 1 godina, nisan kaskai 15k km ili 1 godina itd. to je nesto sto sam sad bacio pogled brzinski sto znaci da nije svuda to pravilo od 30k i 2 godine

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Cena servisa

Post od nikaragva » 22 Okt 2021, 11:45

Nije.
Zavisi koliko ulja ide u motor, kakvo ulje ide, kolika je povrsina filtera, ...
Sve to utice na duzinu intervala.

Kabal
Postovi: 2887
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Cena servisa

Post od Kabal » 22 Okt 2021, 12:42

Za Q7 je isto 30k km ili 2 godine, bar tako pise u mmi sistemu u autu na servisnom intervalu, kupljen kod nas.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 22 Okt 2021, 13:23

nikaragva je napisao:
22 Okt 2021, 11:45
Nije.
Zavisi koliko ulja ide u motor, kakvo ulje ide, kolika je povrsina filtera, ...
Sve to utice na duzinu intervala.
naravno da zavisi od mnogo toga i nije...
ustalio se interval 30,000km ili 2 godine kao preporuka pa šta se prvo postigne.
... kako je ljubitelj napisao, zato sam i potrazio malo bas da vidim da li je i stvarno tako

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Cena servisa

Post od nikaragva » 22 Okt 2021, 13:28

Ljubitelj gleda samo za Volvo :)

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od ljubitelj » 28 Okt 2021, 20:13

OMP je napisao:
22 Okt 2021, 07:58
ljubitelj je napisao:
21 Okt 2021, 23:28


Mejnati ulje na 10,000km je štetno i po ekologiju i po novčanik
Zbog cega, prevashodno mislim na ekologiju, novcanik je individualna stvar?
Zbog toga što umesto otpada od 4 (5, 6 litara ) ulja na predjenih 20.000km se napravi 8(10, 12 litara) otpada + 1 filter ulja a koji su nepotrebno menjani pre predvidjenog intervala za koji da pretpostavimo da je optimalno odabran za dato ulje/ sintetiku/ i primenu tj eksploataciju.

Mi kao civilizacija previše otpada pravimo i sa sindromom potrošačkog društva gde se sve baca na prvi problem uz funkcionisanju nečega (ne popravlja se, ne sanira, ne zalepi, ne obradi, ne zašije...) eto tako da bi se kupilo novo dolazimo do zatrpavanja svuda oko nas otpadom u enormnim količinama.
Motorno ulje je tek delić šire slike.


Auto ne zagadjuje okolinu samo izduvnim gasovima, tu su i gume, ulja, akumulatori i svašta nešto još. Nešto se sakupi i reciklira a nešto i pobaca okolo kako ko o kako gde, shodno ekološkoj svesti i mogućnostima da se preda otpad na dalje postupanje.
A tek elektronski otpad...

Voda, vazduh i zemlja se zagadjuju samo tako, generalno od svih nas bez mnogo razmišljanja šta se desi sa našim otpadom kada se baci u kantu i dalje odveze.

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od ljubitelj » 28 Okt 2021, 20:41

OMP je napisao:
22 Okt 2021, 08:45
Za 2 god iskreno ne znam ali znam da je kod mnogih kola 30k km propisan interval, zato je PSA i imao problema sa 1.6 hdi na pocetku
Za 2 godine ili 30,000km preporuku znam da skoro svi proizvodjači odavno daju interval s obzirom da propisuju lakotekuća sintetička ulja.

PSA je imao problem ne zbog intervala od 30,000km i samog ulja kao takvog nego usled pogrešne konstrukcije filtera pomoćnog/dodatnog za dovod ulja u turbinu koji se zapušavao a nema u sebi bypass ventil (kao što je trebao da ima ako su ga već stavili tamo gde se inače i ne stavlja kod drugih motora i drugih proizvodjača).
2,0HDI nema taj filter.

Uputstvo PSA za rešenje je bilo da se potpuno izbaci taj filter ulja i više ne stavlja novi u motor, tu verziju 1,6HDI.
Dodatno su u PSA i ne baš sretno rešili odvod ulja iz turbine što je dodatno pogoršavalo stvari.
I to je problem bio samo kod PSA-Ford dizela u koprodukciji, samostalni PSA dizeli nisu imali problem sa podmazivanjem ni pre ni posle te epizode.

Dakle, nije interval tog propisanog ulja (sintetike) pogrešan nego sama konstrukcija sa falinkom a zamena ulja na 1/3 intervala je privremeno rešenje da se umanji problem odnosno zaobidje uzrok i sam problem.

Posle su u samom PSA i Fordu naravno ukapirali i izmenili konstrukciju pa novija verzija 1,6HDI nema problem podmazivanja,

Sličan problem sa podmazivanjem je pre toga imao i VW sa svojim dizel šestakom, falilo je ulja za podmazivanje petog i šestog cilindra koji su onda ubrzano stradali...posle izmenjeno u reviziji motora.
SAAB je imao problema sa karterom i zapušavanjem usisa ulja.
Itd itd...

I drugi proizvodjači su imali epizoda problema sa podmazivanjem, reklo bi se čudno s obzirom na toliko simulacija i kontrola pre finalnog dizajna motora i puštanja u proizvodnju ali eto dešava se.

NemanjaOOOO
Postovi: 355
Pridružio se: 02 Avg 2019, 10:43

Re: Cena servisa

Post od NemanjaOOOO » 28 Okt 2021, 23:08

A4 b7 2.0tdi
Sva 4 filtera Knecht i Castrol Edge 5w30 9300din.
Reparacija zadnje celjusti (ukljucujuci i set za repaciju koji je nesto manje od 1000din),zamena ulja i filtera - 8000din.

Novi Sad, neovlasteni

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od ljubitelj » 29 Okt 2021, 09:10

Ji 4Tze je napisao:
22 Okt 2021, 09:00
Vladapetr je napisao:20 godina staro pravilo za koje niko na auto forumu nije čuo? Bukvalno je svaki dan novo kolo nagradne igre Slika
Znao sam da su decenije u pitanju.
Ali svakako ću da natrljam nos ovima u Delti što me teraju na zamenu svake godine, sramota za jedan ovlašćeni.
Znao sam da postoji i neko koga teraju na nešto, ovlašćeni ne jedan nego gotovo svi se ne srame da i na svakih 6 meseci nešto rade na vozilu. AKo nadju koga moga da muzu pričama, i znam da je tako decenijama pa ništa novo i u tvom slučaju.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od Vladapetr » 29 Okt 2021, 09:14

Ne izmišljaj, okačio sam gore nekoliko zvaničnih tabela sa internacionalnih sajtova. Termin od 2 godine možda u Ljubiteljolandu postoji već decenijama, u stvarnosti se masovnije primenjuje tek zadnjih 5-6 godina.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Odgovori