Servis - Razno

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 23 Sep 2021, 12:36

ne mora da znaci da bi se nesto uopste promenilo zamenom ulja pa sve i da je to sad ulje pogresno, ali ja bih prvo to uradio pre svakog skidanja i rasturanja, najmanje kosta i znaces dal je to bio problem.

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Servis - Razno

Post od Stjepa » 23 Sep 2021, 12:40

OMP je napisao:
21 Sep 2021, 13:17
kad mogu trkacki automobili sa namerno pravljenim luftovima u menjacu, koji umeju da cangrljaju u leru kao da ce da se raspadnu, da se voze po itekakvim opterecenjima nece nista ni serijskom menjacu da fali
Pogrešna konstatacija. Ne vezano za konkretan slučaj kod forumaša, nego za poređenje s trkačim vozilima.

Niko ne uzima u obzir da trkačka vozila idu mnogo češće na servis od običnih. "odvrnuta" su do nekih granica kako bi dala svoj maksimum.
Ima li i jedan auto koji je zaista rađen za 402m da prelazi nekoliko desetina hiljada kilometara bez problema? Pre će biti da je par sprinteva pa dizalica, par sprinteva pa dizalica.
Sigurno je isto tako i sa drugim disciplinama automobilizma.

Ne ložite čoveka da treba da zanemaruje zvuke.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 23 Sep 2021, 12:47

pa konkretno trkacki menjaci u TCR automobilima rade servis menjaca na 5000km, sto je u svetu trka iha koja klometraza ako se za jedan prosecan trkakci vikend predje ukupno 300tinak km u trkackom tempu. Drugari koji voze ili su vozili trke kod nas neki od njih nisu ni otvarali menjace dok ne crkne a izvozali dosta trka pa cak i sezona a znamo koliko veca opterecenja trpe ti menjaci u odnosu na serijski. Ali dobro ako kolega smatra da treba da rastura menjac ili sta vec nemam nista protiv.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Servis - Razno

Post od pegazbre » 23 Sep 2021, 13:17

Pa mozda jos nije vreme za rasturanje jer se nakon regularne voznje po gradu/magistrali/autoputu ne cuje isto kao kad je zahtevnija voznja u pitanju. Sa druge strane me i pomalo brine sto necu znati kako ce se sledeci put ponasati ako odem da vozim po planinskim putevima.

Inace sam pobornik da mi je na autu sve ispravno bar od tih mehanickih stvari. Bas mi majstor kaze za ovo, vozi ovo bez problema nece te ostaviti jedino ako te nervira zvuk, mozes ovako jos da predjes ohoho a kad sam ga priupitao sta ako se vratim opet na Taru a on sleze ramenima. Isto je to kad ti kazu za kocnice, ma moze to jos 10.000km sigurno. Mozda na magistrali ili autoputu ali sta ako bas sutra moras opet recimo na planinu, pa se zaneses i kocis samo kocnicama bez motora ima da sljustis i to malo sto ti je ostalo na njima. Tako da sam ja od onih ako imas mogucnosti resavaj odmah.

E sad ovo se stvarno slabo cuje kad je regularna voznja u pitanju da cak se i ja sad razmisljam da li treba bas odmah juriti i raditi reparaciju menjaca zbog nekog lezaja koji je verovatno tek nacet...

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Servis - Razno

Post od Bax » 23 Sep 2021, 13:48

Ma nema to niko pojma koliko ce trajati.

Ja mogi da ti garantujem da je novi Megan kad sam isao na test voznju, tirbo bezin imao huk iz menjaca.

Tako da sam digao ruke od opravke toga....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od pedja » 23 Sep 2021, 17:47

Službeni Touran ima taj neki huk.

Kao znaju šta je, ali da ne otvaraju za dž, može tako da tera...


TapaT


talenat92
Postovi: 1
Pridružio se: 22 Sep 2021, 15:26

Re: Servis - Razno

Post od talenat92 » 23 Sep 2021, 18:08

Pozdrav..
trebala bi mi zamena kedera na opel astri g classic.
Konkretno, ovih kedera(guma) na zadnjim staklima, bas su otisli. Ako treba mogu staviti i sliku da se bolje vidi na sta mislim.
Da li imate neku preporuku za servis blizu Novog Sada za to?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 23 Sep 2021, 19:36

pa to valjda svaki majstor ume da zameni samo je pitanje da li i ko hoce da se cima sa time, cisto sumnjam da neko ko ima dosta posla u servisu hoce to da prihvati, bolje nekog entuzijastu da juris koji nema mnogo posla a voli da se zeza sa kolima

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Servis - Razno

Post od ChobbyNS » 23 Sep 2021, 19:53

Probaj Ivanića na Klisi da kontaktiraš za te kedere.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 23 Sep 2021, 21:55

pegazbre je napisao:
23 Sep 2021, 12:06
Vozim ovih dana po gradu auto, ili se menjac (ne motor) ne zagreje toliko da bi se uopste culo ili se cuje jako malo i to moram da trazim nacin da izazovem zvuk.

Mozda je najpametnije da za sad skinem menjac i proverim sve od motora do menjaca (lezaj radilice, plivajuci, lamelu, korpu, druk) i kakvo je ulje u menjacu tj da se stavi novo i sto je vaznije po specifikacji pa da vidim kako ce se ponasati. Bar godinu dana necu ga voziti po planini.

Nemam pojma sta je majstor stavio, naplacena je promena ulja kad sam menjao set i receno da nema opiljaka u istom ali ne znam sta je sipano. Ako je neodgovarajuce ulje sta bi dobio sa pravom gradacijom? Da li bi se ovaj problem smanjio ili u potpunosti resio jer se manifestuje samo kad se dobro ugreje (mozda je sipano nesto redje ulje)?
Ako je mehaničko habanje (ležaja) nečega unutar menjača morali bi se pojaviti opiljci u ulju kao posledica toga.

Dakle, ulje koje je sada je dobar dijagnostički alat. Po boji/ magnrtizaciji opiljaka može i poreklo habanje tj koji materijal je sa problemom.

Ispuštanje ulja, zamena je jeftinije od skidanja menjača i otvaranja...ja bih to prvo uradio kao početni korak u procesu postavljanja dijagnoze.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12321
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis - Razno

Post od shandu90 » 23 Sep 2021, 22:05

talenat92 je napisao:Pozdrav..
trebala bi mi zamena kedera na opel astri g classic.
Konkretno, ovih kedera(guma) na zadnjim staklima, bas su otisli. Ako treba mogu staviti i sliku da se bolje vidi na sta mislim.
Da li imate neku preporuku za servis blizu Novog Sada za to?
Ajde stavi, mene zanima. Ako ti se spustio onaj keder da ne mozes prozor da otvoris, to je lako. Malo podmazao sa wd40 i kad sam otvorio prozor izvukao keder skroz do gore i zalepio super lepkom da ne kliza opet. Nece ti nista epohalno uraditi ni u glas servisu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Servis - Razno

Post od A170T » 23 Sep 2021, 23:06

Meyle, Swag ili Febi Bilstein za jednu gumenu podlogu (150, 220, 230 din)? Ja mislim da je Febi najbolji izbor?
Swag sam već koristio i brzo se pokidala.
Послато са MI 9 помоћу Тапатока



ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 24 Sep 2021, 10:03

Meyle ali koji?
HD isli SD model, uzmi HD ako imaju.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Servis - Razno

Post od pegazbre » 24 Sep 2021, 13:09

ljubitelj je napisao:
23 Sep 2021, 21:55
pegazbre je napisao:
23 Sep 2021, 12:06
Vozim ovih dana po gradu auto, ili se menjac (ne motor) ne zagreje toliko da bi se uopste culo ili se cuje jako malo i to moram da trazim nacin da izazovem zvuk.

Mozda je najpametnije da za sad skinem menjac i proverim sve od motora do menjaca (lezaj radilice, plivajuci, lamelu, korpu, druk) i kakvo je ulje u menjacu tj da se stavi novo i sto je vaznije po specifikacji pa da vidim kako ce se ponasati. Bar godinu dana necu ga voziti po planini.

Nemam pojma sta je majstor stavio, naplacena je promena ulja kad sam menjao set i receno da nema opiljaka u istom ali ne znam sta je sipano. Ako je neodgovarajuce ulje sta bi dobio sa pravom gradacijom? Da li bi se ovaj problem smanjio ili u potpunosti resio jer se manifestuje samo kad se dobro ugreje (mozda je sipano nesto redje ulje)?
Ako je mehaničko habanje (ležaja) nečega unutar menjača morali bi se pojaviti opiljci u ulju kao posledica toga.

Dakle, ulje koje je sada je dobar dijagnostički alat. Po boji/ magnrtizaciji opiljaka može i poreklo habanje tj koji materijal je sa problemom.

Ispuštanje ulja, zamena je jeftinije od skidanja menjača i otvaranja...ja bih to prvo uradio kao početni korak u procesu postavljanja dijagnoze.
Koliko znam, opiljci se pojavljuju najcesce kod ostecenja na zupcanicima zbog zazora i to je obicno neko uznapredovani problem neceg drugog ili kad lezaj pocne da se raspada. Ovde kod mene bi trebalo da je tek pocetak kraja za neki lezaj jer dok je ulje gusce jos ga drzi na okupu ta gustina ulja i on se ne cuje (tj ne cuje se toliko da ga ja cujem). Cim se ugreje ulje i postane redje, zazori se povecavaju i lezaj u zavisnosti od opterecenja se manje ili vise cuje.

Opet sa druge strane, kako sa mnogima pricam o ovom problemu dosta njih mi kaze da ce zamena ulja mozda resiti problem zvuka koji se javlja ali ne i glavni problem. Ako je lezaj nacet zbog bilo kod razloga, on se ne moze popraviti zamenom ulja vec samo zamaskirati njegov zvuk tako da krajnje resenje je samo zamena istog.

Tako da menjac ide sigurno napolje da se proveri sve i da znamo da je sigurno do menjaca a onda ce mo videti sta dalje.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Servis - Razno

Post od Bax » 24 Sep 2021, 14:02

Sve to stoji, ali ti si mozda dobio neko retko ulje, pre 10.000km, koje nije adekvatno tvom menjacu, ili je neka divca...

Desavalo se da su ljudi menjali na novim automobilima recimo onaj Subaru Brz ulje jer je fabricko bilo prepretko, i to masovno.

Sve je moguce.

Kupi Motul ulje adekvatne gradacije pa probaj.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Odgovori