Servis - Razno

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Servis - Razno

Post od somi-car » 07 Okt 2021, 08:31

Neko vase misljenje. Vozilo Opel Combo C 2006 1.3 cdti pravih 222000 km. Kupljen od prvog vlasnika iz ovlascenog servisa.

Kada duze odstoji prilikom paljenja izbaci odredjenu kolicinu (primetno) belog dima. Ujutru kada upali grejace nema dima ili kada je zagrejan.

Ali npr kada odstoji 2,3 sata izbaci beli dim.

Motor za 10.000 km nije potrosio ulje nesto primetno. Mada povremeno primetim gubitak rashladne tecnosti ali samo kada je natovaren pa na duzem usponu digne temperaturu motora.

Sto se tice potrosnje antifriza moje misljenje je da tada prilikom velikog opterecenja dolazi do nekog veceg pritiska pa izbaci na nekom spoju ili crevu, ali da ne pametujem.

Vise me zanima misljenje oko ovog belog dima....neka pretpostavka jer ni jedan dizelas kojeg sam imao do sada nije imao taj problem.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23812
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis - Razno

Post od dragvorl » 07 Okt 2021, 08:34

Moze da bude ili para (voda) ili nesagoreli dizel.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Servis - Razno

Post od somi-car » 07 Okt 2021, 08:41

Sad kad spominjes nesagoreli dizel, zaboravio sam da spomenem da mislim da jedna dizna ima problem tj isti su simptomi kao na pasatu B6 koji sam imao a koji je imao jednu diznu problematicnu. Kada ga upalim prvih recimo 30 sec malo nemirnije radi a onda ujednaci rad.

Nisam siguran da mogu da opisem, mozda je neko imao slicnu situaciju ali to sa diznama proveravam ovih dana pa trazim problem dalje.

Kada kazes vodena para mislis na curenje vode u motor ili vodena para iz izduva?

ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auris prva generacija 1.6 130ks.

Post od ljubitelj » 07 Okt 2021, 08:48

Nije bilo govora o skidanju špulne nego o blokadi okretanja. A što se veoma lako dogodi pri skidanju volana koji mora obično da se žestoko cima i pri tome okreće pošto jelte nije nešto što se redovno skida pa zapekne.

U praksi se špulne veoma lako oštećuju jer je veoma tanka folija, pogledati samo obimnu aftermarket ponudu. Malo jače cimanje volana i potrga se konektor. Čak i fabričke špulne bez skidanja volana se oštećuju usled okretanja volana na nekim modelima.

Teoretičari pojednostavljuju kao da zaboravljaju da se radi sa kritičnim po bezbednost radovima gde nema mesta improvizacijama.
Uostalom fabrike su jasno odredile procedure.

Dag pričaš napamet, ne verujem da bi ti stvarno nekim svojim improvizacijama uradio posao, napisao i potpisao se na papir da si ti uradio servisiranje, i naravno time garantovao da kasnije u slučaju potrebe preuzmeš odgovornost ako airbag sistem zataji usled te tvoje neke izmišljene improvizacije.
Da, jeste komplikovano raditi sa aribag sistemom zato i toliko uzvičnika i pisanih upozorenja i raznih napomena u uputstvima.

Nije to zamena kapice ventila na gumi pa koga briga kako funkcioniše kapica ako možeš da shvatiš razliku izmedju bitnih i nebitnih stvari.

Pola kvarova na autima iz uvoza naprave nadri majstori kod kojih je sve jednostavno i bez veze je fabrika iskomplikovala proceduru kako treba da se radi...

ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 07 Okt 2021, 08:55

Ako grejači prave razliku ima ili nema dima nakon stajanja više sati, verovatni uzrok je nesagoreli dizel tzv živi dizel se izbacuje. Mada to je bledo sivi dim, nije bele boje i ima karakterističan miris.

Uzrok toga je pohaban sistem ubrizgavanja ili pohabana mehanika tj nema dovoljnu kompresiju motor.

Dizna je opet veća verovatnoća da je pohabana nego klip-karike pogotovu što nije primećena potrošnja ulja kao problem.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 07 Okt 2021, 09:34

beli dim je nesto oko vode, plavicast ili sivkast imaju veze sa gorivom i uljem

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23812
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis - Razno

Post od dragvorl » 07 Okt 2021, 10:50

somi-car je napisao:
07 Okt 2021, 08:41
.

Kada kazes vodena para mislis na curenje vode u motor ili vodena para iz izduva?
Mislim na to ako gubi antifriz a ne vidi se curenje spolja.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Servis - Razno

Post od somi-car » 07 Okt 2021, 11:03

Belo, bledo siv, svi dim...iskreno ne pravim razliku a bas nijansu ne mogu ni da pogodim.

Koliko je komplikovana zamena i da li uopste trebam da sumnjam na gumice ventila?

Pogledao sam nema mesanja fluida tj da ima skrame ili obrnuto.

Zbunjuje me sto nema konstantne potrosnje vode, vec samo pri tim opterecenjima.

Svako ce auto do servisa ali sam zeleo da cujem misljenje.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23812
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Auris prva generacija 1.6 130ks.

Post od dragvorl » 07 Okt 2021, 13:57

A kad skidas volan, jel prvo stavis alat ili posle skidanja?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 07 Okt 2021, 15:28

Mogu biti gumice ventila ako je taj dimi koji ti se pojavljuje plavicaste boje, to se desava samo na prvom paljenju jer ulje prodje kroz gumice koje ne dihtuju dobro i motor ga odmah izbaci pri prvom startu kao nesagorelo... takodje kad odu gumice poveca se i potrosnja ulja.
Nije ih problem zameniti, kod nekih motora mogu i bez skidanja glave ali ako se skida glava to povlaci i jos neke operacije kad je vec glava skinuta. Treba svakako nov dihtung, ravnanje glave (nije obavezno ali pozeljno, svakako prvo provera) pregledati siceve ventila i same ventile po potrebi i to obraditi (obicno kad odu gumice ventili navuku dosta koksa pa ih treba cistiti), tako da moze da se napravi posao kad se skine glava i lako se potrose pare neplanirano, ne mora da znaci ali kad se vec dize glava neretko se desava da se jos nesto mora odraditi od navedenog.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Servis - Razno

Post od somi-car » 07 Okt 2021, 17:58

Da, svojevremeno na kadetu sam radio ravnanje glave. Tako da mi je taj deo poznat.

Pocecu sa dijagnozama i resavanjem problema ovih dana pa cu videti...

Sent from my M2006C3MNG using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 08 Okt 2021, 08:26

Ako gubi vodu samo pri opterećenju bojim se da je u problemu glava motora (naprsla) i/ili dihtung glave (potrošio se, jel to beše bimetalni motor po konstrukciji?)

Za ovo prvo hidro test ako se ne vidi golim okom (kao što pucaju glave na VW diztelima da se vidi) a za drugo videće se golim okom kada se skine dihtung na samom dihutngu po tragovima.

Gumice ventila na dizelima gde nema vakuma jedva da imaju uticaja na pojavu dima pri paljenju, kod benzinca sa leptirom je to već znatno izraženije na pojavu plavičastog dima.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Servis - Razno

Post od somi-car » 08 Okt 2021, 08:34

Bas jutros proverio vodu. Zadnjih 1000 km bez opterecenja (mislim na teret od 300-400 kg i duze relacije) nema potrosnje vode. Znaci u gradskim uslovima ili lagana voznja, nema potrosnje.

Razmisljam posto moram uskoro da odradim zamenu lanca, da tad proverim dihtung. Predpostavljam da se skidaju svi ti delovi prilikom zamene?

ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auris prva generacija 1.6 130ks.

Post od ljubitelj » 08 Okt 2021, 08:48

Zavisi i da li ima jedna, dve ili više špulni/ konekcija.... od modela do modela/ konstrukcije volana su različite primene alata, ima i jedne i druge varijante.
A ima i varijanti gde uopšte nema alata.

Nije to posao nonšalantno lako ćemo...zato sam i pitao odmah na početku baš tako kako sam pitao.

ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 08 Okt 2021, 08:50

Ne skida se glava pri redovnoj zameni lanca ali ako inače otvaraš motor zbog drugih radova onda je to sastavni deo.

Kako god, ne može dijagnoza daljinski i mora servis da isproverava sve te simptome jedan po jedan.

Odgovori