Servis - Razno

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Kondo
Banned
Postovi: 137
Pridružio se: 02 Mar 2022, 17:29

Re: Servis - Razno

Post od Kondo » 08 Maj 2022, 17:22

Veliko sranje u najavi

U toku vožnje se ispostavilo da imam jedino 3. i 4. brzinu na raspolaganju.

Neće da šaltuje ništa drugo, ni u vožnji ni da ugasim auto i krenem, ne prima ni prvu ni rikverc a ni 2, 5. ni 6. Sve što probam da uradim završi u 3. ili 4.

Sreća da sam bio na nekoj nizbrdici pa sam uspeo nekako da uspem da se dočepam kuće 20 km dalje.

Kakva su iskustva, da li je ovo ceo menjač da se izvadi baci i stavi drugi ili je možda neka relativno jeftinija opravka tipa sinhron i slično?

Poslednji put sam slično sranje imao na staroj Lanči Delti tamo neke 1997. godine.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Servis - Razno

Post od nidza » 08 Maj 2022, 17:35

Rekao bih da ti je sajla koja pomera birač levo desno pukla ili se otkačila, ili nešto u vezi nje, pa je sad samo u sredini po toj osi birač.

Ne mora da znači da sam u pravu, ali deluje kao trivijalan kvar, menjač je, nadam se, ok.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3153
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Servis - Razno

Post od Dare4x4 » 08 Maj 2022, 21:18

Ja sam na Hyundaiju pohvatao poteze koje birač na menjaču pravi :D Ne mogu da verujem koliko to lako radi, bukvalno šaltam istom težinom kao i na ručici menjača tako da u nekom eventualnom slučaju uvek mogu da ubacim u drugu i dovezem se kući. Mada s druge strane, sa onako malim opterećenjem sajla ne može da pukne nikada osim možda od zamora materijala. Nikad ne bi pukla od sile kao što npr pukne sajla za ručnu, koja je skoro iste debljine ali daleko više opterećena.

Ukratko, probaj da nađeš birač na menjaču i da rukom vidiš kako se ponaša. Naravno, ručna mora biti povučena i auto oslonjen na nju ili još bolje na ravnoj podlozi.

Kondo
Banned
Postovi: 137
Pridružio se: 02 Mar 2022, 17:29

Re: Servis - Razno

Post od Kondo » 09 Maj 2022, 13:35

Ostavio sam auto u ovlašćenom servisu. Biće skuplje ali se nadam da će biti manje povuci-potegni nego sa priučenim majstorlukom opšte prakse. Ako je zaista banalno biće skuplje 25-30e od neovlašćenog, ako nije banalno dosta su veće šanse da će znati da poprave. Tako sam nekako smuntao ovo, sad čekam da jave šta misle.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8034
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 09 Maj 2022, 14:22

Dare4x4 je napisao:
08 Maj 2022, 21:18
tako da u nekom eventualnom slučaju uvek mogu da ubacim u drugu i dovezem se kući.
Vise biti znacila 3. brzina, 2. brzina ok po gradu ali da se nadjes negde dalje od kuce na magistrali ili auto putu morala bi 3....svojevremeno je otac doterao juga iz BG do KŠ, bez ulja u menjacu i zaglavljen u 4. brzini :)

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3153
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Servis - Razno

Post od Dare4x4 » 09 Maj 2022, 14:28

Ma mogu da ubacim u koju hoćeš. Iznenadio sam se koliko lako to radi. Drugu sam naveo samo kao primer jer ne verujem da bi trećom mogao da krene iz mesta.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8034
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 09 Maj 2022, 17:20

Moze da krene 3. i slabija kola krecu nije bas idealno ali svakako je za nuzdu bolje nego voziti 2. pa pazi kad je ćale par puta sa pomenutim jugom i tim kvarom kretao 4. brzinom :) uhvatile ga 2 naplatne rampe i plus deo grada kad je stigao u KŠ. I sto je bilo zanimljivo lamela se nije sjebala od te voznje samo su zupcanici u menjacu promenili jedno 5 boja od pregrevanja, taj menjac je ispran naftom, sipano novo ulje, i vozen jos 2-3 god tako bez i najmanjih problema :)
Naravno ne pricam o 3. ili 4. brzini i varijanti kreni stani nego npr. da moras da prevezes u cugu nekoliko km ili desetina km svakako bolje ici 3., krenes jednom i trudis se da ne stajes nigde ako je moguce do krajnjeg odredista.
Vozio sam jednom 3km do majstora kad mi je na alfi riknuo cilindar kvacila, posto je gradska voznja bila u pitanju ubacio u 2. gledao da tempiram semafore i ne stajem sem ako bas moram, meni je i tih 3km bilo mucenje slusati motor i voziti komo li nesto duze i van grada.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od pedja » 09 Maj 2022, 17:56

Namanje službena Oktavija ostala u trećoj, na izlazu iz Kruševca.

Tako smo se vratili. Dizel, pa je buka ograničila "krstareću" brzinu na AP, a iz treće svakako može da krene :D


TapaT


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3153
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Servis - Razno

Post od Dare4x4 » 09 Maj 2022, 19:02

Ma bez kvačila vozim skoro kao i sa njim, nikakav problem osim da se krene. Kod starijih kola je moglo. Menjač u prvu, zaverglaš i teraš. Posle se lako šalta ako se ima sluha, tj poznaje vozilo.
E sad, kako krenuti ako neće da vergla bez kvačila... Jedino da se na gurku dobije neka minimalna brzina za ubacivanje u prvu. :)

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8034
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 09 Maj 2022, 20:25

nije problem saltati bez kvacila ako je u kvacilu problem, skoro svaki auto se relativno lako salta bez kvacila samo da se usklade obrtaji, problem je ako iz nekog razloga menjac ostane zaglavljen u nekoj brzini, o tome pricamo.

koliko brzo ste isli sa tom skodom na AP u 3. brzini? to je bas mucno i za auto i putnike

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Servis - Razno

Post od Morse » 09 Maj 2022, 20:45

Kondo je napisao:
09 Maj 2022, 13:35
Ostavio sam auto u ovlašćenom servisu. Biće skuplje ali se nadam da će biti manje povuci-potegni nego sa priučenim majstorlukom opšte prakse. Ako je zaista banalno biće skuplje 25-30e od neovlašćenog, ako nije banalno dosta su veće šanse da će znati da poprave. Tako sam nekako smuntao ovo, sad čekam da jave šta misle.
Isto se desilo i na mom Ajgu, samo je spala sajla sa ručice menjača. Da sam bio tu, sam bih je vratio, vrlo je jednostavna "popravka". Majstor je mojim uzeo nešto tipa hiljadu dinara, a auto je ostao u drugoj tako da su mogli da dođu do kuće, čak i da ga odvezu posle kod majstora.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od pedja » 10 Maj 2022, 06:35


OMP je napisao: koliko brzo ste isli sa tom skodom na AP u 3. brzini? to je bas mucno i za auto i putnike
Ne sećam se tačno, davno beše.
Nije bilo prijatno, ali sa povremenim usporenjima i odmorom, pregurasmo.

Inače, na tom automobilu, menjač je servisiran više puta, jednom je zamenjen. Plivajući i kvačilo su menjani više puta. Od kada je kupljen, nešto nije bilo u redu sa menjačem.

Na kraju je probijen blok motora, što nema veze sa menjačem :D

No, Oktavijus i dalje krstari putevima...






TapaT


Kondo
Banned
Postovi: 137
Pridružio se: 02 Mar 2022, 17:29

Re: Servis - Razno

Post od Kondo » 10 Maj 2022, 10:13

Kondo je napisao:
09 Maj 2022, 13:35
Ostavio sam auto u ovlašćenom servisu. Biće skuplje ali se nadam da će biti manje povuci-potegni nego sa priučenim majstorlukom opšte prakse. Ako je zaista banalno biće skuplje 25-30e od neovlašćenog, ako nije banalno dosta su veće šanse da će znati da poprave. Tako sam nekako smuntao ovo, sad čekam da jave šta misle.
OK popravljeno, vrv je samo spala sajla - uzeli mi 20e, nisam pravio problem srećan što nije 2000e a inače je skup servis, evropska cena rada, 35e na sat.

Hepiend.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od pedja » 10 Maj 2022, 17:26

Ajde da pitam i ovde:

Prošle godine sam stavio nove diskove i pločice. Sve Ate.

Vrlo brzo,tj odmah, počele da pište.
Reko' leći će, ali jok.

K'o za baksuz, slučajno bacio račun (stajalo sve bar mesec dana pre montaže, pa sam premeštao po sobi/magacinu i nekako bacih račun), a prodavac traži račun i reklamaciju iz servisa gde je ugrađeno za eventualnu žalbu.

Jednog dana, kada sam već bio u radnji, pitam za najmekše pločice i daju mi Pagid Hela, kad već idem da mi čačkaju oko trapa, neka zamene i to. Prašnjave felne kao i Ate, ali su bar "ćutale" neko vreme. To neko vreme je prošlo i cvile ubiše.

Pre neki dan stavih Textar - cvile. Malo manje, i ne u svakoj situaciji, ali najčešće mi idu na živce.

Da li ima rešenja? Ostaje da ga zaletim negde i jače prikočim, da možda malo legnu...
Da li je moguće da tri različita proizvođača ne znaju da naprave normalne pločice, ili je problem druge vrste?

Da li ima smisla smisla probati sa nečim tipa:
Slika

Nekako mi se čini da cvili sa desne strane.





TapaT


Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Servis - Razno

Post od Koshmar » 10 Maj 2022, 18:10

Vidis..ja sam na primer pitao u jednoj radnji za auto delove (FORD-dugo postoji radnja) za pastu/mast tog tipa...na sta me je covek pogledao kao budalu i reko "ja prvi put cujem da ima mast/pasta za podmazivanje tog tipa"...
Sve mi je bilo jasno kad je rekao da nije menjao na svom autu zadnje plocice i diskove 100 000km i da su "izdrzali" ali zapeklo sve...

Elem,jurio sam da nadjem i ja posto sam menjao diskove i plocice...u vecini radnji nisam uspeo da nadjem,dok kod doticnog ispadoh ja budala a on "pametan".

Probaj,nisu skupe te tubice male...da ne lupam previse,nekih 500-700din.

Odgovori