Servis - Razno

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 10 Sep 2021, 17:37

O tome smo i pričali i potpuno jasno konstatovali baš to, ali eto i dalje se kolega pravi da ne kapira.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8024
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 10 Sep 2021, 19:42

ljubitelj je napisao:
08 Sep 2021, 22:39
to traje kao i blok motora, for life što bi se reklo.
u ljubitelj land-u :cool!:

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Servis - Razno

Post od Morse » 10 Sep 2021, 23:44

U razgovorima sa majstorima i po savetima sa raznih foruma (nevezano za moje pitanje) stekao sam utisak da je dobro iskoristiti priliku da se zameni i termostat kad već menjam pumpu za vodu/antifriz. Da pojasnim, auto ulazi u trinaestu godinu, prešao je 150+k km i računam da će i zamenski termostat trajati duže nego što je originalnom ostalo života. U mom okruženju su ljudi šesto imali problema sa termostatom, ma koliko se on računao u doživotni deo pa sam zato i razmišljao da ga preventivno zamenim, nije neka investicija.

S obzirom da menjam sam, ipak ću ostaviti original na autu, nosiću zamenski kao rezervu i toliko, rešena dilema. Možda se otvorim i za original, jeste tri puta skuplji, ali i dalje nije cifra od koje će čovek da bankrotira (zamenski oko 12 EUR, original 34 EUR).

ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 11 Sep 2021, 09:29

OMP je napisao:
10 Sep 2021, 19:42
ljubitelj je napisao:
08 Sep 2021, 22:39
to traje kao i blok motora, for life što bi se reklo.
u ljubitelj land-u :cool!:
Kada nemaš baš nikakav argument za odvalu koju si izmislio šta drugo očekivati nego ad hominem besmisleni post, a @nikolaa ti je objasnio upravo tačnost onoga što citiraš kod svih naših kola koja koristimo..

No, neka si ti živ i zdrav i samo skidaj ispravne termostate sa tih kola koje uvoziš/prodaješ i menjaj iz dosade, kako ti to nazivaš u omp land-u (moram istim rečnikom da bi razumeo svu bemislicu tvojih postova) :kokice:

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Servis - Razno

Post od Bax » 11 Sep 2021, 10:16

Zanenski termostat je lutrija, ja sam uzeo recimo Behr, navodno prva liga, identican ko fabricki, i to lose radi, i nisam jedini jos par forimasa je isto proslo.

Pametnije je uzeti najeftiniji zamenski, jer je veca sansa da ubodes neki koji radi.

Tako da ne vadi fabricko termostat za bezveze.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13007
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis - Razno

Post od Saša » 11 Sep 2021, 10:29

Slažem se - bar kada je Punto u pitanju. Fabrički (OEM) jedini radi savršeno, dok radi - radi perfektno, svi ostali brljave. Tj. svi rade naizgled lepo dok su temperature napolju solidno u plusu ali čim uključiš grejanje - tek onda vidiš kako u stvari radi. Ja sada imam Magneti Marelli i kada se iole jače upali grejanje kazaljka temperature padne za skoro ceo podeok. Grejanje naravno takođe slabije radi. Znam kako je Punto "šurio" sa originalnim termostatom jer sam kupio nov auto i razlika je evidentna. Zato ću pred zimu da ga promenim na OEM.

p.s. Na Ljubiteljevim automobilima sve traje večno al' jbg, nismo svi Ljubitelj, neko mora da ostavi i koji dinar prodavnicama auto delova. :D

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока


BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Servis - Razno

Post od BigMazzy » 11 Sep 2021, 10:47

Morse je napisao:U razgovorima sa majstorima i po savetima sa raznih foruma (nevezano za moje pitanje) stekao sam utisak da je dobro iskoristiti priliku da se zameni i termostat kad već menjam pumpu za vodu/antifriz. Da pojasnim, auto ulazi u trinaestu godinu, prešao je 150+k km i računam da će i zamenski termostat trajati duže nego što je originalnom ostalo života. U mom okruženju su ljudi šesto imali problema sa termostatom, ma koliko se on računao u doživotni deo pa sam zato i razmišljao da ga preventivno zamenim, nije neka investicija.

S obzirom da menjam sam, ipak ću ostaviti original na autu, nosiću zamenski kao rezervu i toliko, rešena dilema. Možda se otvorim i za original, jeste tri puta skuplji, ali i dalje nije cifra od koje će čovek da bankrotira (zamenski oko 12 EUR, original 34 EUR).
Без да ме схватиш погрешно, у животу нисам чуо да се термостат мења сем кад заглави, тј цркне. Кад заглаве у 90% случајева остају у отвореном положају тако да неће ништа нашкодити мотору док одеш до мајстора. Фабрички уграђен термостат је најдуговечнији и могу трајати баш дуго, заменски су права лутрија и има људи који су заменски мењали већ после 10ак хиљада.
У животу сам мењао само једном термостат и то на фиату мареи на 280000 км, остао отворен.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12302
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis - Razno

Post od shandu90 » 11 Sep 2021, 11:56

Nego ima li ko savet sta da radim sa svetlima. Hteo bi smecaru da prodam a svetla su malo rastelovana, pa mislim da bi zbog toga mozda pravili problem na tehnickom.


Sent from my iPhone using Tapatalk

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Servis - Razno

Post od BigMazzy » 11 Sep 2021, 12:27

Ако ти раде сви шрафови за подешавање на фаровима и имаш мало простора испред некод зида подесиш сам, десетак минута времена.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


BokiKV
Postovi: 37
Pridružio se: 07 Jul 2021, 23:06

Re: Servis - Razno

Post od BokiKV » 11 Sep 2021, 20:13

Uzeo sam Bosch filter ulja na autodoc. Kutija je ista, ali se filter razlikuje od onog sa slike.
Slika
Slika
Šta mislite da li je ovo original, pošto se prilično razlikuje?

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Servis - Razno

Post od BigMazzy » 11 Sep 2021, 20:45

Бошови филтери из Туниса, Бугарске, Кине итд имају ознаке у круг као овај твој са доње слике, ни један нисам видео као тај пољски тако обележен. Е сад, дал је копија или фабрика у Пољској једина другачије обележава, то не знам.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


BokiKV
Postovi: 37
Pridružio se: 07 Jul 2021, 23:06

Re: Servis - Razno

Post od BokiKV » 11 Sep 2021, 20:50

BigMazzy je napisao:
11 Sep 2021, 20:45
Бошови филтери из Туниса, Бугарске, Кине итд имају ознаке у круг као овај твој са доње слике, ни један нисам видео као тај пољски тако обележен. Е сад, дал је копија или фабрика у Пољској једина другачије обележава, то не знам.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
I meni je čudno, kao što si spomenuo piše na kutiji Made in Poland. Na ovom mom ima rupa, a na netu ima nešto tu koliko vidim.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Servis - Razno

Post od gazza » 11 Sep 2021, 23:43

Pali mi se ventilator na kolima na relativno kratkim distancama tipa do 10km na kojima se umereno vozi - recimo 60-70kmh prosek. Temperatura na displeju je normalna, obično ni ne stigne do neke srednje vrednosti na kojoj regularno stoji. Čime da se pozabavim? Imam tečnost za hlađenje. Ne radi mi kompresor klime (ne znam kakve bi veze moglo imati ali aj da pomenem).

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8024
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 11 Sep 2021, 23:46

kompresor klime nema veze sa tim...koliko dugo radi kad upali?

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Servis - Razno

Post od gazza » 11 Sep 2021, 23:49

Iskreno ne znam, pošto su ovo kratke relacije i uvek gasim auto a još radi ventilator. Recimo da su 10-12 minuta vožnje. Kako se ponaša na dugačkim relacijama ne znam, kapiram da bi se pokazalo neko sranje na motoru da je upaljeno stalno.... Traje to već dosta dugo, primećujem na gradskim vožnjama a danas ponovo na lokalnim ostrvskim drumovima, pa me podsetilo na problem.

Odgovori