Servis - Razno

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Auris prva generacija 1.6 130ks.

Post od dragvorl » 08 Okt 2021, 09:23

Ako skidas volan a nije uglavljen alat spulna ce se pomeriti za neku vrednost, tako da ako alat nije stavljen pre skidanja i nije svo vreme uglavljen, koja je onda svrha?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Auris prva generacija 1.6 130ks.

Post od Bax » 08 Okt 2021, 09:56

Valjda ima nesto kao radapciger, za izvlacenje volana?
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Servis - Razno

Post od somi-car » 08 Okt 2021, 10:51

Kapiram. Naravno ako budem skidao glavu, uradicu hidro test.

Ako nisu creva ili neki spojevi verujem da samo tu moze da se krije problem...

Videcu od sledece nedelje. Problem je sto mi je auto za transport svakodnevno potreban pa tu nailazim na problem...

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Servis - Razno

Post od Bax » 08 Okt 2021, 11:20

Ima test da se uradi za CO, da se vidi je ulaze gasovi u glavu, to je 10ak evra.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Servis - Razno

Post od somi-car » 08 Okt 2021, 11:28

Nisam siguran da te razumem...

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Servis - Razno

Post od Bax » 08 Okt 2021, 11:37

https://en.foerch.com/hand-tools/automo ... age-tester

ima test da se vidi da li ima izduvnih gasova urashladnoj tecnosti.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Auris prva generacija 1.6 130ks.

Post od dragvorl » 08 Okt 2021, 12:11

Nije to poenta. Moje iskustvo je da nikad nije trebao alat za svlacenje volana (ne za spulnu), skidao sam na 3 4 vozila.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Auris prva generacija 1.6 130ks.

Post od Sloba » 08 Okt 2021, 12:19

Mene i dalje interesuje kako blokirati spulnu dok volan jos nije skinut. Kada se skine, ok, blokira se da se ne pomeri... Mada, zasto bi se pomerila, ako se ne dira...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Auris prva generacija 1.6 130ks.

Post od dragvorl » 08 Okt 2021, 12:55

To je upravo ono sto i mene interesuje.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 08 Okt 2021, 13:02

IMa, ali nije pouzdan i ne odredjuje bkiže da li je dihtung ili glava problem a dodatno kod auta sa EGR medjuhladnjakom komplikuje stvari jer se gasovi mogu naći u eskpanizonoj posudi poreklom iz EGR tj iz auspuha (izduvne strane).

Zeznuto je utvrditi tačno poreklo gde se gubi antifriz i tog dimnog ponašanja pri startovanju, da se sklope kockice mozaika....

A svakako s obzirom na nisku cenu dobro je izvršiti test gasova u posudi da se dobije dodatni podatak za dijagnostiku.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 08 Okt 2021, 13:45

ako i ne odreduje tacno dal je dihtung ili glava nema veze jer svakako skidas glavu ukolio test pokaze nesto pa ako se ne vidi nista na dihtungu onda sumnja ide na glavu, ovako bez testa mozda dzabe dizes glavu.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Servis - Razno

Post od somi-car » 08 Okt 2021, 13:48

Jel moze link ka nekom domacem sajtu za narucivanje tog seta za testiranje? Cisto me zanima da pogledam.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auris prva generacija 1.6 130ks.

Post od ljubitelj » 08 Okt 2021, 13:52

dragvorl je napisao:
08 Okt 2021, 09:23
Ako skidas volan a nije uglavljen alat spulna ce se pomeriti za neku vrednost, tako da ako alat nije stavljen pre skidanja i nije svo vreme uglavljen, koja je onda svrha?
Primer klipa za Toyotu, ako skineš volan pri vroćanju se stavlja nova špulna koja u sebi već ima alat za pozicioniranje i fiskiranje.

Kod nekih drugih rešenja ne pomeri se špulna jer ima drugi alat za fiksiranje i svlačenje obruča volana tako da se ne može okretati već samo po osi izvući. Uglavnom obično postoji način kako je predvidjeno raditi da se izbegne rizik.

Iz pitanja zaključujem da nisu poznati postupci rada , dugačka je priča kako se koristi alat zato sam i napisao čitati uputstvo (sa slikama) za svaki model auta konkretno.
Slično kao što se radi fiksiranje bregastih ili radilice pri radovima na zupčenju/razvodu..negde se koristi alat negde se ne koristi, negde je čak i predvidjeno reserovanje na početni položaj pa onda pomeranje remenica u krajnji korektan položaj....opet tačno prema uputstvu za konrkretan motor.
Ja znam da neko radi zupčenje i bez alata za fiksiranje iako je predvidjeno, imao sam jedan takav auto sa neobjašnjivim problemima a na kraju se suzila dijagnostika da je prilikom velikog servisa pogrešno uzupčeno, time pretpaljenje na leru je bilo 28-31 stepen benzinac.
Dijagnostika čitanjem kodova nema greške ali auto prosto nema snage u nižim obrtajima.

I na kraju se ispostavilo da je servis zupčastog radjen BEZ ALATA, što je potvrdio serviser.
Da ne pominjem koliko na kraju košta to improvizovanje da ne kažem filozofiranje i u vremenu i novcu i živcima u obilaženju servisa. I na kraju moraće opet da se motor uzubi iznova ali sada sa alatom by the book strogo.
Opel Z ..XER motor sa 2 bregaste i sa zakretanjem bregastih.

Špulna se blokira kroz otvor koji se pojavi u volanu kada se skine airbag, ubaci se kao klin ili ušrafi graničnik zavisno od alata. Onda može da se skine obruč bez ikakvog rizika da se poremeti medjusobni ugao.

Tako da pitanje zašto bi se pomerilone stoji jer se dira sve oko pa se lako poremeti. Dovoljno je da se auto pomeri na svojim točkovima napred ili nazad.

Prosto, alat je izmišljen da svako može da uradi pipav i precizan posao bez rizika i bez pretpostavki da li će se illi da li se poremetilo ili nije podešavanje. Mislim i na špulne i na zupčenje kao servisne postupke.

Bez potrebe se dovodi u pitanje primena procedura koje je fabrika predvidela, filozofiranje da sve može štapom i kanapom da se improvizuje je meni neprihvatljiv način rada u servisiranju bilo čega.


Otišli smo van početne teme, prosto je bilo pitanje da li servis koji bi radio ima potreban alat za taj posao ili nema. I eventualno kontakt od istog.
I odgovor je prost, da ima alat za x i y vozila ili nema i ne radi x i y vozila a radi neka z vozila (modele).

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Servis - Razno

Post od Bax » 08 Okt 2021, 13:57

JA sam to usluzno radio u Kiler autu na Tosinom bunaru, NBG.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Auris prva generacija 1.6 130ks.

Post od dag81 » 08 Okt 2021, 20:47

Nisi ti ljubitelj skidao volan, cim si morao zestoko da cimas.
Nemas ti druze blage veze, i to sto imas, zakomplikujes da i ti ne razumes sta si krenuo reci.
Za tvoju informaciju, da nesto maucis, spulnaje zatvorena ne otvorena, i ne filozofiraj vise majke ti.
Послато са SM-G973F помоћу Тапатока




Odgovori