Servis - Razno

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Servis - Razno

Post od dag81 » 13 Okt 2021, 23:36

ljubitelj je napisao:
dag81 je napisao:
09 Okt 2021, 23:04

P.S. Klima vazduh, dopunjavanje.... Idi popi nesto za reset.

Ha, ha znači ipak te je sramota tog tvog podučavanja što si nam uživo na Košutnjaku pokušavao da "prodaš" da je klima toliko jednostavna da nikakav alat nije potreban u radu, kao što bi opet sada ovaj put na isti način "podučavao" da servisima nije potreban predvidjeni alat pri radu..
Pa stvano si hit koliko ne shvataš gde si zalutao.
ps. ima svedoka šta si trabunjao na skupu u Košutnjaku o tvojim izmišljenim metodima gde si nas nekoliko ubedjivao da duvanjem vazduha rešavaš manjak pritiska freona u sistemu.
Šteta što tvoje podučavanje nije zabeležno snimkom da te podseti koji je tvoj nivo razumevanja bio a nažalost izgleda i ostao čak danas potrebnih servisnih procedura.
Ne,nije me sramota. Kompresor moze da aktivira pritisak, vazduh, ne treba freon. Presostat radi na pritisak i aktivira kompresor, ventilator, ne zna on sta je freon a sta vazduh, azot, helijum... A to sto ti izvrces je tvoj problem, kao i za ovu spulnu sto filozofiras a pricalo se o skidanju volana. Supalj si u praksi zestoko, jbg ne moze se sve izguglati. Aj sto si supalj, nego se zabunis, pa izvrces kad si skontao da si sopio nesto sto nema veze sa zivotom i niko nije ni postavio pitanje.
Meni je vise tebe zao, sto si masinski inzenjer a sopas. Ako nisam pobrkao.

P.S. Gde si ti, a gde sam ja to samo ti znas, a i ja. ;)
I da, iza sebe vec vise godina u nazad, za ta 3 4 meseca potrosim 10ak boca freona. I gle cuda, ljudi zadovoljni, posalju prijatelje a klima mi je sporedna delatnost. A cak i sa vulkanizerskim uslugama 80-90% je stalnih stranaka i konstantno se povecava broj korisnika usluge. Sumnjivo je to sve, jel.xaxa

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока





Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 14 Okt 2021, 07:43

dag81 je napisao:
13 Okt 2021, 23:36
Kompresor moze da aktivira pritisak, vazduh, ne treba freon. Presostat radi na pritisak i aktivira kompresor, ventilator, ne zna on sta je freon a sta vazduh, azot, helijum
to je tacno, ali ne kod svih automobila, kod nekih radi taj princip kod nekih mora freon, bas sam skoro pricao na tu temu sa drugarom koji mi puni klime, sad se ne secam sta mi je rekao zasto kod nekih moze a kod nekih ne ali uglavnom tako je a i ja sam probao na par auta al se ne secam na kojim, znam da je na citroenu c3 moglo recimo i na jos nekom ali ne znam koji bese. To inace probam kad mi dodje auto a ne radi klima pa cisto da vidim dal je problem samo prazna klima ili kompresor, dok ne dodje ovaj da mi pregleda i napuni.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis - Razno

Post od ljubitelj » 15 Okt 2021, 09:58

Dag, providno je to što u nedostatku argumenta o temi svoje osobine pripisuješ drugima, nedostatak prakse je očigledan kod tebe a ni guglanje ti ne pomaže jer ne razumeš osnove tj nemaš potrebno znanje za razumevanje složenih procesa.
Tako i tvoje ranije podučavanje da klime dopunjavaš vazduhom, super je ako si napredovao i počeo da klime dopunjuješ freonom. Zaista napredak :thumbup:

ps. U pravu si da se ne možemo porediti, to što som ja u praksi proturio kroz ruke ti ni za celi život verovatno nećeš imati ni prilike da probaš, toliko o tome.

A da umesto paušalnih i netačnih pretpostavki za promenu makar pokušaš da se držiš teme koju si započeo, kao na primer objasniš iz prakse te tvoje otvorene i zatvorene špulne na volanu ili kao na primer zanemarivanje korišćenja u praksi tj radu na autu namenskih alata pri radu jer eto ti znaš bolje od samih konstruktora???

I jedan prijateljski savet- vazduh (koji u sebi sadrži vlagu) je neprijatelj broj jedan klima sistema i uzrok kvarova i zato se (opet po uputstvu, što je tebi strani postupak) obavezno vrši vakumiranje do visokog nivoa vaukuuma pre dopune/zamene freona.

Nemoj praviti štete ljudima tako što im ti ubacuješ vazduh. Klime nisu gume da se pritisak stvara duvanjem vazduha a ako i dlaje ne razumeš gde grešiš barem probaj da odeš na neku stručnu obuku :)

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Servis - Razno

Post od dag81 » 15 Okt 2021, 23:06

Hvala na savetima, da sam juce umro ne bih znao. Eto ni za tu spulnu za koju treba alat da bi se skinuo volan.Ahaha
Zivi u svom svetu, pusti nas sto nemamo pojima, jer nas ne mozes obmanjivati svojom "pamecu i iskustvom".

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Servis - Razno

Post od ChobbyNS » 16 Okt 2021, 10:14

Ja sam skidao volane i špulne sa nekoliko modela Alfe, nikakvi posebni alati ne trebaju.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Servis - Razno

Post od dag81 » 16 Okt 2021, 18:31

Kad ne znas jbg. Ljubitelj nam lepo objasnio.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 16 Okt 2021, 20:21

ne znam koji alat sem neke vrste radapcigera, skidao sam volane na par kola bez alata ali recimo na sluzbenom pezou su skoro pokusali da skinu volan 4 majstora niko nije uspeo da ga izbije klasicnom metodom, cak i covek koji se bavi rasturanjem upraovo tih pezoa, kaze nije mu se nikad desilo nesto tako a rasturio stotine, na kraju niko nije uspeo i digli su ruke, sumnjam da bi neki alat pomogao, nesto zapeklo bem li ga

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Servis - Razno

Post od dag81 » 16 Okt 2021, 20:55

Mozda je neko skidao pa stavio lepak, ko zna. Uglavnom ne treba sila za skidanje.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 861
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Servis - Razno

Post od pegazbre » 19 Okt 2021, 18:06

pegazbre je napisao:
16 Sep 2021, 13:58
Pitanje posto sam na Tari na odmoru trebutno. S-Max 2014 2.0 TDCI. Set kvacila sa zamajcem zamenjen pre 10.000km.

Nakon duge voznje po usponima i nizbrdicama, kocenje motorom i kocnicama, 2-3 brzina, stajem kod smestaja i slucajno skontam u leru da se cuje zvuk cangrljanja/mlevenja koji se isto cuje ako tako u leru sa otpustenim kvacilom ugasim auto. Ako pritisnem kvacilo, zvuk nestaje (znaci nije druk lezaj), takodje ako ugasim auto sa stisnutim kvacilom sve ok. Ako stisnem/otpustim kvacilo do pola isti zvuk se cuje tacno tu gde hvata/razdvaja lamela. Inace menjac ne krci, ubacuje se u sve brzine bez problema, vuce uz strme uzbrdice bez problema i nekih cudnih zvukova isto tako kod kocenja sa motorom. Inace u kabini sa zatvorenim prozorimo gotovo da se ne cuje nista.

Zvao majstora, kaze nije do seta sta god da si radio ne moze za 10.000km da ode (a nista nije radjeno sto steti zamajcu sem sto se par puta za tih 10k km ugasio zbog neodgovarajuce brzine i gasa) u pitanju je neki lezaj u menjacu vozi tako bez problema.

Medjutim, danas ujutru idem da preparkiram auto kad ono apsolutno nema nikakvih zvukova, sve uredu u svim gore opisanim situacijama nema promene zvuka, kao da nista nije bilo.

Sad mi stvarno deluje da je nacet neki lezaj u menjacu, ujutru je ovde hladno, ulje u menjacu gusto pa drzi sve na okupu i ne cuje se.

Sta vi mislite sta moze biti? Nadam se da ce sve izdrzati jos 500km do kuce.
Danas sam preuzeo auto od majstora.

Zamenjen je lezaj na spojnickoj osovini, bio je nacet sto je rezultovalo luftu u samoj osovini i cuo se cak i kad se rukom okrece osovina. Rastavljen i opran je menjac iznutra i provereno sve ostalo, samo je taj lezaj bio u problemu. Cena 12.000din iliti 100evra.

Sa druge strane zamenjen zamajac kod mog majstora, stavljen LUK dok je ostatak seta je ok jer je presao svega 7000km (a ne 10000km kao sto sam mislio) i sipano nov ulje u menjac. Lamela dobra, korpa isto a druk nema lufta ili nesto slicno.

Medjutim izgleda da ovo nije resenje problema. Provozao sam se nekih 30km da dobro zagrejem menjac i opet se javlja isti zvuk kada drzim kvacilo na pola (svakako slabiji nego sto je bio na Tari ali se cuje) i isti drugi zvuk na leru kad dam gas do 2500 obrtaja i pustim da pada na nekih 1200 se opet cujre trrrrr (koji se ne cuje ako pritisnem kvacilo i isto uradim).

Ja ne znam da li su ti zvukovi normalni, ipak na po kvacila lamela pocinje da hvata zamajac pa se mozda desavaju neke vibracije jer lamela fakticki proklizava dok ne otpustim do kraja da skroz uhvati ili stisnem da skroz odvoji. U voznji je sve kao i ranije, ne primecujem nista neobicno, nikakvi cudni zvukovi, menjac lepo salta.

Imate li sad ideju sta bi moglo biti?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 19 Okt 2021, 18:25

znaci dzaba si krecio :) ali dobro bar sad si miran i znas da su ove stvari sredjene i proverene, sta bi dalje moglo biti ako oni nisu primetili nista cudno dok su radili oko toga tesko da mi mozemo ovako preko foruma da dijagnostikujemo

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 861
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Servis - Razno

Post od pegazbre » 19 Okt 2021, 18:38

Jedino sto mi pada na pamet da je jednostavo menjac takav tj kad pocnu da se okrecu zupcanici u njemu prosto mora da se stvara dodatan zvuk u odnosu kad menjac "ne radi" a da je taj zvuk jaci u tom prelaznom rezimu (na po kvacila) kad menjac pocinje polako da se vrti...

Svakako ko jos drzi nogu na po kvacila, otvori vrata i osluskuje, mozda je i na mnogim drugim menjacima slicna stvar ali prosto ljudi ne osluskuju svoje menjace u svim stanjima. Prosto tesim sam sebe posle iskasiranih 50K dinara :)

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3152
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Servis - Razno

Post od Dare4x4 » 19 Okt 2021, 19:38

Trebalo je možda i druk ležaj da zameniš ali sad je kasno.

Probaj da osetiš na pedali trenutak kada druk ležaj dodirne korpu, pa prati da li se menja zvuk u tom trenutku. To ti je negde pri vrhu hoda pedale. Imaš mali prazan hod na početku i onda tu negde mora da se oseti. Znači, samo da pipne korpu da bi se zavrteo, bez ikakvog opterećivanja.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 19 Okt 2021, 19:41

Da je nesto do menjaca iskusni mehanicar koji se bavi samo menjacima (ako sam dobro razumeo menjac je i dat takvom majstoru) bi to morao da primeti, e sad ili nije detaljno pregledao sve ili nije umeo da vidi problem. Pricam na pamet jer ne znam kakav je to zvuk ali fabricki da postoji taj zvuk mislim da nije moguce, da li ga samo ti cujes ili on definitivno postoji i za "sire narodne mase" koje bi to mogle da primete ne znam, jer i ja sam u fazonu da primetm svaki zvuk i promenu na autu dok mnogo ljudi to ne primeti ni kad im skrenem paznju kamoli da sami cuju.
Ja sam picajzla po tom pitanju a mozda i ti, pa ne treba previse obracati dalje paznju jer ako je auto bio na komplet proveri i sve to izmenjeno male su sanse da je taj zvuk sada nesto bitno cemu treba pridavati paznju, ali opet uslovno receno jer pricam napamet a da nemam pojma ni kakav je to zvuk.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 861
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Servis - Razno

Post od pegazbre » 19 Okt 2021, 20:12

Zvuk su culi i majstori i rekli su da dolazi iz menjaca. Po ponasanju su posumljali na lezaj spojnicke i poslali me u servis menjaca "Srecko" u Sapcu. Kad su skinuli menjac potvrdjeno je da je lezaj.

Majstori su pregledali lamelu, korpu, i druk, kazu da je sve ok.

Zvuk se javlja negde na pola kvacila i samo u malom rasponu pritiska. Znaci krenes da stiskas, nista i onda odjednom se cuje zvuk kao tiho cangrljanje, stisnes jos malko prestaje. Isto obrnuto, otpustas polako kvacilo, nista, nastavis da otpustas pocne da se cuje zvuk, otpustis jos malo nestaje.

Evo kako je izgledao menjac sa druk lezajem.
20211013_131238.jpg
Kao sto se vidi na lezaju, vide se tragovi korozije a isto je na delu korpe koju dodiruje druk lezaj (oni kao listici). Medjutim na korpi se ta korozija prstom skida a majstor je rekao da ce sve da ocisti.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis - Razno

Post od OMP » 19 Okt 2021, 20:31

Srecko ocigledno nije pretreso menjac, on video lezaj spojnicke i mislio samo tu je problem dalje vrv nije ni kontrolisao ili nije primetio to je mozda neki nebitan luft i ne moze da se primeti bez nekog ozbiljnijeg kontrolisanja sto vrv niko nece da se cima , sta znam u svakom slucaju teraj to i uzivaj nije to nista bitno cim se tako malo i kratko cuje.

Odgovori