Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Nemanja
Postovi: 265
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:05
Garaža: Audi
Lokacija: Srbija

Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od Nemanja » 18 Jan 2012, 08:54

Koje su perionice najbolje, gde je najjeftinije, gde ima jeftino puskiranje u ovim zimskim "slanim" danima i sve ostalo sto moze da se napise u jednoj ovakvoj temi, kritike, pohvale, saveti...


Da pocnem, juce sam prolazio pored Miljakovca i slucajno naleteo na "perionicu", ustvari obicna garaza, pise: "pranje spolja 180 rsd." Naravno znao sam da ce oprati auto preko one stvari za te pare, sto se i ispostavilo tacno, al bilo mi je bitno da se auto dobro ispuskira od soli.

Moram da skrenem paznju svima koji vode racuna o automobilima da ne idu u ovu perionicu, jedno VELIKO, LOSE I NEGATIVNO ISKUSTVO! Decko koji je prao, kada mi je samponirao auto, voda u kofi je bila kao da ju je zahvatio iz kanalizacije, zatim krece da samponira jednu stranu od krova i umesto da ostavi sajtnu i tockove za kraj, on pri zavrsetku te strane uzme i ladno predje istim sundjerom tockove koji su bili "sacuvaj me Boze" prljavi od soli, bljuzgavica i ko zna cega i naravno nastavi da samponira po haubi i drugoj strani. :glavomuzid: :glavomuzid: :glavomuzid: Nema veze, ajde precutim to, rekoh sebi necu da se svadjam s diletantima.

Kada je zavrsio sa samponiranjem, otisao u garazu, da valjda zahvati jos malo vode iz kanalizacije i spremi "plac majke Bozije" za sledeci auto. Pusku uzima njegov kolega, koji je do tad brisao stakla nekom drugom automobilu i krece da puskira. Pridjem i pitam ga najljubaznije: "druze jel nije problem da mi ispuskiras auto ispod", sto je i glavni razlog mog dolaska u ovu perionicu, da bi mi onako nadrndano i isfrustrirano rekao, "sta bi ti za 180 dinara?!" Ja u soku, gledam i ne mogu da verujem svojim usima. :o Kao da sam mu trazio da mi opere motor i ispolira karoseriju... i jos posle gundja nesto, kako ce da digne cenu na 500 rsd, svi traze nesto posebno... covek mentol, a naravno nema ni F od fiskalnog racuna, sto znaci da ni ne placa porez drzavi. A da ne pricam posle da su uzeli ono silikonsko govno za skidanje vode i drljali mi po autu, sva sreca pa ni to nisu odradili kao ljudi.

Zaista OGROMAN - za ovu ne mogu reci perionicu, jer to sigurno nije, vec obicnu garazu na Miljakovcu!

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto perionice, iskustva, preporuke, saveti

Post od Saša » 18 Jan 2012, 10:48

Za mene su najbolje perionice one gde sam pereš auto pištoljem pod pritiskom, a kasnije ga samo malo prebrišeš, usisaš prašinu i to je to. Na taj način sam vodim računa o autu i ne moram da razmišljam da li će ga neki aljkav ili nezadovljan baja u perionici izgrebati kakvim sunđerom punim peska, da li će ga namazati neki s...njem od koje će mi otpadati farba, topiti se platika po autu i slično, da li će mi možda iskopirati ključ pa ću se jednog dana češkati gde mi je auto... My 2 cent... ;)

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Auto perionice, iskustva, preporuke, saveti

Post od NexT » 18 Jan 2012, 13:14

Auto perem sam u profi perionici... Samo sto to traje onda od 1,5-2,5 sata xD

Kad sam u frci sa vremenom odem u perionicu kod Arene, operem auto, isteram ga na auto-put i suv je :D (nema brisanja)
Ipak, bar jednom nedeljno moram da odem u pravu perionicu i detaljno da ga sredim, samponiram itd...

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Auto perionice, iskustva, preporuke, saveti

Post od Ogi » 18 Jan 2012, 23:51

Auto perionica GAZELA. Perem kod njih sigurno godinu i po dana od kada mi je Херој87 rekao za njih (hvala mu na tome). Pravo su otkrovenje. Inace, cene nisu menjali ni jednom u tom periodu.


EDIT by mod: Članove foruma nazivajte imenima koje koriste na forumu.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od trojanac » 19 Jan 2012, 02:05

Rakhil i ja smo skoro išli do one samouslužne perionice prekoputa Arene, da operemo kola.

Ukratko da objasnim proceduru jer nije standardna kupovina žetona na šalteru. Postoji automat koji izdaje žetone, ali treba pripremiti "sitan" novac jer automat ne vraća kusur. Mislim da je najveća novčanica koju prima 200 din, ali nisam siguran. Jedan žeton košta 50 dinara i traje 100 sekundi. Što znači da za 150 dinara imate 5 minuta na raspolaganju, što je dosta povoljnije u odnosu na OMV gde vas 2 minuta koštaju 100 dinara.

Ceo sistem je još uvek nov tako da su puške za pranje u odličnom stanju, pritisak je isto dobar, a režimi pranja su standardni koliko se sećam. Mana ove perionice je mali prostor okolo, gotovo uvek je gužva i kad se opere auto najbolje je otići prekoputa, na parking kod Arene i tamo prebrisati automobil.

Slika Slika Slika Slika
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od NexT » 19 Jan 2012, 02:32

Trojke, ne treba da brises auto posle pranja ovde ;)

Inace, perionica je :doubleup:
Sto je najbitnije, sjajno skida sve, tako da nema grebanja laka i pravljenja risova prilikom pranja, a posle ispiranja nije potrebno brisanje auta :D

Inace, lepo sto ste me zvali... :mrgreen:

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od trojanac » 19 Jan 2012, 02:57

Mora malo da se prebrišu stakla makar. Auto inače i ne brišem ceo posle tih brzinskih pranja.


Ajde u subotu da se iskombinujemo, ako ne bude neko loše vreme. Treba i sa Rakhilom da se vidim svakako.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Nemanja
Postovi: 265
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:05
Garaža: Audi
Lokacija: Srbija

Re: Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od Nemanja » 19 Jan 2012, 04:06

Trojanac, hvala ti na ovoj, za mene, izuzetnoj informaciji! :)

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od Kuzmanovic » 19 Jan 2012, 10:59

Jel moze neko da objasni princip pranja, odnosno kako perete auto tamo, koliko zetona kupujete, kada menjate one modove(mislim da ih ima 3) itd.?

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8780
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od Gaginh0 » 19 Jan 2012, 11:10

E ovako, ja ne volim na tim perionicama da perem auto iznutra, tj. da usisavam, jer volim da to bude cakum-pakum a kad si pod pritiskom isteka zetona ne mozes lepo da usisas.

Ali perem auto spolja, jer kad je nula ili ispod nule zatvrimo vodu u dvoristu da nebi zaledile cevi i popucale.

Za Pola uzmem 2 ili 3 zetona (50 din zeton) zavisi koliko je prljav, ali sa 3 zetona sasvim lepo moze da se opere. Kod mene imaju dva moda pranja ("pranje i voskoranje" i "ispiranje"). Prvi mod je sampon-vosak u kombinaciji sa vrucom vodom, drugi je cista hladna voda. Ako nije toliko hladno da odmah zamrzava posle prebrisem auto jelenskom kozom i bude super, ako je bas bas hladno onda me mrzi, vazno je da se skine so i prljavstina!

A kad kuci perem auto to traje oko 2 sata, 5-6 puta godisnje napravim generalno spremanje pa onda perem oko 4 sata, i to po principu kao sto je Next pisao, tako me je cale ucio, i definitivno bih uveo kurs za sve idiote koji rade u perionicama.

Ima kod mene jedna perionica gde je cale prao svoj auto preko zime, jer je moglo da se placa preko racuna. Tamo je bila fora ako gazda nije tu da nabrzaka operu, ako je gazda tu onda sve bude OK. Dok se moj cale nije zgotivio sa gazdnom, pa im ovaj naredio da svaki put caletov auto bude dobro opran!
Poslednja izmena od Gaginh0 u 19 Jan 2012, 11:16, izmenjeno 1 put ukupno.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od Saša » 19 Jan 2012, 11:16

I ja koristim obično 3 žetona (dovoljna su ponekad i dva - ako je auto tek onako malo prašnjav). Ako je baš ulepljen - malo je i 4... :) Uglavnom, treba imati neki "sistem" kako pereš - krenuti od krova, recimo, pa onda peta vrata/zadnja strana pa u krug oko auta. Što si veštiji i brži - manje žetona potrošiš. Nije loše i najpre pokvasiti one najgore zaprljane delove da se malo razmekšaju pa tek onda krenuti u detaljno pranje. Pritom treba paziti da se mlaz drži najmanje 15-tak cm od lima i ne držati dugo na jednom mestu, da ne skineš slučajno negde farbu. Poslednjih 20-30 sekundi pritisneš plavo dugme (ispiranje) i ispereš sapunicu. Posle ga tamo na parkingu prebrišeš jelenskom kožicom (uz stalna ispiranja iste) i to je to...

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8780
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od Gaginh0 » 19 Jan 2012, 11:19

^
Fora je u tome da prvo operes krov, pa onda samo picis vodoravno po segmentima auta, nema nikakve filozofije, ali uvek ima idiota... Inace u toj perionici gde ja idem kad pritisnes ispiranje moras da cekas 10tak sekundi dok ne ispere penu iz puske, pa zato moras malo kalkulisati :smesko:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Nemanja
Postovi: 265
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:05
Garaža: Audi
Lokacija: Srbija

Re: Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od Nemanja » 19 Jan 2012, 16:03

A sta mislite za upotrebu sundjera, npr. posle prvog ili drugog zetona kada ide topla voda i sapunica da se posle tog zetona auto predje malo sundjerom i onda da se ispere?

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od NexT » 19 Jan 2012, 17:36

apsolutno nema potrebe...

Evo malo pre sam bio u perionici toj, nisam imao vremena da idem na regularno pranje. 4 zetona (sa sve pranjem patosnica) i auto ko nov.
Da napomenem da je do prozora bio beo od soli, a pozadi se videli samo tablica i svetla. (3x na Zlatibor po snegu, i jos jednom za Valjevo)

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Auto perionice - iskustva, preporuke, saveti

Post od Rakhil » 19 Jan 2012, 18:50

Ja odusevljen perionicom, bio vec tri puta. 3 zetona su mi dosta, 4 ako bas cinculiram ili ako je mnogo prljav auto. Najbolje u celoj prici je sto je voda topla, bice idealno za so kad krene posipanje.

Off topic
Next, planiraj subotu prepodne

Odgovori