Servis kočnica

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis kočnica

Post od ljubitelj » 06 Apr 2019, 08:41

Imam i ja to povremeno, prvi put za ovoliko godina odrzavanja auta.
Pa sam se malo edukovao dodatno otkuda, posto je inace sve tip top u kocionom sistemu.

Objasnjenje koje sam nasao i koje mi je logicno je da je takav materijal plocica koji se pri neznijem kocenju, standardnom po gradu, skida kao lepljiva smesa i talozi u mikro pore na disku tako da disk dobije brda i doline.
Kada se izvede par jacih i ostrih kocenja da se ostvari jako trenje i povisena temperatura diska taj talozni sloj se skine i disk postane opet gladak. Pa tako ukrug.

Resenje je kao naci odgovarajuce plocice ali kako sastav lepkova, cestica i ostaloga pri izradi plocica kao ni precizniju deklaraciju radnih karakteristika prakticno nije moguce saznati ostaje metod pokusaja i proba kombinacije disk-plocice.

Posto su danas plocice bez metalnih cestica, bez azbesta i bez jos tih nekih sastojaka koji su ranije bili osnova vezivnog sredstva kazu da nema pouzdanosti pravila ponasanja plocica kao sto je nekada bilo po vrsti vec kako ispadne koja sarza proizvodnje, kao sastav plocica se cesto menja pre svega ta vezivna sredstva.

Ja sam uveo praksu da povremeno jednom ili dva puta mesecno odradim jako uzastopno kocenje sa recimo 80-40 po 3-4 puta i onda nakon toga zaista primetim da se smanji ili nestane to ponasanje kao da je nesto ovalno.
Diskovi nisu krivi, ne bacaju, nista nije krivo itd provereno vise puta.

Opisano ponasanje se poklapa sa zamenom diskova i plocica tj od nekih 10tak hiljada km nakon toga se pojavilo. Sada su nekih 25.000km plocice. i to samo napred.
Navikao sam da odradim ostro kocenje povremeno.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Servis kočnica

Post od klisko » 06 Apr 2019, 13:12

Kod mene su ipak zamenjeni diskovi i pločice, 190kkm diskovi, vreme im je.

ivan2312
Postovi: 11
Pridružio se: 21 Mar 2018, 13:11

Re: Servis kočnica

Post od ivan2312 » 04 Jun 2019, 13:47

Pozdrav ljudi,

Sto se tice plocica na diskovima,naime pre mesec dana kad sam stavljao letnje gume vulkanizer mi rece da su bas potrosene prednje plocice,prosle godine sam ih menjao do sad presao 13000km uglavnom gradske voznje.,primetio sam da u toku voznje treba malo jace da se stisnu pedale nego ranije,pa me zanima da li i to ima neke veze sa tim?U pitanju su ATE kocnice inace,
Jel moguce da su se tako brzo potrosile i jel vreme da se menja po vama?

Hvala

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Servis kočnica

Post od kragujevac » 04 Jun 2019, 14:34

Da se pločice toliko pojedu za 13000km nije baš normalno, osim ako stil vožnje nije potpuno "pedal to the metal" ili su pločice neko užasno kinesko supersranje. Ja bih pre neke akcije menjanja bilo čega proverio da li možda ima vazduha u sistemu.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

ivan2312
Postovi: 11
Pridružio se: 21 Mar 2018, 13:11

Re: Servis kočnica

Post od ivan2312 » 05 Jun 2019, 13:06

kragujevac je napisao:
04 Jun 2019, 14:34
Da se pločice toliko pojedu za 13000km nije baš normalno, osim ako stil vožnje nije potpuno "pedal to the metal" ili su pločice neko užasno kinesko supersranje. Ja bih pre neke akcije menjanja bilo čega proverio da li možda ima vazduha u sistemu.
nije,sasvim obicna i normalna voznja,jeste da je po gradu al opet,zato mi je jako cudno.inace plocice kupljene u KitKomercu.
kako da proverim dal ima,objasni malo detaljnije :D

vladan266
Postovi: 112
Pridružio se: 06 Apr 2016, 09:56
Lokacija: Beograd centar

Re: Servis kočnica

Post od vladan266 » 05 Jun 2019, 13:13

havijer je napisao:Škoda fabia, kad je auto ugašen i hoću da ga upalim kočnica je tvrda kao kamen, tačnije ako je ne pritisnem iz sve snage auto se pomera i onda kad se auto upali kočnica radi normalno.

Šta može biti?

Nije mi bilo tako na ostalim fabijama.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Ovo se cesto desavalo na sluzbenom Polu. Nismo primetili nikakav kvar, prosto je tako bilo, nekada da nekada ne.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Servis kočnica

Post od kragujevac » 05 Jun 2019, 14:25

ivan2312 je napisao:
05 Jun 2019, 13:06
nije,sasvim obicna i normalna voznja,jeste da je po gradu al opet,zato mi je jako cudno.inace plocice kupljene u KitKomercu.
kako da proverim dal ima,objasni malo detaljnije
Koliko je to "malo jače stiskanje" da bi kočnice bolje kočile? Pričamo li o milimetrima ili treba da se pritisne baš "muški" da bi kočilo? Kada ima vazduha u sistemu onda je snaga kočenja veća kad se "pumpa" pedala. Ako u tom slučaju bolje koči onda imaš svakako vazduha u sistemu i to ne malo.
Idi u neki servis nek ti to provere, sam ćeš to jako teško da uradiš.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

vladan266
Postovi: 112
Pridružio se: 06 Apr 2016, 09:56
Lokacija: Beograd centar

Re: Servis kočnica

Post od vladan266 » 05 Jun 2019, 14:34

Ne znam tacno koji su simptomi, ali postoji i mogucnost da jedna klesta glave, to jest klip. Obicno je tada potrebno jace stisnuti da bi se dobio osecaj kocenja, a takodje je i sam hod pedale do pocetka kocenja duzi nego sto je uobicajeno. Vozila koja se voze po gradu su podloznija tome. Mozda i u kombinaciji sa starijom kocionom tecnoscu koja je povukla vlagu ili ima vazduha u sistemu. Svakako poseta servisu

Sent from my SM-G960F using Tapatalk



ivan2312
Postovi: 11
Pridružio se: 21 Mar 2018, 13:11

Re: Servis kočnica

Post od ivan2312 » 05 Jun 2019, 15:49

kragujevac je napisao:
05 Jun 2019, 14:25
ivan2312 je napisao:
05 Jun 2019, 13:06
nije,sasvim obicna i normalna voznja,jeste da je po gradu al opet,zato mi je jako cudno.inace plocice kupljene u KitKomercu.
kako da proverim dal ima,objasni malo detaljnije
Koliko je to "malo jače stiskanje" da bi kočnice bolje kočile? Pričamo li o milimetrima ili treba da se pritisne baš "muški" da bi kočilo? Kada ima vazduha u sistemu onda je snaga kočenja veća kad se "pumpa" pedala. Ako u tom slučaju bolje koči onda imaš svakako vazduha u sistemu i to ne malo.
Idi u neki servis nek ti to provere, sam ćeš to jako teško da uradiš.
pa kad se setim prosle godine bukvalno kad je pipnem na milimetar je kocila odma i jako,sad bogami treba fino da se stisne da kocio kao tad na pipkanje bukvalno.
Vazi oticicu vec sutra u servis,pa vam javljam svakako sta kazu.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Servis kočnica

Post od Dare4x4 » 05 Jun 2019, 19:26

Ako ima vazduha onda pedala hvata niže i bude mekša. Isterivanje tog vazduha u suštini je zamena kočione tečnosti.
Ako je neki od kočionih cilindara zapekao, onda slabije koči, a kad ukoči jače onda neće da pusti pa se taj točak zagreva i naravno auto slabije ide. Lako se primeti ako se ima osećaja. Da bi to testirao, parkiraš na ravno. Onda par puta jako stisneš kočnicu dok motor radi. Izbaciš iz brzine i probaš da poguraš auto. Ako neće da krene ili ide teško onda je to to.

ivan2312
Postovi: 11
Pridružio se: 21 Mar 2018, 13:11

Re: Servis kočnica

Post od ivan2312 » 06 Jun 2019, 13:53

Dare4x4 je napisao:
05 Jun 2019, 19:26
Ako ima vazduha onda pedala hvata niže i bude mekša. Isterivanje tog vazduha u suštini je zamena kočione tečnosti.
Ako je neki od kočionih cilindara zapekao, onda slabije koči, a kad ukoči jače onda neće da pusti pa se taj točak zagreva i naravno auto slabije ide. Lako se primeti ako se ima osećaja. Da bi to testirao, parkiraš na ravno. Onda par puta jako stisneš kočnicu dok motor radi. Izbaciš iz brzine i probaš da poguraš auto. Ako neće da krene ili ide teško onda je to to.
Pokusacu to,ako ne onda menjam samo kocionu tecnost,u svakom slucaju hvala na savetu tebi i ostalima :)

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2102
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Servis kočnica

Post od A170T » 23 Avg 2021, 15:57

Vraćam se juče sa puta i primetim da poprilično pište kočnice. Pretpostavljao sam da se neka prašina ili pesak uvukao u diskove i rešim da to izduvam kompresorom. Izađem napolje i osetim neki smrad u predelu zadnjih točkova, iz zadnjeg levog točka izbija toplota, dodirnem felnu i usijala se. Podignem auto dizalicom i točak se jedva okreće, paknovi se nisu vratili kako treba. Šta je uzročnik toga? Verovatno zablokirali kočioni cilindar u dobošu?

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis kočnica

Post od dragvorl » 23 Avg 2021, 17:56

Verovatno.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis kočnica

Post od OMP » 23 Avg 2021, 18:10

jel imas diskove ili dobose pozadi?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Servis kočnica

Post od dragvorl » 23 Avg 2021, 18:17

Pise da je dobos.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori