Detailing

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Detailing

Post od Uroš S. » 16 Mar 2022, 22:54

Michelin sredstvo za insekte dosta solidno. Prošlog leta sam koristio (dosta peglao autoput) i super se skine na samouslužnoj, bez trljanja. Uzeo jer je bilo jeftino, a realno kad vidiš ambalažu deluje da ne valja.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Detailing

Post od noodles » 17 Mar 2022, 14:38

Dare4x4 je napisao:
15 Mar 2022, 12:47
Stigla danas ona Turtle wax keramika. Nadam se da će bolje raditi nego Sonax BSD ili da se bar lakše koristi.
https://tektion.rs/auto-kozmetika/sreds ... ila-500ml/

Test ovih dana ;)
Ma kakav Sonax BSD, to ti je za "slikanje" samo. ;) Prvo, eventualno drugo pranje, i ćao. Običan ditejler.
Ova keramika je već drugi fazon. OK, napravljeno da se lakše koristi, ali ipak druga priča u odnosu na BSD.

Imam je već više od godinu dana i ni jednom nisam upotrebio. Probao na farovima samo i mislim na staklima, još odavno.
Ja sam prešao na "još lakše" stvari za nanošenje, Sonax Spray and Seal. Ne mogu više da se cimam, klečim, nanosim, brišem, skidam ostatke i sl. Prosto me prošlo to vreme.
Sonax Spray and Seal se nanese na opran i još mokar auto. I onda se samo spere puškom.
Opasno dobra stvar. Dugo drži baš. Auto je nekoliko meseci bukvalno "mas'an" na dodir, i dobro se sjaji.
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1033
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Detailing

Post od noob » 17 Mar 2022, 14:51

Nisam znao da ima i sprej. Ovo je za nekog kao ja, iz istih navedenih razloga iznad.
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Detailing

Post od OMP » 17 Mar 2022, 14:58

koliko traje to jedno pakovanje spreja i da li se posle nanosenja i ispiranja normalno prebrise krpom?

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Detailing

Post od noodles » 17 Mar 2022, 16:45

Flašica je od 750ml. Trebalo bi da potraje, jer efekat ostaje barem 3 meseca, a sigurno i više. U uputstvu stoji da se prsne samo 2-3 puta po m^2, ali sam ja sećam se, prskao ko lud, pa sam opet imao za jedno 4-5 puta. Prskao i po felnama, staklima, itd.
Bitno je da se prska na opran i mokar auto. U uputstvu piše na kraju "and dry the vehicle", mada ja nisam sušio peškirom, nego vožnjom :)
Takođe, kao kažu da se radi deo po deo, tipa jedna vrata, druga, itd. ali to nije baš izvodljivo na samouslužnoj kad si sam. Mislim da sam pitao ove iz sonax perionice u NS, oni su rekli da lagano može da se isprska ceo auto i onda sve spere, pa sam tako i radio. Videh i na yt da tako rade.
Bitno da se ne radi kada je auto vreo, bio na suncu i sl. standardno za svaki vosak/silent što kažu.
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Detailing

Post od McGruja » 17 Mar 2022, 17:29

To govoriš o Sonax Seal?

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Detailing

Post od noodles » 17 Mar 2022, 18:09

Da
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Detailing

Post od McGruja » 17 Mar 2022, 18:17

Hvala

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Detailing

Post od OMP » 17 Mar 2022, 19:24

Pogledah malo na YT neki brisu neki ne posle ispiranja, mada ja auto uglavnom perem sam kuci posebno kad je toplo vreme i prosto mi je nezamislivo da ga ne obrisem jer ostaju fleke od obicne vode, drugo je kad se pere na perionicama i onda isperes demineralizovanom, tad ne brisem.
A kad prskas po staklima jer ostaje ona masnoca i kao blaga zamucenost ili kad brisaci brisu da ostaje kao masno?

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3153
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Detailing

Post od Dare4x4 » 17 Mar 2022, 19:30

Meni je za stakla neprevaziđen Clin (nekadašnji Mer Glass). Staklo izgleda kao da ga nema, ne magli, ne razmazuju brisači itd. Stakla brišem van hladovine, ne na ekstremno jakom suncu ali na suncu jer tada se ovaj Clin brzo suši i lako je uočiti ako negde nije dobro obrisano.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3153
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Detailing

Post od Dare4x4 » 18 Mar 2022, 15:45

Probao sam malopre Turtle wax sredstvo koje sam spominjao.
Auto je bio samo prašnjav ali je, naravno, opran do savršenstva i osušen. Naprskao sam sredstvo na krilo jer je relatovno male površine. Prskalica je odlična i pravi dobru maglu, za razliku od one na Sonax BSD-u koja samo pljucka u jednu tačku. E sad, odavde kreće ono što je zajedničko za ta dva sredstva i što mi se ne sviđa. Kad se prebriše, na laku je očigledna neka masnoća i izgleda zamazano. Probao sam nekoliko mikrofiber krpa, čak i jednu kojom sam do sad brisao stakla i koja zaista radi perfektno ali isto je. Samo se razmazuje i nikako da dobijem sjaj kako treba. Nadam se da sa ovih slika može da se uoči:
Slika

Slika

Iako ovo izgleda loše, pod rukom se itekako oseti da je površina glatka. Međutim, nisam smeo da ostavim ovako da se osuši pa sam nekako uspeo da prebrišem koristeći vlažnu mikrofiber krpu ali tom prilikom je i hidrofobnost nestala. Dakle, u odnosu na BSD koji sam ranije imao, ovde je sve isto osim što je prskalica daleko bolja. Čak i miriše vrlo slično.
Ja zaista ne vidim gde grešim sa ovim sredstvima, ili jednostavno očekujem previše, ili je ova boja tamna pa se na njoj vidi sve. Zaista ne znam ali znam da lak mora da bude kao staklo :)

Otprilike ovako:
Slika
Slika
Nemam bolju kameru, uživo izgleda dosta bolje. Pogotovo na jakom suncu, kada sjaj laka i metalik efekat dolaze do izražaja.

Inače probao sam ovo sredstvo i na delovima pragova koji su metalik grafitne boje i tu se ne primećuje da je zamazano. Ostavio sam tako pa ću videti da li će se manje prljati i kako će odbijati vodu. To su farbane površine ali nemaju ovakav sjaj kao ostatak auta, pa se možda zato i ne primeti da je zamazano. Na pakovanju piše da može da se koristi i na staklima ali ne smem ni da zamislim šta bi bilo kada bi se ovo nanelo na vetrobran i kad bi se uključili brisači...
U svakom slučaju, isprobaću na još nekom vozilu, možda i ostavim ovako razmazano da se osuši pa ću videti koliko teško se to posle može usijati da bude kako treba.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9721
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Detailing

Post od Markoni » 18 Mar 2022, 16:29

Ili staviš previše, ili ne utrljaš suvom krpom dovoljno. Kod mene je izgledalo isto ovako dok nisam prešao suvom krpom.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3153
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Detailing

Post od Dare4x4 » 18 Mar 2022, 16:44

A da li si isprobao posle kako odbija vodu? Meni deluje da kad se obriše skroz onda kao da nije ni naneseno.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9721
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Detailing

Post od Markoni » 18 Mar 2022, 17:10

Jesam, odbija odlično.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Detailing

Post od noodles » 21 Mar 2022, 19:24

Dare4x4 je napisao:
18 Mar 2022, 15:45
Samo se razmazuje i nikako da dobijem sjaj kako treba.
Ja zaista ne vidim gde grešim sa ovim sredstvima, ili jednostavno očekujem previše, ili je ova boja tamna pa se na njoj vidi sve.
Mislim da si samo izabrao pogrešno vreme za nanošenje, tj. realitivno je hladnjikavo bilo ovih dana. Ja sam 3 dana pred onu prljavu kišu ispuškirao auto sa gomilom žetona, i samo jedan deo haube oko fara sam hteo da obrišem mikrofiber krpom da skinem neku zakorelu prašinu/prljavštinu. Iako je krpa kvalitetna, 800gr, potpuno suva, iz nekoliko prolazaka po tom delu haube, nisam uspeo da je "osušim", sve vreme je bila vlažna na dodir, uz te minijaturno/razmazane kapljice.
Dare4x4 je napisao:
18 Mar 2022, 15:45
Na pakovanju piše da može da se koristi i na staklima ali ne smem ni da zamislim šta bi bilo kada bi se ovo nanelo na vetrobran i kad bi se uključili brisači...
Ja sam taj turtle ceramic upravo probao samo na šoferci/staklima, mislim jedno 3 puta, i nikakav problem nisam imao (ako uporedim sa efektom rain repellent-a).
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Odgovori