Amortizeri

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Amortizeri

Post od YUgisa » 08 Sep 2020, 23:32

dragvorl je napisao:
07 Sep 2020, 23:06
Ne znam sta podrazumevas pod ponasa. Amortizer je kao prvo pogresan izraz, kao i shock absorber na engleskom. Mnogo je bolji izraz damper, sto i kaze-prigusivac. Ti mozes sa auta da skines amortizere i on ce bez problema dalje ici. Amortizeri uticu na to koliko ce tockovi biti u kontaktu sa podlogom pri prelasku na naravninama. Uticu na udobnost u smislu da auto nece da se ljuljuska na neravninama, to si u pravu. Ali covek se zalio da je auto tvrd, mislim da to amortima nece resiti.
Bas zato sto kazes da je prigusivac je i razlog zasto ce da utice na udobnost auta. Amortizer ima svoj opseg prigusenja i svoje maksimalno prigusenje. Amortizer koji ima veci opseg prigusenja i vece maksimalno prigusenje ce omoguciti autu da u teoriji zbog veceg opseg u proseku bude udobniji, a da vece maksimalno prigusenje mu da na stabilnosti, dok amortizer koji ima uzak opseg prigusenja iako moze da ima manje maksimalno prigusenje, moze da bude neudobniji jer u proseku radi sa vecom silom, ali nema tu maksimalnu silu da omoguci autu da bude stabilan.

Zamena opruga ce tesko da promeni nesto sem ako se fabricke nisu sabile i auto slegao pa oslanjanje vise nema propisan hod i sleze se do odbojnih guma na trapu pri vecim neravninama. Postoje neke cake u konstrukciji opruga da se postigne progresivna tvrdoca, tj da je tvrda sto se vise sabija tj vecina je takva, samo je stvar koliko je izrazen taj efekat, ali te izrazene su vecinom specificne samo za neke proizvodjace aftermarket opruga za spustanje.

Silen blokovi nemaju velikog uticaja sem ako nisu propali pa se neki udari prenose na "tvrdo" ili ako se ne stavljaju neke trkacke komponente.
nidza je napisao:
08 Sep 2020, 23:14
Ukoliko se zameni amortizer stari, sa novim, istog tipa, pre će biti tvrđi auto, nego mekši. Ako je drugi tip, sve je moguće, a može biti i zamena uljnog za gasni recimo, to obično biva tvrđe.
inace zamena uljnog amortizera u gasni sada obicno znaci udobniji auto, posto gasni amortizeri su pre 30 godina bili prakticno vezani samo za sportske amortizere, a danas gasni amortizeri obicno su vezani za amortizere koji su kvalitetniji, a kao sto je vec iznad objasnjeno, kvalitetniji amortizeri imaju siri opseg rada i mogu preciznije da budu dozirani potrebama auta.

Nije bas tacno kako funkcionise, ali jako uprosceno, ako imamo amortizer koji radi u opsezima od 5cm i 15cm hoda amortizera, to znaci da ce ne bitno da li je 1cm ili 4cm neravnina, on pruzati otpor kao da je 5cm neravnina, ako je neravnina 5.5 ili 9.5cm, on ce prigusiti kao da je 10cm neravnina. Dok amortizer koji ima siri opseg, recimo radi na opsegu od po 15mm, to znaci da ako je neravnina 1cm, radice prigusenje od 1.5cm, 4cm ce biti prigusenje od 4.5cm itd... Tu gde je neravnina od 4cm ce mozda biti jako slicno, ali na 1cm ce biti drasticna razlika. Isto tako na 5.5cm ce biti drasticna razlika u odnosu na 9.5cm kod amortizera sa vecim opsegom prigusenja.

Stoji da zamena starog amortizera za novi ako je isti model i proizvodjac da ce dati obicno povecanje tvrdoce jer je stari oslabio, mada ne mora da bude, jer nekad amortizer zna da zariba ili da toliko lose prigusuje oscilacije opruge da dolazi do udaranja u odbojnu gumu na amortizeru.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Amortizeri

Post od dragvorl » 08 Sep 2020, 23:37

Covek se zali da je tvrd auto, hoce mu zamena amorta resiti taj problem??
nidza je napisao:
08 Sep 2020, 23:14
Kod mene se na amortizeru podešava tvrdoća i hod, ne na drugom mestu.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Ne moze drugde da se menja kada su ti opruge konstantne karakteristike.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ftj
Postovi: 13038
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Amortizeri

Post od ftj » 08 Sep 2020, 23:43

Moze i ne mora da znaci.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Amortizeri

Post od nidza » 09 Sep 2020, 06:47

Baš tako.

Teoretski može da dobije udobniji auto drugim tipom amortizera, ali možda je jednostavnije poći od drugog tipa i dimenzije gume?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Amortizeri

Post od YUgisa » 09 Sep 2020, 08:47

dragvorl je napisao:
08 Sep 2020, 23:37
Covek se zali da je tvrd auto, hoce mu zamena amorta resiti taj problem??
nidza je napisao:
08 Sep 2020, 23:14
Kod mene se na amortizeru podešava tvrdoća i hod, ne na drugom mestu.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Ne moze drugde da se menja kada su ti opruge konstantne karakteristike.
Da li ce mu zamena amortizera resiti taj problem zavisi od toga koje sada ima, u kakvom su stanju i sta ce da namontira. Da ce stavljanje bilo kojeg novog amortizera omeksati auto, nece sigurno.

Postoje gewinde gde je moguce stelovanje tvrdoce opruge, mada su bas tesko nalaze i do sada sam video za samo par vozila i to na slici.
Being second is to be the first of the ones who loose...

TeaseR
Postovi: 382
Pridružio se: 26 Dec 2018, 20:23
Garaža: BMW F30

Re: Amortizeri

Post od TeaseR » 06 Nov 2020, 19:19

Kako da testiram valjaju li amortizeri? Video sam da ima neki test, al ne znam ima li poente ici na to.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Amortizeri

Post od dragvorl » 06 Nov 2020, 23:46

Pa kako drugacije. Imas onaj vibro uredjaj, to bi svaki tehnicki trebao da ima umesto da gledaju da li je neko nasrafio nastavak za auspuh.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: Amortizeri

Post od nixa » 30 Nov 2021, 21:33

Da li neko ima preporuku za neki servis u Beogradu gde rade kontrolu amortizera?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8047
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Amortizeri

Post od OMP » 30 Nov 2021, 22:23

centar boban je imao tu masinu za proveru vrv jos rade

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Amortizeri

Post od kojot » 18 Dec 2021, 22:29

Da li neko može da mi objasni kakav je trap na audiju a5 2010? Kako se remontuje kad počne da zvecka, koliko je skup i da li je isti obični i s line? Na prošlom autu kad krene da zvecka zamenim stabilizator, sponu... Sve lako i brzo pa ne znam šta sad da očekujem.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3160
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Amortizeri

Post od Dare4x4 » 05 Maj 2022, 21:01

Šta se dešava kad crkne amortizer:

https://www.instagram.com/reel/CdL1JVxl ... MyMTA2M2Y=

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Amortizeri

Post od kojot » 20 Feb 2023, 19:19

Uzeo sam skoro grande punta. Kada sam bio na tehničkom rekoše mi da mi je zadnji amortizer skroz crkao.
Onda sam počeo da obraćam pažnju i primetio sam neke stvari.
Pre svega, auto odaje utisak neprijatne mekoće trapa, u krivinama ne odaje utisak stabilnosti a mislim i da mi beži pri naglim manevrima.
Zatim skače preko neravnina i pri tom skakanju desilo mi se da podom uradi u put (spusti se do asfalta).
Osećam titranje preko neravnina.
Da li amortizeri mogu ovo sve da prouzrokuju i koje da stavim da mi auto što manje skače?

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Amortizeri

Post od ljubitelj » 21 Feb 2023, 06:29

Da. Pod hitno to sredjuj, auto je takav van kontrole i nestabilan, pogotovu kada je zadnja (kritična) osovina u pitanju.
Amorte kupi prve koje nadješ za taj model auta, možeš i faričke/OEM pošto verujem da je za Fiata lako dostupno.
Kako si opisao ponašanje, auto je maltene u raspadu trapa...znači veoma dugo nije održavan.

Promeni čim budše mogao i prednje amortizere, verovatno je i tu zapušten.

Usled tako loših amortizera i koč nice gube svoju funkciju, ABS ne može da radi ako amort ne drži točak na zemlji...dakle hitno reši ili parkiraj auto ali ovako nemoj voziti nigde i nimalo.

Gigamg
Postovi: 24
Pridružio se: 17 Feb 2023, 22:24
Garaža: C4 1.6hdi 80kw

Re: Amortizeri

Post od Gigamg » 24 Feb 2023, 22:38

Takodje velika preporuka da ako je moguce, amortizere sto pre resis. U zavisnosti od finansija, izaberi proizvodjaca. Monroe su neki minimum s tim da kad to vec menjas da dodas koji dinar i za solje amortizera. Imao sam na dva auta iskustva sa propalim amortizerima i nije nikako bezbedno voziti sa neispravnim amortizerima jer ce ti auto zanositi se i odskakati bas kad najmanje to budes hteo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8047
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Amortizeri

Post od OMP » 27 Feb 2023, 08:29

i ja cu vrv kod mene na gp da menjam zadnje amorte, nemam takva ponasanja ali imam neke sumnje pogotovo zadnji desni ali moram prvo da utvrdim da li je do amorta def. Moram da ih skinem kad uvatim malo vremena i pregledam, kod njega se lako skidaju pa nije neki problem.

Odgovori